Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bugün ( 29 şubat) virginia dmv'den ehliyetimi aldım.

Daha önceden gittiğimde ordaki kişinin yardımcı olası yoktu bu sefer başardım fatklı birine denk geldim.

Ssn kartımı, türk ehliyetimi, pasaportumu, bankadan aldığım hesap özetimi, araba sigortasının ödeme bilgilerini götürdüm.

Önce bir form doldurdum bilgilerimi içeren. Sonra sıra numarası bana gelince görevliye evraklarımı verdim. Adres kanıtı olan belgelerden çok memnun olmuş gibi değildi ama ssn vs görünce işlemleri yaptı. Bilgisayar ve yol testine mi gireceksin dedi. Evet dedim biraz şaşırdı.

Virginia'da bilgisayar testi 2 aşamalı. Önce 10 soru soruyorlar ve hepsi doğru olmak zorunda. İkinci aşama 30 soruluk test. 30 sorudan 24 tanesini doğru yapmanız gerekiyor. Ben 25 doğru yapmışım.

Bu arada görevliye türkçe girmek istediğimi söyledim ona göre ayarladı bilgisayarı. Sorular normal Türkçe yazısı. Google çevirisi gibi değil. Aynı zamanda sesli olarakta dinleyebiliyorsunuz soruları.

Yazılı sınavdan sonra 2 saat yol testi için bekledim.

Yol testine çıkmadan önce arabanın ruhsatını istiyorlar. Görevli arbaqnın başına gelince sağ sol sinyal dörtlüler ve silecekleri çalıştırmamı istedi. Hepsini yaptıktan sonra yola çıktık. Normalde türkiyede tır şoförlüğü yapıyordum tüm ehliyet sınıflarım mevcuttu hatta G sınıfı iş makinesi dahil ama burda tekrar sınava gireceğim için heyecan yaptım.

Ortalama 2 3 millik bir tur yaptık sonra dmv binasına döndük. Dönünce sordum nasıldı diye gayet iyi sorun yok dedi.

Tekrar bankoya gittim pasaportumu istedi 32 dolar ücreti ödedim ve vana A4 kağıdına geçici ehliyetimi verdi. 15 gün için adresine asıl ehliyetin gelecek dedi. Tüm süreç ortalama 4 saat sürdü bugün ama sonunda başardım. Artık bir Amerikan ehliyetim var.

• Merhaba,
    diğer eyaletlerde'de sınava Türkçe girme şanşımız veya istekte bulunma hakkımız var mı?

Bu arada görevliye türkçe girmek istediğimi söyledim ona göre ayarladı bilgisayarı. Sorular normal Türkçe yazısı. Google çevirisi gibi değil. Aynı zamanda sesli olarakta dinleyebiliyorsunuz soruları.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erhan-2 5 yada 6 eyalette var bu durum her eyalette yok

• @ayvalik10 hangi eyaletlerde uygulama var, bilginiz varmı veya nerden öğrenebilirim. mesela ben South Carolina'ya gideceğim, orda var mı böyle bir uygulama.

• @Erhan-2 ilgili eyaletin dmv sitesinde bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

11 ay sonra sürüş sınavınıda geçmiş bir şekilde yaşadığım deneyimleri aktaracağım San Francisco için. Öncelikle neden bu kadar geç kaldığımızdan bahsedeyim buraya daha uçmadan önce işimiz hazırdı zaten geldikten 2-3 hafta sonra işe başlamıştık evimizde işe 6-7 dakika yürüme mesafesinde olduğu için araba ihtiyacımız olmadı ve bu konuda acele etmedik. Yinede şunu not düşeyim bazen keşke daha erken alsaymışız en azından ek gelir olarak arada yolcu taşımacılığı yapmak istersem ehliyetin 1 yıl kuralını neredeyse doldurmuş olurduk diye düşünmüyor değilim. Gelelim asıl bölüme yazılı sınav, sürüş sınavı vs.

İzinli olduğumuz bir gün sadece bilgi almak için ve el kitapçığı almak içim dmv’ye uğramıştık aslında bu esnada nasıl olduysa kendimizi bir anda başvuru yapmaya yönlendirdiler bizde o anki bir gazla nasılsa yanımızda bütün evraklarımız var zaten diye en azından evrak işini halledelim dedik. Uzunca bir süre sıra bekledik bu esnada oradan bir handbook alıp biraz bakındık neler var vs gibi ardından sıramız gelince Greencard, adres proof evraklarını verdik, ödememizi aldılar (yanlış hatırlamıyorsam 40 küsür dolar) ve fotoğraf çekimine yönlendirdiler fotoğrafımızıda çektikten aslında gitmeyi planlarken eşimle ya bir şansımızı denesek mi acaba diye düşünüp yazılı sınava girmeye karar verdik o an. Öncelikle şunu söyliyim California özelinde sınavda türkçe sil seçeneği var ve gayet güzel çevrilmiş ben türkçe seçeneğini kullandım. Eşim geçti ilk seferinde ben ise maalesef geçemedim. Nasılsa acelemiz yok diye çalışıp daha sonra tekrar girerim dedim ama bu süreçte çalışmaya pek vaktim olmadı iş yoğunluğumuz nedeniyle, eşimde bu sırada sürüş sınavına girmek için beni bekliyordu birlikte araba işini bir seferde aradan çıkartırız diye düşünüyorduk onun için birazda acele etmeyede çalışıyordum onuda bekletmemek için. Ama çalışmayada pek zamanım olmamıştı neyse dedim belki bu sefer olur 2. Hakkım için sınava girdim ama yine olumsuz sonuçlandı (mile, feet, yard vs gibi bizden farklı uzunluk ve hız terimleriyle olan sorularda başım fazlasıyla dertteydi). Bu hakkımdada geçemeyince eşime dilersen senin için sürüş sınavını ayarlayalım benim oturup biraz düzgünce çalışıp rahat kafayla girmem gerekiyor dedim ve işlerimin sakinleştiği süreçte kitaptan sorun yaşadığım noktaları düzgünce çalışıp ardından kendimi rahat hissedince sınava girdim ve bu sefer kolaylıkla yazılı sınavı geçtim. Bu sefer iş geldi sürüş sınavı için hem gün almaya hemde araba olayını halletmeye. Etrafımızdaki arkadaşlarımızın araçları sınava girmeye uygun değildi bunun için araba kiralamaya karar verdik. Bize yakın olarak Enterprise şirketi vardı internet sitelerinden rezervasyon yaptık ve dün aracı almak için ofise gittik. İnternet sitesinde özellikle aslında geçici permitle araç kiralanamaz, residentların state ID sunması gerekir gibi ibareler olmasına rağmen şansımızı denemek istedik. Ofise gittik türk ehliyetlerimizi verdik ve aracı kiraladık benim kartımla ödediğimiz için forma benim adımı yazdılar biz ikimizinde kullanacağını o yüzden sigorta vs evraklarında ikimizinde adının geçmesini istedik fakat buranın kanunlarına göre evli olduğumuz için ismi yazmasada eşimin aracı kullanabileceğini sorun olmayacağını söylediler bizde çok baskı yapmadık sınava girmek için olduğunu anlamasınlar diye. Bugün eşimin 9:40 , benim ise 1:40 sürüş sınavım vardı. Sabah dmvye gittiğimizde bankodaki görevli eşimin sınava giremeyeceğini çünkü evrakta ismi yazmadığını söyledi bizde enterprise çalışanının bize aktardığı kanunu belirtmemize rağmen kadın kabul edemeyeceğini söyledi. Öğleden sonra benim sınava gireceğimi söylediğimdede Enterprise firmasından bu araçla sınava girmesine izin verilmiştir tarzında bir yazı almamız gerektiğini söylediler. Bunu duyunca biraz moralimiz bozulmuştu açıkcası özellikle sitede ve ofiste dmv sınavına girmek için kiralanamaz bilgileri mevcuttu çünkü ama yinede şansımızı denemek istedik ve mail attık ofise. Ve bize bir kaç saat içinde ilgili yazıyı hazırlayıp mail attılar böylece sınava girebilecek şansı yakalamış oldum. 3-4 senedir araç kullanmamıştım bu yüzden sınavdan önce biraz pratik yaptım sokakta bir kaç saat kadar ardından sınava girdim ve neyseki bu sefer tek seferde geçebildim sınavı. Yaklaşık 10 dakika kadar sürdü sınav. Daha sonra evraklarımı teslim ettim geçici ehliyet kağıdımı aldım ve ofise dönüp aracı geri teslim ettik. Enterprisedakiler hiç sorun etmedi hatta daha önce söyleseydiniz daha küçük bir araç ayarlardık dediler biz küçük araç rezervasyon etmemize rağmen kendileri sedan araca upgrade etmişlerdi çünkü. Haftaya eşim için yeni randevu aldık ve tekrar araç kiralayacağımızı belirttik o zaman küçük araç ayarlayacaklar umarım 😄

• ⭐⭐⭐

Evet selamlar.

Seri yazilara devam ediyorum, biz Tx' dan Co'ya tasindik ev tasima sureci ve okul transferi sureclerini asagidan okuyabilirsiniz.

Tasinma sureci...

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2620/u-haul-budget-gibi-kiralik-kamyonlarla-eyaletler-arasi-tasinmak/7

Okul transferi...

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2770/amerika-daki-bir-liseye-geçiş-yapmak/62

Eyalet degistirdiniz zaman ehliyet degistirmeniz gerekiyor. Co icin sunlar gerekiyor 2 adet adres kaniti bu kira sozlesmesi ve bir adet fatura olabilir. Ek olarak green card , ssn ve eski ehliyetiniz gerekiyor.

Colorado icin https://dmv.colorado.gov/ ilgili siteden randevu aliyorsunuz. Randevu gunu yazdigim evraklar ile dmv ye gidiyorsunuz, evraklariniz kontrol ediliyor, hersey tamamsa ehliyet degisim ucretini oduyorsunuz ve resim cekilip parmak izi veriyorsunuz, ayrica imza atiyorsunuz. Gecici bir ehliyet veriliyor A4 ciktisi.

10 gun sonra yeni ehliyetiniz adresenize geliyor.

Surec basit ve hizli ilerliyor.

• Arkadaşlar DV 2024 talihlisiyim, ilk başta New Jerseyden ehliyet banka hesabı vb. işlerimi halledip tr'ye dönmek, akabinde kalıcı olarak gideceğim 2. seferde massachusett de yaşamak istiyorum, new jeysey ehliyetimi MA ehliyetine çevirdiğimde ehliyet alma tarihi NJ de aldığım tarih mi yoksa MA'da çevirdiğim tarih mi olacak, UBER hesabı açabilmek için 1 yıllık ABD ehliyeti şartı var, 2. kez gittiğimde bir an önce UBER hesabı açabilmek adına merak ettiğim bir konu.

• ⭐⭐⭐

@skvgt_55 Yeni ehliyette yeni tarih yazar her zaman, uber hesabi acarken eski ehliyetinizi beyan edebilirsiniz sorun olmaz. Eski ehliyetinizin tarihini baz aliyor uber. Sadece destek ile iletisime gecip durumu anlatmaniz lazim, yoksa ustune dusmuyorlar olayin.

Bol sans.

• @Erkan-Gürsoy çok teşekkür ederim.

• @Erkan-Gürsoy, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@skvgt_55 Yeni ehliyette yeni tarih yazar her zaman, uber hesabi acarken eski ehliyetinizi beyan edebilirsiniz sorun olmaz. Eski ehliyetinizin tarihini baz aliyor uber. Sadece destek ile iletisime gecip durumu anlatmaniz lazim, yoksa ustune dusmuyorlar olayin.

Bol sans.

Nasıl yani. Türkiyede ehliyetim vardı ama burda yeni ehliyet aldım dediğimiz zaman uber yolcu alımı yapabiliyor muyuz?

• ⭐⭐⭐

@korkmazunal Tr ehliyetinin geçmişi burada geçerli değil.

• Florida da ,TLSAE Drug and Alcohol Course
    Testi basıl oluyor, online olarak..
    Zorunlu birtest mi bu

• Arkadaşlar bir sorum olacak. Ben k1 vizesiyle geldim ve evlilik yaptım. Bmv şubesine gittik bana work permit olmadığı için sınava alamayız dediler. Oysa sosyal güvenlik numaram vardı. Bilgisi olan varmı? Work permit şart mı?

• @tncymz Merhaba, vize turu ile alakali mi bilmiyorum ama benim esim J-2 vizesi ile burada ve J-2 vizesinin calisma izni yok, ama hic sorun yasamadan ehliyet alabildi, bence tekrar bir DMV ile konusun bir yanlis anlasilma olabilir,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tncymz @suzmanoglu dediği gibi çalışma vizesi olmayanlar çatır çatır ehliyet alıyor. Göçmen olmayan tüm vize türleri turist vizesi bile ehliyet alıyor sen hemen başka bir dmv gidebilir misin. Hangi eyalettesin ona göre forum ailesinde ki üyeler sana yardımcı olacaktır.

• @ayvalik10 çok teşekkür ederim. Ben indianadayım o halde başka en yakın bir şube bakayım.

• ⭐⭐

Çoğu eyalette sadece Türk ehliyeti geçerliymiş neden state dmv'sinden yerel ehliyeti almalıyız ki?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@celica süreli geçerli ömür boyu değil ondan almalısın. Ayrıca delivery işlerini türk ehliyeti ile yapamazsın

• @celica ABD'de eyaletlerden alinan ehliyetler ayni zamanda kimlik olarak da kullaniliyor. Yani herhangi bir resmi islemde sizden ID (kimlik) istediklerinde, eyalet tarafindan verilen ehliyeti sunmak yeterlidir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |