Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

• ⭐⭐

@MySea yediğimiz her şey çöp abi. çöp yiyoruz. parası olanlar bile kaliteli şeyler alamıyor.

• @MySea, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

@celica Adana'da bir yerde cok sayida at ve esek kemikleri bulunmus. Buyuk ihtimalle et urunleri olarak marketlerde/kasaplarda satiliyorlar veya sucuklandilar.

Bir gun bir proje icin Nigdenin bir ilcesine gittik. Kaymakam Bey yemek saatine denk gelince sagolsun sac tava benzeri bir sey yaptirdi. Kebapti, Adana'da 5 yil kaldim vs derken...

''Hocam biz sizin Adanalilardan cok cekiyoruz burada, dogaya salinmis atlar ciftlese ciftlese ufak suruler olusturmus, kamyonlarla gelip onlari yakaliyorlar, bizde onlari yakalamaya calisiyoruz''' demisti 🙂 Dusunsenize 1 kamyon et, iyi para 🙂 Maliyet mazot sadece

5 yil Adana'da yasadim.... Kim bilir kac kilo At esek eti yemisimdir 🙂 Cokta takilmiyorum acikcasi at eti olayina...

Cig kofte meseleside sanirim Izmirde domuzdan bulasan bir hastalik nedeniyle patlamisti. Sonrasinda etli cigkofte yasaklandi diye animsiyorum...

• ⭐⭐

@semavi 🙂 Çiğköfte aslında domz yüzünden değil de ustaların baharat basıp insanların sağlığını bozuk etle bozması yüzünden yasaklanmıştı. En popüler olduğu dönemlerde bir de kim bilir ben bile yemişimdir de hasta olmuşumdur

• @ayvalik10 hayir anlamadiim, turkce konusanlar araya alakasiz ingilizce kelime soyluor ama anlamsiz ve sacma. Bana cousinim sen cok large sin dedi. Anlamadim. Ama laid back ya da chilled gibi manasi varmis turkce de. Sonradan anladim turkcede genis diye bir tabir var onu sozlukten cevirmisler. Cok komik geldi. Turkce soylese daha iyi. Ne kadar ilginc .

• @patriot, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

Arkadaslar, gittim ve geldim. Kafam cok karisti. Cocuklugumdaki ulkeye hic benzemiyor. Benim bildigim hicbirsey kalmamis. Kimse soyledigim yerleri, dukkanlari, sokaklari bilmiyor. Yabanci bir ulkeyi ziyaret etmisim gibi oldu. Konusmami begenmedi akrabamlar. Sonra da bana American politics hakkinda bilmedim seyler sorup moral bozdular. Heryer cok gurultulu ve kalaballik. Ben kucukken top oynadim yerler yok olmus. Ama insanlar benim zamanima gore daha zengin gibi ama yine de fakir gibi. Anlamadim. Daha kotu bekledigim seyler iyi cikti ama bazi seyler de kotu cikti. Ama anladim ki benim bu ulkeyle alakam cocukken anilarim kalmis. Hersey farkli insanlar farkli yollar farkli ve de cok kaba ve gurultulu.

Sayin @patriot 'un anlattiklarinin yıllar önce Amerika'ya yerleşmiş olması ile bir alakası yok aslında. Bizde 90'li yılların hasretiyle dert yanıyoruz hep arkadas sohbetlerinde. Tek fark kendisinin bu degisim esnasında yurt disinda olması, bizim ise göz gore gore bu degisimi yasamamiz.

• @patriot Hic siginmacilar konusuna deginmemissiniz? Onlarla karsilasmadiginiz mi gittiginizde?

• @celica, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

@semavi 🙂 Çiğköfte aslında domz yüzünden değil de ustaların baharat basıp insanların sağlığını bozuk etle bozması yüzünden yasaklanmıştı. En popüler olduğu dönemlerde bir de kim bilir ben bile yemişimdir de hasta olmuşumdur

Olayi uzatmak icin yazmiyorum yanlis anlasilmasin 🙂 Ayrica sizinde soylediginiz gibi, bozuk et vs olayina cok acik bu is. Tarihi gecen kasar peynirlerini eritip tekrar satabilen akilli esnaflarimiz var 🙂 Ben sahsen, etli yaptigini beyan eden bir yerden alip yemem. Aile arasinda, beraber yapiliyorsa o zaman eyvallah 🙂

• @patriot, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

@ayvalik10 hayir anlamadiim, turkce konusanlar araya alakasiz ingilizce kelime soyluor ama anlamsiz ve sacma. Bana cousinim sen cok large sin dedi. Anlamadim. Ama laid back ya da chilled gibi manasi varmis turkce de. Sonradan anladim turkcede genis diye bir tabir var onu sozlukten cevirmisler. Cok komik geldi. Turkce soylese daha iyi. Sokakta cocuklar birbirlerne bro diolar. Ne kadar ilginc .

Allah'tan chicken translate yememissin gittigin yerde 🙂 Iste o zaman hayati sorgulardin 🙂

Ulke icerisindeki goclerde bile insan saskinlik yasayabilir yillar sonra ayni yere gittiginde... Lakin Turkiye;nin asil meselesi suan icin ekonomi, yada siyaset vs degil artik...

Demografi degisti... Bu geri donulemez bir sey ve Turkiye gibi Ulus Devletciligi elinden geldigince uygulamaya calismis bir ulke icin sonun baslangici bile olabilir... Ekonomi bozulur duzelir, siyasi istikrar bozulur duzelir ama demografi degistiginde o isin donusu olmaz...

• @MySea hic buyuk sehirlerde zaman gecirmedim.

Arkadaslar, gittim ve geldim. Kafam cok karisti. Cocuklugumdaki ulkeye hic benzemiyor. Benim bildigim hicbirsey kalmamis. Kimse soyledigim yerleri, dukkanlari, sokaklari bilmiyor. Yabanci bir ulkeyi ziyaret etmisim gibi oldu. Konusmami begenmedi akrabamlar. Sonra da bana American politics hakkinda bilmedim seyler sorup moral bozdular. Heryer cok gurultulu ve kalaballik. Ben kucukken top oynadim yerler yok olmus. Ama insanlar benim zamanima gore daha zengin gibi ama yine de fakir gibi. Anlamadim. Daha kotu bekledigim seyler iyi cikti ama bazi seyler de kotu cikti. Ama anladim ki benim bu ulkeyle alakam cocukken anilarim kalmis. Hersey farkli insanlar farkli yollar farkli ve de cok kaba ve gurultulu.

Ülke çok değişti evet. Günden güne seneden seneye farklılaşıyor. Tüm dünya gibi.
    Yine de değişen sadece ülke değil siz de değiştiniz. Kim çocukluğunu özlemiyor ki?
    Sizin türkçenizi beğenmemeleri normal uzun süre ayrı kalmışsınız.
    Amerikan Politikası konusuna gelecek olursak. Çoğu Türk Amerikalıdan daha çok Amerikan siyasetine meraklı. 😁 Ayrıca Türkiye'deki Amerika kaynaklı haberler genelde olumsuz. İnsanlar bu yüzden sizin üzerinize gelmiş olabilir 🙂 Moral bozacak bir şey yok. Biz böyleyiz 🧔🏻
    "Large" kelimesi üzerinden yaptığınız gözleme hayran kaldım. Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Large kelimesi giysilerde large x large xxl large gibi de kullanılıyor. Siz söyledikten sonra baktım meğer Türkçe'ye çok eskilerden giren bir kelimeymiş bu. Larj

• @Kekw tesekkur ederim. Moralim bozulmadi ama kafam karisti. Bir diger sey dikkatimi cekti. Biz Turkiye'de yasarken erkekler biyikli veya tras olmus olurdu. Simdi herkes sakal birakmis ama kimsede biyik yok. Tum amcamlar biyikliydi 90larda. Genc cocuklar bile sakalli simdi.

Buarada, yeni ogrendim chipli kimlikler varmis. Onlar gerekiyormus. Olmayanlar alsin. Eski nufus kagidim kabul olmadi. Turk pasaportum yok o nedenle yabanci olarak girdim galiba lol. Tam emin degilim ama. nufus kagidim vardi ama bilmiyorum aldilar iceri ama. 2009 da geldimde mavi pasaportum vardi ama o gecersiz artik.

@ayvalik10 hayir anlamadiim, turkce konusanlar araya alakasiz ingilizce kelime soyluor ama anlamsiz ve sacma. Bana cousinim sen cok large sin dedi. Anlamadim. Ama laid back ya da chilled gibi manasi varmis turkce de. Sonradan anladim turkcede genis diye bir tabir var onu sozlukten cevirmisler. Cok komik geldi. Turkce soylese daha iyi. Sokakta cocuklar birbirlerne bro diolar. Ne kadar ilginc .

SN @patriot

Gozlemleriniz harika. Arada Ingilizce kelime kullanmanin yaninda benzer gariplikler Turkce sozcukler ile de olusturuluyor.

Ornegin "yukselmek, yurumek, ates etmek, mezuna kalmak" benzeri ifadelerle insanlarin ne soylemek istediklerini anlamamam hayretle ve alayla karsilanmisti 🙂 Ne anlatilmak istendigini artik bilsem de -Turkce'nin zenginligine ragmen uydurulan- bu tur kullanimlari kabullenmekte gucluk cekiyorum.

• @Sharm, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

@patriot, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

SN @patriot

Ornegin "yukselmek, yurumek, ates etmek, mezuna kalmak" benzeri ifadelerle insanlarin ne soylemek istediklerini anlamamam hayretle ve alayla karsilanmisti 🙂 Ne anlatilmak istendigini artik bilsem de -Turkce'nin zenginligine ragmen uydurulan- bu tur kullanimlari kabullenmekte gucluk cekiyorum.

Bu kelimeler ne manaya geliyor?
    Tahminlerim:
    Yukselmek: basarili olmak?
    Yurumek: progress gibi?
    Ates etmek: tehtit?
    Mezuna kalmak: sinifta kalmak? Yada mezun olmak?

• @sir-altan size katılmıyorum, Amerikada silahlanma ve silah kullanmı cok daha kötü düzeyde , yılda 3-5 kez sokaga çıkıp etrafı tarıyor , en azından bizde bu yok
    Usd harcama yapılacagı için güzel nit tatil geçirir

• Bu ileti silindi!

• @patriot Karavana 🙂
    Dil devamlı değişiyor. Büyük bir örneğisiniz. Yerinde durmuyor.🤙🏻
    Yükselmek: Güncel "plaza" türkçesinde şöyle tanımlanmış ekşisözlük'ye. link text
    Yürümek, bir kızın erkeğe ya da bir erkeğin bir kadına flört etmek amacıyla yaklaşması iletişim kurması.
    Ateş etmek ise olumlu bir anlamda kullanılıyor. Buyrun https://eksisozluk.com/entry/51557995
    Ekşi Sözlük "Urban Dictionary" kafasında bir yer. Türk sosyal medyası bilmiyorsanız bakabilirsiniz Reddit 4chan benzeri 🙂

• @Kekw, içinde söyledi: 14 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret edecek kişi için öneriler

@patriot Karavana 🙂
    Dil devamlı değişiyor. Büyük bir örneğisiniz. Yerinde durmuyor.🤙🏻
    Yükselmek: Güncel "plaza" türkçesinde şöyle tanımlanmış ekşisözlük'ye. link text
    Yürümek, bir kızın erkeğe ya da bir erkeğin bir kadına flört etmek amacıyla yaklaşması iletişim kurması.
    Ateş etmek ise olumlu bir anlamda kullanılıyor. Buyrun https://eksisozluk.com/entry/51557995
    Ekşi Sözlük "Urban Dictionary" kafasında bir yer. Türk sosyal medyası bilmiyorsanız bakabilirsiniz Reddit 4chan benzeri 🙂

Hic tutmamis 😂
    Eksisozluk duymustum. Bakacam. Tesekkur ederim. Ben geldigimde yasim kucuktu. Belki vardi bunlar ama duymadim. Belki buyukler biliyordur veya yeni ciktilar.

• Bu arada Turkiye'de ve Avrupa'da free refill yok. Bunu bilmeyenler benim gibi cok susae. Bir daha backpacke su sisesi koyarim eger yine gidersem. Yemekler cok susatiyor. Tap water da yok. 30 yilda bu ucuncu gidisim oldu. Bir daha bakalim ne zaman.

• ⭐⭐

@oprmngr Londra'da da silah yok ama millet birbirini şişliyor? Amerikan silah kulturunu bilmediginizi dusunmuyorum. Istanbul'da konvoyda etrafa sikan ucubelerin mermileriyle olme ihtimaliniz, ABD'de hood tarayan adamlarin mermisinde olme ihtimalinizden oldukca fazla. Ve yilda 3-5 kez sokaga cikip etrafi tarayan bir yerdeyseniz, buyuk ihtimal cete hood'una yakin bir konumdasiniz, degistirmenizi tavsiye ederim.

• @celica 2A: "the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed" 👍👍

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |