DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Riethian

Belli olmaz orası, 100 kutu kaldır indir cezası da verebilirler

• ⭐⭐

@emre911 Heheheh. Diğer ihtimali %100 olarak görüyorum. Biraz akıllı bir iş verense bu fırsatı iyi değerlendirir. 🙂

• ⭐⭐⭐

@Riethian doğrudur 🙂 green card'ı alayım da gerekirse 1 sene hiç bilgisayarı açmadan kutu taşıyayım, ona da razıyım.
    @emre911 aynen, en kötü ihtimalle çalışma planını iyileştirebilecek bir öneri çizerim ve ırgat dostlarıma bir faydam dokunur.

• Hocam Türk ve diğer muhtelif milletlerin (Koreli vs) işine kesin yarar sizin fixler. Ama ABD'li işçi varsa işiniz biraz zor. Baksanıza adamlar doğru butonu bulup musluktan dondurmayı koyamıyor külaha daha 😃 Siz iyileştireyim derken kutulara kafalarını sokup gider duvara falan çarpar bunlar bu zekayla. En güzeli etliye sütlüye bulaşmadan 366. günün şafağında kaçmak dediğiniz gibi 😃

• ⭐⭐

Hazır hepimiz burdayken sorayım. Lc doldurulan arkadaşlar görmüştür işyerinin adresi yazıyor.Fakat benim merak ettiğim bir konu var. Şirketin benim tahminime göre başka şubeleride vardır gideceğimiz şehirde.Seni falanca adreste görevlendirdik derler mi? Yoksa LC deki adres dışına çıkmazlar mı? Bunu gelecekte gitmeye yakın ev vs seçimini etkileyecek diye soruyorum. Bizi rusyada çalışırken fena hırpalamışlardı , baya şehir gezmiştim. 🙂

• ⭐⭐⭐

@selamibasaran sanırım dışına çıkılamıyor, orada belirtilen lokasyon için LC dolduruluyor. Şirketin genel merkezi ve çalışma adresi gibi detaylar var ETA 9089 formunda. Biz istemediğimiz sürece değişiklik olacağını sanmıyorum. Bazen LC onayından sonra aynı sektörde başka bir işe geçmek için I-485 Supplement J formu dolduruluyor , eğer şube ile ilgili bir sorun çıkarsa ama bu genelde AOS yapanlar içni geçerli.

Ayrıca formda bizim ile ilgili bilgiler kısmında eğitim / deneyim alanları boş bırakılıyor, korkmayın. bu iş ile ilgili bir deneyim eğitim gerekmediği için o alanları doldurmuyorlar.

• @selamibasaran

Başka şubeye de verebilir gideceğiniz zamana çok olduğu için. Önemli olan aynı şehir olması sanırım. Aynı şehir-bölge içerisinde böyle bir hakları var. Fakat gittikten sonra değiştireceklerini zannetmiyorum. Yani bir şubede başladıktan sonra vazgeçip hadi şuraya git demezler.

• ⭐⭐

@selamibasaran Hiç bir veriye dayanmadan konuşuyorum; mantıken resmi makama bu eleman burada çalışacak diye beyan ediyorlarsa ve Amerika'da beyan esassa bence adres o adrestir. Daha sonra denetleme v.s. olduğunda sen bu eleman için burayı belirtmiştin denilebilir sanki. Ama farklı bir bakış açısı ile işveren evet o zaman o şubeydi ama şimdi şu şubemde eleman açığı olduğu için oraya kaydırdım derse de mantıksız değil. Ama bence ilki daha muhtemel.

• ⭐⭐⭐

@emre911 işin tanımı, gereklilikleri ve şehir - bölge değişmediği sürece belki böyle bir transfer olabilir. önemli olan bizim şartlarımızı etkilemiyor olması. LC formunda çalışma yeri Florida iken Alaska'ya göndermezler herhalde 🙂 işte bu işin şartlarını değiştiren bir durum olur.

• @tufank

Yok hocam, o durum zaten olacak iş değil. ETA-9089'daki aşağıdaki kısımdan dolayı, belirlenen şehrin dışında başka bir işe yönlendirme yapılamıyor;

f89458a5-c931-4f67-a5d5-a8ed6931b68c-image.png

• ⭐⭐

@tufank @emre911 @Riethian hepinize teşekkürler. Benimde tahmin ettiğim olası cevapları verdiniz. Bekleyip göreceğiz bizden sonrakilere burada detayları vereceğiz inşallah.

• @emre911 o zaman benim adresi yanlış yazdılar seçtiğim şirketten farklı bir yerde çalışcam😅

• ⭐⭐⭐

@emre911 bu arada bu form eski sanırım başlıklar farklı artık. Yeni ETA 9089 formunda "F" bölümünde yer alıyor bu bilgi. Aşağıya ekledim.

@captain35 aşağıdaki bölümdeki adres seçtiğiniz işten farklı mı?

Screenshot 2023-10-04 at 06.43.26.jpg

• ⭐⭐

@tufank Benim bildiğim ETA 9089 yakın zamanda yenilendi. Umarım avukatlar da güncel durumu takip ediyordur 🙂 Her işte olduğu gibi onlarda da iyisi ve kötüsü var. Sponsorun kiminle çalıştığını bilmiyoruz.

• ⭐⭐⭐

@Riethian bu formu sponsor dolduruyor. ama tabi büyük ihtimal aracı firmalardan ( avukatlardan ) güncel bilgileri alıyorlardır.
    online formu gönderiyorlarsa çok sıkıntı yok, mail ( posta ) yoluyla gönderen varsa kendini zaten güncel tutmalı yoksa büyük sıkıntılar çıkar 🙂

Screenshot 2023-10-04 at 10.43.16.png

Şuraya ETA 9089 formunun doldurma rehberini de ekleyeyim belki yolu buradan geçen bir sponsor olursa bakar 🙂

• Form eski aynen, örnek olması açısından o bölümü attım. İçerik olarak aynı sonuçta. Orada doldurulan yerin dışında bir yere gönderilmeye kalkarsanız itiraz etme hakkınız olur doğal olarak. Hem siz, hem şirket duruma okeyse, bu durum sorgulanmayabilir ya da çok da önemsenmeyebilir tabii ki.

• ⭐⭐⭐

@emre911 bir de şu durum var sanırım. PWD o eyalete / bölgeye göre belirleniyor. LC onayından sonra PWD'yi etkileyecek bir lokasyon değişikliği olursa o zaman sürecin yeniden başlatılması gerekebilir diye bazı yorumlar okudum. Çok farklı lokasyonlara geçiş mümkün değil, hatta LC onayı açısından riskli. LC onayından sonra I-140 sürecinde de sıkıntı çıkarabilir. Ama sponsorda çalışmaya başladıktan sonraki değişiklikler ne derece denetleniyor veya sponsorun böyle bir yetkisi var mı bilmiyorum. Bizim imzaladığımız sözleşmede haftasonu, resmi tatil, gün, saat farketmeksizin her "shift" te çalışmayı kabul ediyorum cümlesi dışında lokasyon değişimi ile ilgili bir açıklama yok. buna yetkileri var mı bilmiyorum. şirket aynı eyalette farklı bir şehire taşınırsa o ayrı tabi, hep beraber taşınmış oluruz 🙂

chatgpt'ye sordum "onayın olmadan yollayabilir akıllı ol, o senin sponsorun dedi".

"If you are an employee sponsored for permanent residency (a green card) by a U.S. employer, they typically have the ability to transfer you to another branch or location within the same company without your explicit approval, provided the new position is substantially the same as the one for which your green card sponsorship was originally approved. This is because your green card sponsorship is typically tied to the specific job offered by the sponsoring employer, and they have some latitude in making changes within the same or a similar occupational classification."

• ⭐⭐

@tufank Greencard varsa ucunda çok da umrumda değil valla :)) İstediği yere sürsün. Ev sıkıntısız bir yerde olduğu sürece kapalı devre yaşar geçiririm bir yılı 🙂

• Çalışmaya başladıktan sonra yapılan yer değişikliklerinin fazla denetlendiğini falan sanmıyorum. Vergisini alır geçer devlet o saatten sonra. Vatandaşlık için başvurduğunuzda da ilerleyen yıllarda, 1 yıllik çalışma sözünüzü tuttuysanız zaten vurur geçer onayı.

Orada tek önemli kriter eyalet ve şehir diye düşünüyorum. Eyalet-şehir değişiklikleri herkesin başını ağrıtabilir. Ama varsa aynı şehrin alternatif şubelerine kesin verirler, arada değiştirebilirler zaten.

• @tufank evet farklı ilk düşündüğüm yer aslında adamla yazışırlen söylediğim yer muhtemelen orda bir karışıklık oldu

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.5k

| | | |