Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @mesut1905 merhaba bende sizin gibi düşünüyordum hatta Haziran 2024 eşimle turist vize mülakatimiz var ama eb3u Ağustos 11 pwd tarihi başlattım, turist vizesi mulakatinida sanırım iptal edebilirim onay alsada gitmem zaten sürecin içindeyim, e2 de 10 bin k avukat ve turist vizesinin 4,ayında başvurduğunuz düşünürsek ayda 5 binden 20 bin k öyle gider ve e2 para kazandırmayan sırf alinabilmek için olan bir sektör olursa 2 3 yıl cepten yemek bana zor geldi maddi manevi onyuzden burdan başlattık hayırlısı artik

• Valla hem @emre911 bey hem @tufank bey çok güzel bilgiler vermiş sektörle ilgili. Ben bu sektörde değilim ama 1 yıllık bir üretim sektörü maceramda IBM den aldığım sertifika ile Python ve Data Analysis başlıklarında tecrübelerim oldu. Sıfırdan başlamak isteyenler için bu 2 başlık altında araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Benim dikkatimi çeken konu ise dünyanın bu kadar arzuladığı yazılım sektöründe bile iyi bir ingilizce ve kariyere sahip olmak Amerika'da çalışabilmek için yeterli gelmiyor. Neden Avrupa değil sorusu herkes için farklı cevapları olsa da benim demek istediğim bu kadar vasıflı ve 1 haftada Avrupa'da iş bulabilecek insanların bile 1 yıl vasıfsız çalışmaya mecbur bırakıldığı bu Amerikan sistemini anlamak mümkün değil.

• @ırmakikra yorumunuz için teşekkür ederim ancak herkesin durumu düşüncesi farklıdır elbette. ben açıkçası sabit giderlerimi çıkarabilecek belki kenara 3-5 birşeyler atabileceğim bir işyerim olsun modundayım. EB3 vasıfsız çalışacağız ve gelir kiraya sabit giderlere zor yetecek bence ya ek iş yada cepten yeme durumu o zaman da mecburi gibi duruyor. bebek olunca eş çalışamıyor bizde ama çocuksuz eşler çalıştığında dediğiniz şekilde daha mantıklı olur. hep işyerim olsun isterim belki bunu abd de gerçekleştiririm düşüncesi de var. tabi işin ucu turist vizesine çıkıyor. olumsuzlukda 1 gün geçirmem başlatırım. gc çekilişi vs beklemeye gerek yok zaten hiç

• @mesut1905 ben ilk yıl arabası kirası zaten eb3 lede gitsem 30 bin doları gözden çıkarttım, zaten ama eb3 vasıfsız kategorisinde zaten ufak kasabalarda istihdam sağlanıyor ve kiralar genellikle 1,200 1,300 dolar belki cepten aylık 1,500 dolar gibi bir destek alışma evresi için yeterli olur, size su bilgiyi paylasayim arkadaşlarım e2 yaptıkları için, hemen başvurmak red sebebi olabiliyormuş genellikle 3 yada 4, ay e2 başvurusu oluyor, avukatimiz zaten sizi yönlendirecektir

• ⭐⭐

@Riethian tam 35. dakikada bizlerin sorusunu soruyor. Geçmişinizde iyi bir kariyer,iyi bir işiniz var neden vasıfsız işçi olarak gitmeyi istiyorsun diye soru gelirse ne yaparız sorusuna cevap veriyor argo visa dan Ben bey. Bence ,cevabında aslında diğer vize görüşmelerinde de söylenen ana temanın dürüst olmak olduğunun altını çizerek , ailemin geleceği için legal bir şekilde gc sürecine ulaşabileceğim bu yolu tercih ettim diyebilirsiniz diyor.

Ve benim dikkatimi çeken bir noktada EB3 ile alakalı işin gerçekliği ve firmaların finansal durumları çoğunlukla kontrol ediliyor. Diğer bazı ülkelerdeki sahte başvurulardan sebep.Bir nokta daha non-immigrant visalardaki gibi direkt ret edemez dedi , bununla ilgili açıklayıcı bir dilekçe yazması lazım dedi. İşte o nedenledir ki immigrant visalarda belki çok ret olmuyor.
    Bir diğer önemli noktada benim gibi 40+ olanlar için yaş önemli değil dedi.BDV deki elemanda 60-70 yaşında başvuranlar var firmamıza diyede destekledi.

Önemli gördüğüm noktaların altını çizmiş olayım.

• @selamibasaran Doğrudur. Çünkü senin bilgilerin öncelikli olarak Çalışma Bakanlığı'na ve Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi'ne gidiyor ve oralardan alınan onay sonrasında konsolosluğa ulaşıyor. Orada konsolosluk görevlisinin kafasına göre red vermesi demek bu iki kurumu hiçe saymak olur. Dolayısı ile elle tutulur bir kanıt (yalan beyan, bulaşıcı hastalık, sabıka kaydı v.s.) olmadığı sürece olumsuz bir geri dönüş olabileceğini pek sanmıyorum. Yaş konusunda benim de çekincelerim vardı. Şu anda 42 yaşındayım. Ama bu videodan sonra biraz rahatlamıştım :)) Hatta şöyle enteresan bir şey söyleyeyim yaş konusunda bir itiraz v.s. olmaması adına konsolosluk randevusuna 6 ay kala bir Mc'donald's da çalışma planım vardı. Belki yine uygularım bilemiyorum :)) Ama kolay kolay konsolosluk aşamasına geldikten sonra bir pürüz oluşacağını sanmıyorum.

• @ırmakikra e2 konusunda detaylarına kadar hakimim evet avukatlarla görüştüm 3. ay sonunda başvurmayı öneriyorlar. işlemlerin bitmesi işe başlama derken turist vizesinin sonuna yakın işletmen çalışır hale gelir genelde 5 ay diyebiliriz ve en düşük bütçeyle 4k usd harcansa ayda 20k cepten demek 10k avukat istiyor. sıfır araç almak istersen 15k peşinat en az 100k yatırım miktarı. 10k da ekstra işlemler için dense. ve sonrasında hemen eb3 25k usd başlatıldığını farzedersek;
    totalde e2 ve eb3 işemleri için 180 - 200K usd ye mal oluyor. bu süreç güncel kur ile yaklaşık 5.4M TL'ye denk geliyor. Türkiye bu halde olmasa bu sermaye ile iş kurulup gayet iyi paralar kazanılabilir ama abd kapitalizmi burada bile kazanıyor maalesef.

• @ırmakikra Benim plan da bu yönde. Minimumda tutmak adına 1 sene ev eşyalarını, arabayı 2.el veya en ucuz alternatiften alıp. Asıl yerleşimi sonraki sene yapacak şekilde organize olma niyetindeyiz. Ben eşimle ve küçük kızımla gitme niyetindeyim. Aile olarak gitmenin artısı tabiki eşin de çalışabilmesi. Bu durumda hazırdan yemek nispeten ya olmaz ya da az olur. Tek gidildiği zaman alınan maaş %90 tüm ihtiyaçları karşılamayacaktır. Bekar olanların cepten de aylık 750-1000 usd civarı yiyeceği şekilde plan yapmasında fayda var bence. Olayın bir de psikolojik tarafı var. Genelde sadece maddi kısmına yoğunlaşıyoruz. Aile olarak gidenler bence mali konuda olduğu gibi bu konuda da biraz daha avantajlı. Psikolojik olarak hazırlanmak da bence bu maceranın en büyük yapı taşlarından biri.

• @selamibasaran, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@Riethian tam 35. dakikada bizlerin sorusunu soruyor. Geçmişinizde iyi bir kariyer,iyi bir işiniz var neden vasıfsız işçi olarak gitmeyi istiyorsun diye soru gelirse ne yaparız sorusuna cevap veriyor argo visa dan Ben bey. Bence ,cevabında aslında diğer vize görüşmelerinde de söylenen ana temanın dürüst olmak olduğunun altını çizerek , ailemin geleceği için legal bir şekilde gc sürecine ulaşabileceğim bu yolu tercih ettim diyebilirsiniz diyor.

Ve benim dikkatimi çeken bir noktada EB3 ile alakalı işin gerçekliği ve firmaların finansal durumları çoğunlukla kontrol ediliyor. Diğer bazı ülkelerdeki sahte başvurulardan sebep.Bir nokta daha non-immigrant visalardaki gibi direkt ret edemez dedi , bununla ilgili açıklayıcı bir dilekçe yazması lazım dedi. İşte o nedenledir ki immigrant visalarda belki çok ret olmuyor.
    Bir diğer önemli noktada benim gibi 40+ olanlar için yaş önemli değil dedi.BDV deki elemanda 60-70 yaşında başvuranlar var firmamıza diyede destekledi.

Önemli gördüğüm noktaların altını çizmiş olayım.

Tek eklenecek nokta immigrant vizelerde çok ret olmaması. Aslında immigrant vizelerde de ret oranları bir hayli yüksek, %60 civarında olması lazım son yıllarda (Consular Processing için). Ancak bunun başlıca sebebi, özellikle Uzak Doğu ve Asya ülkelerinden gelen bona fide olmayan başvurular. Yani gerçek olmayan işler, 3-5 çalışanı olan mali olarak yetersiz paravan işverenler, aracı ajanslara aşırı miktarda ödeme yapıldığının veya PERM süreçlerini adayın ödediğinin tespiti, akraba-arkadaş-aile kökenli işveren tespiti vs. Bunların çoğu reddediliyor.

Fakat burada Türkiye'den başvuranlar için karalar bağlayacak bir durum yok. Durduk yere reddetmediklerini gösteren en güzel örneklerden biri geçen gün diğer başlığa yazan beyefendinin durumu. Kendisi dayısının yanına kuaför çırağı olarak kabul edilmiş, üstelik hiç İngilizce bilgisi olmadığından mülakata da Türkçe girmiş. Yine de kendisine onay vermişler. Sırf McDonalds kariyeriniz yok diye korkmanıza gerek yok yani. "Önüme imkan olarak bu iş fırsatı çıktı, ABD'de yaşama ve çalışma hayalimi gerçekleştirmek için başvurdum ve gerekli şartları sağlayarak kabul edildim. Taahhüt ettiğim süre boyunca ve iş akdim devam ettiği sürece işimi en iyi şekilde yapacağıma güvenebilirsiniz." deyip geçersiniz. Sizin CV'nizi sorgulayacaklarını zannetmiyorum, zaten böyle bir yetki veya hakları yok. Ayrımcı ve yasalara aykırı bir durum.

• @tufank eb3 mülakatına türkçe giren arkadaşın tecrübe yazısına ulaşamadım hangi konuda acaba

• Bu arada geçen birisi sormuştu, red oranlarına nereden ulaştınız diye, kaynakları paylaşmış olayım. İsteyen tüm araştırma detaylarını inceleyebilir;

https://www.cato.org/blog/consulates-deny-61-employer-sponsored-immigrant-visas

Bunlara ilaveten Quora'da da güzel bir başlık denk getirdim;

Burada arkadaşın sorusu şu şekilde;

"Regarding the EB-3 visa, if I can obtain a work contract through an office, will I be accepted in the embassy interview easily, or are there high rejection rates for this visa?" (EB-3 vizesine gelince, eğer bir ofis aracılığıyla iş sözleşmesi elde edersem elçilik mülakatında kolaylıkla kabul edilir miyim yoksa bu vize türü için yüksek ret oranları var mıdır?)

Aşağıda Dış İşlerine ait ret oranlarını gösteren bir grafik paylaşmışlar;

alt metni

Ek olarak 1990'dan bu yana göçmenlik hukukuyla uğraşan bir avukat şu şekilde cevap vermiş;

Q: Regarding the EB-3 visa, if I can obtain a work contract through an office, will I be accepted in the embassy interview easily, or are there high rejection rates for this visa?

A: I’m not sure what you mean by “obtain a work contract through an office”?

If there is an approved visa, it would certainly be helpful to get a letter from the sponsoring company telling the embassy that the job offer is still open, and that they are looking forward to when you can start working for them.

The attorney who worked on the petition and is handling your documentation should be able to draft an appropriate letter for the company to use as a model.

If the letter you get is from a company that is different from the sponsoring company, then, it may not help at all.

Based on other answers to this question, you should expect to show:

You met the qualification requirements listed in the Labor Certification (PERM) BEFORE the PERM process was started
    You are still qualified for the position
    The company still wants you to work for them, and you still want to work for the company
    The company still has the resources and means to pay you the wage listed in the documentation.

Yani diyor ki özetle; konsolosluk mülakatından önce elinizi güçlendirmek için sponsor şirketiniz hala pozisyonun açık olduğunu gösteren bir mektup yazabilir, dosyalara bunu ekleyebilir göçmenlik avukatınız. Ayrıca aradan yıllar geçtiği için hala işin aktif olup olmaması, sizin o işte çalışıp çalışmama isteğiniz, firmanın hala maaşınızı ödeyebilecek kaynaklara sahip olması ve sizin halen pozisyon niteliklerine sahip olmanız önemlidir diyor. CV'nizin ise bir önemi yok.

• ⭐⭐

Şuradaki link ten ulaşabilirsiniz.

@mesut1905, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@tufank eb3 mülakatına türkçe giren arkadaşın tecrübe yazısına ulaşamadım hangi konuda acaba

• @Riethian kesinlikle size katılıyorum

• @mesut1905, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@tufank eb3 mülakatına türkçe giren arkadaşın tecrübe yazısına ulaşamadım hangi konuda acaba

Aşağıdaki kullanıcı kendisi, postlarını inceleyebilirsiniz;

https://yesilkartforum.com/forum/user/şener/posts

• @selamibasaran @emre911 teşekkür ederim

• ⭐⭐

@emre911 Evet zaten bu videoda immigrant vizelerde ana ret sebebi şirket ve iş ile alakalı diye belirtti. Yani cümlem belki tam anlaşılmadı ama herşeyiniz düzgünse ret yeme ihtimaliniz çok az.
    Vietnam örneğini verdi , Ben (argo visa officer) orda da çalışmış felaket diye anlatıyor adam. Sahte visa basanlar , sahte şirketlerden başvurular v.s v.s
    İşin özü dediğiniz gibi sağlam bir şirket , finansalları düzgün , sizin gerçek bir çalışan olma isteğiniz (ki gidip hiç çalışmadan kartı alıp ortadan kaybolanlar oluyormuş) ve doğru gerçekleştirilmiş mülakat ile türkiyede işin içinden çıkmak çok zor değil.

• @Riethian ben Türkiye'de otomotiv alım satım sektöründeyim, zaten Amerika'da enflasyon olmadığı için sıfır araba , zarar ettirecektir, yani 40 bin dolara aldığınız bir araç 2 yaşına ve 80 bin mile geldiği zaman 20 25 bin dolara düşer, ama sürekli ikinci elde az kullanılmış temiz bir araçla ihtiyacinizi karsilarsaniz zarar etme olayı olmaz,

• @emre911 merhaba bu oran 8 e 63 çok yüksek acaba oda şöyle olma ihtimali varmıdır? Mesela uscis tek başvurani red ediyor ama konsolosluk aşamasında ds260 doldurulduğu için tüm aile bireyleri red ediliyor, yani 4 kişilik aile olarak düşünürsek uscis 8 konsolos reddi % 16 Lar olabilirmi?

• @Riethian, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@selamibasaran Doğrudur. Çünkü senin bilgilerin öncelikli olarak Çalışma Bakanlığı'na ve Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi'ne gidiyor ve oralardan alınan onay sonrasında konsolosluğa ulaşıyor. Orada konsolosluk görevlisinin kafasına göre red vermesi demek bu iki kurumu hiçe saymak olur. Dolayısı ile elle tutulur bir kanıt (yalan beyan, bulaşıcı hastalık, sabıka kaydı v.s.) olmadığı sürece olumsuz bir geri dönüş olabileceğini pek sanmıyorum. Yaş konusunda benim de çekincelerim vardı. Şu anda 42 yaşındayım. Ama bu videodan sonra biraz rahatlamıştım :)) Hatta şöyle enteresan bir şey söyleyeyim yaş konusunda bir itiraz v.s. olmaması adına konsolosluk randevusuna 6 ay kala bir Mc'donald's da çalışma planım vardı. Belki yine uygularım bilemiyorum :)) Ama kolay kolay konsolosluk aşamasına geldikten sonra bir pürüz oluşacağını sanmıyorum.

Muhabbete çok ortadan gireceğim belki ama yaşınızın 40 üzeri olması tersten sizin için bir avantaj çünkü 40 yaş ve üzerindekilere yaşı ile ilgili bu şekilde yaklaşmak ayrımcılık olarak kabul ediliyor ve kesinlikle çekindiğiniz yaklaşımdan uzak duruyorlar.

• @ırmakikra

Aileye verilen vizelere derivatives deniyor. Bunların geçen yıllardaki ortalama istatistiksel çarpımı 1.5. Sizin dediğiniz şekilde ortalama 4 kişilik olsa aileler derivative çarpanı 3 olurdu, fakat 1.5.

Ayrıca açıklamada derivative olanlar dahil değil demiş son yılların onay istatistiklerine. Herhalde retlere de dahil değildir diye düşünüyorum. Ona dair net bir bilgi yok elimizde. Ama reddedilenlerin nasıl ailesi varsa onay alanların da var. Ortalamaya dahil olsalar da olmasalar da çok bir şey değişmez. Zaten diğer makalede ret oranlarının neden yükseldigine dair tespitler de yazıyor.

Ayrıca %60 ret oranı konsolosluk mülakatları için geçerli. AOS'da USCIS'i geçtikten sonra ret yeme olasılığı yok gibi bir şey. Dışarıdan gelene ve henüz sisteme dahil olmamış olana şüphe ile yaklaşılıyor doğal olarak.

Sonuç olarak %50'nin üzerinde ret söz konusu konsolosluklar için. Bu sebeple her adımı dikkatlice takip edip profesyonel şirketlerle ve avukatlarla çalışmak önemli.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.2k

| | | |