Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Turkiye'de universite okunmali mi? Degerli abilerim ablalarim, bir an once ABD'ye gelmek istiyorum bunun icin iste calisiyorum lisem bitti sayilir. Ileride engel olmamalari icin bu fikri yavasca ailemle paylasmaya basladim. Su anki benden istedikleri sey "bos yere amelelik yapma, Turkiye'de universite oku beyaz yakali olarak para kazan sonra ABD'ye gidersin" ben ABD'de bir bootcamp'a katilip ise yerlesecegim (insallah). Sizin degerli fikrinizi ve gorusunuzu almak benim icin cok onemli sizce nasil bir yol izlemeliyim, simdiden tesekkurler (yas 17).

keywords: Turkiye'de universite okunmali mi?

• ⭐⭐

@celica, içinde söyledi: Turkiye'de universite okunmali mi?

Turkiye'de universite okunmali mi? Degerli abilerim ablalarim, bir an once ABD'ye gelmek istiyorum bunun icin iste calisiyorum lisem bitti sayilir. Ileride engel olmamalari icin bu fikri yavasca ailemle paylasmaya basladim. Su anki benden istedikleri sey "bos yere amelelik yapma, Turkiye'de universite oku beyaz yakali olarak para kazan sonra ABD'ye gidersin" ben ABD'de bir bootcamp'a katilip ise yerlesecegim (insallah). Sizin degerli fikrinizi ve gorusunuzu almak benim icin cok onemli sizce nasil bir yol izlemeliyim, simdiden tesekkurler (yas 17).

Üniversite diploması kesinlikle gerekli. ABD'de bachelor's degree denilen lisans düzeyinde diploman yoksa hiç tecrüben olmadan bootcamp ile işe alınman pek mümkün değil. Üniversite'yi türkiyede okuman bence daha mantıklı çünkü ücretsiz. Yazılım istiyorsan burada yazılım mühendisliği okuyup öyle git.

• ⭐⭐

@uzaysan Yanitiniz icin tesekkur ederim fakat bir an once ABD gitmek istiyorum. Gencler yurt disina gitmek istiyor genclerinden birisi benim. Bir sekilde orada parasiyla universite filan okuyamaz miyiz??? Devlet universiteleri filan var midir? veya bootcamp tecrubesinden sonra kendimizi gelistirip sirketlere basvursak... gc icin para biriktirmem gerekiyor su anda amelelik yapiyorum ya lisans diplomami alana kadar dolar 40 tl olursa

• ⭐⭐

bir an once ABD gitmek istiyorum.

Neyle gideceksin? greencard çıkacak diye mi plan yapıyorsun?

.
    .

Bir sekilde orada parasiyla universite filan okuyamaz miyiz???

Okursun tabi ki. Ama yıllık 50 bin dolar parayla. Vatandaş olmayanlara bu ücretler çok daha pahalı. Parayı bulsan bile nasıl çalışacaksın? Geçinimi nasıl sağlayacaksın. Full time okuyorken nasıl çalışmayı planlıyorsun? Hiç dinlenmeden günde 8 saat okul ardından 8 saat mesai 4 yıl boyunca her gün 16 saat ayakta kalmayı mı planlıyorsun? Yıllık 100bin dolar ailen mı gönderecek yoksa?

.
    .

Devlet universiteleri filan var midir?

Community college denilen yerler var daha ucuz ama 4 yıllık diploma vermiyorlar. 2 yıllık veriyorlar diye biliyorum. Bizdeki meslek yüksek okulları gibi. Bunlarda bedava değil bu arada. yine paralı ama daha ucuz.

.
    .

veya bootcamp tecrubesinden sonra kendimizi gelistirip sirketlere basvursak

Yazılımda diploma diğer bölümler kadar önemli değil evet ama bu diploma önemsiz demek değil. Maalesef bir çok şirket lise mezunu olduğunu görünce daha özgeçmişine bakmadan çöpe atacak. Diploma demek o kişinin kendisini bir şeye adayıp bunu başarabilmesi demek commitment demek aslında.

.
    .

su anda amelelik yapiyorum ya lisans diplomami alana kadar dolar 40 tl olursa

Sanırım greencard için gösterilmesi gereken paradan bahsediyorsun. Bu kadar emin olma. greencard'ın çıkma ihtimali yüzde 1. Çıkmama ihtimali ise yüzde 99. Kaldı ki ileride diğer yollarla abd'ye gitmeye çalışacaksın. örneğin skilled worker olarak. Bu durumda senden yine diploma isteyecekler. Sana tavsiyem üniversite okuman. Ve burada okuman. Yazılım istediğine göre bilgisayar okuyabilirsin.

• ⭐⭐

@uzaysan degerli bilgiler ve kafa acici (aydinlatici) bilgiler icn cok tesekkur ederim. bi forum uyesinin dedigi gibi cayimi kahvemi icerken sakin kafayla bu bilgilerle gelecegimi tekrar planlasam iyi olacak... sagolasiniz

• ⭐⭐

@uzaysan degerli bilgiler ve kafa acici (aydinlatici) bilgiler icn cok tesekkur ederim. bi forum uyesinin dedigi gibi cayimi kahvemi icerken sakin kafayla bu bilgilerle gelecegimi tekrar planlasam iyi olacak... sagolasiniz

Rica ederim. Universite okurken yine greencarda başvurabilirsiniz. Başvurmayın demiyorum asla. Başvurun. Ama hedefiniz yazılımcı olmak ise diplomanızı aldığınızda taşınırsınız ABDye. Ha ben yazılımcı olmak istemiyorum, her işi yaparım diyorsanız o zaman greenkartı elinize aldığınızın ertesi günü de direkt gidebilirsiniz diploma olmadan. Benim demek istediğim şey şu ,eğer ABD'de kalifiye eleman olarak çalışmak istiyorsanız, diploma şart. Sadece yazılımda değil diğer bütün kalifiye mesleklerde de böyle.

• ⭐⭐

@uzaysan anladim kafama daha iyi oturdu bakalim gelecek ne gostericek aklima takilan her seyi degerli forumumuza soracagim tekrar...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bir sekilde orada parasiyla universite filan okuyamaz miyiz?

Maalesef ABD'de okumak ucuz degil; fakat ABD'de "Amerikali vs. Yabanci" ayrimindan cok "in-state vs. out-of-state" kavramlari var... O eyalette yasamayan kisi icin o eyaletin okullarina gitmek cok daha pahali...

Su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/449/in-state-out-of-state-kavramlari

Bunun yanisira egitiminizin bir kismini ABD'de de tamamlayabilirsiniz, su basligi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

• ⭐⭐

@uzaysan selamlar nacizane sorum var yazilim muhendisligi her universitede okunur mu bir de bolumu okurken hangi alanda egitim gorecegimizi kendimiz secebiliyor muyuz?

• ⭐⭐

@celica, içinde söyledi: Türkiye'de üniversite okunmalı mı?

@uzaysan selamlar nacizane sorum var yazilim muhendisligi her universitede okunur mu

Üniversite işi karışık biraz. Eğitimi iyiyse isim pek önemli değil ama son yıllarda bir çok taşra universitesi açıldı. Bunlardan uzak durmaya çalış.

bolumu okurken hangi alanda egitim gorecegimizi kendimiz secebiliyor muyuz?

Bu soruyu anlamadım. Bilgisayar mühendisliği okurken alan seçme diye bir şey yok. Mezun olduktan sonra hangi alanda ilerlemek isterseniz o alana yönelebilirsiniz. Yada staj görürken.

• @celica Yazılım mühendisliği bildiğim kadarıyla vakıf üniversitelerinde var. O yuzden @uzaysan in dediği gibi secim yaparken iyi araştırmaniz önemli diye düşünüyorum. Bilgisayar mühendisliği için daha fazla okul seçeneği bulunuyor.

• ⭐⭐

@uzaysan cok tesekkurler sagolasin

• @celica Selam, 🙂

Turkiye'de universite okunmali mi?

Türkiye'de kesinlikle bir üniversite okunmalı, ülkemizin ne yazık ki iş bulma olasılığı bu denli zorken en azından her ihtimale karşı belki çalışırım (beyaz yaka) diyorsan şuanda kesinlikle şart. Fakat üniversite okuman iş bulacağın garantisi değil bunu hiçbir zaman unutmamalısın. Kendini eğitmen gerekiyor.

Ailen konusunda da onların rızalarını almadan hiçbir işe kalkışmamanı öneriyorum, çünkü ilerleyen zamanlarda başına ne gelirse gelsin ilk yanında olacak insanlar onlar. Onlar kafalarındaki en mantıklı şeyi sana söylemek ve yönlendirmekle görevliler. Güzel bir dil ile isteklerini amaçlarını açıklarsan karşı çıkacaklarını sanmıyorum. 🙂 Rabbim emeklerini boşa çıkarmasın.

• @celica Değerli kardeşim söyleyeceklerim tamamen şahsi fikrimdir. Türkiye de üniversite okuman konusunda tavsiye de bulunanlara saygı duyuyorum. Fakat ben eğer şuan senin yaşında olsaydım ve senin bilincinde olsaydım (bu yaşta yurtdışına gitme kararından bahsediyorum, ben bu bilinçte değildim) yarının bile ne olacağının belli olmayan bir ülke de vakit kaybetmezdim. Evet, eğer 14 yıl geriye gitme şansım olsa burada değil 4 yıl 2 yıl, 2 ay bile kalmamak için çabalardım. Hayatın henüz çok başında bir genç olarak eğitimini yurt dışında da alabilirsin. Hem "insan" olarak yaşarsın, hem de aldığın eğitimin bir amacı olmuş olur. Türkiye de üniversite okumanın hiçbir anlamı olmadığını düşünen bir yazılımcıyım.

"İş tanımı" denen şeyin, hatta kurduğu şirketin dahi ne iş yaptığını bilmeyen, üye olduğu parti aracılığı ile aldığı kobi desteğiyle yazılım şirketi kuran lise mezunlarının ülkesindeyiz. Bu gözler çorum da çifçilik yapan bir adamın, sırf "bu işte para varmış yeğenim" gazıyla yazılım şirketi kurup beni de iş görüşmesine çağırdığını gördü.

Eğitimin, bizim gibi gelişememiş ve gelişemeyecek olan 5. sınıf ortadoğu ülkelerinde hiçbir önemi yok.

Git ve kendini kurtar.
    Yazılım konusunda ise hedefin olan ülkeye gidene kadar kendini tamamen "alaylı" olarak geliştirebilirsin. Zaten üniversite de yazılım adına bir şey öğretmeyecekler. Buradan alacağın diploma ise hem burada hem de yurt dışında çöp değerinde.

• ⭐⭐

@stardium Saygideger abim bilgilendirdigin icin cok tesekkur ederim. Cok mantikli aciklamissin aslinda kafamin bir kosesinde olan fikirleri bizzat kendi tecrubenle netlestirdin. Alayli olmaya calisip dolar biriktirmem bu asamada daha uygun. Tekrar cok tesekkur ederim

@uzaysan, içinde söyledi: Türkiye'de üniversite okunmalı mı?

Rica ederim. Universite okurken yine greencarda başvurabilirsiniz. Başvurmayın demiyorum asla. Başvurun. Ama hedefiniz yazılımcı olmak ise diplomanızı aldığınızda taşınırsınız ABDye. Ha ben yazılımcı olmak istemiyorum, her işi yaparım diyorsanız o zaman greenkartı elinize aldığınızın ertesi günü de direkt gidebilirsiniz diploma olmadan. Benim demek istediğim şey şu ,eğer ABD'de kalifiye eleman olarak çalışmak istiyorsanız, diploma şart. Sadece yazılımda değil diğer bütün kalifiye mesleklerde de böyle.

Saygideger abim acikcasi ABD'de her isi yapmaya gozum kesiyor. Burada dolar biriktirmeye devam ederken greencarda basvuru yapmaya devam edecegim. Greencard dusuk ihtimal de olsa bir seneden sonra param cok olacagi icin farkli vizelerle ABD'ye girmeye calisacagim. Ya da greencard cikar ve olay biter... Bilgilerini paylastigin icin cok tesekkur ederim

• Hocam maddi durumunuzun ABD'yi karşılama gibi bir durumu varsa zaten buraya bu konuyu açmanız hata.
    Ama yoksa şu senaryoyu izleyin.

Üniversiteyi kazanın. İlk sene genelde 2-3 tane bölüm dersiniz oluyor. Geri kalanı Türkçe vs. Bölüm dersleriniz dışında kalan zamanlarda full İngilizce çalışın.
    Hatta üniversiteyi mümkünse en az %30 İngilizce eğitim veren bir yerde okuyun.

Sonraki senelerde hem gc başvurun hem de İngilizcenizi ve alanınızı geliştirmeye devam edin.
    Çekiliş olmasa bile iş ile; o da olmasa başka bir ülkeye gidebilirsiniz. Çünkü %1'lik ihtimal çok az.

Ha şunun planını da iyi yapın: Olur da okurken çıkarsa ne yaparım?
    Eğer birkaç sene alt işler yaparım sonradan hayalime devam ederim derseniz tamam. Aksi takdirde gc çekilişine katılmayı okurken düşünmeyin.
    Bir de çekiliş 1.5 sene kadar sürebiliyor. Sene uzatmadan okulu bitirmeniz mümkünse 3. Sınıfta başvurun. Belki çıkar da güzel bir mezuniyet hediyesi olur size.

• ⭐⭐

@dilmel Mantikli bir rehber yazi. YKS'ye calisiyorum, her sey puanima gore netlesecek. Iyi puan alirda bolumumu tutturursam bu yollari izleyecegim ha tutmadi tekrar sinava calismayacagim para biriktirecegim. Tavsiye icin tesekkurler abi sagolasin

• Bence okunmalı ama belli başlı kriterleriniz olmalı. Örneğin belirli bir puandan sonra gelen üniversiteler, tamamen lisenin devamı gibidir ve zaman kaybıdır. Ülkemizde görece iyi eğitim veren vakıf ve devlet üniversitelerini herkes biliyor. Devlet olarak çoğu bölümü iyi olan Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ, YTÜ var. Vakıf olarak imkanları sayesinde Bilkent ve Koç gibi üniversitelerimiz var. Hedefin bu üniversitelerden iyi bir sıralamayla ve iş imkanı olan bir lisans programına yerleşmek olmalı.

Örneğin Boğaziçi'de eğitim bölümü okumakla mühendislik veya işletme gibi bir bölümü okumak keisnlikle aynı değil. Üniversitenin adından sonra bölüm de bir o kadar önemli. Sadece ada bakmıyoruz. Tabii, bu ad olayı ülkemiz içinde önemli. Yurt dışına çıkınca Boğaziçi dersen 10 insandan 8'i sana böm böm bakar.

Kesinlikle okunmaz diyenlere aldırma. Sadece ülkenin yarınının belirli olmaması konusunda haklı olabilir fakat bizim de yarınımız belli değil. Hedefin en yüksek yerler olsun. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ortalama üstü bir hayat için sayısal alanından 35.000 sıralama ve üstünde olan, iş imkanları iyi olan bölümleri kovalayın. Özellikle mühendislik ve teknoloji bölümleri yurt dışı için daha iyi imkanlar sunuyor. Eşit ağırlıkçı iseniz de ilk 3.000'e hedef koyun. Bence göçmen olmak yerine nitelikli olarak gitmek de uzun vadede garanti bir yöntemdir.

• ⭐⭐

@socal guzel tavsiye vermissiniz de ilk 3000'e girecek kadar sinava calismadim. 150 bin belki zorlarim. hic olmadi WAT icin herhangi bir yerde 1 yil disimi sikarim...

• Ben de sınava hazırlanıyorum. Açıkçası ben de yurt dışında yaşamak isterim. Tamamen şansa bağlı olan GC'nin bana da çıkmasını isterim ama yarınımın garantisinin de olmasını isterim. Çünkü GC gibi bir senaryoda sadece %1-2 aralığında bir şansım var ve bu şansı hiçbir şekilde arttıramıyorum ama bir şekilde sınava güzelce çalışıp iyi bir lisans programından kendime ek bir şans veya iyi bir gelecek yaratabilirim.

Eğer imkanınız varsa mezuna kalmak kötü bir şey değil. Burslu (ücretsiz eğitim + harçlık imkanı) bir şekilde herhangi bir vakıf üniversiteye yerleşirseniz gelen bursu bankaya atıp ailenizden gelen harçlıkla geçinmeyi denersiniz. Bahsettiğim iyi vakıf üniversitelerden yurt odası ve harçlık alabiliyorsun. Bahsettiklerim harici vakıf üniversiteleri de var. Aklında olup gerçekleştirmek istediğin GC'ye ya da herhangi bir vizeye kenarda para biriktirmiş olursun. Bir yandan da iyi bir eğitim görürsün. Yine de tamamen senin hevesine bağlı. Umarım istediklerini başarabilirsin.

Benzer Başlıklar

• 38
  • 3
  • 38
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |