Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• hayal kurmak ve burada sizlerle konuşmak içende bulunduğumuz sıkıntılardan uzaklaştırıyor. benimde ABD'de geçerli bir işim yok, ben de yeniden meslek edinmek gibi bir düşünceye sahibim

• ⭐⭐

@hasan-gündüz aaa bakın Orlando'nun bir artısı da o, çok güzel Türk marketleri var 2-3 tane. En azından vardı diyeyim. Zeytin, peynir, sucuk vs sıkıtımız olmaz 🙂
    hocam kendi kendine "ben çalışırım, her işi yaparım, pes etmem" diyorsan ABD'de her türlü tutunursun. Ama yok bu iş zor, yok parası az, yok bana göre değil dersen o zaman sıkıntılar kapıda olur. Elbette bodoslama her işi yap, her rakamı kabul et demek değil bu. Dediğim haddini, kendini bilmek. Elbette fırsatlar çıkacaktır, elbette daha yüksek hedeflenir lakin benim tarzım minimumdan gideyim, ona göre gereklilikleri belirleyeyim, fazlası yanıma kar.

• ⭐⭐

@birisi valla yaşınız benim kadar değilse ki değil belli, yeni meslek edinmek, sıfırdan kariyer çizmek ABD'de oldukça kolay. tabi çok uçmadığınız takdirde. ama şundan emin olun, ne yaparsanız yapın, çalıştığınız müddetçe de karşılığını çok büyük ihtimalle alıyorsunuz, bu da size asgari düzeyde de olsa geçim şartlarını sağlıyor. dediğim gibi çalışmaktan yana derdiniz yoksa, çok seçici değilseniz korkunuz olmasın.

• ⭐⭐

@birisi ben de ilk defa bu kadar yoğun yazıyorum bugün. hatta girdiğimden beri. ne bilim evde müsaitim, biraz da kafam dağılsın diye karalıyorum. herkes gibi hayal kurmak, paylaşmak sizin de dediğiniz gibi içinde bulunduğumuz şartlardan bir anlık uzaklaştırıyor.

• @suat-gunay
    Merhaba Suat bey. Yazdıklarınız heyecanlandırdı bende katılayım istedim kafileye. Benim çocuk sizinkilere göre küçük ama büyüklerini örnek alarak büyür işte 🙂

Bikaç konuda bende fikrinize başvurmak istedim. Bu cumhuriyetçi-demokrat ayrımı hep dikkatimi çekmekle beraber yazılarla pek anlayamadığım bir konuydu. Belli ki siz bu gözle inceleme fırsatı bulmuşsunuz. Şöyle ki. ülkemizde seçmen üzerinden çıkarım yapmak isteseniz örneğin İzmir-Rize-Diyarbakır dediğinizde size ciddi çıkarımlar yaptıracak farklar olacaktır. (Yada ben öyle düşünüyorum) ABDde ki cumhuriyetçi-demokrat ayrımı bölgesel olarak bizdeki kadar keskinmidir? Bu ayrım TRdeki kadar sosyal hayatımızı etkiler mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sabaha karşı 4 amerika saati ile plajları dolaşmak isteyen linke tıklasın şimdi sıkıcı ancak orada gündüz olunca insana hayal kurdurur

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@birisi ben de ilk defa bu kadar yoğun yazıyorum bugün. hatta girdiğimden beri. ne bilim evde müsaitim, biraz da kafam dağılsın diye karalıyorum. herkes gibi hayal kurmak, paylaşmak sizin de dediğiniz gibi içinde bulunduğumuz şartlardan bir anlık uzaklaştırıyor.

Haftalardır ilk defa bu kadar hareketli zaten sohbet sayfasıda. Hergün arada girer bakarım. Bugünde sabahtan beridir sohbetinize dahil olmak istedim ama işin en yoğun olduğu günlerden benim için.

• ⭐⭐

@ayvalik10 çok teşekkür ederim bu forum için önemli bir değersiniz size bize çıksın bu sene 🙏

• ⭐⭐

@avar hoş geldinizzz, ne demek herkese açığız. hele ki aile olunca, hele ki ufak çocuklar olunca. sorunuzu çok net anladım, kendi tecrübelerim, bilgilerim ve biraz da ilgi alanım olduğu için cevaplayayım. ama öcelikle şunu söyleyeyim, ben yetkili bir isim, bu konunun uzmanı falan değilim. sadece bunca yıllık tecrübem, bilgim, yaşanmışlıklarım ve dediğim gibi de ilgi alanım olduğu için şahsi fikirlerimi paylaşmış olayım.
    bahsettiğiniz ayrım aslında ABD'de çok daha keskin, çok daha fazla. milliyetçi-muhafazakar kesim olan Cumhuriyetçiler çok daha radikal olabiliyor. hele ki bizdeki "kale şehirler" gibi, orada da eyaletler var Wyoming, Utah, Oklohama gibi. 60%'nin üzerinde çoğunluğu var Cumhuriyetcilerin bu eyaletlerde. malum, eyalet sistemi olduğu için de merkezi hükümet hangi cenaptan olursa olsun, eyalet içi işleyiş eyaletin bağlı olduğu gruba daha çok yönelik oluyor. Amaaaa şunu da unutmayın, ABD yasalar ülkesi ve hak ve özgürlükler yasalar ile korunuyor. Dolayısı ile bu en büyük güvence herkes için. Hele ki insan hakları. fazla uzatmamak adına, iş, eğitim gibi konularda bunun çok etkisini görmezsiniz. sosyal hayatta genç, okumuş nesilde de bunun etkisini görmek zor ama temelde "olmayan" bir milliyetçilik, muhafazakarlık mutlak suretle öyle ya da böyle karşınıza çıkacaktır. ama küçük ama büyük. üzerinde çok daha fazla konuşalısı bir konu ama fazla uzatmış olmayayım. şöyle düşünün, bir önceki Başkan Trump Cumhuriyetci idi. Yaptıkları ortada, göçmenlere bakışı, sınır komşularına bakışı vs vs. Yerine gelen Demokrat Biden'in de gelir gelmez eski yöentimin özellikle kişi hak ve özgürlükleri adına yaptığı yanlışları (burası kişiye göre değişir) düzeltmek oldu. bu bile bazı şeylere örnek teşkil edebilir.

• @avar Sosyolojik konulara meraklı, arkadaş çevresinin %70-80lik kısmı Avrupalı-Amerikalı olan ve sayısız Amerikalıyla tanışmış birisi olarak naçizane gözlemlerimi-düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Amerikan halkı genel kültür açısından cahil, bu sebeple eğer arap, siyahi, hintli veya asyalı değilseniz doğrudan fiziki ırkçılığa maruz kalma ihtimaliniz bi hayli düşük çünkü Türküm deseniz bile Türkiye'nin nerede olduğunu veya Türklerin kim olduğunu bilenler geçmişte Türkiye'yi ziyaret etmiş veya Türk tanıdığı olan insanlar oluyor. Peki ırkçılık ile nasıl karşılaşabilirsiniz, örnek vermem gerekirse karşınızdaki kişi Ermeni kökenliyse işiniz zor çünkü Ermeni lobisi ABD'de gerçekten güçlü durumda ve Türkleri gördükleri yerde eziyorlar fakat ne kadar doğru bir kavram olur bilemiyorum ama "gerçek" Amerikalılar (Avrupa kökenli olanlar dersem daha uygun bir tanım olur sanıyorum) da Ermeni kökenli Amerikalıları sevmiyorlar (Garip gelebilir fakat bunun sebebi büyük oranda Kardashianlar). İspanyollar veya latin amerikalılar Türklere sebebini bilmediğim bir şekilde sempati duyuyorlar. Siyahilerin genelinin Türkler hakkında negatif-pozitif hiçbir fikri yok (Müslüman olanlar hariç onlar aşırı sevgi besliyor Türklere karşı.). Bunun dışında uzun yıllardır ABD'de yaşayan ve siyasi gruplardan uzak olan Yahudiler de geçmişteki (40'lı yıllar) yardımlarından dolayı Türklere çok olmasa da sıcak bakıyorlar. Genel açıdan bakacak olursak düşüncem Cumhuriyetçi bölgeleri seçmenizin ırkçılığa uğrama ihtimalinizi düşüreceği çünkü Demokrat kesimde Ermeni, Yunan gibi gibi lobi mensupları işinizi ciddi anlamda zorlaştırıyor ve bunu yalnızca Türk olduğunuz için yapıyorlar. Cumhuriyetçi kısımda denk geleceğiniz ırkçılar "Benim ülkemde benim dilimi konuşacaksın" veya "Amerikalı gibi yaşamayacaksan ülkene geri dön burası Amerika" tarzı pek yabancı olmadığımız ve bana soracak olursanız Demokrat kesmin ırkçılarına nazaran görece daha "iyi" ırkçılar oluyor genelde.

• ⭐⭐

@avar ben bir kaç gün müsait olucam. biri bana "yeter artık sus" diyene kadar yazarım 🙂

• ⭐⭐

@suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@avar ben bir kaç gün müsait olucam. biri bana "yeter artık sus" diyene kadar yazarım 🙂

Lütfen yazın bugün kafamın dağılmasına çok ihtiyacım var ev sahibi krizi yaşadık sabah sabah iki ay önce yaptığı zam yetersizmis geldi yine zam olsun kendi Rusya'da yaşıyor dolara çevirince çerez parasiymis çıldırdık oturduk eşimle alternatif nereye gidebiliriz onları konuşuyoruz 3.basvuru ve bu kadar hiç içten gitmek istemedim saçma sapan evlere iki bin kira vermek canımı sıkıyor umut dolu gönderiler istiyorum bu sizin detaylı planlarınız çok hoş hiç kafamda yokken Orlando yu başladım araştırmaya

• ⭐⭐

@sonar ne güzel tespitler, yorumlar ve bilgiler. son tahlilde çıkarımlarımız farklı olsa da yazdıklarınız çok doğru. ben de önceki yorumlarımda da yazdığım gibi çeşitliliğin çok olduğu bölgede konumlanmanın daha güvenli olacağını düşünüyorum. bu biraz da sizin durumunuza bağlı bir şey. şöyle ki, çocuklu bir ailenin başına gelebilecek olası ırkçılık sıkıntıları ile bekar, genç birinin başına gelebileceklerin doğuracağı zarar aynı olmayacağını düşünüyorum. mesela benim 11 yaşında kızım için, okulunda çeşitliliğin olması daha güvenli geliyor bana. zira örneğin Orlando'da Hispaniclerin de, Uzak Doğuluların da olduğu bir okulda okuması, Wyoming'de çoğunluğu milliyetçi-muhafazakar aile çocuklarının olduğu okulda okumasından çok daha iyi diye düşünüyorum. Yunan ve Ermeni lobilerinden bizzat benim canım çok yandı ABD'de de, başka ülkelerde de ama onlarla bu sürtüşmeyi yaşayacağım durumlarda gerek yaş, gerek meslek icabı zor olurum (bu arada tümden kötülediğim falan yok, zira beni havaalanından karşılaması muhtemelen insanlardan biri Yunan, diğeri Ermeni). Kısaca, olmaz olmaz ama olursa görülecek zararın derecesi "bence" milliyetci-muhafazakar kesimin yaptıklarında daha ağır olur gibi geliyor.

• ⭐⭐

@zelene hocam işte bu benim konum. dilerseniz özelden yazın, durumu anlatın bana birlikte değerlendirelim. bi yarım saat yokum, kızı okuldan alıp gelicem ama siz yazın, ben gelince dönerim hemen.
    hiç de moralinizi bozmayın. yerim onun dolarını yahu.

• ⭐⭐

@zelene 1 sene sonra Orlando'da Disneyworld'de bu zor zamanlara gülücez, rahat olun.

• ⭐⭐

@zelene, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Lütfen yazın bugün kafamın dağılmasına çok ihtiyacım var ev sahibi krizi yaşadık sabah sabah iki ay önce yaptığı zam yetersizmis geldi yine zam olsun kendi Rusya'da yaşıyor dolara çevirince çerez parasiymis çıldırdık oturduk eşimle alternatif nereye gidebiliriz onları konuşuyoruz 3.basvuru ve bu kadar hiç içten gitmek istemedim saçma sapan evlere iki bin kira vermek canımı sıkıyor umut dolu gönderiler istiyorum bu sizin detaylı planlarınız çok hoş hiç kafamda yokken Orlando yu başladım araştırmaya

Bu sene kiraya yüzde kaç zam yapıldı? Senelik yapılan zam oranı yıllık enflasyonu geçemez. Kendisine evden çıkmayacağınızı canı çok istiyorsa sulh hukuk mahkemesine dava açabileceğini söyleyin. Ayrıca kendiniz feshetmedikçe sözleşmeniz feshedilmiş sayılmaz. Sözleşme bir yıllık bile olsa bunun her sene yenilendiği varsayılır. Ev sahibinin bunda söz hakkı yoktur. Ancak 10 senedir oturuyorsanız ev sahibine hak doğar.

• @suat-gunay Evet çocuk konusunda kesinlikle haklısınız yazdıktan sonra onu eklemeyi unuttuğumu farkettim. Ben bekar veya çocuksuz 20-30'lu yaşlarında olan birisi açısından fikir beyanında bulundum.

• @suat-gunay gulmek mi, neyin hayalini kurmadan sahip olduk .. hayaller en guzel ruh halleridir belkide ..
    Umarim hepimizin bu aralar kurdugu tek hayaline de cok az kalmistir😊🤲

• ⭐⭐

@uzaysan 1000 TL den Ocak da 1300 e anlaştık sözleşme kontrat yok yurtdışında diye tahminimce en kötü evimi işgal ediyor diye dava açar şimdi de geldi evi gezdi yaptıklarımi gördü cebimden duvar kağıt banyo dolap falan yaptırdım 7000 lira cebimden harcadım gerçekten örnek bir kiraciyiz senede iki kez kombi bozulur eşim YouTube videosu izleyerek tamir etti 500 dediler tamire diye ahiskali oldukları için turkceleri pek yok oğlu ile ses kaydı ile anlaştık ya 1700 yada evi satcam diye tutturdu aslında o iki bin istiyomus da ben eve masraf yaptım diye böyleymiş dolar yapınca onun anca market parası çıkıyormuş anlattım anlattım yok anlamıyor dolar çıkınca senin kira gelirin düşüyor benim herşey zam oluyor yanlış yaptığı yatırımın sorumlusu ben değilim bak birde Türkiye ye yine ev almaya gelmişler ayy çok kafa utuledim atamadım sinirimi çeneye vurdu

• Suat bey benim yaş 41 yavaş yavaş yolu yarıladık gibi. Ne iş olsa yapacağız çaremiz yok.
    Abd'de benim için ve tahminimce herkes için öncelik eğitim, güvenlik ve meslek/iş. Aklımda eyalet olarak Austin var ama belli bir sebebi yok. Her yer olabilir

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

153

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.3k

| | | |