Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• görüşleriniz için çok teşekkür ederim değerli arkadaşlarım.

• Arkadaşlar Merhaba. Az once PTT kargodan vize paketlerimizi teslim aldim. kargo paketini actigimda uzerinde acmayin yazili sari zarfin belirgin bir sekilde tahrip oldugunu fark ettim. Anladigim kadariyla bu durumda dosyayi elcilige geri gonderip yeni bir zarfa koyulmasini saglamam gerekiyor. Boyle bir sorun yasayan veya duyan oldu mu ? Elçilik sayfasında bu konuyla ilgili detaylı bir açıklama yok. Soru sorulması maksadıyla düzenlenmiş bir form üzerinden (docs.google.com) elçiliğe fotoğrafla birlikte bir mesaj yolladım. Cevap gelince/gelirse buraya yazacağım.

Bu arada eşim henüz teslim almadı vize paketini ve kızlarımın zarflarinda sorun yok. Ulen ne dertmiş arkadaş, başvurusuydu beklemesiydi, mülakatıydı, sonrasıydı. Yetti be :)))

• @hyppia hocam benim zarfın da hem üstten hem alttan belirgin şekilde yırtıklar vardı neredeyse içindeki dosya çıkacak kadar ama bu kargo sürecinde olmamıştı bence kendileri dosyayı çıkartırken tekrar içeri sokarken yırtmışlardı bu şekilde yolladıklarına göre sorun olmayacağını düşünüp konsolosluğa geri göndermedim geçen ay başı Amerika’ya da bu şekilde giriş yaptım ilgili memur sorgulamadı bile hatta dosyayı aldığı zaman zarfı yırtarak açtı kendi tecrübemden sorun olmayacağını söyleyebilirim fakat size gelen memur bunu sorgularsa en azından elinizdeki fotoğraf ve yazışmayı gösterirsiniz.

• @kelle Tesekkurler. Zaten bu konuyla ilgili ne detaylı bir açıklama var ne de herhangi bir prosedür. Akışına bırakmak en mantıklı hareket sanki.

• @kelle hocam ilk girişinizdeki tecrübeleriniz nelerdir? Hangi havaalanından giriş yaptınız? paylaşabilir misiniz?

• Bostondan giriş yaptık. Yolcular pasaport kontrolde ikiye ayrılıyordu. Amerika vatandaşları ve green cardlıların olduğu bölümden değil de diğer taraftan geçtik. Kalabalık yoktu, önümüzdeki büyük ihtimalle turist vizesi ile geçiş yapan kişiden sonra biz geçtik. İlgili memur dosyalarımızı zarflarından çıkarttı. Sadece sağlık raporlarına baktı. Green card gönderilmesi için adres değişikliği olacağını söyledim ve adresi verdim. Bilgisayarda ilgili bölümü güncelledi. Amerika telefon numaramız olup olmadığını sordu ve ben de yok dedim. Bunun dışında sorular sorduysa bile kısa cevaplı rutin sorulardan sormuş olabilir açıkcası hatırlamıyorum. Vizenin üzerine bir damga bastı ve üzerine giriş tarihimizi yazdı. Bu damga ile bir yıl girebileceğimizi söyledi. Yanınızda belirtmemiz gereken bir şey getirdiniz mi diye sordu, ben de ufaklık için yanımızda yiyecek var dedim. Ne olduğunu sordu, muz, mandalina ve kurabiye dedim. Bu yüzden gümrük kontrole yönlendirdi bizi. Gümrük kontrole gittiğimizde valizlerimizi alıp başka bir memur bizle ilgilendi. Sadece muz ve mandalinaları alıp çöpe attı, valizleri x-rayden geçirdi ama açmamızı istemedi, gidebilirsiniz dedi. Biz de süreç tamamlandı mı tam emin olamadık sorduk tekrar pasaport kontrole gitmemiz gerekiyor mu diye. Yok buraya geldiyseniz zaten pasaport kontrol geçtiniz demek deyip bizi uğurladı. Tüm bu süreç en fazla yarım saat sürmüştür.

• @kelle diğer taraf dediğiniz other citizen kısmından mı geçtiniz?

• @u2rem, içinde söyledi: Employment Based - mulakat randevu tarihleri - gerceklesenler ve tahminler

@kelle diğer taraf dediğiniz other citizen kısmından mı geçtiniz?

Evet hocam.

• Hocam siz gitmeden iş ayarladınız mı? EB2 NIW için kendi alanında çalışması bekleniyor malum. Normal greencard ile giden bir elek. mühendisi 6 ayda iş bulmuş. merak ettiğim NIW kategorisi ile giden gitmeden iş bulabilir mi? siz şu an orada işe girdiniz mi arıyor musunuz @kelle

• @begumm Hocam zaten bir Amerikan firmasının Türkiye ofisinde çalışıyorum, Amerikada da bu şirketle devam edeceğim. Sorunuza genel cevap vermek adına, iş arayışını Türkiyeden yapmak mümkün. LinkedIn hesabınızda bulunduğunuz şehri gitmeyi planladığınız şehir olarak güncellerseniz iş imkanlarını da takip etme fırsatı bulabilirsiniz. Profilinizde iş arıyorum şeklinde belirtirseniz hatta bazı şirketler sizle iletişime bile geçebilir. Yasal olarak iş görüşmesi yapmanızda hiçbir sorun yok. İşe başlamak için pasaportunuzdaki vize ve SSN yeterli. SSN öğrenmek için Amerikaya giriş yaptıktan 3-5 iş günü sonra bir ofisine gidebilirsiniz veya birkaç hafta içerisinde zaten belirttiğiniz adrese gelecektir. Bizimki mesela tam bir hafta sonra geldi. Eğer uzaktan çalışma imkanınız var ise Türkiyeye döndükten sonra da bu bilgilerle işe başlayabilirsiniz.

• @kelle çok teşekkür ederim ben de LinkedIn'den bakacağım öncelikli olarak.ABD deki hayatınızda sağlık ve huzur dilerim inşallah biz de gideriz.

• selam arkadaslar benim be de dun Ungan randevum vardi. Asilar enabizimda yoktu. Gerekli olan COVID/sinovac asisini 26 Mart ta bir sehir hastanesinde, Tetanoz asisini da bir universite hastanesinde yaptirdim. Antikor testlerini Universite hastanesinde yaptirdim am yine de Kizamik kabakulaki da iceren 3 asi yaptilar. Ayni asilar esime de yapildi. chest-X ray ve kan alimi da yapiyorlar. Oglum 8 yasinda oldugundan enabizda olmasina ragmen 2 asi ona da yapildi. 800 dolar civarinda odeme yaptik. online olarak asi reportunun tarafima emailden gelecegi ve ekraklarimin da konsolosluga gonderilecegi soylendi. bana elden evrak verilmedi paylasmak istedim.

• @Rdem09 çok teşekkür bu bilgi için. Demek ki şehir hastanesi ve devlet has ben de bakacağım. Tetanoz için dahiliye den randevu mu aldınız Hayırlı olsun. Umarim mülakatınız da sorunsuz geçer.

• @begumm randevu almadan direkt gittim. Covid icin de oyle. Sehir (devlet/universite de oluyor) hastanelerine gidip Bagisiklik/Asi Birimine dogrudan gidip asi yaptirabiliyoruz diye bana bilgi verildi. Tetanoz ve COVID
    tetanozu o sekilde yaptirabilirsiniz.

• Mayis bulteni yayinlandi. Ancak ilerleme yok , zaten gecen ayki bultende very little to no movement notu dusmuslerdi aynen de oyle oldu. Sanirim ekim'e kadar bir ilerleme olmayacak.

• @nevadasfault Evet...... gerçekten.

• Onumuzdeki aylarda bultende nasil bir ilerleme olur? Ongorude bulunabilmek icin bu tablolari incelemenizi tavsiye ederim.

• @dpdemir walla herşey belirsiz bence kasımda seçimlerde Trupm seçilirse acaba kısıtlama olur mu bu sayılarda? benim de 1 yıla mülakat tarihi gelir gibi ama işte AP vs gibi risklerden çekince de var..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

173

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.7k

| | | |