DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Atlantis00 başvurup unutmak en iyisi, açıklanma dönemine 1 ay kala falan biraz gaza gelinip amerika içerikleri izlenir yeter. Bütün bekleme süresinde her gün orayı hayal ederek beklemek hüsran seviyesini arttırmaktan başka bir şey yapmaz

• ⭐⭐

@Sencerium tamam öyle yapalım:))

• @Emre-Kurtulmuş dv Lottery sitesi fotoğrafları kb hacmine ve dosya uzantısına göre onaylıyor, iş elemeye geldi mi bir sürü kişiyi bu elemede atıyorlar. Yabancı sitelerde bu konuda yeterince yayın var, elenenlerin çoğu (%90 üstü) bu konudan eleniyor. Lütfen Google'dan ingilizce arayın.

• @Beykentli Elenenlerden %90’dan fazlasinin bu nedenle elendigine dair kaynak paylasabilir misiniz?

• ⭐⭐⭐

@Beykentli her sene başvuru döneminde forumda şu boyutta olması gerekir ona göre düzenleyin yükleyin falan diye konular dönüyor. Kazandığım seneki fotoğrafın boyutuna bakmıştım daha sonra merak edip ve bahsedilen oranı sağlamıyordu mesela. Ayrıca resmi sitesinde son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafla başvurmanız gerekiyor diyede belirtilmiş ama ben 1 sene önce ki başvuru fotoğrafımla başvurup kazandım.

Verdiğiniz kaynak yabancı olsa dahi doğruluğu olmayan bir şey çünkü elenme nedenleri açıklanmıyor

• Herkese merhaba bir sorum olacaktı bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim 🙂 istanbul üniversitesinin 2. Üni başvuruları var 4 yıllık çocuk gelişimi diploması alsam acaba amerikada bir işime yarar mı ? Ya da önerebileceğiniz bir bölüm var mı acaba ?

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@Beykentli devamında da bizimle iletişime geçin danışmanlık hizmeti verelim demişler. Avukata ait bir site bu. Fotoğrafla ilgili olan sitede muhtemelen bizim servisi kullanın şansınızı arttıralım diyordur. Resmi sitede elenme sayıları ilgili bir bilgi verilmediği sürece, hangi nedenden % kaç ile eleniyor insanlar kesin olarak bilemeyiz. Fotoğraf üzerinde yapay zeka ile aynı resmi tespit etme gibi bir mekanizma olduğu söyleniyor ama elenme sayıları ile ilgili bilgi yok maalesef. %90 bundan eleniyor başvurlar demek için elimizde bir veri olmalı.

@Beykentli, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

@datanist

Burada 3 ana nedenden biri yazıyor.
    %90'dan fazla reddedilme oranını İngilizce değil de belki Rusça sitelerden okumuştum, onu arıyorum şimdi.

• @Emre-Kurtulmuş eşiniz kazanmamış mıydı lotoyu

• ⭐⭐⭐

@tufank birde bence orda bir kelime oyunu var elenenlerin %90 ı diyor ama elenen kaç kişi belki de 5 kişi elendi 4 ü fotoğraftan ki gerçekten bence bilmeyen insanları kandırmanın güzel reklamını yapmışlar

• ⭐⭐⭐

@Ashtrem evet ikimizinde fotoğrafı önceki senenin başvuru fotoğrafıydı

• @Emre-Kurtulmuş

Eski fotoğrafla başvuranlar gerçekten çok fazla, kazanan örnekler de var gördüğüm kadarıyla. Demek ki en azından 2021 yılındaki (DV2023) çekilişte buna yönelik bir filtre-eleme yöntemi kullanılmamış. Fakat, en azından daha önceki senelerde aynı platformda kullanılmış güncel olmayan bir fotoğrafı tekrar kullanmak biraz riskli ve sakat diye düşünüyorum ben.

Ben bir yazılımcı olarak aynı veya çok benzer imaj dosyalarını tespit edip buluta kaydetmeden silinmesini sağlayan bir modülü, bir Sigorta firmasının Hasar modülü için geliştirmiştim mesela. Başka bir prjede ise aracın hasar görüntülerini yorumlayıp marka-model ve parça fiyat bilgileriyle birlikte tahmini hasar ekspertizi-dökümü çıkaran bir modül yapmıştık. Buradaki durum çok daha basit, ABD hükümeti de bu tarz bir güncellemeyi daha önce yoksa bile her an hayata geçirebilir. Ayrıca fotoğrafı daha önce kullanmamış olsanız bile, fotoğraf dijital olduğu için ne zaman yaratıldığı-güncellendiği vs gibi bilgiler imaj içerisinde saklanıyor. Fotoğraf eski ama hiç kullanılmadıysa bile bunun da tespiti ve filtrelenmesi oldukça basit. Başvuranların ruhu bile duymaz, elenip gidebilirler böyle saçma bir durum yüzünden.

O sebeple, profesyonel ve bu işi uzun süredir yapan bir fotoğrafçıya her sene başvurmadan önce güncel olarak çektirmekte fayda var. Ben o şekilde yapıyorum. Profesyonel makina, ortam, ışık, self poz verme, duruş ayarlama ve çekim kabiliyetleriniz varsa evde de çekilip yardımcı uygulamalarla kırpılıp başvuruya uygun hale getirilebilir. Ama daha önce lottery başvurusu için kullandığınız miyadı dolmuş bir fotoğrafı kullanmamak lazım artık. Aşağıda yönetmeliklerde fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerektiği nedeniyle birlikte açıkça belirtilmiş; eski veya daha önce kullandığı miyadı dolmuş fotoğrafını kullanacaklar, evde kendi kendine çekim yapacaklar ya da bu konuda tecrübeli profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmayanların detaylı incelemesini tavsiye ederim;

Taken within the last 6 months to reflect your current appearance

• @Emre-Kurtulmuş Önceki senenin resmi ile başvurup kazandınız, bir ara eski resimle başvurmayın elenirsiniz muhabbeti vardı

• ⭐⭐⭐

@emre911 dediğiniz çok doğru ama muhtemelen uğraşmıyorlardır çok fazla başvuru oluyor çünkü ama gene de böyle bir hayalin peşinde koşarken bu gibi basit bir şey den elenmemek için fotoğraf çektirmekte fayda var bende her sene değiştirdim ve güncelledim değişen bir şey olmadı ama en azından 6 ay boyunca bu stres i yaşamadım. Kazandıktan sonra ds260 a yüklenen fotoğraf kilit olan ama gene de riske atmamak lazım

• @tolgasatir

Zaten dediğim gibi, oturup bir grup insan manual olarak yapmaz bu filtrelemeyi. Bu bir uygulama modülüdür. Python'la, Go ile vs yazar, mevcut projenize entegre edersiniz. Eski projelere bile rahatlıkla entegre edilebilir, herhangi bir performans kaybına yol açmaz, sayı fazla diye sisteme bir etkisi olmaz.

Ayrıca USCIS'in ve diğer kurumların pandemi sonrası dijitalleşmeye ciddi bütçeler ayırdığına dair yazılar mevcut. Yıllık on milyarlarca dolar düzeyinde. Biz bu bütçelerin 10 binde birine bile çok uzak bütçelerle yaptık yıllar önce bu geliştiremelerin daha zorlarını çeşitli şirketler için. (Örneğin e-ticaret uygulamalarındaki görselle benzer ürün arama gibi) Dolayısıyla bunu hükümet her an entegre edebilir yazılımlarına.

Bence bu işi ciddiye alıp gerçekten isteyenler, paşa paşa 100-200 liraya kıysın gidip çektirsin fotoğrafçısında 🙂 Zaten karı koca başvuruyorsanız 100'de 1 bir şansınız var, aman aman imkansız bir oran değil. Çıkacağı varken böyle saçma bir şey yüzünden patlamasın. İşin kötüsü haberiniz bile olmaz, içinizde hep bir soru işareti olarak kalır.

• ⭐⭐

@emre911 katılıyorum. bu tarz bir sistemi geliştirmek çok zor değil, ben de buna benzer modüller geliştirdim geçmiş projelerimde. ayrıca sıfırdan geliştirmeye de gerek yok, özellikle yüz tanıma sistemi için bir sürü hazır sistem bulunabilir.

Geçmiş senelerde belki bu kontroller çok yapılmıyordu ama artık devreye alındığı yönünde söylentiler mevcut. Şu blog yazısında detaylar mevcut. FaceIt denilen teknoloji zaten amerikaya girişte uygulanıyormuş. Bunu dvlottery'e entegre etmiş olabilirler. Aşağıya detayları ve linki ekledim. Tabi yine de resmi rakamlar olmadığı için kaç başvuru bu yüzden eleniyor bilmemiz mümkün değil. Kriterlere uygun, yeni çekilmiş ( ya da en azından çekim tarihi bilgisi editlenmiş) bir fotoğraf ile katılmak faydamıza.

Recognition is implemented based on the FaceIt technology developed by Visionic. FaceIt technology is used by the Department of State (DoS) to screen people applying for any visa to enter the United States.

FaceIt works with images compliant with ISO / IEC 19794-5.

Each photo attached to the application for participation in the green card lottery is considered and its suitability for the recognition process is determined, and the following parameters are evaluated:

Is the head size large enough?
    Cropping - is the face completely visible on the image?
    Centering - is the face sufficiently centered?
    Exposure - is the image not overexposed or underexposed?
    The eyes are clearly visible - are there glasses on the person, and if so, are the eyes visible or hidden?
    Focus - is the image well focused?
    Compression - Was the image not overly compressed to remove skin details?
    Texture - Does the surface of the skin contain textures suitable for use in face recognition?
    Resolution - Does the image resolution exceed the minimum measured in pixels between the eyes?
    Faceness - can an object detected in an image be called a human face or not?
    At the stage of preparation, the photos are normalized - the computer rotates the images so that the eyes on them are located strictly horizontally (aligns the face with respect to the vertical axis) and crops the images to a new size, cutting off all unnecessary. The images are cropped so that the distance between the centers of the eyes in all images is the same, the brightness and contrast of the images are equalized.

• @tufank

Kesinlikle öyle. Belki devlet kurumu olduğu için, bir de milyarlarca dolar bütçeyle gidip hazır modül kullanmazlar herhalde diye düşündüm. 🙂 Ama bu teknolojileri halihazırda pazarlayan bir şirkete ihale verip çok daha hızlı da entegre ettirebilirler, sıfırdan bir altyapı oluşturmak yerine.

Ayrıca böyle bir özellik eklenirse haberimiz olur, sistem baştan reddeder ve girişe engel olur vs diye düşünen varsa yanılıyor. İşleyiş kesinlikle böyle olmaz. Anlık onbinlerce başvuru olduğundan sistemi ve veritabanını meşgul etmemek için başvuru datanız basit validasyonlar sonrası imaj dosyanızla birlikte kuyruğa (geçici data olarak) eklenir. Daha sonra asenkron çalışan servisler bu dataları kuyruktan okuyup üzerinde daha spesifik işlemler-validasyonlar yapıp ham data'yı, gerçek bir başvuru data'sına dönüştürüp asıl veritabanlarına kayıt eder. Bu validasyonlar sırasında yüklemiş olduğunuz fotoğraf, daha önceki senelerde yüklemiş olduğunuz sistemdeki fotoğraflarlarınızla oldukça hızlı bir şekilde karşılaştırılıp ya da imaj dosyanızın yaratılış-düzenleme tarihi gibi etiket tarihleri kontrol edilip yapay zeka modülleri tarafından başvurunuzun valid olup olmadığı kolaylıkla kararlaştırılabilir. Buna göre de başvuru işleme alınmadan reddedilmiş olur. Bundan haberiniz bile olmaz.

• ⭐⭐

@emre911 doğrudur zaten güvenlik gereği bu tip bir modülü kendileri geliştirmek isterler. Sınırda kullanılan sistem şurada tanıtılmış https://www.cbp.gov/travel/biometrics
    Bu kadar karmaşık kontroller olmayabilir ama benzeri bir sistemi DV lottery'e entegre etmeleri çok zor değildir sanırım. Dediğiniz gibi başvuru esnasında elemek zahmetli ve zaten böyle bir eleme işlemini başvuru esnasında yapıp kullanıcıyı bilgilendirmek çok da mantıklı olmaz. çekiliş öncesinde veya çekiliş sırasında arka planda çalıştırabilirler kolaylıkla. Kasım ayında başvurusu biten bir çekilişi bir sonraki sene Mayıs ayında açıkladıkları için data üzerinde oynayacak yeterli zamanlar var 🙂

• ⭐⭐⭐

@emre911 bence bu çekilişi umursamadıklarını kabullenin, evet yazılım vs çok kolay bir şekilde ayırt edebilirler mi edebilirler ama etmiyorlar adamlar bir şeyleri geliştirme gibi bir amacı yok bu çekilişle alakalı

• Herkese merhaba, dv 2025 in tam başlama tarihini bilen var mı?

Benzer Başlıklar

• 22189
  • 22394
  • 979
  • 906
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.0k

| | | |