Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, 2017de cekilis ile Green Card cikti. 2 yildir Green Card sahibiyim. Ama cekilis esimin basvurusuna cikti. Ne yazik ki simdi bosanma surecindeyiz. Merak ettigim, bosanirsak Green Card'imi kaybedip kaybetmeyecegim. Bilgisi olan, yardimci olursa ya da beni yonlendirirse cok sevinirim. Tesekkurler

• @jamesbrain yeşil kartınızı aldıysayınız sıkıntı olmaz.

Eğer henüz sadece göçmen vizeniz varsa ilk girşinizi asıl talihli ile beraber yapmanız gerekiyor (2017 dediğiniz için durumun bu olmadığını düşünüyorum)

• @jamesbrain Ne zaman evlendiniz ve green Card ne zaman çıktı

• ⭐⭐

@jamesbrain kaybetmezsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jamesbrain, içinde söyledi: Yesil Kart sonrasi bosanma

Merhabalar, 2017de cekilis ile Green Card cikti. 2 yildir Green Card sahibiyim. Ama cekilis esimin basvurusuna cikti. Ne yazik ki simdi bosanma surecindeyiz. Merak ettigim, bosanirsak Green Card'imi kaybedip kaybetmeyecegim. Bilgisi olan, yardimci olursa ya da beni yonlendirirse cok sevinirim. Tesekkurler

Eger Green Card'iniz varsa otomatik olarak iptal olmuyor; ama vatandaslik surecinde bu ayrintilar goze carpacaktir, eger gocmenlik kanunlardan faydalanmak icin sahte bir evlilik yaptiginiza kanaat getirilirse durumu mahkemeye tasirlar.

• Re: Yesil Kart sonrasi bosanma

Arkadaslar merhaba.konuyu umarim dogru yere acmisimdir.Benim durumum su; biz esimle evlenme asamasindayken esime green card cikti ve evlenmeyi erkene almistik.Yani evlenmemizle green card sureci es zamanli ilerledi.Ancak evliligimiz gercek evlilik.Sonrasinda biz Amerikada yasamaya basladik ve 2 yil kadar oradaydik.Fikir ayriliklari nedeniyle ayriliyoruz ve ben bosanma asamasinda Turkiyede ailemle kalmak zorunda kaldim.Sorum su:

Green karti sahipligim devam ediyor mu,bu konuda sorun yasar miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asli100 Yukarıda da yazıldığı gibi kartı otomatik olarak kaybetmiyorsunuz. Ancak yenileme veya vatandaşlık başvurusu sırasında green card almadan hemen önce evlenip sonra boşanmış olmanız çok sorgulanacak. Evliliğin gerçek olduğunu kanıtlayan şeyler toplamanız iyi olur.

• @knnrn
    cevabiniz icin cok tesekkur ederim.Evliligimiz gercek,hazirlik surecinden baslayip,dugun ,sonrasi ,terapi destegi,toparlayamayisimiz hepsini kanit olarak sunabilirim.Bu durumda kanitlarla beraber sorun yasatmazlar degil mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asli100 Evliliğin göçmenlik kazanma amacıyla yapıldığını düşündüren bir şey yoksa sorun olmaz.

• @knnrn
    Tesekkur ederim cevabiniz icin.

• Arkadaşlar dv 2020'de eşime green card çıktı. Bende onun üzerinden lotteryden green card aldım. İlk girişimizi yaptıktan sonra Türkiye'ye döndük. Eşimle ayrılma kararı aldık. Türkiye'de ayrıldığımızda o ikinci girişini yapmaz ve uzun süre giriş yapmazsa green cardı iptal olursa benimki de iptal olur mu? Yoksa ben 6 ay içinde girsem o girmese de, ayrılmış olsak da sorun olmaz mı? Green card süresi bitince yenilerken kendi başıma yenileyebilir miyim? Dv2 damgası var ve dosya numaramız aynıydı. Sizce boşanmamız benim de iptal olmama sebep olur mu?

• @mustafaerten oncelikle gecmis olsun. dv pogrami (lottery) uzerinden green card aldiginiz icin ilk girisi gerceklestirdikten sonra herhangi bir kisitlamaya tabii degilsiniz, suresiz oturuma sahipsiniz (PR). yani artik sizin ve onun statusu birbirinden bagimsiz. endise edicek bir sey yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustafaerten, içinde söyledi: Yeşil Kart aldıktan sonra boşanma kararı almak

Arkadaşlar dv 2020'de eşime green card çıktı. Bende onun üzerinden lotteryden green card aldım. İlk girişimizi yaptıktan sonra Türkiye'ye döndük. Eşimle ayrılma kararı aldık. Türkiye'de ayrıldığımızda o ikinci girişini yapmaz ve uzun süre giriş yapmazsa green cardı iptal olursa benimki de iptal olur mu? Yoksa ben 6 ay içinde girsem o girmese de, ayrılmış olsak da sorun olmaz mı? Green card süresi bitince yenilerken kendi başıma yenileyebilir miyim? Dv2 damgası var ve dosya numaramız aynıydı. Sizce boşanmamız benim de iptal olmama sebep olur mu?

10 yillik Green Card'inizi aldiysaniz bosanma sizi etkilemez. Bilgi icin yukaridaki cevaplari da incelemeyi unutmayin.

• @mustafaerten, içinde söyledi: Yeşil Kart aldıktan sonra boşanma kararı almak

Arkadaşlar dv 2020'de eşime green card çıktı. Bende onun üzerinden lotteryden green card aldım. İlk girişimizi yaptıktan sonra Türkiye'ye döndük. Eşimle ayrılma kararı aldık. Türkiye'de ayrıldığımızda o ikinci girişini yapmaz ve uzun süre giriş yapmazsa green cardı iptal olursa benimki de iptal olur mu? Yoksa ben 6 ay içinde girsem o girmese de, ayrılmış olsak da sorun olmaz mı? Green card süresi bitince yenilerken kendi başıma yenileyebilir miyim? Dv2 damgası var ve dosya numaramız aynıydı. Sizce boşanmamız benim de iptal olmama sebep olur mu?

Bu yazıyı yazdıktan sonra eşimle boşandık. Şuan Türkiye'deyim.10 yıllık greencard fiziksel olarak elimde son girişimden bu yana 6 ay dolmadan 2. girşimi yapıp sürekli ikamet etmeye gideceğim. Türkiye'de boşandığım için Amerika otomatik olarak boşandığımı bilmeyecektir. Eski eşim ya da ben bildirmediğimiz sürece bilgileri olmayacaktır. Birkaç sorum var kafama takılan. Tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.
    1- Boşandıktan sonra tek olarak girişimde sorun olmayacağını düşünüyorum en son yazılan cevaplara istinaden.
    2- Eski eşim ayrıldıktan sonra soyadı değişikliği için USCIS'e green card yenileme formu doldurup, isim değişikliği şıkkını seçerek, boşandığını beyan edip yeni green card alacaktır. Onun beyanı sonrası benim için bir sorun oluşur mu ?
    3- Tek gidişimden sonra benim de USCIS'e boşandığımı beyan etmem gerekecek mi ? Bu beyanı nasıl yapıyorum? Green card yenilememe gerek var mı ?
    Teşekkür ederim şimdiden.
    @crazycells @nordlendingen

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu yazıyı yazdıktan sonra eşimle boşandık. Şuan Türkiye'deyim.10 yıllık greencard fiziksel olarak elimde son girişimden bu yana 6 ay dolmadan 2. girşimi yapıp sürekli ikamet etmeye gideceğim. Türkiye'de boşandığım için Amerika otomatik olarak boşandığımı bilmeyecektir. Eski eşim ya da ben bildirmediğimiz sürece bilgileri olmayacaktır. Birkaç sorum var kafama takılan. Tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.
    1- Boşandıktan sonra tek olarak girişimde sorun olmayacağını düşünüyorum en son yazılan cevaplara istinaden.
    2- Eski eşim ayrıldıktan sonra soyadı değişikliği için USCIS'e green card yenileme formu doldurup, isim değişikliği şıkkını seçerek, boşandığını beyan edip yeni green card alacaktır. Onun beyanı sonrası benim için bir sorun oluşur mu ?
    3- Tek gidişimden sonra benim de USCIS'e boşandığımı beyan etmem gerekecek mi ? Bu beyanı nasıl yapıyorum? Green card yenilememe gerek var mı ?
    Teşekkür ederim şimdiden.
    @crazycells @nordlendingen

1. Sorun olmayacak. 10 yillik Green Card'i aldiktan sonra artik eski esinizin sureci sizin surecinizi ilgilendirmeyecek.

2. sorun olmaz.

3. Yenilemenize gerek yok.

• Merhaba.
    Durumum çok farklı ve psikolojik olarak tamamen çöküntüdeyim. Evliliğim bitme noktasında nerdeyse birbirimize dava açma aşamasındayız. Eşim geçen seneye kadar göç olayına sıcak bakarken bu sene tam zıttını düşünüyor. Ben ise yıllardır ABD’de daha huzurlu bir gelecek arayışı içindeyim. Geçen sene eşimle beraber GC başvurusunda bulunduk. 3 farklı sorum var.

1)Şimdi GC talihlisi olursak ve 7 Mayıs sonrasında boşanma işlemlerimizi resmi olarak başlatırsak DS260 formunda medeni durumumu nasıl belirtmem gerekir?

2)Bana veya her ikimize GC çıkması durumunda sadece ben gitmek istediğimi belirtirsem herhangi bir sorun yaşar mıyım? Eşinle beraber başvurmuşsunuz ama tek gelmişsin gibi bir soruyla ret yeme olasılığım var mı?

3)Sadece eşime çıktı ve hala resmi olarakevliyiz diyelim. Kendisi gitmek istemedi ama ben ondan yararlanabilir miyim? Yani kendisi hiçbir mülakata gitmese sadece onun kazandığı GC’den tüm işlemlerimi halledebiliyor muyum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@willhelm, içinde söyledi: Green Card Çekilişi ve Boşanma Kararı

Merhaba.
    Durumum çok farklı ve psikolojik olarak tamamen çöküntüdeyim. Evliliğim bitme noktasında nerdeyse birbirimize dava açma aşamasındayız. Eşim geçen seneye kadar göç olayına sıcak bakarken bu sene tam zıttını düşünüyor. Ben ise yıllardır ABD’de daha huzurlu bir gelecek arayışı içindeyim. Geçen sene eşimle beraber GC başvurusunda bulunduk. 3 farklı sorum var.

1)Şimdi GC talihlisi olursak ve 7 Mayıs sonrasında boşanma işlemlerimizi resmi olarak başlatırsak DS260 formunda medeni durumumu nasıl belirtmem gerekir?

2)Bana veya her ikimize GC çıkması durumunda sadece ben gitmek istediğimi belirtirsem herhangi bir sorun yaşar mıyım? Eşinle beraber başvurmuşsunuz ama tek gelmişsin gibi bir soruyla ret yeme olasılığım var mı?

3)Sadece eşime çıktı ve hala resmi olarakevliyiz diyelim. Kendisi gitmek istemedi ama ben ondan yararlanabilir miyim? Yani kendisi hiçbir mülakata gitmese sadece onun kazandığı GC’den tüm işlemlerimi halledebiliyor muyum?

Gecmis olsun.

1. Henuz bosandiginiza dair mahkeme karari olmadigi icin resmi statunuzu evli olarak belirtmelisiniz. Ancak mahkeme sureci sonlandiktan sonra statunuz bosanmis oluyor.

2. Hayir, oyle bir zorunluluk yok. Green Card cekilisinden secilen kisi tek basina da gidebilir, es ve 21 yas alti cocuklarini da beraber goturebilir. Bu, vizeyi almak icin bir problem degil.

3. Hayir, maalesef talihli kisi vize almazsa, hicbir aile uyesi de vize alamiyor.

• @crazycells cevabınız için teşekkürler. Talihliye çıkar ve vizeyi ikimiz adına alırsa ABD’ye birlikte girme mecburiyeti var mı?
    Saygılar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@willhelm, içinde söyledi: Green Card Çekilişi ve Boşanma Kararı

@crazycells cevabınız için teşekkürler. Talihliye çıkar ve vizeyi ikimiz adına alırsa ABD’ye birlikte girme mecburiyeti var mı?
    Saygılar.

Hayir, beraber girmek zorunda degilsiniz. Ama, vize alacak herkes mulakata girmeli. Yani siz talihli olursaniz esinizin vize alabilmesi icin onun da mulakata katilmasi gerekli; siz onun adina vize alamazsiniz.

Vizeleri aldiktan sonra ise beraber girebilirsiniz veya ayri ayri girebilirsiniz; ama unutmayin ki talihli kisi giris yapmadan diger aile uyeleri giris yapamaz. Yani talihli olmayan ama vize alan kisi ya diger es ile birlikte girecek ya da ondan sonra...

• Merhabalar, öncelikle yukarıdaki bir çok yorumu okudum fakat güncel bilgi ve daha emin olmak adına kendi durumum hakkında da bilgi ve tecrübesi olanlardan yardım rica ediyorum.
    Eşime çekiliş sonucu green card çıkmıştı 2021 de ve tüm süreçleri Eylül 2022 de tamamlayarak ben de kartımı aldım. İlk girişimi onunla yaptım, sonraki gidişimde kendim girip çıktım. Kısaca hakediş ve öncelikli tüm adımlar tamam. 6 yıllık evlilikten sonra Haziran 2023 de boşanma davamız oldu, Eylül 2023 de resmileşti. Kimlik ve pasaportumu yeniledim. Fakat green card için form doldurmam gerekiyor biliyorum, bu süreç için Amerika’da olmam gerektiğini öğrendim. Yanılıyorsam, düzeltin tabi.
    Soru1- şu an Türkiye de yaşıyorum, bir dahaki girişimde (çift soyadı kullanıyordum evliyken de) pasaport ve green card im daki soy isim farklılığı(eski eşiminki yok artık sadece) bir sorun yaratır mı, ayrıca bir belge sunmam gerekiyor mu.¿

Soru2-Boşanmadan sonra green card soyadı değişikliği sebebiyle yenilemeyi yapmam için(form aşaması yani) bir süre bulunuyor mu¿ yoksa dilediğim zaman yapabilir miyim ¿

Soru3-formu Türkiye’de doldurup gönderip(böyle bir imkanım var mı tabi bilmiyorum), sonrası işlemler için gidişimi denk getirsem olur mu¿

Soru4-bu konularda destek olabilecek bir avukata ihtiyacım olur mu¿

Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |