Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @dpdemir merhaba, görüşmeniz umarım iyi geçmiştir.
    konsolosluk görüşmenizi de sağlık muayenesinde olduğu gibi yazacak mısınız?
    ne tarz sorular soruyorlar, vize onayı görüşmeden ortalama kaç gün sonra veriliyor. biraz bilgi paylaşabilir misiniz.

• Merhaba, EB3 (professional) surecimizin son asamasindayiz. Principal Applicant esim. Ben ve oglum onun uzerinden hak sahibiyiz. 25 Mayis’ta Ankara’da mulakatimiz gerceklesti. Konsolosluk girisinde randevu saatine gore cagirilip, siraya girdik ve pasaport kontrolunden gecip ana binaya yonlendirildik. Orada da pasaport kontrolu yapilip sira numarasi verildi. Yaklasik bir saat sonra numaramizin ekranda gorundugu bankoya gidip evrak teslimi yaptik. Devaminda yine beklememizi soylediler. Iki saat kadar bekledikten sonra mulakatimizi gerceklestirecek olan bankoda numaramiz gorundu. Konsolosun yanina gittik. Selamlasmanin ardindan bize daha once 2017’de ABD’deki Change of Status basvurumuzla ilgili birkac soru sordu. Bunu DS-260 formunda aciklamistik. 4 ay kadar overstay gorunuyorduk ama devam eden bir basvurumuz vardi. Basvuru sonucu olumsuz gelince de ulkeden ayrilmistik. Bunlari anlattik. Ekranina bakip, “I don’t see any issue” dedi. Sonrasinda sag ellerimizi kaldirip soyleyeceklerimizin dogrulugu icin yemin etmemizi istedi ve parmak izlerimizi aldi. Butun evraklarimiz konsolosun onundeydi. Amerika’da yapilan butun basvurular (ETA formu, diger dilekceler) vs. Hepsini hizlica kontrol etti. Hepsinin tamam oldugunu soyledi. Devaminda esime sponsor olan firma ve orada ne gorevde olacagi ile ilgili sorular sordu. Biraz isten bahsedildi. Ne mezunu oldugu, burada ne is yaptigi soruldu. Daha once hic baska bir ulkede yasadik mi diye soruldu. Bana sadece ilk evliligim mi, baska evlilik veya bosanma var mi diye soruldu. Ayrica kizlik soyadimi sordular. Esimin ve oglumun pasaportlarini aldi, benim mevcut B1/B2 vizemi iptal etti. Ekraninda benim icin “alert” gordugunu soyledi ve pasaportumu uzerinde AP isaretli sari bir kagitla birlikte geri verdi. “Biz e-mail gonderecegiz” dedi. Esime de “tekrar bir review edip sizinkileri bir hafta icinde gonderecegiz” dedi. Bir hafta oluyor. Henuz esim ve oglumun pasaportlari gelmedi. Bana da herhangi bir mail gelmedi. Dosya durumunu kontrol ettigimde, 3 kez guncelleme aldi ancak durumumuz halen “Ready” gorunuyor. Ben de “Ready” gorunuyorum. Bu arada daha once iki kez B1/B2 vizesi aldim. Ilkinde sorun yasamamistim. Ikincisini 2016’da alirken once vizeniz onaylandi kagidi verildi. Ertesi gun mail geldi ve AP surecine kaldigim bilgisi verilmisti. Pasaportum bos gelmisti. Bir ay kadar sonra pasaportumu istediler ve vizemi “Clearance Received” ibaresiyle basmislardi.
    Biz beklemeye devam ediyoruz simdilik. Umarim en kisa surede bu surec de olumlu bir sekilde sonuclanir.

• @veli immigrant seciliyor evet

• @mrfry kredi karti kabul ediliyor.

• Bugün öğleden sonra dosyamizda yine bir güncelleme oldu. Eşim ve oğlumun dosyalari bugün “Ready” den “Administrative Processing”e döndü. Benim dosyam hala “Ready” görünüyor.

• Bugün CEAC’de asıl başvuru sahibi olan eşimin ve oğlumun vizeleri “Issued” oldu. Ben “Ready” olarak kaldım. Umarım yakında benim de AP sürecim sonuçlanır. Bekleyen herkesin en kısa sürede sürecini tamamlaması dileğiyle… Çok uzun ve çokça sabır gerektiren bu yolda herkesin başarıya ulaşmasını gönülden diliyorum. Sorularımızı cevapsız bırakmayan, verdikleri cevaplarla umut olan ve doğru yönlendirmeler yapan Sayın @gucarslan ve Sayın @crazycells’e, çok faydalandığım bu platformun paylaşım yapan diğer üyelerine sonsuz teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dpdemir tebrikler. sizin de en kısa sürede güzel haberlerinizi almak dileğiyle..

• @gucarslan Cok teşekkür ederim. Amin 🙏🏻

• @dpdemir merhaba,
    sağlık taraması randevusunu konsolosluk mu belirliyor, yoksa biz mülakat tarihinden önce bir tarihte klinikten kendimiz mi randevu alıyoruz?

• Herkese merhabalar, merak ettiğim bir husus var bugüne kadar hep DV visaların başka konsolosluklara dosyalarını transfer edebildiklerini gördüm, daha önce employment based visalardan dosyasını başka bir konsolosluğa taşımayı başarıp vizesini alan oldu mu acaba?

Bu transfer durumu DV lerdeki gibi bizde süre sınırı olmadığından bizim için geçerli değil mi?

• @demir_fl Merhaba, mulakat tarihiniz belli olduktan sonra kendiniz doctorun.com sitesinden online randevu olusturuyorsunuz. En erken randevuyu mulakatinizdan 1 ay onceye alabilirsiniz. Ayrica, doktor muayenenizin yapildigi tarih vizeniz basildiginda, vizenizin baslangic tarihi oluyor. Bu tarihten itibaren 6 ay icinde ABD’ye giris yapmaniz gerekiyor.

• @dpdemir
    mülakat toplam kaç dakika sürdü, mülakatın İngilizce ya da Türkçe yapılmasının onay sürecine bir etkisi var mı biliyor musunuz?
    iş ile ilgili sorulan sorular bir iş görüşmesi detayında mıydı yoksa daha genel sorular mıydı?

• @demir_fl Mulakat toplam 10 dakika kadar surmustur. Oncesinde evrak teslim ediyorsunuz. Orada mulakati Ingilizce mi Turkce mi istediginizi soruyorlar ama “calismak icin ABD’ye gocmen olarak gidiyorsan Ingilizce bilmen gerekir” mantigiyla, Ingilizce tercih ederseniz avantajiniza olur diye dusunuyorum. Zorlandiginiz yerde konsolos Turkce soyluyor zaten. Sorular cok anlamayacaginiz gibi degil. DS260 formuna gorusmeye girmeden goz atmanizi tavsiye ederim. Oradaki sorulardan birkac tane soruyorlar. Mesela, “hic baska bir ulkede yasadiniz mi?”gibi. Isle ilgili de, bugune kadar Amerika ayaginda almis oldugunuz butun onaylar ve evraklar konsolosun onunde bir dosya halinde duruyor. Sirketin faaliyet alani, sizin hangi gorevle orada bulunacaginiz, burada ne is yaptiginiz, egitiminiz, is tecrubeniz gibi basit birkac soru soruyor ve surekli ekranini kontrol edip notlar aliyor. Insan ister istemez bir stres yukleniyor. Cunku, uzun yillar suren bir ugrasin finali o an oluyor. Ama yuzde 90-95 olumlu bitecegini dusunerek kendinizi telkin etmenizi tavsiye ederim.

• @dpdemir merhaba hayirlisi ile isiniz az kalmis sanirim.Bizde trden eb3 e bi sirket araciligiyla basvuricaz ama gordugum kadariyla 3 yili buluyor surec.Sizce bu saatten sonra daha uzun surermi 4.5 yip bulur diye korkuyorum

• @Aylin-Camkiran-Kenan evet, cok tesekkurler. Bizim basvurdugumuz kategori Eb3 Professional. Eb3 vizenin altinda 3 kategori var ve sirket araciligiyla olanlar EW vize oluyor. Yani unskilled (hicbir is tecrubesi yada egitim gerektirmeyen) vize turu. EW vize icin de su an bekleme suresi 4 yilin ustunde. Cunku yillik olarak tum dunyadan alinacak isci sayisi 10 bin kisiyle sinirli ve basvuruda yogunluk olunca surec tikaniyor. Gecikmeler oluyor. Hakkinizda hayirlisi olsun.

• @IsmailAbi teşekkürler. 11 mayıs tarihinde geldi randevu mailimiz

• @dpdemir Vizenizin hayırlı uğurlu olsun. Umarım ABD'de düzeninizi bir an önce kurarsınız. Sizin de benim gibi konsolosluk randevu tarihi 18 ay sonra gelmişti. DS 260 formunda bildirdiğiniz bilgilerde hiç değişiklik olmuş muydu? Örneğin benim bildirdiğim ABD'deki kontak kişisinde değişiklik oldu. Bunu ne şekilde bildirmem gerekiyor konsolosluğa? DS 260 formunda değişiklik olan yerleri sıfırdan doldurup konsolosluğa götürmeyi düşünüyorum.

• @veli Cok tesekkurler. Esim ve oglum Abd’ye giris yaptilar. Ben maalesef Ap surecindeyim halen. Umarim benim surecim de yakinda biter. Guzel dilekleriniz icin tekrar cok tesekkurler. Darisi basiniza.

Evet, uzun bekleme surecinde bazi degisiklikler oldu tabi. En basta pasaportlarimiz degisti. Form actirmadik. Konsolosluga mail attik. Ancak bir cevap gelmedi. Oyle biraktik biz de. Gorusmeye gittiginizde belirtebilirsiniz. Sorun olacagini sanmiyorum. Pasaportlar sorun olmadi.

• @dpdemir Cevabınız için çok teşekkür ederim. Umarım AP süreciniz yakında biter. Eşiniz ve oğlunuzda bir sıkıntı çıkmamışsa, sizin sürecin de kısa zamanda olumlu sonuçlanacağına eminim. Görüşme sırasında ABD'ye ne zaman gitmeyi planladığınızı ve ya bilet rezervasyonu gibi bir şey sordular mı ya da istediler mi?

• Merhaba,
    21 Haziran’da sağlık muayanesi oldum. Tecrübemi paylaşmak isterim.
    Randevu saati 10:45’teydi, ben 10:20’de 4. kata çıktım. Benim haricimde bir kaç kişi vardı ve hemen işlemlerime başladılar. Sadece pasaport ve covid aşısı çıktısını istediler. Resmi orada çektikleri için resim götürmeye gerek yok, ben yine de yanıma bir kaç resim almıştım. Kaydımı yaptıktan sonra 3. kata inmemi istediler. 3. katta 15-20 kişi vardı ve hemen hemen hepsi Türktü. Belgelerimi verdikten 15 dakika sonra çağrıldım ve 45$ ödeme yaptım. Yan salona geçmemi istediler ve geçtikten 5 dakika sonra kan tahlili için kan aldılar. Kan alındıktan 5 dakika sonra da röntgen için çağırdılar. Röntgenden sonra pasaport ve kağıtları 4. kata bırakmamı istediler. 4. kata evrakları bıraktığımda 12:45’te tekrar gelmemi istediler.
    Öğle arasında nerede yemek yediğinize dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ben Adanalı olduğum için çok bilemedim nerede öğle yemeği yiyeceğimi, internetteki yorumlara da bakmadan Kuğulu Park’ın karşısında D&R’a yakın bir yere gidip (yerin ismini hatırlamıyorum) hamburger söyledim. Basit bir hamburgeri ne kadar kötü yapabilirler diye düşündüm ama sadece iki lokma alabildim.
    12:40’ta 4. Kata çıktığımda çoğu Türk olan 20 kadar kişi muayene için bekliyorlardı. Anladığım kadarıyla herkesi 3. kat ve ya 5. kattaki sıralarına göre muayaneye alıyorlardı çünkü neredeyse 2 saat bekledikten ve herkesten sonra bana sıra geldi. Doktorun odasında sadece iç çamaşırları kalacak şekilde önlük giyiyorsunuz. Dr. Handan Ungan geldi, tansiyonumu ölçerken ve aşıları yaparken sorular sormaya başladı. Ameliyat oldun mu, kronik rahatsızlığın var mı, intihar etmeyi düşündün mü, psikolojik tedavi gördün mü gibi sorulardı. Gözlüğümü yanımda götürmüştüm, göz muayenesi yapmadı. Aşı kartım olmadığı için bana şu aşıları yaptılar:

1. Difteri, tetanoz, boğmaca
    2. Hepatit B
    3. MMR
    4. Su Çiçeği
      Aşılardan sonra muayenenin bittiğini söyledi. Çıkışta pasaportumu verdiler ve 310$ ödeme yapmamı istediler. Nakit ve ya kredi kartı ile ödenebiliyor. Ben nakit ödedim. Sonuçları direkt konsolosluğa göndereceklerini belirttiler. Benden önce muayene olanların çoğuna ertesi günü gelip sonucu almalarını söylemişlerdi. Onların vizeleri farklı sanırım. Sonuç olarak 10:20’de girip 14:30’da işimi bitirdim. ve toplamda 355$ ödeme yaptım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.4k

| | | |