Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba İyi Günler Dilerim.

Geçen sene 2 Hafta süre ile tatil amaçlı Amerika ya giriş ve çıkış yaptım.
    Hali hazırda çalıştığım şirket den ayrılıp 1 sene sonra Amerika ya tekrar dan gitmeyi planlıyorum fakat bu sefer orada dil eğitimi ve sonrasında Community College ile eğitime devam etmek istiyorum. Amerika ya giriş yaptıktan bir kaç ay sonra görüştüğüm College dan gerekli evrakları alarak Change Of Status a başvurmak istiyorum. Sebep olarak bulunduğum işim de İngilizce dilimin sorun oluşturduğunu ve kariyerim de ingilizce dilinin büyük önem arz ettiğini. bunu geliştirmek istediğimi belirterek. daha önce tatil amaçlı geldiğim de bir çok eğitim kurumunun dikkatimi çektiğini . kendime faydalı olacağını düşündüğümden dolayı statümü değişitirip eğitim almak istediğimi belirteceğim.. College ın istediği miktardan fazla miktar da para Amerika da kendi banka hesabımda tutacağım.
    Asıl sormak istediğim konuya gelecek olursak.
    Hali hazırda B1/B2 Sahibi kişinin Tr içerisinde F1 başvurusu yapması B1/B2 Vizesinin de iptal edilebilme ihtimali var.
    Bu şartlar altında F1 vize ye sahip olabilmek için Tr de başvurmak mı daha mantıklı yoksa Usa de Change of status yapmak mı ?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla..

• @akctime
    " daha önce tatil amaçlı geldiğim de bir çok eğitim kurumunun dikkatimi çektiğini . kendime faydalı olacağını düşündüğümden dolayı statümü değişitirip eğitim almak istediğimi belirteceğim.." Bunu soylediginiz an statu degisim talebinize red cevabi alirsiniz, turist vizeniz de iptal edilir. Pasaportunuzdaki vize turu ne ise, ulkeye girerkenki amaciniz da o olmali. Vize turu ile ziyaret amaci ayni olmadiginda vize ihlali yapmis olursunuz. Ama niyetiniz yeniden Amerikaya turist olarak gelmek olabilir. Geldiniz diyelim. 3 ay kadar kaldiniz, daha sonra cesitli sebeblerle firkir degistirip ogrenci olmak isteyebilirsiniz. Bilmem aradaki nuans farkini aciklayabildim mi? 😉

"Hali hazırda B1/B2 Sahibi kişinin Tr içerisinde F1 başvurusu yapması B1/B2 Vizesinin de iptal edilebilme ihtimali var." F1 vizeniz reddedilirse, evet B1/B2 vizeniz de iptal edilebilir. Ama olasilik, kesinlik yok.

"Bu şartlar altında F1 vize ye sahip olabilmek için Tr de başvurmak mı daha mantıklı yoksa Usa de Change of status yapmak mı ?" Eger Turkiyeden F1 alabilirseniz, hele bu bir de 5 yillik olursa vize sureniz boyunca Amerika disina rahat rahat seyahat edebileceksiniz. Eger sartlariniz uygunsa bunu tavsiye ederim. Amerika icerisinde gozlemledigim kadariyla statu degisiminden red yeme orani daha az, tabi bariz hatalar yapmazsaniz. Ancak okula baslamadan once en az 6-7 onayin gelmesini beklemeye hazir olun. Degisiminiz onaylandiktan sonra ise artik elinizde bir vize degil sadece statu olacak. Bu da su demek; Amerikadan ciktiginiz anda yeniden girmek icin vizeye ihtiyaciniz olacak.

Edit: Bu arada ana basliga bakmadan cevap vermisim. Normal F1 basligi altinda acildigini zannetmistim. Biraz gec fark ettim. Yanlis hatirlamiyorsam " Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor" bolumune bizler dusuncelerimizi yazmiyorduk. Sayin @crazycells iletimi silebilirsiniz eger gerekliyse.

• Muslu Law Firm

@akctime, içinde söyledi: Amerika da B1/B2 den F1 Öğrenci Vize Statü Değişikliğine Başvuru Hakkında

Merhaba İyi Günler Dilerim.

Geçen sene 2 Hafta süre ile tatil amaçlı Amerika ya giriş ve çıkış yaptım.
    Hali hazırda çalıştığım şirket den ayrılıp 1 sene sonra Amerika ya tekrar dan gitmeyi planlıyorum fakat bu sefer orada dil eğitimi ve sonrasında Community College ile eğitime devam etmek istiyorum. Amerika ya giriş yaptıktan bir kaç ay sonra görüştüğüm College dan gerekli evrakları alarak Change Of Status a başvurmak istiyorum. Sebep olarak bulunduğum işim de İngilizce dilimin sorun oluşturduğunu ve kariyerim de ingilizce dilinin büyük önem arz ettiğini. bunu geliştirmek istediğimi belirterek. daha önce tatil amaçlı geldiğim de bir çok eğitim kurumunun dikkatimi çektiğini . kendime faydalı olacağını düşündüğümden dolayı statümü değişitirip eğitim almak istediğimi belirteceğim.. College ın istediği miktardan fazla miktar da para Amerika da kendi banka hesabımda tutacağım.
    Asıl sormak istediğim konuya gelecek olursak.
    Hali hazırda B1/B2 Sahibi kişinin Tr içerisinde F1 başvurusu yapması B1/B2 Vizesinin de iptal edilebilme ihtimali var.
    Bu şartlar altında F1 vize ye sahip olabilmek için Tr de başvurmak mı daha mantıklı yoksa Usa de Change of status yapmak mı ?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla..

Sayın @akctime,
    Bu sorunun cevabi kişiye göre değişir. Kişinin Türkiye ile bağları, daha önceki ABD geçmişi gibi konular risk faktörlerini belirler. Aslında F1 öğrenci vizesini TC’de almak tercih sebebidir, çünkü hem TC’ye gittiğinizde zaten bu vizeyi almanız gerekecektir, hem de konsolosluklar F1 öğrenci vizelerini her zaman en öncelikli vizeler arasında sayarlar ve bunları hızlı sonlandırmaya çalışırlar. Başvurduğunuz öğrenci vizesinin sizin özgeçmişinize de uygun olması gerekir. Bazı durumlarda ise ABD içinde change of status yapmak daha mantıklıdır. Ancak ABD’ye genelde kişi change of statusu yapmak istediği bilinci ile gelemez eğer öyle ise zaten gelinecek vize turist vizesi değildir. Ancak bir çok nedenden dolayı kişinin fikri sonradan değişebilir ve change of status yoluna gidebilir. Bu nedenlerden bazısı USCIS tarafından kabul edilir, bazısı ile kabul edilmez ve change of status ret edilebilir.
    Teşekkürler.

• @Claudia-J-Muslu
    Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

• Kilitlendi  admin admin 

Benzer Başlıklar

• 2
  • 2
  • 2
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |