Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sadriabi 30 günden fazla kaldığını nasıl tespit ediyorlar acaba?
    paralı yol kullanımı vs gibi kayıtlar mı inceleniyor?

• ⭐⭐

@mehmett Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Ben gelmeden once Honda Pilot, Ford Edge gibi Suv lara bakiyordum ama gelince dealer dan bir 2007 Toyota Camry aldim ve memnunum. Cunku ilk geldigimde bir sure delivery isleri yapabilecegimi de dusunuyordum ki oyle de oldu. Ayrica Uber ve Lyft icin de uygun bir arac. Burada yakit ucuz ama delivery ile yaptiginiz mesafeleri dusununce 3 gunde bir depo benzin aliyorum, eger yakit tuketimi fazla olan bir arac alirsaniz kazandiginiz para yakita gidecektir. Eger gelmeden isinizi ayarlayabiliyorsaniz zaten istediginiz arabayi alin bence de. Ayrica ilk geldiginizde hizli bir sekilde araba almaniz gerekiyorsa Dealer en kolay yolu, birazda dealer in elindeki araclardan karar vermeniz gerekiyor boyle olunca. Sonuc olarak ilk araba az yakan bir sedan olmali bence.

Aynı fikirdeyim ve ben de 4 kapılı, az yakan bir araç düşünüyorum, mesela Toyota Prius araştırma listemde, ama nereden nasıl kazıklanmadan, usulüne uygun şekilde ikinci el araç alırım bir fikrim yok.

Dealer dediğiniz ikinci el araba satan oto galeriler midir? Bunların önerebileceğiniz, güvenilir olanları var mı?

Aslında ABD'ye ilk defa ayak basan ve $5-6 bin civarı bir bütçeyi araç alımına ayıran bir green card'lıya bu işi nasıl yapacağını, güvenilir satışçıları, ödemeyi nasıl yapacağını, ekspertiz muayenesini nereye nasıl kaça yaptırabileceğini, Lyft için uygun modelleri, araç sigortası konusunu vs. anlatan bir rehber olsa keşke... İlk giriş yapanların çoğu bu işleri bilmiyor ve bu soruların cevabını merak ediyor gibi...

• Sabah erken giderseniz kisa surede halledersiniz. Yoksa sira cok oluyor...

• @saulgoodman Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Ben gelmeden once Honda Pilot, Ford Edge gibi Suv lara bakiyordum ama gelince dealer dan bir 2007 Toyota Camry aldim ve memnunum. Cunku ilk geldigimde bir sure delivery isleri yapabilecegimi de dusunuyordum ki oyle de oldu. Ayrica Uber ve Lyft icin de uygun bir arac. Burada yakit ucuz ama delivery ile yaptiginiz mesafeleri dusununce 3 gunde bir depo benzin aliyorum, eger yakit tuketimi fazla olan bir arac alirsaniz kazandiginiz para yakita gidecektir. Eger gelmeden isinizi ayarlayabiliyorsaniz zaten istediginiz arabayi alin bence de. Ayrica ilk geldiginizde hizli bir sekilde araba almaniz gerekiyorsa Dealer en kolay yolu, birazda dealer in elindeki araclardan karar vermeniz gerekiyor boyle olunca. Sonuc olarak ilk araba az yakan bir sedan olmali bence.

Aynı fikirdeyim ve ben de 4 kapılı, az yakan bir araç düşünüyorum, mesela Toyota Pyrius araştırma listemde, ama nereden nasıl kazıklanmadan, usulüne uygun şekilde ikinci el araç alırım bir fikrim yok.

Dealer dediğiniz ikinci el araba satan oto galeriler midir? Bunların önerebileceğiniz, güvenilir olanları var mı?

Aslında ABD'ye ilk defa ayak basan ve $5-6 bin civarı bir bütçeyi araç alımına ayıran bir green card'lıya bu işi nasıl yapacağını, güvenilir satışçıları, ödemeyi nasıl yapacağını, ekspertiz muayenesini nereye nasıl kaça yaptırabileceğini, Lyft için uygun modelleri, araç sigortası konusunu vs. anlatan bir rehber olsa keşke... İlk giriş yapanların çoğu bu işleri bilmiyor ve bu soruların cevabını merak ediyor gibi...

Ben anlattim aslinda bir seyler youtube kanalimda 🙂

• ⭐⭐

@semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@saulgoodman Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Aynı fikirdeyim ve ben de 4 kapılı, az yakan bir araç düşünüyorum, mesela Toyota Pyrius araştırma listemde, ama nereden nasıl kazıklanmadan, usulüne uygun şekilde ikinci el araç alırım bir fikrim yok.

Şu anda açtım izliyorum.

• ⭐⭐

Şu anda açtım izliyorum.

Video genel strateji açısından yararlı bilgiler veriyor, elinize sağlık. Mesela sedan yerine daha büyük bir araç almak gerçekten mantıklı olabilir ilk zamanlarda yapılacak eşya taşımaları için veya çocuklu aileler için...

Açık arttırmalara, galerilere belirli limitin altındaki araçlarda güvenemiyoruz anladığım kadarıyla, çünkü araçları fazla incelemeden satıyorlarmış diyorsunuz. Açık arttırma merkezlerinde de pek inceleme imkanı yokmuş. Sıfır araca girmeyi de önermiyorsunuz başlangıçta ekonomi kısıtlıysa, ki tamamen katılıyorum. Tanıdıktan, temiz araç bulursanız Amerikan mı Japon mu bakmadan alın diyorsunuz ama ne tanıdık varsa, ne de aracın sorunlu olup olmadığından anlayabilecek bir teknik bilgimiz varsa ne yapacağız, asıl sorun bu. : ))

• @volkanu Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@sadriabi 30 günden fazla kaldığını nasıl tespit ediyorlar acaba?
    paralı yol kullanımı vs gibi kayıtlar mı inceleniyor?

Kesin bir sekilde tespit edebilecekleri bir yontem oldugunu sanmiyorum. Gecen sene telefona Robo-call yapmisti polis departmani uyari mahiyetinde. Pek cok seyde oldugu gibi bunda da oto kontrol ile bireyleri kendiliklerinden kanunlara uymaya davet ediyorlar.

• @saulgoodman benim yasadigim yerde reputasyonuna onem veren bir suru irili ufakli ikinci el arac saticisi var. Elden satin almaya kiyasla %15-25 arasi daha maliyetli olabilir ama ikinci el araclara 90 gune 2000 mile kadar garanti verebiliyorlar. Ben oyle almistim. Iki sene oldu bir kurus masraf etmedim yag benzin degisimi ve 40$'lik yillik bakim/kontrol disinda. Ayrica yine benim yasadigim yerde tuketiciyi koruyan kanunlar guclu-bknz lemon law.

Edit: Yazdiklarim Boston metropolitan areayi da icine alan tum Massachusetts eyaleti icin gecerlidir.

• Houston'da benzer bir sorun yasadim ve sikayet etmedigim yer kalmadi. Satinaldiktan sonra pek guclu degil... Keske burada da guclu olsa.. Maalesef kalabalik bir kozmopolitte yasamanin dezavantajlari diyelim. Kucuk yerlerde kesinlikle daha iyidir...

Garanti olayi bizim burada da kullanilan bir sey...

Bunu bunye icinde verebilecegim gibi, kurumsal firma araciligi ile de verebiliyorum.

4 binlik bir araca 5 bin oderseniz motor ac sanziman gibi bir cok bolgesini kapsayan bir garanti veebilirim. 3-6-12 aylik periyorlarla ve arac model ve fiyatina gore...

Bunu bazen galericiler soylemez, kendinden vermis gibi yapar, yada fiyatin icine giydirir...

Bir arkadasta sorun yasamasini istemedigim icin garantili vermistik mesela.

Ikinci elde ne kadar odediginize bagli bu tip uygulamalar.

Hosutonda kullanicilardan aldigim araclarda daha cok problem yasadim... Acikartirmada arac alirkende buyuk bayilerden gelen araclari almaya dikkat ediyorum.

• @semavi Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Teknik anlamda, çok derine inmeden yapılabilecek bazı kontrolleri yazacağım. Aklıma geldikçe bu mesajı update ederim. Teknik konu dışıda kalan resmi süreçler, sigorta vs gibi noktalarıda tecrübeli arkadaşlar (uzun süre orada yaşamış olan) açıklarlarsa çok faydalı bir konu olur sanırım. Konularda bulamadım benzer bir başlık, var ise silip orası ile birleştirebiliriz.

Eğer ekspertiz yapma gibi bir durumunuz yok ise şu basit işlemlere dikkat ettiğiniz takdirde sorun yaratabilecek bir araç alma riskini baya bir indirebilirsiniz.

1. Mümkünse aracın yanına siz gidin ve soğuk iken ilk çalıştıran siz olmaya çalışın. Çalıştırmadan önce yağ çubuğunu çekip bir bezle silip, tekrar yuvasına takıp çıkartın ve seviyesine bakın Low ve High diye işaret olur. Yağ yeni değişmemiş ise Low'a yaklaşması normaldir. Bu durumda aracın motor civarında, altında yağ kaçağı var mı ona bakın. Aşırı değilse çok sorun teşkil etmez.

2. Aracın suyunu kontrol edin. Eksiklik var mı ona bakın. Birde soğutma sıvısında pas var mı, onu kesinlikle kontrol edim. Bazı arabalarda mavi bazılarında ise kırmızı antifriz kullanılır. Su çok paslı ise bu bir risktir.

3. Rutin bir şekilde aracı çalıştırdıktan sonra bir süre aracı aracı dinleyin. Acayip bir ses gelip gelmediğini kontrol edin. İlk çalıştırma sonrası gaza basmayın, araç kendi halinde çalışsın. Egzozdan aşırı bir beyaz duman çıkıyor mu, ona bakın. Soğuk yerlerde beyaz buhar çıkması normal ama yoğun yağ veya yakıt kokusu gelen bir duman geliyorsa egzozdan bu bir sorundur. Tamirle uğraşamayan birisi iseniz, bütçeyi yükseltip daha yeni bir araç bakın

4. Bir kişi aracın başına geçerek boşta iken 5-6 bin devire kadar gaza basıp 4-5 saniye basılı tutup bir anda ayağını çeksin. Siz bu esnada egzoz tarafında olun ve mavi yada çok yoğun beyaz duman atıp atmadığına bakın. Gazdan çekince bir miktar beyaz duman normal. Mavi (bazıları kara duman der) duman atıyorsa araç yağ yakıyordur...

5. Sıra geldi şanzımana... Şanzıman kapalı kutudur. Araç ile yürümeden önce Parktan Geriye, geriden boşa, boştan D'ye, D'den direk Geriye gibi vites kolunu çekip vites geçişlerini kontrol edin. Aşırı bir vurma hissediliyormu. İleriye yada geriye küt diye vuruyor ise bu bir dezavantajdır.

6. Araç bir miktar ısındıktan sonra şanzıman çubuğunu çekip yağ miktarına bakın. Olması gereken yerde ise yağ kısmında sorun yoktur.

Sonra normal teste çıkın. Aracı öncelikle normal sürün, vites geçişlerinde aşırı bir vurma var mı, kontrol edin. Daha sonra (yol var ise) Gaza daha fazla yüklenip 1-2-3. viteslerde 5bin devir civarında vites değiştirecek şekilde yüklenin. Araç vites değiştirirken bir kararsızlık yaşıyor mu, yoksa rutin bir şekilde bir üst vitese geçior mu, kontrol edin...

7. Bu kontroller bittikten sonra herhangi bir arıza ışığı yanıyor mu ona bakın. Klimayı kontrol edin. Gazı bitmiş lafına inanmayın, soğutmuyorsa klima masrafı çıkma ihitmaline karşı pazarlığınızı yapın. Tüm camların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kornayı kontrol edin.

8. Lastiklerini kontrol edin, aşınmış ise çingene pazarlığı yapabilirsiniz. Camı kontrol edin. Bazı eyaletlerde cam çatlak olursa ehliyet sınavına almıyorlar aracı (IOWA'da öyle demişlerdi ve farklı araçla gidiyordu tanıdıklar mecburen)

Not: Bu yazdıklarım klasik otomatik şanzımana sahip, benzinli 4 yada 5 ileri, ikinci el araçlar baz alınarak yazıldı. Yeni araçlarda farklı şanzıman şekilleri ve motorları olsada bir çoğumuz ilk gidişle 5bin dolara kadar bir araba almayı planlıyoruz yada bir süre sonra böyle bir ikinci araca ihtiyacımız olacak.

İkinci elde mümkün olduğunca Japon araçları seçmeye çalışın. Mazda, Honda, Toyota gibi... Parçaları çok daha ucuz olduğu gibi, Amerikan araçlarından daha sorunsuz ve daha tutumlular. Buna ragmen, bakimli Amerikan arabalari ile de sorun yasanacagini sanmiyorum...

@semavi Bey tekrar merhaba. Birçok konuda birçok bilgi paylaşmışsınız. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Tabi araba konusu da çok önemli lakin ben şahsen arabadan teknik olarak anlayan biri değilim. Araba tercihinde japon öneriniz var. Ben dodge dart ilanlarına bakıyordum. 2013-2014 modelleri ortalama 7-8bin arasında gözüküyor. SXT, SE ve Aero versiyonlarına rastladım. Aero daha pahalı ancak SXT versiyonu daha dolu gibi. Bu arac için bu fiyatlar normal midir? Bu araç tercih edilebilir mi? Hangi versiyonu daha dolu olanıdır? Bütçem araç için max 7.500usd ve pazarlık nasıldır? Nasıl ve ne kadar bir tutar için yapılabilir? Kusura bakmayın çok şey soruyorum ancak araç olayından anlamam. Orada olmanız ve piyasayı bilmeniz aynı zamanda araçtan anlamanızdan ötürü yardımlarınızı rica ederim

• @saulgoodman Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Aynı fikirdeyim ve ben de 4 kapılı, az yakan bir araç düşünüyorum, mesela Toyota Prius araştırma listemde, ama nereden nasıl kazıklanmadan, usulüne uygun şekilde ikinci el araç alırım bir fikrim yok.

Ben nissan sentra da karar kıldım gibi yakıt verileri çok iyi hibrit gibi öteki Japonlara göre daha ucuz ve şeklide idare eder ben beğendim.

• ⭐⭐

@gkhanfeez Prius'dan güzel göründüğü kesin (Prius'dan güzel görünmeyen çok fazla araba olduğunu sanmıyorum)... 🙂 Bir bakayım ben de... Teşekkürler...

• Dün Subaru Legacy aldım 2.5 yol bilgisayarında 25_28 arası geziyor MPG.
    Sentrada aldık versada... Ama o arabalara isinamadim bir türlü 🙂

• @the-black-eagle Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Teknik anlamda, çok derine inmeden yapılabilecek bazı kontrolleri yazacağım. Aklıma geldikçe bu mesajı update ederim. Teknik konu dışıda kalan resmi süreçler, sigorta vs gibi noktalarıda tecrübeli arkadaşlar (uzun süre orada yaşamış olan) açıklarlarsa çok faydalı bir konu olur sanırım. Konularda bulamadım benzer bir başlık, var ise silip orası ile birleştirebiliriz.

Eğer ekspertiz yapma gibi bir durumunuz yok ise şu basit işlemlere dikkat ettiğiniz takdirde sorun yaratabilecek bir araç alma riskini baya bir indirebilirsiniz.

1. Mümkünse aracın yanına siz gidin ve soğuk iken ilk çalıştıran siz olmaya çalışın. Çalıştırmadan önce yağ çubuğunu çekip bir bezle silip, tekrar yuvasına takıp çıkartın ve seviyesine bakın Low ve High diye işaret olur. Yağ yeni değişmemiş ise Low'a yaklaşması normaldir. Bu durumda aracın motor civarında, altında yağ kaçağı var mı ona bakın. Aşırı değilse çok sorun teşkil etmez.

2. Aracın suyunu kontrol edin. Eksiklik var mı ona bakın. Birde soğutma sıvısında pas var mı, onu kesinlikle kontrol edim. Bazı arabalarda mavi bazılarında ise kırmızı antifriz kullanılır. Su çok paslı ise bu bir risktir.

3. Rutin bir şekilde aracı çalıştırdıktan sonra bir süre aracı aracı dinleyin. Acayip bir ses gelip gelmediğini kontrol edin. İlk çalıştırma sonrası gaza basmayın, araç kendi halinde çalışsın. Egzozdan aşırı bir beyaz duman çıkıyor mu, ona bakın. Soğuk yerlerde beyaz buhar çıkması normal ama yoğun yağ veya yakıt kokusu gelen bir duman geliyorsa egzozdan bu bir sorundur. Tamirle uğraşamayan birisi iseniz, bütçeyi yükseltip daha yeni bir araç bakın

4. Bir kişi aracın başına geçerek boşta iken 5-6 bin devire kadar gaza basıp 4-5 saniye basılı tutup bir anda ayağını çeksin. Siz bu esnada egzoz tarafında olun ve mavi yada çok yoğun beyaz duman atıp atmadığına bakın. Gazdan çekince bir miktar beyaz duman normal. Mavi (bazıları kara duman der) duman atıyorsa araç yağ yakıyordur...

5. Sıra geldi şanzımana... Şanzıman kapalı kutudur. Araç ile yürümeden önce Parktan Geriye, geriden boşa, boştan D'ye, D'den direk Geriye gibi vites kolunu çekip vites geçişlerini kontrol edin. Aşırı bir vurma hissediliyormu. İleriye yada geriye küt diye vuruyor ise bu bir dezavantajdır.

6. Araç bir miktar ısındıktan sonra şanzıman çubuğunu çekip yağ miktarına bakın. Olması gereken yerde ise yağ kısmında sorun yoktur.

Sonra normal teste çıkın. Aracı öncelikle normal sürün, vites geçişlerinde aşırı bir vurma var mı, kontrol edin. Daha sonra (yol var ise) Gaza daha fazla yüklenip 1-2-3. viteslerde 5bin devir civarında vites değiştirecek şekilde yüklenin. Araç vites değiştirirken bir kararsızlık yaşıyor mu, yoksa rutin bir şekilde bir üst vitese geçior mu, kontrol edin...

7. Bu kontroller bittikten sonra herhangi bir arıza ışığı yanıyor mu ona bakın. Klimayı kontrol edin. Gazı bitmiş lafına inanmayın, soğutmuyorsa klima masrafı çıkma ihitmaline karşı pazarlığınızı yapın. Tüm camların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kornayı kontrol edin.

8. Lastiklerini kontrol edin, aşınmış ise çingene pazarlığı yapabilirsiniz. Camı kontrol edin. Bazı eyaletlerde cam çatlak olursa ehliyet sınavına almıyorlar aracı (IOWA'da öyle demişlerdi ve farklı araçla gidiyordu tanıdıklar mecburen)

Not: Bu yazdıklarım klasik otomatik şanzımana sahip, benzinli 4 yada 5 ileri, ikinci el araçlar baz alınarak yazıldı. Yeni araçlarda farklı şanzıman şekilleri ve motorları olsada bir çoğumuz ilk gidişle 5bin dolara kadar bir araba almayı planlıyoruz yada bir süre sonra böyle bir ikinci araca ihtiyacımız olacak.

İkinci elde mümkün olduğunca Japon araçları seçmeye çalışın. Mazda, Honda, Toyota gibi... Parçaları çok daha ucuz olduğu gibi, Amerikan araçlarından daha sorunsuz ve daha tutumlular. Buna ragmen, bakimli Amerikan arabalari ile de sorun yasanacagini sanmiyorum...

@semavi Bey tekrar merhaba. Birçok konuda birçok bilgi paylaşmışsınız. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Tabi araba konusu da çok önemli lakin ben şahsen arabadan teknik olarak anlayan biri değilim. Araba tercihinde japon öneriniz var. Ben dodge dart ilanlarına bakıyordum. 2013-2014 modelleri ortalama 7-8bin arasında gözüküyor. SXT, SE ve Aero versiyonlarına rastladım. Aero daha pahalı ancak SXT versiyonu daha dolu gibi. Bu arac için bu fiyatlar normal midir? Bu araç tercih edilebilir mi? Hangi versiyonu daha dolu olanıdır? Bütçem araç için max 7.500usd ve pazarlık nasıldır? Nasıl ve ne kadar bir tutar için yapılabilir? Kusura bakmayın çok şey soruyorum ancak araç olayından anlamam. Orada olmanız ve piyasayı bilmeniz aynı zamanda araçtan anlamanızdan ötürü yardımlarınızı rica ederim

Bilgisayar başına geçince yazacağım 🙂

• @semavi Bey tamamdır 🙂 İlla dart takımtım yok ama tipi hoşuma gitti 🙂 Türkiyede kaza vs baktırabiliyoduk ama orada nasıldır fikrim yok. Kaza kayıtlı araçları da listeden çıkar deyince fiyatlar 10binlere fırlıyor. Kaza var kaza var sonuçta 🙂 Önden arkadan tavandan hasar almamış ufak tefek ya da sadece kapı değişimi falan olmuş dert edilmez sonuçta mekanik aksamda sıkıntı çıkaracak bir araç değilse diye düşünüyorum ama tespit vs nasıl olacak. Bilgisayar başına geçince mümkün en detaylı yorumlarınızı bekliyorum. Houstonda olduğunuzu anımsıyorum. Olur da oraya gelirsek türkiyedeki gibi araç alınırken yanda bulunan üstat bizim için siz olursunuz orada inşallah 😃

• Ekonomik araç denince VW den şaşmam. 2012 jetta 1.2 tsi aracım vardı. Benzinli. Uzun yolda, yol düzse 90-100 km hız sabitlediğimde 3lt/100km yakıyordu. Aracımı satarken 50 bin km ortalaması şehir içi/dışı ortalaması 6lt idi. Amerikada bu motor seçeneği yok ama son modellerinde 1.4tsi lar var.1.2tsi lardan daha güçlü ve ekonomik olarak çok az bir fazlalığı var. Ayrıca 2013 hybrit jettalar da var. Fabrika verileri 1 galon city 42/hway 45 mile. Toyota pirius dan daha ekonomik ve konforlu. Fiyat aralığı da 5k-9k arası. 2020GC talihlisi olabilirsem hiç düşünmeden alacağım araçtır kendileri.
    VW das auto.
    Reklamlar biter 🙂

• @the-black-eagle Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi Bey tamamdır 🙂 İlla dart takımtım yok ama tipi hoşuma gitti 🙂 Türkiyede kaza vs baktırabiliyoduk ama orada nasıldır fikrim yok. Kaza kayıtlı araçları da listeden çıkar deyince fiyatlar 10binlere fırlıyor. Kaza var kaza var sonuçta 🙂 Önden arkadan tavandan hasar almamış ufak tefek ya da sadece kapı değişimi falan olmuş dert edilmez sonuçta mekanik aksamda sıkıntı çıkaracak bir araç değilse diye düşünüyorum ama tespit vs nasıl olacak. Bilgisayar başına geçince mümkün en detaylı yorumlarınızı bekliyorum. Houstonda olduğunuzu anımsıyorum. Olur da oraya gelirsek türkiyedeki gibi araç alınırken yanda bulunan üstat bizim için siz olursunuz orada inşallah 😃

Dodge dart'ın Türkiye deki karşılığı fiat egea sadece motoru dodge motoru 🙂 motoruda fiat olsa süper olurdu ya 🙂 dodge bilemiyorum.

• ⭐⭐

@hasnotbeen

Hocam gelince kendi aracinla delivery tipi bi is dusunmuyorsan ne priusu ne darti ne 1.2 vosvosu. 1.2 motor bisiklet olur burda ancak 😁 alacaksin yuksek motor basacaksin gaza. Su ara benzin fiyatlari da dustu hepten gaza geldim 😁

• @goodluck Maalesef Türkiye'den çıkmadan bu düşünce tarzından kurtulmak zor hocam Türkiye'de benzinden ağzı milletin o kadar çok yandı ki nereye gitsek alırız 1.2 motor 🙂 yola devam diye düşünülüyor. Yalnız ABD çıkıyorsun 1.2 volkswagen alıyım düşüncesinde olmamızda maalesef bu ülkeye has :)) hiçbir şeye ulaşmak ülkemizde kolay degil. İnsan hayalleri bile küçük oluyor maalesef kimse yanlış anlamasın üzerine almasın lütfen saygılarımla ..

• Ben açıkçası amerikan arabalarını seven biriyim. Dodge challenger almak istediğim araç. Ancak ilk etapta 15-25bin gibi bir harcama yapamayacağım için, ki eşime de araç alacağız sonuçta, düzen oturtana kadar daha ucuz bir araca bakmak zorundayız. Lakin prius falan daha pahalı araçlar aynı model yılında. Burada amerikan araçlarına yerel halkın bakış açısının kötü olduğu yazılmış. Açıkçası nedenini merak ediyorum. Dartın egea ile alakasını anlamadım. Türkiyedeki fiat ve renaultun avrupa üretimi olanlarından kalite açısından ne kadar farklı olduğunu biliyoruz. Ben bizzat kontrol ettim avrupa seyahatlerimde. Örneğin burada plastik çamurluk kullanılırken orada sac. Buradaki satış temsilcisine sorduğumda bana çarma esnasında dağılıp size zarar vermesin falan dedi:) Özrü kabahatinden beter. Ben araç hafiflesin daha az yaksın olmasın o dedim sustu:) Yani demem o ki benzin takıntım yok ama bu demek değilki 100 kmde yaklaşık 25 lt yakan escalade alınmalı:) Challenger hedefim. Keyfini yapacağım inşallah:) Ama öncesinde hedefim olan markadan aracı test edersem fikir verir mantığı var. Üstüne önceden sölediğim gibi 2013 amerikan 5bin ise aynı model japon 7bin oluyor. Anlayamadığım bu. İthal olması kaynaklı olduğunu düşünüyorum ancak daha fazla satılması şaşırtıyor. Amerikan araçları daha kalıplı ve açıkçası daha sağlam diye bir algı var bende. Yanılıyor muyum? @semavi Beye bu yüzden danışmak istiyorum. Orada yaşıyor. Tecrübe etmiş alım satım işlerini fiyat ve sorunlar açısından. Ayrıca teknik anlamda araçtan anlayan birisi. Burada araç alırken herkes yanında anlayan birini götürmüyor mu? 🙂 Her zaman bir bilene sor demişler vebenim için üstat @semavi Bey şu anda:) Bu işten anlayan diğer arkaşlar için sözüm meclisten dışarı:)

Benzer Başlıklar

• 9
  • 2
  • 1
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

165

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.9k

| | | |