Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba. Çocuğum 2020 Amerika doğumlu ve 2023 ün mayıs ayına kadar 3 yıllık oturum izni almıştık. Yenilemek için süresi içinde başvuru yaptım ve 10 mayısda uzatma başvurumuz olumsuz olarak sonuçlandı. Olumsuz sonuçlandığına dair sms geldi ve göç idaresinden gidip sonucu almak istediğimde verilen kağıtta geçerli bir sebep yazmıyor ve sözlü olarak söylenende anne - babasından herhangi biri türk olanlara artık oturum izni verilmeyeceği. Sebep olarakta 2009 yılında yayınlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 7. maddesinde belirtilen MADDE 7 – (1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.
    hükmüymüş.
    2009 yayınlanan kanunun 2023 yılında uygulanacağı yeni akıllara geldi sanırım.
    2020 de neden verildi oturum izni o zaman gerçekten saçma.
    Şu an benzer durumda başvuran herkes cocugu için olumsuz sonuç alıyor hatta bazı göç idareleri başvuruyu bile almıyor.
    Benim gittigim göç idaresinden benden bir hafta önce aynı durumda olup olumlu alanda var, bu göç idaresi olumlu verdi diye buraya randevu almıştım bende. Diğer yerlerin olumsuz verdiği söyleniyordu. Böyle saçma keyfi uygulamalarda var.
    Bir hafta önce tanıdığımızın olumlu aldıgını belirttiğimde bir yanıt vermiyorlar ve mahkemeye itiraz edebileceğimi söylüyorlar. 60 günlük bir itiraz süresi var, 1 ay kadar bir süremiz kaldı.
    Bu konu hakkında bilgisi olan ya da yardımcı olabilecek varsa paylaşabilirse sevinirim. Aksi halde nüfusa gidip TC vatandaşlığı almamız gerekmekte olduğu söyleniyor.
    Kimisi abd nin çifte vatandaşlığı kabul etmediğini, şu an bir işlem yapmadğını fakat ileride problem olabileceğini söylüyor. Bu sebeple çogu kisi tedirgin. Herkesin cocugu kaçak duruma düşmüş halde belki bir değişiklik olur diye bekliyorlar.

• Merhaba, gercekten boyle birsey yasamaniza cok sasirdim. Bizim'de Agustosta kizimiz olacak, Amerikan vatandasligi alacak ama Turkiyeye gore Turk vatandasi mi sayilacak? Cok garip bir durum acikcasi...

• ⭐⭐⭐

@caner92 çocuğunuz suan Türkiye’de Mavi kartla mı ikamet ediyordu? ABD çifte vatandaşlıkta sorun yaratmıyor, eğer isterseniz çocuğunuza Türk kimliği alabilirsiniz ancak erkek ise dövizli askerlik gibi bazı haklarını ABD’de bir süre yaşadıktan sonra kazanıyor.

• @vartorian, içinde söyledi: Göç İdaresi Oturum İznimizi Uzatmıyor

Merhaba, gercekten boyle birsey yasamaniza cok sasirdim. Bizim'de Agustosta kizimiz olacak, Amerikan vatandasligi alacak ama Turkiyeye gore Turk vatandasi mi sayilacak? Cok garip bir durum acikcasi...

evet. Türk anne ve baba evliyken çocukları olursa madde 7 ye göre otomatikmen türk vatandaşı sayılıyor. 2009da cıkmış tabi ama yeni uygulamaya koymuşlar. bu sebeple türk olan cocuga türk vatandaşlığı almayı zorunlu tutuyorlar şu an. Burada yaşamazsanız sorun olmaz tabi çocuk vize ile girip cıkıyor zaten.

Bazı farklı şartlar var madde 7 ye göre. Mesala anne türk baba yabancı evli olmadan çocuk olduysa türk sayılıyor. ama baba türk anne yabancı evli olmadan cocuk dogduysa evliliği sağlamadan türklüğü almasına gerek yok. :))

@waterman, içinde söyledi: Göç İdaresi Oturum İznimizi Uzatmıyor

@caner92 çocuğunuz suan Türkiye’de Mavi kartla mı ikamet ediyordu? ABD çifte vatandaşlıkta sorun yaratmıyor, eğer isterseniz çocuğunuza Türk kimliği alabilirsiniz ancak erkek ise dövizli askerlik gibi bazı haklarını ABD’de bir süre yaşadıktan sonra kazanıyor.

hayır 2020 mayısdan 2023 mayısa kadar 3 senelik oturum izni almıştık. tr vatandaşlığı veya mavi kart yoktu. Biz bazı avantajlarından dolayı almadık tr vatandaşlığı. Burada kalırsa üniversitede yabancı öğrenci kontenjanından yararlanması v.b. durumlar için.
    Şimdi tr vatandaşlığı almamızı istiyor göç idaresi.

• @caner92, içinde söyledi: Göç İdaresi Oturum İznimizi Uzatmıyor

@vartorian, içinde söyledi: Göç İdaresi Oturum İznimizi Uzatmıyor

Merhaba, gercekten boyle birsey yasamaniza cok sasirdim. Bizim'de Agustosta kizimiz olacak, Amerikan vatandasligi alacak ama Turkiyeye gore Turk vatandasi mi sayilacak? Cok garip bir durum acikcasi...

evet. Türk anne ve baba evliyken çocukları olursa madde 7 ye göre otomatikmen türk vatandaşı sayılıyor. 2009da cıkmış tabi ama yeni uygulamaya koymuşlar. bu sebeple türk olan cocuga türk vatandaşlığı almayı zorunlu tutuyorlar şu an. Burada yaşamazsanız sorun olmaz tabi çocuk vize ile girip cıkıyor zaten.

Bazı farklı şartlar var madde 7 ye göre. Mesala anne türk baba yabancı evli olmadan çocuk olduysa türk sayılıyor. ama baba türk anne yabancı evli olmadan cocuk dogduysa evliliği sağlamadan türklüğü almasına gerek yok. :))

Gercekten cok sasirdim, bizim dogum Agustos ayinda olacak, Amerikan vatandasligini direk almasi gerekiyor sonucta burda dogum.. Yasayarak gorecegiz..

• @vartorian abd vatandaşlığı almasında problem yok. onu alırsınızz zaten. Türkiye'de yaşayacaksa tc vatandaşlığıda almasını istiyor göç idaresi su anda. hem abd hem tr vatandaşlığı olacak yani. siz orada yaşıyorsanız problem yok. ama buraya dönecekseniz doğumdan sonra tc vatandaşlığıda almanız gerekecek. vize ile 3 ay kalabiliyor geldiğinde. bizim problem su an tc vatandaşlığını almak istememiz ve oturum izniyle kalmaya devam etmek.

• @caner92 Simdi anladim, tesekkurler.

• Merhabalar. Benim çocuğum ABD de doğdu ve ABD vatandaşı. TC vatandaşlığı almadım ve 2018 den beridir Türkiye'de yabancı kimlikle, aile ikamet iznine bağlı olarak kalıyor. Bu ay içerisinde uzatma başvurumu yaptığımda göç idaresi tarafından red aldık. Bize göç idaresinin ilettiği şu; anne TC baba TC vatandaşı olduğu için göç idaresi aralık ayında gelen yazıya istinaden artık işlem yapmıyor ve siz işlemler için nüfus Müdürlüğü'ne gideceksiniz. Nüfusa gidildiğinde ise çocuk nüfus kütüğüne kayıt edildiği için TC kimlik kartı geliyor ve TC vatandaşı oluyor. Bu konuyla karşılaşan birileri var mıdır? Bu durum içinde neler yaptınız? Ayrıca 5 yasında ve sadece ABD vatandaşlığı olan çocuguma şuan TC vatandaşlığı alırsam ne gibi sorun larla karşılaşırım?

• @caner92 caner bey aynı durumu yaşıyorum şuan. 2018 den beri aile ikamet izniyle kalıyordu çocugum ama şuan uzatmaya red geldi. İtirazda birşey kazanamayız gibi bir bilgi aldım avukatlardan. Çünkü izinle kalmasının TC vatandaşı olmasından daha yararlı bir durumu olmadığı için mahkemeden de sonuç alamazsınız diyorlar. Sizin bildiğiniz kabul alan yada red olan kaç kişi var. Nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz. Bu konu da beraber hareket etmek daha mantıklı olur gibi geliyor

• @eren-yildiz aldığım red sonuç kağıdında itiraz süresi 60 gün. bu süre geçerse itiraz edemiyoruz karara anladığım kadarıyla. bizim son itiraz günümüz 10 temmuz. Soruşturdugum kadarıyla itiraz eden yok bu durumda olupta. Kanuna bakıyorum sonuç alınabilecek gibide değil. Enterasan olan kanunun 2009 da cıkmıs olması ve yeni uygulanmaya başlaması. Kimsenin haberi yok bu kanundan.

TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU

Soy bağı
    MADDE 7 – (1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.
    (2) Türk vatandaşı ana ve yabancı babadan evlilik birliği dışında doğan çocuk Türk vatandaşıdır.
    (3) Türk vatandaşı baba ve yabancı anadan evlilik birliği dışında doğan çocuk ise soy bağı kurulmasını sağlayan usul ve esasların yerine getirilmesi halinde Türk vatandaşlığını kazanır.

görüldüğü üzere bu 7. maddenin 1. bendinde nerede doğarsa doğsun çocuk türk vatandaşıdır diyor anne veya baba türkse.

tc vatandaşlığı alınırsa ne sorunla karşılasılıra gelecek olursak,

türk vatandaşları üniversite sınavında yks giriyor biliyorsunuz, ama tc vatandaşlığı olmayanlar yabancı öğrenci sınavlarına giriyor ve bu kontenjanlardan faydalanıyor. Çocuk olurda türkiyede kalır ve burda okumak isterse, şu anda 2 milyon kişinin girdiği gibi yks girer. Ama tc almamış olursak çok daha iyi üniversitelere çok daha iyi bölümlere yabanc ı öğrenci kontenjanlarından girebilirdi.
    Vergisiz araç alma vs gibi başka şeyleride vardı ama yaş kücük oldugu için çok daha araştırmamıştım.

• Merhabalar, durumlarınızda bir gelişme var mıdır? @caner92 .Bizim de doğum ekim ayı gibi olacak ve biz de TR vatandaşlığı almayalım diye düşünüyoruz.

• @forcem

@eren-yildiz ve ben mahkemeye verdik. En son 12 temmuzda benim başvurumu göç idaresine iletmiş mahkeme hakimi. Şu anda son durum nedir dönüş olmadığından bilmiyorum. Süreç devam ediyor. Şu anda oturum izni alıp kalamaz cocuk olumsuz sonuçlanıyor. Kimine verilmiş kimine verilmemiş bir ara mart sonu - nisan başı alanlar var ben hepsini yazdım bakalım ne sonuç çıkacak.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 325
  • 6
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

65

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |