Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Garantili kredi skoru kasmak...
    (Kendim denedim, yazıyorum. Kimse söylemez, bankacılar bile bilmez)

ABD'ye gelince, banka hesabını açtıktan sonra, mutlaka bir 'Secure Credit Card' edinin. Bank of America bunu sağlıyor.

Nedir bu secure credit card?
    Limitini sizin belirleyip, kendi paranızın bir kısmını bloke ederek aldığınız kredi kartı.

Diyelim 500 dolar bloke ederek, 500 dolar limitli bir kredi kartı edindik.

Bu kredi kartını ilk 2-3 ay kesinlikle kullanmıyoruz. Buradan sistem şunu düşünüyor, 'Bu kişinin kartı var ama kullanmıyor. Demek ki finansal durumu iyi' diyerek bir anda skorunuzu fırlatıyor. 3. Ayda Credit Karma uygulamasını indiriyoruz ve istenen bilgileri giriyoruz. Artık Equifax ve TransUnion skorlarımızı buradan takip edebiliriz. Buraya kadar dediklerimi yaptıysanız, bu skorlar 670-700 arasında olmalı. (Kesinlikle başka bir kredi kartına, mağaza hediye kartına vs başvuru yapmıyoruz. Bu, kredi skorunda düşüşe sebep oluyor).

Sonra her ay kartımızın maksimum %8-10'u kadarıyla alışveriş yapıyoruz. Yani, Banka hesabı açmamızı takip eden 6. Ayda, artık resmi banka FİCO skoru çıkıyor.

Bunları aynen yaptıysanız, 750'ye yakın bir kredi skorunuz olmalı.

Artık bankadan değilse bile, leanderdan krediyle ev, araba vs rahatlıkla alabilirsiniz.

Hayırlı olsun...

(Bu, tarafımdan denenmiş, doğruluğu farklı kaynaklardan teyit edilmiş kesin bilgidir).

Zaten credit karmayi indirip yüklediğinizde, her skor değişiminde 'See what has changed' sekmesinde skoru etkileyen faktörler listesinde bunları göreceksiniz.

Hayırlı olsun...

• @warmgrey hayırlı olsun darısı başımıza

• @warmgrey credit score disinda credit history de onemli.

• @charon O yüzden leanderdan borç alabilirsiniz ama banka kendi scoru iyi olsa dahi 6. ayda henüz bir borç vermeyebilir.

• @warmgrey, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Garantili kredi skoru kasmak...
    (Kendim denedim, yazıyorum. Kimse söylemez, bankacılar bile bilmez)

ABD'ye gelince, banka hesabını açtıktan sonra, mutlaka bir 'Secure Credit Card' edinin. Bank of America bunu sağlıyor.

Nedir bu secure credit card?
    Limitini sizin belirleyip, kendi paranızın bir kısmını bloke ederek aldığınız kredi kartı.

Diyelim 500 dolar bloke ederek, 500 dolar limitli bir kredi kartı edindik.

Bu kredi kartını ilk 2-3 ay kesinlikle kullanmıyoruz. Buradan sistem şunu düşünüyor, 'Bu kişinin kartı var ama kullanmıyor. Demek ki finansal durumu iyi' diyerek bir anda skorunuzu fırlatıyor. 3. Ayda Credit Karma uygulamasını indiriyoruz ve istenen bilgileri giriyoruz. Artık Equifax ve TransUnion skorlarımızı buradan takip edebiliriz. Buraya kadar dediklerimi yaptıysanız, bu skorlar 670-700 arasında olmalı. (Kesinlikle başka bir kredi kartına, mağaza hediye kartına vs başvuru yapmıyoruz. Bu, kredi skorunda düşüşe sebep oluyor).

Sonra her ay kartımızın maksimum %8-10'u kadarıyla alışveriş yapıyoruz. Yani, Banka hesabı açmamızı takip eden 6. Ayda, artık resmi banka FİCO skoru çıkıyor.

Bunları aynen yaptıysanız, 750'ye yakın bir kredi skorunuz olmalı.

Artık bankadan değilse bile, leanderdan krediyle ev, araba vs rahatlıkla alabilirsiniz.

Hayırlı olsun...

(Bu, tarafımdan denenmiş, doğruluğu farklı kaynaklardan teyit edilmiş kesin bilgidir).

Zaten credit karmayi indirip yüklediğinizde, her skor değişiminde 'See what has changed' sekmesinde skoru etkileyen faktörler listesinde bunları göreceksiniz.

Hayırlı olsun...

Sn @warmgrey
    Aldiginiz krediye dair de bilgi paylasabilir misiniz?

Bu arada, su basligi daha once inceleme firsatiniz olmus muydu?
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history

• @Sharm Merhaba, siz linki paylaşınca gördüm. Yine de, kredi skorunu hızlı arttırma konusunda bahsettiğim limitinizin %10'u veya altında harcama konusu ele alınmamış. Hepsi bir bütünlük oluşturuyor.

Bunu uygulamak veya uygulamamak size kalmış. Burası ABD'ye yeni taşınmış göçmenlerin deneyimlerini paylaştığı başlık. Ben kendi deneyimimi paylaştım.

• Creditone sürekli kredi kartı yollayıp duruyor aktive etmedim hiç birini başvuru da yapmadım onlara

• @baran-bozdogan Yolladiklari karton. Başvuru yaparsanız, ve kredi gecmisiniz yeniyse, kredi skorunuzda büyük düşüş yapar.

• Herkese merhaba, çok uzun zaman oldu yazamadım ama artik zamanim var gonul rahatligi ile yazabilirim.

Biz esimle geleli 6 ay oldu bin ton sey yasadik. Ilk girisimiz Detroit Michigan oldu, 2 ay kalabildik cunku is bulduk ve tasinma karari aldik. Asil hikaye burdan sonra basliyor. Zaman ayirip okuyanlara umarim farkli bir bakis acisi kazandirir.

Cok buyuk sans eseri ve cesitli baglantilar-tecrubeler sayesinde 2. Ayimizda havayolu ikram firmasinda mudurluk pozisyonlarinda ise basladik. Sonucta Amerika dedik hersey kitabina uygun ilerler dedik ama olmadi maalesef. Egitim sureci dendi iptal edildi, ev kiranizi odeyecegiz dendi ustune yatildi, mudurluk dendi is bize cdl olmadan kamyon kullanmaya gitti. Dedim ki bu olay nereye gidiyor. Bu arada bunu soylemekte sakinca da gormuyorum toplamda ikimize 120k yillik maas teklif edildi.

Dusundum tasindim, esimle konustum dedim ki ya biz buraya bunun icin mi geldik. O da hayir dedi. Su an Doordash yapiyoruz 🙂 Saka degil gercek.

Arkadaslar, kardesler, abiler, ablalar buraya gelirken hersey super olacak gibi sakin bir yanilgi icine girmeyin cok uzulursunuz. 12 yillik yoneticilik tecrubem var, esim ve ben bu sektore uzun yillar harcadik ve bildigimiz is diye atladik. Olmadi, belki baska birsey denesek daha iyi olurdu ama tecrube diyelim.

Sunu aklinizdan cikarmayin eger TR de birine bagli calismaktan biktiysaniz, size emredilmesinden sıkıldiysaniz, kurumsal hayatin sacmaliklarindan gina geldiyse sakin ama sakin Amerikada daha iyi yada nizami olacagini dusunmeyin.

Biz normal maasli islerden gig workse gecis yapan 2 tecrubeli arkadasiniz olarak kafa rahatligina ulasmis bulunmaktayiz.

Kendinize iyi bakin, yanlis kararlar vermeyin ve kimsenin sizi kullanmasina musaade etmeyin. Saglicakla kalin 🙂

• @Mr-Yavuz bu arada once Houston sonra Dallas a goc ettik. Dallas cennet gelmeyi dusunenlere tavsiye ederim. Specifik yer soracak olan olursa yazabilir 🙂

• @Mr-Yavuz 8 sene tr de mühendislik yaptım gig work un verdiği rahatlık hiç bir işde yok ancak parayı biriktiriyoruz dogru seylere yatırım yapıp bir an önce bir restorant acmak lazım 😃 belki 500-600 restoranta gir cık yaptım millet neler yiyor ne pislik yerlerde yapılıyor ve ne paralar dönüyor bunu gördükden sonra tamamen fikirlerim değişti.

• @Mr-Yavuz koklu bir otelde oda servisinde calisiyorum. TRdeki yonetimler , her ne kadar kufur etsemde buradakilerden bin kat daha iyi. Herkes isini iyi biliyor ama sonucta I just work here diyerek isin icinden cikiyorlar. Alisilmis bir duzen ve rahatlik var bana gore, duzeni bozmayi kimse istemiyor. Sistem calisiyor mu, tmm abi o zaman devam, degistirmeye gerek yok. Sonucta aldigin maas sen fikir uretsende degismiyor, sana ekstra yuk bindiriyor. Saatlik calisan bu topa girmiyor, maasli mudurler de is yukum artmasin diye elini tasin altina koymuyor. Hayirli olsun sizin icin .

• @Mr-Yavuz Hayırlı olsun hakkınızda, dediklerinize katılıyorum, ben de 1099 olarak bir şirkete başladım, benden bir bilgi notu istediler hemen 300$ talep ettim, direkt geri adım attılar. Kimse de neden istiyorsun demedi, istedikleri bilgileri 3 saatte hazırlayabilirdim, zaten biraz bu sektörün içinde olan herkes açık kaynaklarla en fazla 5 saatte hazırlayabilir. Saatine 100$ yazdım, itiraz etmediklerine göre ucuz kaldı, nitelikli bilgi isterlerse taksimetreyi 250$'dan başlatacağım. Kim bilir kim nerede sunum yapacaktı da benden bilgi istediler.

• @Mr-Yavuz Dallas'ı neden cennet olarak gördüğünüzü izah etmenizi rica etsek? Yaşanabilecek yerler konusunda sizlerin tecrübesi çok önemli bana göre..

• @Yıldıray81 @Mr-Yavuz Dallas hakkında arama yaparken tesadüfen denk geldim cevaplarsanız memnuniyetle okurum Dallas yaşamayı düşündüğümüz şehirlerden...

• Aşağıda şehirlerin özelliklerine göre tanıtım videosu var. Fazladan bir kaç bilgi fena olmaz 🙂

• @fatma-parlak @Yıldıray81 merhabalar, yeni gordum cevaplarinizi kusura bakmayin. Ikinizin de sorusuna cevap olarak tek bir mesaj olarak yanitlayayim.

1- iklim. Biz sicak seven iki insan olarak burayi cok sevdik. Neden Florida yada California degil sorusu akla gelecek. Bunun cevabini altta vereyim. Hava suan 26 derece ve cok tatli bir serinligi var.

2- yasam maliyeti. Gorece uygun bir lokasyon. Herkesin butcesi kendine tabi ki ama bize uygun geliyor. Michigan, Boston, Houston hatta New York kiyaslamasi yapiyorum gayet iyi geliyor bana.

3- huzur. Dallas in her yeri icin degil bu soyleyecegim ama Grapevine, Flowermound, Coppell, Southlake hatta Irwing huzurlu yerler ve hem sehir hayatini hem de sub-urb hayatini bir srada size sunuyor. (Neden Florida yada California degil sorusunun ilk kisim cevabi)

4- guvenlik. Dusunulenin aksine saydigim bolgeler fazlasiyla guvenli yerler. Bireysel silahlanmanin bu kadar yuksek oldugu bir eyalette kimse kimseye birsey yapmaya cesaret edemiyor. (Florida ve California sorusunun ikinci kisim cevabi)

5- populasyon. Kimse yanlis anlamasin ve yargilama tarafina gecmesin lutfen ama beyaz amerikalilarin cok oldugu bolgeleri daha yasanilabilir buluyorum.

Hersey kisinin ne bekledigine gore degisir buradi bizim tum beklentilerimizi karsiliyor. Ilave olarak Texas eyaletinin ekonomik olarak ne kadar buyuk oldugunu bir arastirmanizi oneririm.

Sevgiler

• @Mr-Yavuz Paylaşımınız için çok teşekkürler. Bir çok kişiye faydası dokunacağına eminim. Elinize sağlık valla.

• @Mr-Yavuz çok teşekkür ederim

• @Mr-Yavuz Gayet net anlatmışsınız, çok teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.9k

| | | |