Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

amerika pembe hayaller balonunu patlatan bir video

• @ayvalik10 kimse kimseyi altın hali ile karşilamicak Amerika'da sağlık hep sorundu bu hep böyleydi Amerika'da gecirecegin ciddi veya büyük bir problemde yasal olarak kalan biriysen türkiye de halledicen işlerini ayrıca yürümek isteyene heryer yol yürüme bisiklet kullan buda bir örnek bu tarz video çekenlere yorumum beğenmeyen gelsin abi burda yaşasın ayrıca sağlıklı yemek artık bir çok yerde pahalı uzun senelerdir f&b sektöründe yim sağlıklı yemek her yerde pahalı TR de bile avakadolu basmati pirinçli bir yemek 400 tl den başlıyor ama 11 küsür naaş alan biri için pahalı Amerika da da 1300 dolar kazaniyorsan 20 dolar koyabilir birine

• @arkanserdar Çok haklısınız maddi durum bir çok konuyu etkiliyor ama insanların kişisel özelliklerinin de çok etkili olduğunu düşünüyorum

• Amerika'ya büyük umutlarla gidicem eğer gidebilirsem, ama asla mutsuz olmıycam, boşluğa veya karamsarlığa düşmiycem. Karamsarlığı tecrübe edeli yıllar oldu ülkemde, alışkınız buna. Beni ayakta tutan tek şey 3 çocuğum ve eşim. Kendi habitatımı kurdum ve yaşıyorum. Onlar yanımda olduğu sürece değil Amerika'da uzayda bile olsam boşluğa düşmem. Kültür şoku meselesine gelirsek; düzensiz göçmenlerden dolayı kültür şokunu da dibine kadar yaşıyoruz zaten.. Kaldı ki burada da komşuculuk, eski adetler vs yok.. Amerika'da da olmaz en fazla.. Şayet huzurlu bir çalışma ortamı, birbirine saygılı insanlar, dürüst ticaret, ucuz yaşam giderleri beni bozmaz, şoka falan da uğratmaz.
    Şunu da eklemem gerek; ben Amerika'ya huzurlu, refah düzeyi yüksek, adil bir yaşam ve çocuklarımın geleceği için gitmek istiyorum. Zengin olmak gibi bir niyetim yok. Çok paralar kazanıp zengin olurum hayaliyle gitmek karamsarlığa düşürür insanı.

• ⭐⭐

Buyuk umutlara sahip oldugunuz ne varsa hepsi hayal kirikligi yasatiyor arkadaslar. Bu sadece abd ile alakali degil. Mutlulugu surekli kovalanacak bir sey olarak gorup ona ulasmaya calismak buyuk zarar insan icin. Cunku ulasinca aslinda istediginizin o olmadigini da anliyorsunuz. Kovaladigin seyi degil de o kovalamacayi daha cok sevdigini anlayinca bi bosluk cokuyor insana. Turkiyede yasarken yurtdisina cikayim ne olursa olsun derdim ama avrupaya tasininca da bitmedi dertler. Onemli olan kovalamacaya kendimizi kaptirmadan da mutlu olabilmek. Anin tadini cikarabilmek en iyisi. Sunu yapayim duzelecek, suraya gideyim krlim gibi kafa yapisi mutsuz yaslanmaktan baska ise yaramiyor maalesef. Cunku istediginiz yere gitsenizde istediginiz standartlara sahip olsaniz da mutlu olamiyorsunuz. Cunku andan keyif almayi unutmussunuz.

• küçük şeylerden mutlu olmayı bilmek gerek . bir bardak kahveden mutlu oluyorsan ne mutlu.

• Büyük umutlarla gelmedik ama yine de çok yorulduk 2 haftada. Airbnb den 2600 dolara bir basement kiraladık New York ta. Adress proof olmadığı için bir türlü hesap açamadık. Bizi çok yordu mesele hepsinden eli boş dönmek. Türkiye de her şeye sahipken şimdi sıfırdan başlamak zorunda olmak çok yoruyor. Hayattan ne bekliyoruz o da belli değil ya gerçi. Altın tepside hiçbir şey serilmiyor önümüze malesef. 2 haftadır sadece kendi çapımızda debelendik. Amerika gerçekten güzel ama işi ve evi olana. Bunlarda sanır ve emek işi. Daha her şeyin başındayız. Belki biraz memleket özlemi de var. Dün bir Türk marketine girdiğimde(ki girerken bundan habersizdim arkadaş götürmüştü) Ülker markasını görünce bu kadar şok olup duygusala bağlayacağımı düşünmemiştim😊 Amerika da unutamayacağım anılar arasına girdi şimdiden🇹🇷 Bir başkadırrr benim memleketimm🇹🇷

• Büyük umutlarla gelmek değil belki ama bir şekilde daha iyi olacağına inanıp işimizi gücümüzü evimizi barkımızı bırakıp geldik henüz 6 ay oldu daha erken tabi ki de ama buna değer miydi sorusunun cevabı en azından şuan için hayır. Tabi belki de bir 6 ay sonra bu durum tersine dönecek bilemiyorum. Burası sabır ülkesi, herkesin söylediği sabredeceksin acele etmeyeceksin. Ama biz o kadar sabredebilir miyiz yada ne kadar sabretmemiz gerekiyor onu da bilemiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hamuchera @srhnkskn her ikinizde gitmeden forum aile fertlerini neden kullanmadınız. Hangi aile bireyleri ile görüştünüz onlarla irtibata geçtiniz size dönüş mü yapmadılar. Bu kadar geniş bir ailemiz varken sizlerin bu kadar iç karartıcı ümitsiz - umutsuz yazılarınızı okumak gerçekten de çok üzüyor herkesi. Bir kere new yorktan hiçbir zaman altyapın sağlam değilse başlanmaz. Burada hata yaptınız. Sizler hangi mesleği yapıyorsunuz. Her işi yaparım kafası gittim demeyin ne olursunuz. Çünkü bizler yaza yaza bıkmadık hala da yazıcaz. Elinizde bir meslek olsun uzman olmasan bile anlayacağın bir mesleğin olsun dedik. @srhnkskn geleli 6 ay diyorsun ilk giriş 2021 yazıyor sen sürekli git - gel mi yaptın da daha yeni tam olarak dönüş yaptın biraz kafa karıştı. Şimdi ikiniz de neler yapıyorsunuz biraz kendinizi anlatırsanız burada ki diğer aile üyeleri sizlere yardımcı olacaktır. Biz burada burada sadece yazarak yardım etmek değil gerçekten de hayatta da yardımcı oluyoruz. Sizlerden bilgileri bekliyoruz. @Hamuchera en kısa zamanda new yorktan çıkmaya bak.

• @ayvalik10 Gerçekler her zaman acıtır. Üzülecek bir şey yazmadım kendi geçirdiğim süreçte ne derece zorlandığımı ifade ettim ve daha iki haftalık yani başlangıcında olduğumuzu da belirttim. Bu hesabı eşimle beraber kullanıyoruz ve o fazlasıyla her şeye hakim. Buna rağmen biz bu sıkıntıları yaşıyoruz. Tanıdığımız sadece NY ta var ve arabasız ulaşım çok zor diğer yerlerde diye ilk etapta burayı seçtik. Sıkıntımız NY değil ki. Forumda yazanlar olmuş geldim NY a hemen banka hesabı açtım. Biz iki haftadır uğraşıyoruz peki neden açamadık ? Bu da bir gerçeklik değil mi?? Burada işlermizi halledemiyoruz o ayrı ki iki haftadır burdayız biz 10 yılda yarattığımız hayatı arıyoruz ve başaramayınca moralimizin bozulması, inişlerin çıkışların yaşanması duygusal açıdan gayet normal. Yani yaşadığımız sıkıntıyı anlatmayalım mı ? İçimizi dökmeyelim mi ? Gerçekleri mi gizleyelim? Bunlar da tecrübe bunlar da başka insanlara hikaye. Başarısızlıklardan da çıkarım yapamaz mıyız ? İşimizi sormuşsunuz Ben ingilizce öğretmeniyim peki gelmeden insanlar ne tür işlere hazırlık yapsın sayın forum yazarı ?? Mobilya mı öğrenelim çıraklık mı 6 ayda ki bizimki son dakika netleşti?Bütün yaşadığımız sürecin ayrıntısını veremiyorum sonra üzülürsünüz. Gerçekten kim olduğunuzu bilmiyorum ama mesaj dili farklıdır ve uslübunuz hoş değildi.

• ⭐⭐

@Hamuchera ilgili kişinin eski iletilerini okursanız az çok fikir sahibi olursunuz. Dikkate almayın derim.
    Sizin dün yazdıklarınızı görünce aklıma -20 derecelerde Moskova havalimanına ilk inişim geldi. Uçaktan inerkenki rüzgarın yüzüme vurmasıyla kendi kendime sordum, neden burdayım? Ülkede 2001 krizi sonrası tüm sektörler daralmış nerden ilan bulsam başvuruyorum,türkiyenin büyük bir inşaat firması arabistan için mühendis arıyor,başvurdum ,arabistan diye gittim rusyaya göndereceğiz dediler. Hiç dil bilmiyorum,alfabe tamamen farklı,coğrafyasını az çok biliyoruz. Gittim ama orda yaşadıklarımızı anlatsam gerçekten roman çıkar herhalde. Forumda çok kez yazdım şehir değiştirirken bile alışması 2-3 ay sürüyorken, ülke ve hatta kıta değiştirmede alışmak uzun sürebilir. Bu tecrübeleri siz çekinmeden yazın. Bizler okuyoruz.
    Uçaktan indim neden buradayım demiştim,ordan devam edeyim.Bizim bir farkımız vardı, bizlerin çalışacağı işi hazır ,kalacak yerleri hazırdı. Akşamları dinlenme salonunda ,sohbet muhabbet,Türkiyeden farksızdı. Yinede hasret çekiyorduk tabiki. O nedenle ilk zamanlarda zorlanmanız çok normal. Moralinizi bozmayın.
    Zamanla soğuğa alıştım,dilini öğrendim,sisteme alıştım ve tek bir valizle gitmiştim, bir eş 10 a yakın valiz bir kız ve bir kediyle döndüm. 🙂
    Sizlerde eşinizle birbirinize destek olun ve zorlandığınız anlarda geriye dönüp ne için geldim deyip kendinizi ateşlemeye devam edin. Çok kısa sürede olmazsada bir kaç aya düzeninizi oturtup bu mesajı alıntılayın tekrar anlatın bizlerde okuyalım.

• @Hamuchera Türkiyede ortalama bir hayatı ve geliri olan evi arabası vb.kendisinin olan bir ailenin ABD ye göç edip sıfırdan hayata başlayabilmesi oldukça zor olacağına inanmışımdır herzaman ! Kendi dilini kültürünü hayatını yaşamını bildiğin bir ülkede zar zır başardığın birşeyleri kazanımları , herşeyi ile farklı ve yabancı başka bir ülkede sıfırdan başarabilmek için büyük sabır ve azim ister. Zır iş yani.Bence Gidip orda kalmak bir başarı kriteri değil, geri dönüp hayatına kendi ülkende devam etmekte başarısızlık değil..Hayat kısa nerde mutlu olduğuna inanıyorsan orda yaşayacaksın.Bende uzun yıllar değişik ülkelerde yaşadım ve kaldım. Şu bir gerçek ki Türkiye bi farklı nedense ! Vatan işte.. tarif edilmez bir duygu yani…Anlayan anlar….

• @selamibasaran Sonrasına baktım arkadaş herkese farklı tarzda yaklaşmış. Alttaki yorumda kendimizi buldum resmen. Evimiz işimiz her şeyimiz vardı, hepsini geride bırakıp geldik. 10 yılda sahip olduğumuz hayatı 2 haftada oluşturamayız elbet, bunun verdiği bunalımla insan dayanacak bir yer arıyor. Blog mu açayım derken burada paylaşayım dedim ama yani pişman oldum. Taaaki sizin yorumunuza kadar😊 çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Noktası virgülüne kadar hepsine katılıyorum. Biz kedimizi ardımızda bırakmak zorunda kaldık mesela. Bu süreçte, belirsizlikler içinde onunla ilgilenemezdik,halasına teslim ettik geldik. Düzenimizi kurunca onu da alıp geleceğiz. Bunun için çabalıyoruz şuan, hepimizin de istediği gibi huzurlu ve mutlu bir yuva. Kimseye altın tepside sunulmamış bazı şeyler, umarım hepimiz için her şey güzel olur🙏🏻

• @Hamuchera Aslında burada bir aileyiz ve sizlerin yaşadığı sıkıntı bizleri de üzüyor. Kendimi sizin yerinize koyuyorum ve zorlukları ben yaşıyorum gibi hissediyorum. Az daha sabırlı olun, her şey yoluna girecektir. Yeni bir ülkede her şeye sıfırdan başlamak oldukça zor ve sıkıntılı bir süreç olacak evet. Hesap açmak, kredi skoru oluşturmak, ev tutmak, okul kayıtları, ehliyet almak, araba almak vs.. Gerek maddi gerek psikolojik olarak hazır olmalı insan. İşte bu yüzden GC başvururken dahi 50 kere düşünmek gerek.. GC geldikten sonra her şey yoluna girecek nasılsa,. Tavsiyem kendinizi en yakın hissettiğiniz iş kolunda araştırmaya bakın bu süreçte. Dil öğrenip daha düzgün bir işe geçene kadar.. Bu arada haddime değil ama çocuğunuzdan ayrı kalmanıza üzüldüm. Umarım en kısa zamanda kavuşursunuz. Ben yanımda çocuklarım olmadan adaptasyon sürecimi tamamlayamam sanırım.. Ama eşim ve çocuklarım yanımdayken marsta bile sıkıntı yaşamam 🙂

• @Hamuchera işçi babanın iki çocuğundan biriyim, ailem Allah razı olsun beni okuttu, bana hayatı öğretti, güçleri ona yetti fazlasını yapabilseler yaparlardı. Ailemden aldığım ufak desteklerle 35 yaşıma kadar ev, araba, yazlık (apartman dairesi, hala kredisini ödüyorum) ve birkaç ufak yatırım sahibi oldum. Elbette maddi varlıkları öyle o kadar yüksek değildi; ama benim gibi aylık 1300$ maaşla iş hayatına başlamış birisi için başarı sayılabilirdi. 2020 yılından bu yana sözüm ona prestijli yerlerde, prestijli işlerde çalışıyorum ve aylık gelirim 850 ile 1200$ arasında değişiyordu, 11 yılda elde ettiğim ne varsa, kredisini ödediğim için satamadığım yazlık ev hariç her şeyi tek çırpıda satıverdim ve ABD'ye geldim.

Benim gibi fiziksel hastalığından ötürü ağır işlerde çalışamayacak, konforlu ortamlarda çalışmaya alışmış birisi için elbette kolay bir karar gibi görünmese de ben o kararı kendi içimde çok kolay aldım. Tek bir soru sordum kendime; babamın işçi olarak bana sunduklarını ben çocuğuma sunabilecek miyim?

Burada hiçbir şey kolay elde edilmiyor, 11 yılda elde ettiklerimi biriktirmek için bir 10 yıl daha beklemem gerekebilir; ama en azından çocuğuma daha iyi eğitim sunma ihtimalim var. O ihtimal ülkemizde senelik 200.000 TL'den ağzını açıyordu.

• @EasternStar kesinlikle doğru bir yatırım mantıklı bakış açisi en azından benim görüs acimda

• @Hamuchera Adama sanki gereksiz celallenmişsiniz gibi.
    Size kendince yardımcı olabilecek öneriler sunmaya çalışmış,yaparsınız yada yapmazsını ona siz karar vereceksiniz elbette.

NY gibi yerde kısıtlı bir parayla hayata başlamanın ve tutunmanın zor olduğunu zaten forumda okumuş veya youtube deki kişilerden duymuşsunuzdur. @ayvalik10 da bunu vurulmak istemiş sanıyorum.

Tanıdığım var diye bir eyalete veya şehire gidenlerin nasıl yüzüstü bırakıldıklarınıda gene bu forumda okumuş olmalısınız.Umarım sizin tanıdıklar size yardımcı olmuşlardır.

İrili ufaklı bir çok bankadan veya aynı bankanın farklı şubelerinde bile farklı uygulamalar nedeniyle insanlar bir şekilde hesap açabildiklerini yazmış yada youtub'de bunu vurgulamışlardı. Size ne gibi sıkıntılar çıkardılar?

Oraya gelecek insanlara başkaların verdiği olumlu bilgiler yanında sizin yaşadığınız gibi olumsuzluklarada hazırlıklı olması açısından faydalı olacaktır.

İnşallah, bu sıkıntılı süreçleri fazla uzamadan atlatır,arzu ettiğini yaşamı orada kurarsınız.
    Mutlu,İyi ve sağlıklı günler dilerim sizlere

• @Hamuchera, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@selamibasaran Sonrasına baktım arkadaş herkese farklı tarzda yaklaşmış. Alttaki yorumda kendimizi buldum resmen. Evimiz işimiz her şeyimiz vardı, hepsini geride bırakıp geldik. 10 yılda sahip olduğumuz hayatı 2 haftada oluşturamayız elbet, bunun verdiği bunalımla insan dayanacak bir yer arıyor. Blog mu açayım derken burada paylaşayım dedim ama yani pişman oldum. Taaaki sizin yorumunuza kadar😊 çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Noktası virgülüne kadar hepsine katılıyorum. Biz kedimizi ardımızda bırakmak zorunda kaldık mesela. Bu süreçte, belirsizlikler içinde onunla ilgilenemezdik,halasına teslim ettik geldik. Düzenimizi kurunca onu da alıp geleceğiz. Bunun için çabalıyoruz şuan, hepimizin de istediği gibi huzurlu ve mutlu bir yuva. Kimseye altın tepside sunulmamış bazı şeyler, umarım hepimiz için her şey güzel olur🙏🏻

Ilk zamanlar 10 kisinin 9una zordur.

Ayni apartmana altli ustlu tasinan 2 greencardli ailenin hikayesi bile ayni olmaz...

Cikarimlarima guvenebilirsiniz. Rehberimde en az bir kac gunumu gecirdigim ve yillardir hikayelerine tanik oldugum 100lerce greencardli var...

Mesele basarili olmak olmamak degil... Burayi gercekten isteyip istememek...

Ilk zamanki zorluklarin bunaliminda kaybolmaya hic gerek yok... Belli bir zaman sonra bunlari babalarimizin, dedelerimizin 'eskiden kara lastik giyerdik' tarzinda gulumseyerek anlatacaginizi bilin...

Sorun yasayanlar hic mi yok? Hastalik, kaza, olum vs hayatin dogal akisi... Bunun disinda ise gelip 'mutlu' olamayanlar Turkiye'den buraya gelmis olsa da aslinda 'gelemeyenler'...

Acik konusayim, Turkiye'de suydum buydum, memurlugum vardi, beyaz yakaliydim vs girdabina tutulursaniz iste o zaman moral olarak dibe cokersiniz. Suan yasadiginiz seyler olagan ve olasi seyler. Sizin ekstra bir sanssizliginiz yok 🙂

Burayi gercekten istemeniz ve mutlu olmaniz dilegiyle...

• Forum ailesi aslinda etkili bir metafordur. Kimseyle fiziksel olarak karsilasmaniza veya tanismaniza gerek de yoktur. Onemli olan, bir konuda yardima ihtiyaciniz oldugunda veya bilgiye ihtiyaciniz oldugunda, paylasimci bir uslupla forumda derdinize care bulabilmektir.

Bircok insan bu forum sayesinde daha ABD'e bile gelmeden yardimlasti, paylasti ve kaynasti. Hersey maddiyat ve somut paylasimlar degildir. Bazen maneviyattir tek ihtiyacimiz olan. Bazen kucuk bir bilgi parcasidir gozden kacan. Bazen de bir form adidir bizlere yol acan...

• @Yıldıray81 teşekkür ederim 🙏🏻🙏🏻 umarım herkes için güzel olur her şey.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |