DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@symbi0te, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Mülakat için gelen mailler kcc üzerinden mi ankaradan mi belirleniyor yani mülakat mailini bize yollayan hangi taraf?

Bu mesajımda detaylıca anlatmıştım :
    https://yesilkartforum.com/forum/post/378569

• @Emre-Kurtulmuş ve @Serapp cevap için teşekkür ederim ikinizede

• @Ümit-Karabayır resmi rakamlara gore degil, ancak excelin yavas yavas arttigini ben goruyorum. 3 ay once 145 lerdeyken siram simdilerde 195 lerde. %30 civarinda artmis, belkide benim siralardan oncekiler cok giris yapti bilemem 😁

• @bedosamka DV2023de ilk olarak submiti mayıs ilk iki haftası olanlar mülakat aldı. Daha sonra submit tarihi ilerledi.

• @avc DV2023 mülakat deneyimleri kısmına bakabilirsiniz

• @salih-atilla biz lise diplomalarimizi ve evlilik cüzdanını renkli fotokapi aldık.

• @symbi0te mülakat mailleri kccden geliyor.

• @Nurca Merhaba, bir sorum olacaktı bu konuyla ilgili. Dosya taşıma yaparken gideceğimiz ülkede uzun süre bulunmamız mı gerekiyor? Sürece hakim değilim ancak konsolosluğa mail atarken neden oraya dosya taşımak istediğiöiz konusunda makul bir sebep mi sunmamız gerekiyor? Çünkü malum çok uzun süreli vize vermiyor genelde ülkeler. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

• @Serapp mülakat mailleri KCC den geliyor ise Ankara’nın performansına KCC mi karar veriyor.

• @avc çoğu konsolosluk oturum istiyor ama bazı konsolosluklar hiçbir şart istemeksizin talebinizi kabul edip dosyanızı taşıyabiliyor (bu sene Viyana örneğinde olduğu gibi).
    Bazı konsolosluklar en az 1 yıllık oturum izni isteyebiliyor (bu sene Umman örneğinde olduğu gibi, internetten ödeme yapılıp 1 yıllık multi visa kolaylıkla alınabiliyor).
    Bazı konsolosluklar ise oturum izni olduğu halde dosya taşımadı. Bazı konsolosluklar dosya taşımak için gönderdiğimiz maillere dönüş bile yapmadı.

Bu bahsettiklerim bu yıla özgüydü. Önümüzdeki dönem konsolosluklar nasıl bir yol izler bunu dosya taşımak için mail atanların tecrübelerinden öğreneceğiz. Eğer sizin de dosya taşıma düşünceniz varsa forumu iyi takip edin çünkü kabul eden konsolosluklar zamanla kapasitemiz dolu deyip kabul etmemeye başlıyorlar.

Dosya taşımak için mail atarken Ankara’da mülakat için sıra gelmeyeceğini, bu sebeple dosyanızı ilgili konsolosluğa taşımak istediğinizi belirtebilirsiniz. Başka sebep yazan var mıydı bilmiyorum ben öyle yaptım.

• @avc

Ayrıca benim dosya taşıma için gönderdiğim yazıyı örnek olması açısından buraya aktarıyorum. İleride dosya taşımak isteyenlere belki faydası dokunur.

XX olarak belirttiğim kısımlara kendi kişisel bilgilerinizi yazarsınız.

Hello,

Dear Sir/Madam,

Case Number: 2023EU000XXXXX

First Name: XXXX

Last Name: XXXX

Date of Birth: (AY) /(GÜN) /(YIL)

I hope this email finds you well.

I am a citizen of TURKISH and I recently received the good news that I have been selected as a winner of the DV-2023 Lottery. I would like to request the transfer of my Green Card file from the United States Embassy in Ankara to the United States Embassy in Oman.

If you transfer my file, I will be physically present, able to attend the interview in person and be present in OMAN for the entire application processing time, which can take several weeks, I will be there until the whole process is over. Time consuming. Getting an interview is really important to me and my family.

Thank you for your time and I look forward to your prompt response.

• @Turco Cevabınız o kadar yardımcı oldu ki anlatamam. Şuana kadar dosya numaram yüksek olmasından ve mevcut B1/B2 turist vizem olmasından dolayı hep AOS düşünüyordum ancak diğer opsiyonları da değerlendirmek istiyorum. Keza AOS oldukça zahmetli ve masraflı, ayrıca alternatif bırakmayan bir süreç.

O halde bu sene Viyanadan alanlar, iş yada eğitim gibi başkaca kalma hakları yoktu ise önce dosya taşımak için kabul aldı, sonra da vizeye başvurup mülakat tarihinde orada oldular. Eğer bir sakıncası yoksa sormak isterim, siz nasıl gitmiştiniz? Umman da oturumunuz var mıydı?
    Düzeltme: deneyiminizi buldum ve okuyorum, bu soruya cevap vermeyiniz lütfen keza oldukça detaylı anlatmışsınız. Yeşil pasaportunuz çok kolaylık sağlamış. Bende bordo pasaport olduğunda sanırım yaklaşık 2 ay gibi Muskatta kalmam gerekirdi.

Acaba örneğin Viyana'dan bu süreci yürütmemiz gerekse Schengen vizesine başvururken de amerikan konsolosluğuyla bir süreç yürütüyor olmak vize başvurusunda elimizi güçlendirir mi gibi bir soru da var kafamda çünkü malum vize süreleri oldukça kısa bu sıralar. Bu konuda da bir tasarrufunuz varsa duymak isterim. Tekrardan çok teşekkürler.

• @avc Viyana'ya dosyasını taşıyanlar kimisi yeşil pasaport sahibiydiler, kimisi de schengen vizesine başvurup o şekilde gittiler. Viyana dosya taşırken herhangi bir şart sunmadı diye biliyorum. Dosyasını oraya taşıyanlar daha net bilgiler verebilir.

Dosya taşıma konusu tamamen sizin talebinizle oluyor (talepler kimi zaman konsoloslukların mail adresine mail göndererek, kimi zaman da konsolosluğun sitesindeki formu doldurarak oluyor).
    Bu talebe ilgili konsolosluk dosyanızı KCC'den talep edeceğiz şeklinde yanıt verirse olumlu dönüş yapmış olur. Bu yanıttan yaklaşık 2-3 gün sonra KCC'ye şu şekilde mail atıp dosyam nerde diye sorabilirsiniz:

Mail göndereceğiniz adres: [email protected]

Mail başlığı:2024EUXXXXX

Hello Dear Sir / Madam,

Name - Surname: XXX XXX
    Date of Birth: (AY) / (GÜN) /(YIL)
    Case Number: 2024EUXXXXX

May I learn which embassy my case is in?

Thanks.

KCC size dosyanız şu konsoloslukta diye yanıt verir. Bundan sonra Ankara’yla işiniz kalmaz. Sonrasında yapmanız gereken şey mülakat maili beklemek olur. Mülakat tarihinden önce o konsolosluğun anlaşmalı sağlık kuruluşuna randevu alarak gider sağlık raporunuzu alırsınız ve mülakata girersiniz. Türkiye'deyken evraklarınızın ingilizce çevirisini yaptırırsınız. Türkiye'de aşılarınızı tamamlayıp sağlık kuruluşuna giderseniz işiniz daha kolay olur.

Süreç böyledir 🙂

• @ibrahimhalılll merhaba. Bence Ankara o ay kaç talihliye DV mülakatı yapabileceğini KCC'ye bildiriyor, KCC de bu mülakatları dağıtıyor.

• Yasaklı

@Beykentli katılıyorum sistem aynen bu şekilde işliyor

• Merhaba ds260'ı yolladıktan sonra yapmamız gereken bir işlem var mı?
    Ayrıca benim dosya numarama Ankara'da mülakat gelme şansı nedir sizce?

• @zerowan merhabalar, ds260ı doldurdultan sonra dosya numaranızın aktif olmasını beklemeniz gerekiyor, yapılacak başka bir şey yok bu durumda.

• @avc merhaba, Umman’a gitmek çok daha zahmetli ve masraflı bile olabilir. Umman’a da uçak biletleri pahalı ve konaklama da pahalı diye biliyorum. Bir arkadaşımız ülkeye 2 kere giriş yaptıklarından bahsetmişti. Dosya taşıyacağım derken AOS’u vaktinde yapma fırsatını da kaçırabilirsiniz. AOS imkanı varsa değerlendirilmeli. AOS’ta sorun yaşayanlar anladığım kadarıyla genelde yoğun field officelerde sorun yaşayıp dosyasını Mayıs ayından sonra verenler. Amerika’ya süreyi ayarlayıp vakitlice girerseniz, iyi araştırıp gittiğiniz bir eyalette işlemlere zamanında başlarsınız. Hem o 3 aylık bekleme sürecinde ülkeyi tanır, gezer, network yapar, yapacağınız işlerin bağlantılarını da ayarlama şansınız olur. Ben kendi adıma dosyam 13 binlerde, Kasım sonu Amerika’ya giriş yapıp Airbnb’den 1000 doları geçmeyecek ya da o civarda oda kiralayıp süreci orda beklemeyi düşünüyorum. Current olur olmaz da Şubat-ayı sonu gibi dosyayı USCIS’e yollamayı planlıyorum. Fikir teatisi yapıyoruz 🙂

• @erenotti İstanbul'dan Maskat'a gidiş-dönüş 7.000 tl civarında, otel günlük 50 dolar civarında. Sağlık raporu için git-gel yapılır. Bir de mülakat için git-gel yapılır. Mülakat sonrası genelde 1 hafta sonra vize basılı pasaportları teslim aldık. Aylarca ABD'de çalışma izni olmadan aos beklemek mi yoksa Umman'a gidip gelmek mi?

Hangisi daha maliyetli takdir sizin.

• Herkese merhabalar öncelikle;
    Askerlik tecilim 03.03.2024 tarihinde bitiyor. Case number'ım 5k'larda ve bu tarihe kadar mülakat alabilirim umarım eğer ocak ayında mülakat maili alamazsam da boş yere bir yüksek lisans programına yazılmak istemiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Tecilim bittikten sonraki tarihe verilen bir mülakat bana mülakat sırasında sorun çıkartır mı? Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

208

42.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

432.1k

| | | |