DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @tufank Yeni yol haritanız hayırlı olsun.Size bu firmanın toplam maliyeti ne olacak?
    Ayrıca, sürecin daha hızlı ilerlediği E2 yatırımcı vizesi yolunu düşünmediniz mi?
    Amerikanın yatırım yapmayı teşvik ettiği eyaletlerde 40-50 bin dolara E2 alma ihtimali olan yerler vardı sanırım.
    E2 ile Green card vermedikleri için mi bu yolu düşünmediniz.

• ⭐⭐

@kartalveat çok teşekkürler. istediğimiz eyaletlerde 80-100k gibi bir yatırım yapmak gerekiyordu. Maliyeti karşılayabilirdik ama sonu green card a gitmediği, ne olursa olsun risk barındırdığı ve çöpe atacak paramız olmadığı için vazgeçtik. Bir de öyle hizmet sektörü pek bana göre değil, yazılım işine yönelik bir şirket olabilirdi ama işte birçok parametre var. Biraz daha garanti bir yol olsun istedik. Şimdilik 11k usd yatırdık. LC onayından sonra 16.5k usd daha yatıracağız. Bir de aile bireyleri için toplam ~2.5k usd gerekiyor sonrasında. yani toplamda 30k usd ödemiş olacağız CP metodu için.. Bakalım nasıl ilerleyecek süreç, forumda detayları paylaşacağım.

• ⭐⭐

Sponsorum tam 4 gün içerisinde LC'yi doldurup DOL'a submit etti. Artık uzun ve heyecanlı bir bekleme sürecine girdik 🙂 BDV Solutions aşamaları çok net gösteriyor ve süreç içerisinde karşılaşabileceğimiz sorunlar konusunda bizi bilgilendiriyor. Paneli merak edenler için aşağıya ekran görüntüsünü ekledim.

Screenshot 2023-08-15 at 16.01.10.png

• Hayırlı olsun, ben de ABD'deki avukatımdan haber bekliyorum. Oraya gidip oradan başvurup kalmak yerine 2.5 3 yıl sürecek olan TR den başvuruyu seçtim. Kendisi şu anda ona yollamış olduğum firmaların (BDV de içerisinde) scam olup olmadığını kontrol edecek ve süreci başlatacağız. BDV haricinde kendisi de süreci dışarıdan takip edecek.

• @tufank hayrlı olsun öncelikle, ben de bir kaç güne başvurmayı düşünüyorum. Başvuru öncesi ilgili görünüyorlar fakat ödedikten sonra bir değişim oldu mu? Aksi bir durumda alternatif sonuç üretme taahhütleri sundulular ya da bilgilendirdiler mi? Tahmini olarak size bir süre söylediler mi evrakların teslimi onaylanması ikinci ödeme süreci ile alakalı? Tavsiye eder misiniz bu firmayı?

• ⭐⭐

Teşekkür ederim. Eğer haftasonuna denk gelmiyorsa genelde 1 gün içerisinde geri dönüş yapıyorlar. Ödemeden önce veya sonra durum değişmedi. Tabi -7 saat farkını dikkate alarak soru sormak gerekiyor. Yani burada oluşabilecek en kötü durum LC in onaylanmaması veya sponsorun çekilmesi ama bu durumda zaten hemen yeni bir iş seçebiliyoruz. zaman kaybetme riski var sadece. Ama sponsorları buna göre seçiyorlar , minimum sorun çıkması için. İkinci ödeme eğer LC audit olmaz ise ortalama 6 ay. Audit olursa 1 seneyi bulabilir. Diğer işlemler için tahmini bir zaman yok, consular processing için yorum yapamazlar, ülkeden ülkeye ve başvuru sayısına göre değişkenlik gösterir. ben iş çeşitliliği ve daha eski olmasından dolayı seçtim bu firmayı, karar sizin tabi. Size tavsiyem listede gördüğünüz işler dışında başka kategori var ise talep ettiğiniz bunu belirtin. Listeye eklemedikleri ve ayırdıkları kontenjanlar var ben bundan faydalandım. Yani öneceden açılmış ve kontenjanı dolu gözüken işler için kendilerine istekte bulunabilirsiniz.

@captain35, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@tufank hayrlı olsun öncelikle, ben de bir kaç güne başvurmayı düşünüyorum. Başvuru öncesi ilgili görünüyorlar fakat ödedikten sonra bir değişim oldu mu? Aksi bir durumda alternatif sonuç üretme taahhütleri sundulular ya da bilgilendirdiler mi? Tahmini olarak size bir süre söylediler mi evrakların teslimi onaylanması ikinci ödeme süreci ile alakalı? Tavsiye eder misiniz bu firmayı?

• @tufank Kendi dosyanizi takip edebilmeniz için bir dosya numarası veya link veriyorlar mı? Veya bunu siz talep edebiliyorsunuz 9089'un durumunu anlık takip etme şansınız var mı? BDV bu imkanı sunuyor mu? Cevaplarsanız sevinirim çünkü bende muhtemelen BDV ile giriceğim.

• ⭐⭐

@Ekto-Oktan evet “receipt number“ panelimde mevcut. DOL sitesinde PERM takip adresi vardı ama ben erişemedim açılmıyor adres. Panelimde 9089 formunun doldurulmuş hali ve receipt number mevcut.

edit: bu arada bu "receipt number" ile bizim LC sürecini takip edebileceğimiz bir adres yok. (sadece PWD süreci takipe edilebiliyor, o aşama zaten tamamlanmıştı ben başvurmadan önce) https://flag.dol.gov/case-status-search

ancak işveren / yasal temsilci girip takip edebiliyor süreci. Bizim en fazla yapabileceğimiz DOL tarafındaki işlem sürelerini takip etmek: https://flag.dol.gov/processingtimes Bunun dışındaki tüm gelişmeleri firma tarafından sağlanan panelden ve e gönderilen e-mail'ler ile takip edebiliyoruz.

Edit: 9089 formunu artık aynı ekrandan sorgulayabiliyoruz. İlgili iletiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/2375/eb-3c-ew-green-card-süreci-danışmanlığı-konusunda-sorular-ve-uyarılar/449?_=1694285834433

• @Kayhan-Ozcoshar bdv ne kadar istedi sizden bilgi verirseniz karşılaştırma açısından çok iyi olur forumdaki herkes için de

• @Kayhan-Ozcoshar kendimiz nasıl yapabiliriz ben LinkedIn üzerinden başvurayım dedim sizin ülkeniz uygun değil tarzı bir ibare çıktı ki bir yerde abd de çalışma belgeniz ve amerika telefon numaranız yoksa sizi almıyorlar demişlerdi

• @Muratcan-0 bdv taksit durumu nedir açıklayabilir misiniz kaç taksit abd içine girdikten sonra da taksit var mı vs

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @Ashtrem

Selamlar, EB3 için 2 yöntem var.

Birisi ABD içinden yapılan başvurular. Örneğin ABD'de öğrenci vizeniz var ve ABD içinden bu sürece başvurdunuz. Buna Adjustment of Status (Statü Değişikliği) deniyor. Toplam süre yine 2 yıl sürüyor. Dezavantajı USCIS aşamasına kadar masraflarınızın cebinizden karşılanması gerekmesi. Elinizdeki vize çalışmaya izin vermiyorsa bu sürede cepten yemeniz lazım. Avantajı ise daha çabuk sonuçlanması ve USCIS aşamasında Geçici Çalışma İzni alıp çalışabilmeniz.

İkinci yol, başka bir ülkeden Konsolosluk yoluyla başvuru. Bunda süreç daha uzun ancak avantajı da hayatınıza aynen devam edebiliyorsunuz. 1-2 yıl arafta kalma ve cepten yeme durumu olmuyor. Riski daha az.

BDV Solutions firması bu iki başvuru yöntemi için de EB3 hizmeti sağlıyor. İki yöntem için de ikişer tane farklı ödeme opsiyonu sunuyor. Bunlar şu şekilde;

1. Adjustment of Status (ABD içinden-Nakit) : Girişte 6.000$, Labor Certificate onaylanınca 14.500$ olmak üzere toplamda iki ödemede 20.500$

2. Adjustment of Status (ABD içinden ve Taksitli) : Girişte 6.000$, ertesi aydan itibaren 24 ay boyunca her ay 762,5$ . Toplamda 24.300$

3. Consular Processing (Türkiye'den ve Nakit) : Girişte 11.000$, Labor Certificate onaylanınca 16.500$ olmak üzere toplamda iki ödemede 27.500$

4. Consular Processing (Türkiye'den ve Taksitli) : Girişte 11.000$, ertesi aydan itibaren 36 ay boyunca her ay 591,67$ . Toplamda 32.300 $

Not: Eş ve çocuklar için LC onayı sonrası süreçte ek ödeme yapmanız gerekiyor. ABD içinden yapılan başvurularda 14 yaş altı çocuklar için ücret 1.225$ iken, 14 yaş üstü çocuklar ve eşiniz için kişi başı 1.725$ şeklinde. Türkiye'den başvuruyorsanız sabit ve kişi başı 1.190$ .

Aşağıdaki linkten ödemelerin neleri kapsadığını da detaylı inceleyebilirsiniz. Umarım işe yarar.

• @emre911 Teşekkür ederim 😊

• ⭐⭐

@Ashtrem bütün bilgiler firmaların kendi sitesinde mevcut. ( fiyat / aşamalar / teknik terimler) Süreç hakkında açık olarak erişebileceğiniz bilgiler haricinde kafanıza takılan sorular var ise yine firmaların destek ekipleri mevcut. Vize türü , aşamaları hakkında soruları bu başlık altında sorabilirsiniz, fikir sahibi olan kişiler cevaplamaya çalışır.

• Merhaba, dun youtube’da bir video izlemistim. Ap surecinde oldugum icin onunla ilgili videolari izliyorum bu aralar. Bu konuyla ilgili bir videonun altindaki yorumlari okurken, bir yorum dikkatimi cekti. EW vize ile ilgili. Vietnam’dan biri konsolosluk gorusmesinde Ap sonrasi ret almis. Isi danismanlik firmasiyla buldugu ve tum masraflari kendi odedigi tespit edildigi icin. Masraflari kendinizin odemesi yasalara karsi demisler. Firmanin sizin icin oduyor olmasi lazim demisler. Kopyala yapistir yapmak istedim ama olmadi. Boyle bir seye denk geldim. Bilginiz olsun.
    Surece baslamis olanlar, belki bu konuyu avukatlarina sorabilirler.

• @dpdemir

Selamlar hocam. Bu ofisler zaten profesyonel avukatlık ofisleriyle çalışıyorlar. Böyle bir durum olsa hiç kimsenin alamamış olması gerekir. BDV Solutions bu işi yıllardır yapıyor mesela. Daha geçen gün mail ile, Türkiye'den geçen sene Greencard'ını bu şekilde alan 2 kişinin örnek kaydını göndermişler. Şirket kendine ait masrafları ödüyor bu arada, sizin ödediğiniz ücretler danışmanlık, avukatlık, Premium Processing, evrak vs gibi bedeller. Zaten sadece avukat bedeli 8-12 bin dolar. Premium processing 2500 dolar. Kalanı da diğer masraflar ve danışmanlık bedelleri. Şirket yine cebinden para ödüyor yani, örneğin ilan vs yayınlarken.

Belki Vietnam'daki durum bu şekilde olmamış olabilir. Örneğin şirket kendi tanıdığı birine aittir. Direkt olarak kendisine sponsor olan o şirkete ödeme yaptığı ve ilan vs dahil tüm masrafları karşıladığı belirlenmiştir. Bu da scam'a girer. BDV Solutions ya da eb3vize'de ise sponsor firmalara herhangi bir ödeme yapılmayacağı, onların kendine ait masrafları üstleneceği garanti ediliyor.

Fakat bu durum danışmanlık şirketi süreçlerinde yaşandıysa belki @eb3vize-com daha net bilgi verebilir hepimizi aydınlatmak için. Örneğin burada avukatlık ücretini sponsor karşılamayıp adayın kendisi karşılaması ya da danışmanlık hizmetleri için danışmanlık şirketine para ödenmesi, sponsora para yatırılmasa bile bir sorun teşkil eder mi @eb3vize-com ?

• ⭐⭐

@dpdemir burada net bir değerlendirme yapabilmek için eb3 içerisinde hangi kategoride olduğu, işin detayı, hangi danışmanlık firması ile başvurduğu ve mülakatta sorulara ne gibi cevaplar verdiğini bilmemiz lazım. bir firmaya doğrudan "tüm masraflar benden, beni işe alın size sorun çıkarmam" demek tabiki vize almaya engel. Ama eğer kağıt işleri, avukat ve şirket arasındaki diyaloğu yönetmesi ve gelişmeleri takip etmesi için bir danışmanlık firmasına bedel ödüyorsam bunda bir sakınca yok. doğrudan beni işe alacak firmaya ne ben ne de danışmanlık hizmeti aldığım firma bir para ödüyor. ilan aşamaları ve şirketin üzerine düşen tüm masrafları kendi karşılıyor zaten @emre911 dediği gibi. danışmanlık firması aradaki köprü sadece.

• Cok detay bilmiyorum. Sadece gordugum yorumdan bahsetmek, boyle bir sey yasanmamasi icin uyarmak istedim. Ayrica bu basligin ilk sayfasina goz atmanizi da tavsiye ederim. Ayni uyarilar yine orada da paylasilmis.

• @tufank EW kategorisinden bahsetmisler. Zaten danismanlik firmalari sadece bu kategoriye aracilik ediyor.

• @emre911 Herkese boyle olacak diye birsey yok elbette ama boyle de bir risk var sanirim. O yuzden bunun aciklamasini avukatlariniz daha dogru yapacaktir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

42.6k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.8k

| | | |