DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, New Jersey’de ehliyet sınavına gireceğim ancak Türkiye’de aldığım ehliyetin senesi dolmadı. Sanırım 1 senelik ehliyeti olmayanı tekrar direksiyon sınavına tabi tutuyolarmış.Bu konu hakkında bilginiz var mı ? Forumu okudum ancak göremedim. Çoğunlukla ehliyet olması yeterli denmiş.

• @Leyla-Dundar Cok takilmayin patersondan baslayarak wayne lodi paterson newark vesaire hepsini deneyin bakti hicbiri olmuyor o zaman sinava girersiniz.AMERIKADA sunu unutmayin birinin yok dedigi sizin icinize sinmezse yani mantikli gelmezse inanin he diyecek biri cikar.Bol sans

• @Prm-oguzhan rica ederim ne demek

• @Henry-bloor Çok teşekkür ederim yanıtınız için

• Herkese merhaba,

NC eyaletinde gecen hafta ayni hafta icinde ehliyet aldim. Su sira ehliyet alacak olanlar varsa belki faydasi olur diye paylasmak istedim.
    Yakin zamana kadar randevu almak gerek saniyordum ve randevular 3 ay sonraya veriliyor. Randevumu almis bekliyordum ki ehliyet islemlerinin walkin de yapilabildigini ogrendim. Civardaki DMV ofislerin yogunluguna online bakip walkin bekleme sureleri nedir ogrenip ona gore gidebiliyorsunuz. Suradan bakiliyor: https://www.ncdot.gov/dmv/offices-services/locate-dmv-office/Pages/dmv-offices.aspx?office=driverlicense
    Bazilarinda uzun kuyruklar olabiliyor, sogukta ayakta dikilmek istemem derseniz iceriden girip check-in yapip numara aldiktan sonra gidip arabanizda da bekleyebiliyorsunuz. (Bunu bilmeyip disarida bekleyenler de vardi) Randevunuz yaklasinca SMS ile bildirim geliyor.
    Evet belki DMV ofisleri cok yogun, orada gidip 2 gun 4er saat gecirmek zorunda kaldim ama 3 ay beklememis oldum.
    Sinava gelince ilk asamada goz doktoruna gittigimizde yapilan gorme testi gibi harfleri okutup gorusumuzu test ediyorlar.
    2.asamada DMV officer size trafik isaretlerini gosteriyor ve anlamini soruyor.
    3.asama icin DMV officer'in karsisindan kalkip sinav bilgisayarlarina geciyorsunuz. 25 soruluk coktan secmeli bir sinav. 25'te 20 yapmaniz gerek gecebilmek icin. Zaman kisiti yok. Sorular cok zor degil, https://www.ncdot.gov/dmv/license-id/driver-licenses/new-drivers/Pages/driver-license-tests.aspx
    ben bu linkteki dokumanlara calisip gectim.
    4.asama road test, eger ayni gunde yetisirse bilgisayardaki sinavi gecerseniz hemen pesinden road testi de alabiliyorsunuz, benim yetismedi baska gun tekrar gittim.
    Bu arada araba kullaniyorum diye tek gitmeyin, TR'deki gibi degil, sinavi kendi aracinizda olacaginiz icin yaninizda NC Driver's License'i olan bir driver gormek istiyorlar.
    Road test de 10 dk kadar surdu. DMV ofisin onundeydi arac. Ilk bana sen bin, camlari acip talimatlarimi uygula dedi.
    Sag sinyal, sol sinyal verdirdi. Frene bas dedi. Bir de kornaya bas dedi. Sonra kendisi de araca bindi. Ilk soldan don dedi. Sonra ilerledik STOP sign vardi, durdum. Oradan saga dondurdu. Sonra bir ara sokaga girdik hic arac yoktu. Benden onceki kisinin sinavinin bitmesini bekledik. Sonra ilerle ve 3-point turn yap dedi, yaptim. Sonra da geri geri git dedi. Sonra da tamam gectin dedi ve bitti 🙂 Cok stres yapmistim ama tahmin ettigimden kolay oldu. Sinava gireceklere basarilar arkadaslar. Selamlar.

• @aslisirin Paylaşım için çok teşekkürler. Saygılarımla..

• Banned

@aslisirin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Herkese merhaba,

NC eyaletinde gecen hafta ayni hafta icinde ehliyet aldim. Su sira ehliyet alacak olanlar varsa belki faydasi olur diye paylasmak istedim.
    Yakin zamana kadar randevu almak gerek saniyordum ve randevular 3 ay sonraya veriliyor. Randevumu almis bekliyordum ki ehliyet islemlerinin walkin de yapilabildigini ogrendim. Civardaki DMV ofislerin yogunluguna online bakip walkin bekleme sureleri nedir ogrenip ona gore gidebiliyorsunuz. Suradan bakiliyor: https://www.ncdot.gov/dmv/offices-services/locate-dmv-office/Pages/dmv-offices.aspx?office=driverlicense
    Bazilarinda uzun kuyruklar olabiliyor, sogukta ayakta dikilmek istemem derseniz iceriden girip check-in yapip numara aldiktan sonra gidip arabanizda da bekleyebiliyorsunuz. (Bunu bilmeyip disarida bekleyenler de vardi) Randevunuz yaklasinca SMS ile bildirim geliyor.
    Evet belki DMV ofisleri cok yogun, orada gidip 2 gun 4er saat gecirmek zorunda kaldim ama 3 ay beklememis oldum.
    Sinava gelince ilk asamada goz doktoruna gittigimizde yapilan gorme testi gibi harfleri okutup gorusumuzu test ediyorlar.
    2.asamada DMV officer size trafik isaretlerini gosteriyor ve anlamini soruyor.
    3.asama icin DMV officer'in karsisindan kalkip sinav bilgisayarlarina geciyorsunuz. 25 soruluk coktan secmeli bir sinav. 25'te 20 yapmaniz gerek gecebilmek icin. Zaman kisiti yok. Sorular cok zor degil, https://www.ncdot.gov/dmv/license-id/driver-licenses/new-drivers/Pages/driver-license-tests.aspx
    ben bu linkteki dokumanlara calisip gectim.
    4.asama road test, eger ayni gunde yetisirse bilgisayardaki sinavi gecerseniz hemen pesinden road testi de alabiliyorsunuz, benim yetismedi baska gun tekrar gittim.
    Bu arada araba kullaniyorum diye tek gitmeyin, TR'deki gibi degil, sinavi kendi aracinizda olacaginiz icin yaninizda NC Driver's License'i olan bir driver gormek istiyorlar.
    Road test de 10 dk kadar surdu. DMV ofisin onundeydi arac. Ilk bana sen bin, camlari acip talimatlarimi uygula dedi.
    Sag sinyal, sol sinyal verdirdi. Frene bas dedi. Bir de kornaya bas dedi. Sonra kendisi de araca bindi. Ilk soldan don dedi. Sonra ilerledik STOP sign vardi, durdum. Oradan saga dondurdu. Sonra bir ara sokaga girdik hic arac yoktu. Benden onceki kisinin sinavinin bitmesini bekledik. Sonra ilerle ve 3-point turn yap dedi, yaptim. Sonra da geri geri git dedi. Sonra da tamam gectin dedi ve bitti 🙂 Cok stres yapmistim ama tahmin ettigimden kolay oldu. Sinava gireceklere basarilar arkadaslar. Selamlar.

Paylaşım için teşekkürler gitmeden randevu almak daha mantıklı sanırım. Birde neden driving test yaptınız türkiyede ehliyetiniz yokmuydu ? Genelde sadece yazılı yapıp geçiriyorlar ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Prm-oguzhan her eyalet için değil bu bahsettiğiniz olay.

• This post is deleted!

• This post is deleted!

• @aslisirin tebrik ederim ve paylaşım için teşekkür ederim. Ben yakın zamanda Lodi DMV’de yazılı sınava girdim ve 50 soru soruldu, Sizin girdiğiniz yer neresiydi? Yarısını sormuşlar, bu kadar mı değişir yerden yere 🙂
    Bir de için 20 iş günü içinde gelir dendi ve bu süre epey fazla geldi bana.

• Arkadaşlar ehliyet sınavını geçtikten ne kadar süre sonra ehliyetiniz adrese geldi?

Bunu takip etmenin yolu var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ercan-Geçgin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Arkadaşlar ehliyet sınavını geçtikten ne kadar süre sonra ehliyetiniz adrese geldi?

Texas'ta geçici ehliyet hemen veriliyor. Asıl kart da iki hafta içinde geliyor. Takip etmek mümkün değil.

• @Ercan-Geçgin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Arkadaşlar ehliyet sınavını geçtikten ne kadar süre sonra ehliyetiniz adrese geldi?

Evdeki uc arkadas New Jersey'den aldik ehliyetleri, ilk arkadasimizin ehliyeti bir haftada geldi. Benim ehliyetim 23 gunde geldi, diger oda arkadasimin ehliyeti gunlerce gelmedi (yaklasik 27 28 gun). Gecici ehliyet kagidinin uzerindeki mailden ulastik, gerekli bilgileri verdik ve onlarin da takip yapamadigini bize ilettiler ve yeni ehliyet bastirmak ister misiniz diye sordular. Biz de evet dedik ve yeni ehliyet talep etmemizden iki gun sonra ehliyet arkadasin evine ulasti ama ne yazik ki yeni ehliyet talep ettiginden ve bu ehliyet duplicate olmadigindan gelen ehliyet bir anlam ifade etmedi. 1 ay kadar sure verin, acele edip yeni ehliyet talebinde bulunursaniz ilk ehliyetiniz geldiginde seri numaralari vs her seyi farkli oldugundan kullanamazsiniz. Ben en cok South Dakota DMV'sini sevmistim. Sinavi gecince pat diye adamlar orada basip 10 saniyede ehliyeti eline veriyorlardi, gunlerce bekletmiyorlardi.

• @kaanvercetti verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben de sabırla beklemeye koyulayım o zaman 🙂 Hemen basıp vermeleri harika olurdu. Burada belge döküman işleri çok ağır işliyor gibi. Türkiye’de 2 gün sürmeyen pasaport teslimi için bile takip yapılabiliyor. Burada başvuru yapıp bekliyorsun kim öle kim kala.
    Greencard için de 3 haftayı geçti bekliyoruz bakalım

• @knnrn eyaletlere göre epey farklılık varmış demek ki. NJ ağır geldi bana

• Selam Ohio eyaletinden ehliyetimi aldım. Deneyimlerimi buraya aktarayım.

Yazılı sınava girabilmeniz için, SSNC’ınızın (Numarayı bilmeniz yeterli değil), yasal oturum izninizin ve adres kanıtınızın olması şart. Sınava giriş ücretsiz ve işk sınavda başarısız olursanız istediğiniz sayıda tekrar girebiliyorsunuz. Tr’den ehliyetinizin olup olmamasının hiç bir önemi yok. Sınavda 40 soru soruluyor, en az 30 soruyu doğru cevaplamalısınız. Türkçe seçeneği yok. Başarılı olursanız 23$ ödeme yapıyorsunuz.

Sonrasında randevunuzu alıp uygulamalı sürüş testine giriyorsunuz. Randevuyu BMV’den aldıysanız sınav ücretsiz. İkinci bir seçenek ise, BMV adına sizi sınava alan özel şirketler. Aynı sınavı 50$ karşılığında yapıyorlar ve sisteme anında işliyorlar. Özel şirketlerden çok hızlı randevu alabiliyorsunuz. Bu arada direksiyon sınavı için sigortanızı yaptırmış olmanız şart. Sınava kendi aracınızla girebilirsiniz.

Sürüş testini geçtikten sonra ehliyetinizin 8 yıl geçerli olması için BMV’ye 48$ daha ödeme yapıyorsunuz. Toplam maaliyet 71$ ( özel şirket ücreti hariç).

Yazılı sınavda kalmak hiç problem değil. Hemen ertesi gün tekrar sınava girebiliyorsunuz. Ancak direksiyon sınavından kalırsanız süreç biraz sıkıntılı. Kısa bir eğitim almayı, US ehliyetli birinin nezaretinde belirli bir süre araç kullandığınızı belgeyle kanıtlamanızı istiyorlar.

Direksiyonu zatıf olan arkadaşlar hazırlanmadan girmesin!!!

Tüm sınavlardan sonra size hemen ehliyet yerine geçen yasal bir belge veriliyor. Ehliyetin orj. de 45 gün içinde adresinize postalanıyor. Sınava girecek arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.

• selamlar ,

öncesinde verildimi bilmiyorum ancak Virginia için bilgi vereyim.

Randevu yada walk-in olarak ilk önce computer teste girip testi geçmeniz gerekiyor, bu test iki aşamalı. ilk aşamada 10 soruluk trafik işaretlerinin olduğu bir bölüm var, bu bölümde hiç yanlış yapmadan 10/10 yapmanız gerek, yoksa kalıyorsunuz.
    ilk bölümü geçtikten sonra 25 soruluk genel trafik kuralları ile ilgili bir bölüm var, burda ise %80 başarı sağlamanız gerekiyor. 6 sorudan fazla yanlış yaparsanız kalıyorsunuz. 3 kere kalırsanız eğitim almak zorundasınız.

computer-test'i geçtikten ertesin gün itibari ile tekrar DMV'e gidip RoadTest'e giriyorsunuz (aynı gün iki test birden olmuyor), eğer TR ehliyetiniz var ise sadece trafiğe çıkıp şerit değiştirme , durma ve dönüşler ile ilgili bazı istekleri yerine getirmeniz lazım. hız kurallarına dikkat 🙂

kısa bir turdan sonra DMV ofisine geri geliyorsunuz, kapıdan içeri girdikten sonra kalıp kalmadığınıza dair bilgi veriliyor, geçmeniz durumunda size 30 gün süreli geçici ehliyet anlık olarak veriliyor, asıl ehliyet 15 gün içerisinde adresinize ulaşıyor.

StateID'niz var ise iptal oluyor, tek kimlik kullanabiliyorsunuz, hem StateID hem ehliyet kullanamıyorsunuz.
    AppleStore'da ve internette fazlası ile DMV soru havuzu var, bolca soru çözmekde fayda var.

Gerekli Belgeler : https://www.dmv.virginia.gov/sites/default/files/forms/dmv141.pdf
    Sınav Ücreti : https://www.dmv.virginia.gov/sites/default/files/forms/dmv201.pdf

• @Prm-oguzhan NC'devletle ilgili cogu is daha zor bence, sadece ehliyet icin degil bu dedigim. Epey arastirdim, dediginiz gibi bir secenek goremedim ben maalesef.

• @Ercan-Geçgin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@aslisirin tebrik ederim ve paylaşım için teşekkür ederim. Ben yakın zamanda Lodi DMV’de yazılı sınava girdim ve 50 soru soruldu, Sizin girdiğiniz yer neresiydi? Yarısını sormuşlar, bu kadar mı değişir yerden yere 🙂
    Bir de için 20 iş günü içinde gelir dendi ve bu süre epey fazla geldi bana.

rica ederim, cok sagolun. NC'den aldim, 90 gun icinde gelir dedi gorevli ama gecici ehliyet de verdi, sorun yok bu yuzden 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

189

42.0k
Users

4.4k
Topics

431.5k

| | | |