Group Details Private

Muslu Law Firm

Muslu Hukuk Bürosu Avukatları

 • RE: B1/B2 Vize türü için extension of stay onayından sonra overstay durumu

  @seda09, içinde söyledi: B1/B2 Vize türü için extension of stay onayından sonra overstay durumu

  Öncelikle Merhabalar, Muslu Hukuk Bürosu olarak, çok değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.(başlık açmadan yazabileceğim bir kategori vardı -B1/B2 vize süre aşımı- adı altında yalnız ileti bölümü kilitli olduğu için yeni başlık açmak zorununda kaldım.Yanlış bişey yaptıysam kusura bakmayın lütfen.)

  Eşimle Eylül 2017 de B1/B2 türü vizemiz onaylandı ve Ekim 2017 de abd ye giriş yaptık ve extension of stay başvurusunda bulunduk.(sebep olarak daha fazla gezmek istediğimizi bildirdik ve gerekli finans dökümü ile destekledik.) ikinci 6 ay bitti ve hala bir cevap gelmedi biz de çıkış yapmadık ve bekledik. Ve başvurumuz abd de 1 senemizi doldurduktan 3 ay sonra onaylanmış ve kargoya verilmiş yani resmi olarak kaçak durumuna düşmüşken.Ve sürekli state değiştirdiğimiz için haberimiz 2-3 ay sonra oldu. Güvendiğimiz bir adres vermiştik ama malesef bize geç bildirdiler. Hamileliğimden ve doğumdan dolayı 5-6 ayda öyle geçirdik bebeğimizin pasaport işlemlerinden hemen sonra kasım 2019 da tr ye döndük. Çıkış yaparken gümrükte herhangi bi durum yaşamadık yada herhangi bir mail almadım. Vize durumumuzu merak ediyorum. konsolosluğu arayamıyoruz malesef kapalılar. Konsolosluğun sitesinde check visa status durumunda ise hala 2017 de veriliş bilgisi yazmakta. herhangi başka bir iptal v.s gibi kayıt yok. Tekrar Abd ye girmek istiyoruz yaz sonu gibi. Bebeğimiz abd vatandaşı ve giriş çıkış yaptırmak istiyoruz. Eşim bu arada askeri personel subay. Yani geri dönmek zorununda olduğumuzunda göstergesi. Sadece izin belgesindeki süre kadar kalabileceğimizi bu şekilde kanıtlayabiliriz ve başka destekleyici belgelerle de. Sizce vizemizin akibeti ve gümrükte vize iptal edilme,geri gönderilme durumumuz nedir? aynı zamanda ceza uygulanması durumumuz nedir? Bize neler önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim... Saygılar...

  Sayın @seda09 ,
  ABD’den çıkmak genelde hiç bir zaman problem çıkarmaz. Problem ve risk ABD’ye girişte yaşanır. Siz ABD’de yasal surenizi geçirmişsiniz. Her ne kadar geçerli nedenleriniz olsa dahi, bu durum yasal surenin dışına çıkacağınız gerçeğini değiştirmiyor. Bu durumda ABD’de ne kadar hukuka aykırı sure geçirdi iseniz cezanız da o kadar ağır oluyor. Eğer ABD’de 180 günden az bir hukuka aykırı sure geçirdi iseniz, ABD’ye bir giriş yasağınız olmuyor. Ancak yine de girişteki yetkili ABD’de hukuka aykırı bir sure kaldığınızı görebildiği için bunu girişte sorgulayacaktır. Eğer bunu iyi açıklayamazsanız vizenizi iptal edip sizi uçağa koyup geri gönderebilir. Bu nedenle girişte hazırlıklı olup bir dosya ile gelmeniz gerekecektir. Ancak daha da önemlisi ABD’de hukuka aykırı kaldığınız sureyi doğru tespit olmuş olmanız gerekecektir. Bunu bir avukatla çalışarak öğrenebilirsiniz. Eğer ABD’de hukuk dışı kalma sureniz 180 gün ile 1 yıl arasında ise ABD’ye 3 yıl için giremiyorsunuz. Eğer ABD’de hukuk dışı kalma sureniz 1 yıldan fazla ise ABD’ye 10 yıl için giremiyorsunuz. Cezaların devamını burada açıklamıyorum. Uzatma talebinize cevap almadığınız sure genelde hukuka aykırı kalma durumu yaratmaz. Uzatma talebiniz red edildiği tarihten itibaren hukuk dışı duruma geçmiş olursunuz
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • RE: F1 vizesi amerikada b2 vizesine sahip biriyle evlenmek

  @corneo37, içinde söyledi: F1 vizesi amerikada b2 vizesine sahip biriyle evlenmek

  Merhabalar arkadaşlar. Kız arkadasımla benım 10 yıllık turıst vızelerımız var. Ben suan bir okuldan kabul aldım onun için f1 vizesi alıcam. Kız arkadasımla birlikte gitmek istiyorum onun turist vizesi oldugu ıcın amerıkaya girdikten sonra Amerikada evlensek onun için sıkıntı olur mu ? veya Amerikada evlendıgımız ıcın onun vizeside f2 olabılırmı ? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba ? çok teşekkürler.

  Sayın @corneo37 ,
  Evli olunca eşlerin birinin vizesinden diğeri de faydalanabilir. Evlenmeden önce bu mümkün değildir. Evlenme niyeti ile gittiğinizi federal yetkililer (gümrük yetkilileri gibi) bilirse ki girişte bu gibi konuları sorguluyorlar, girişte problem yasayabilirsiniz. Girişte yalan söylemek ise hiç tavsiye edilen bir durum değildir. Eğer evlilik konusunda emin olmayıp daha bir sure bekleyecekseniz ve daha sonra ABD’de buna emin olursanız (girişten belli bir sure sonra) durum farklıdır. Ancak evlilik niyeti ile bile bile ABD’ye girmek ve turist vizesinde olmak eldeki vize ile çelişen bir durum yaratacağı için hayli problemler yaratabilir.
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • RE: I-485 basvurusunu beklerken B2 vizesi suresini asma durumu

  @ozengnr, içinde söyledi: I-485 basvurusunu beklerken B2 vizesi suresini asma durumu

  Merhabalar,

  Eylul 2020'de B2 vizesiyle ABD'ye giren kiz arkadasimla burada evlenme karari aldik ve 97 gun sonra evlendik. Sonradan I-130, I-485, I-765, ve I-131 basvurulari yaptik.

  Bu basvurulardan I-944 tam olarak imzalanmadigi icin geri gonderildi; hemen ertesi gun belgelerimizi dogru bir sekilde tekrar gonderdik. Ama haliyle dosyamiz bu yuzden biraz gecikti.

  Su an esimin cikmasi gereken tarih 8 Mart 2021 olarak gorunuyor. I-485 hala isleme koyulmadi, bizden para cekilmedi, receipt numarasi olusturulmadi, ve I-797C Approval gonderilmedi. Dosyayi gondereli henuz 2 hafta oldu; ben yine de zamaninda gelecegini dusunmekteyim ama 8 Mart'a kadar gelmemesi durumunda en iyi secenek ne olabilir? Extension'a basvurmak dogru karar olur mu? Yoksa I-485 beklerken 180 gunu gecirmemiz herhangi bir sorun yaratmaz mi?

  Tesekkur ederim.

  Sayın @ozengnr ,
  Siz ABD vatandaşı mısınız yoksa yeşil kartlı mısınız? Bu sorunun cevabına göre cevabim da değişecektir. Ancak genel olarak eğer I-485 isleme girmedi ise ve 8 Martta sure dolarsa 8 Marttan sonraki sure hukuka aykırı (out of status) durumunu oluşturur. Extensiona başvurmak çözüm olabilir. Su anda USCIS’deki gecikmelerden dolayı dosya işlem numaralarının gelmesi (receipt notice) çok uzun sürmektedir, en az 8 hafta kadar. Eğer çekleriniz hesaptan duştu ise, davanız isleme alindi demektir. Ayrıca eğer G1145 formunu eklerseniz (linki https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/forms/g-1145.pdf ) size dava isleme alınır alınmaz text veya email atıyorlar. Daha sonra dava işlem numarası geliyor.
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • RE: iltica başvurusundan sonra ABD'ye giriş-çıkış yapmak

  @zLucas, içinde söyledi: iltica başvurusundan sonra ABD'ye giriş-çıkış yapmak

  Merhabalar. Ben 2017'nin temmuz ayı gibi iltica başvurusu yaptım. ekim 2017'de ise interview'e çağrıldım ve çok ama çok olumlu geçti. sonrasında ise 2019'un başlarında (şubat yada mart) SSN kartımı ve çalışma izni kartımı aldım. ancak bundan hemen sonra nisan 2019'da hiç kimseye (uscis vs) bildirmeden, bi form almadan ülkeyi ailemin geçirdiği büyük trafik kazası sebebiyle terk ettim. şimdi bugün bi case numberi aratayım dedim. bana tekrar bir kart yollamışlar. ben ülkeden çıkış yaptıktan 2-3 gün sonra. acaba bu green card mı? normalde ben 2019 nisan'da ülkeyi terk ettikten sonra 2020 nisan'da tekrar giriş yapmaya niyetlenmiştim lakin covid diye bir şey belirdi hayatımızda ve herşey dahada zorlaştı.

  şimdi birbirinden farklı bir kaç sorum var.

  1. ben amerika'ya tekrar giriş yapabilir miyim? bu kazayı vs belgelesem, çünkü annem ve babam kısmi felç oldular. çalışamıyorlar, ve benim gidip onlara bakmam gerekiyordu.

  2. amerika'ya bu processte giremezsem eğer ilersi için turist vizesine başvurabilir miyim? ileride turist olarak gidebilir miyim? bu anlattıklarım buna engel olabilir mi

  3. bahsettiğim bu kart sizce green card mı? sonuçta bana SSN yolladılar, çalışma izni yolladılar. başka ne kartı olabilir bu? böyle bi durumda o kartı tekrar talep edebiliyor muyum?

  4. bir iltica avukatı benim iltica processimin ne durumda olduğunu benden detaylı bi şekilde görebilir mi? buna yetkileri var mı? bunun sonucunda beni birisi yönlendirsin çok isterim.

  not: bu başlığı daha önce açtım. ancak şimdi düzenleyip, daha anlaşılır bi hale getirip ve akabinde ekstra bilgiler ekleyip @crazycells 'in tavsiyesi üzerine buraya açmaya karar verdim.

  Sayın @zLucas,
  Sorularınıza direkt olarak cevap veremeyeceğim. Size nedenini açıklamak isterim. İltica başvurusunda bulunan kişinin ülkesine dönememesi esastır. Zaten iltica başvurunuzda benim ülkemde can güvenliğim yoktur bu nedende dolay iltica talebinde bulunuyorum dersiniz. Olağanüstü durumlarda (örneğin kişinin annesi vefat etmiş ve kişi sadece cenazeye katılmak üzere ülkesine birkaç günlüğüne dönmüş ise) iltica talebinde bulunan kişinin kaçtığı ülkeye kısa sureli donuşu çok büyük bir problem teşkil etmeyebilir. Ancak uzun sureli kaotiğiniz ülkeye donusun her ne kadar zorlu bir durum olursa olsun iyi karşılanma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle sorul arinizin devamını cevaplayamıyorum. İltica talebiniz geri çekmeniz (withdraw) yardımı olabilir ancak bunlar kayıtlarınıza geçer ve sonraki başvurularınızda görüneceği için durumu açıklamanız gerekecektir.
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • RE: Amerikan vatandasligi basvurum hakkinda

  @Pndspnya, içinde söyledi: Amerikan vatandasligi basvurum hakkinda

  Merhaba, vatandaslik basvurusu ile ilgili aklima takilan iki soru var, yanitlarsaniz cok sevinirim;

  1. Ben Amerika vatandasi olan annemin basvurusu ile (F11 status) greencard aldim ve alir almaz Amerika’ya yerlestim ve Subat 2018’den beri resident im. Bu sure icinde yalnizca 1 defa 1 aylik Turkiye ziyaretim oldu. Vatandaslik icin basvuru yapmak istiyorum, bunun icin dolmasi gereken surem 3 yil mi yoksa 5 yil midir?
  2. Bir sitede “Yesil kartli iken oy kullanma kaydi yaptirmamissaniz vatandaslik basvurunuz reddedilebilir” seklinde bir yazi okudum. Bu ne anlama geliyor? Boyle bir kaydi oy kullanma yetkim olmadigi icin yaptirdigimi hatirlamiyorum.
   Tesekkurler..

  Sayın @Pndspnya,
  Vatandaşlık başvurusu için genelde gereken sure 5 yıldır. Bunun istisnaları vardır. Örneğin,, ABD vatandaşı ile evlenenler 3 yıl sonra vatandaşlığa başvurabilirler Sizin bir istisna durumunuz yok ise genel sureye tabii olursunuz ancak istisna var ise 5 yıldan az surede vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Yeşil kartlı iken kesinlikle oy kullanmamanız gerekiyor, özellikle başkanlık seçimlerinde. Bazen ehliyet aldığınızda sizi direkt olarak oy vermek için kaydediyorlar. Başkanlık seçimlerinde oy vermek sadece ABD vatandaşlarının yapabileceği bir faaliyet. Aksi ciddi bir suç. O yüzden ABD vatandaşı olmadan kesinlikle oy vermeyin ve kendinizi bu tip yerlere yazdırmayın. Vatandaş olmak konusunda daha detaylı bilgi için eke bakabilirsiniz. https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/guides/chapter4.pdf
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • RE: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

  @crazycells, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

  Biden'in ilk başkanlık gününde Göçmenlik Reformu Tasarısı yayımlandı.

  Bu tasarının yasalaşması için hem Meclis'te hem de Senato'da onaylanması gerekiyor. Önümüzdeki iki yıl boyunca hem Meclis, hem Senato, hem de Beyaz Saray Demokratların kontrolünde olacağı için bu konuda hızlı gelişmeler yaşanabilir. O nedenle bu tasarı ve yeni yasalarla ilgili gelişmeleri konuşmak için yeni bir başlık gerekir 🙂

  Bu tasarıya göre;

  • 55.000 olan Green Card çekiliş vize sayısı 80.000'e çıkarılacak

  • Green Card süreçlerinde halkın çoğunluğu Müslüman olan ülkelere veya Afrika ülkelerine uygulanan yasaklar kaldırılacak

  • ABD'de yasal statüsü olmadan yaşayan milyonlarca kişi için Green Card ve vatandaşlık yolu açılacak (DACA dahil)

  • Aile Sponsorlu Green Card sürecinde işlem bekleyen gecikmiş dosyalar hızlandırılıp, gecikmeler kapanacak; ayrıca ailelerin birleşmesini engelleyen 3 veya 10 yıllık banlar kaldırılacak

  • İş Sponsorlu Green Card sürecinde işlem bekleyen gecikmiş dosyalar hızlandırılacak

  • ABD'deki üniversitelerden STEM alanlarında yüksek derece alan kişilerin Green Card alması kolaylaştırılacak

  • H1-B vize sahipleri eşlerine (H-4) tekrar çalışma izni verilecek ve çocuklarının yaştan dolayı vize alamama problemi giderilecek

  • İltica başvurlarındaki 1 yıllık bekleme süresi kaldırılacak ve iltica başvuruları, U vizesi, T vizesi, VAWA başvuruları hızlandırılıp, kotaları arttırılacak

  Ve ayrıca Trump'ın zorlaştırdığı veya engellediği bütün süreçler de gözden geçirilip, neredeyse tamamı eski haline çevrilecek. Tüm ayrıntıları yukarıdaki linkte bulmak mümkün.

  Ayrıca Türkçesi için şu siteyi inceleyebilirsiniz:


  Resmi site beyaz sarayın ana sayfasına yönlendirmeye başladığı için İngilizce basın bültenine şuradan ulaşabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/assets/uploads/files/1611163764543-fact-sheet-president-biden-sends-immigration-bill-to-congress-as-part-of-his-commitment-to-modernize-our-immigration-system-president-elect-joe-biden.pdf

  Gelişmeler gerçekten umut verici gözüküyor. Paylaşım için teşekkürler Ali Bey.

  posted in Gündem
 • RE: Mecvut b1/b2 vizesi varken f1 vizesine başvurmak

  @basakksn, içinde söyledi: Mecvut b1/b2 vizesi varken f1 vizesine başvurmak

  @Claudia-J-Muslu yanıtınız için çok teşekkür ederim amerikada f statü değişikliğinden sonra sponsor bulunduğu takdirde j vizesi yada h vizesine geçiş oluyor mu peki yine işlemleri amerikada sürdürerek yoksa statü değişikliği b vizesinden f1 la mı sınırlı

  Sayın @basakksn,
  Amerika’da F statüsünde olup J veya H vize statüsüne geçmek mümkündür. Ancak her vize türünden her vize türüne geçilemez. Bunun detaylarına ekteki linkten bakabilirsiniz. https://www.uscis.gov/visit-the-united-states/change-my-nonimmigrant-status
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • DACA BAŞVURULARI GERİ DÖNDÜ!

  DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) NEDİR?
  Çocukluk Dönemi Varışları için Ertelenmiş Eylem (DACA), Amerika Birleşik Devletleri'nde yasadışı olarak bulunan bazı kişilerin, çocukken ülkeye getirildikten iki yıllık yenilenebilir bir ertelenmiş işlem süresi almasına (bu süre içinde kalanlar yasal değiller ancak sınırdışı da edilmemektedirler.) ilerleyen dönemde çalışma izni almaya olanak tanıyan bir Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik politikasıdır.
  4 Aralık Cuma günü bir federal yargıç, İç Güvenlik Bakanlığı'nın (DHS), DACA başvuru sahiplerinin ilk kez ve yenileme taleplerini ve ayrıca DACA hibesine dayalı şartlı tahliye başvurularını işlemeye başlamasını gerektiren bir karar yayınladı. Yargıç, DHS'ye "bu karardan itibaren 3 takvim günü içinde [...] DACA kapsamında ertelenmiş eylemin değerlendirilmesi için ilk kez talepleri kabul ettiğine dair bir genel bildirim yayınlamasını" emretti. Davanın temeli, DHS Vekili Chad Wolf'un geçen Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerini (USCIS) DACA için tüm yeni başvuruları reddetmesi ve DACA yenilemelerini yalnızca bir yıl için vermesi için yönlendiren bir genelge yayınlamış olmasıydı. Ancak Wolf, uygun şekilde Sekreter Vekili olarak atanmamıştı, bu nedenle yeni DACA başvurularının reddedilmesini emredecek yasal yetkiye sahip değildi: “Bay Wolf'un DHS Sekreter Vekili olarak yasal yetkisi olmadığı için Wolf Memorandumu etkisiz hale geldi. Tüm taraflar, DACA programının şu anda Eylül 2017'deki fesih girişiminden önce var olan şartlarına tabi olduğunu kabul eder.”
  DACA PROGRAMINA BAŞVURABİLMEK İÇİN;

  1. 15 Haziran 2012 itibarıyla 31 yaşın altında olmanız;
   1. yaş gününüze ulaşmadan önce Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmeniz,
  2. 15 Haziran 2007'den bugüne kadar sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet etmeniz;
  3. Amerika Birleşik Devletleri'nde 15 Haziran 2012 tarihinde ve USCIS ile ertelenmiş eylemin değerlendirilmesi için talepte bulunduğunuz sırada fiziksel olarak bulunmanız;
  4. 15 Haziran 2012'de yasal statünüzün olmaması;
  5. Şu anda okulda, liseden mezun olmuş veya bitirme sertifikası almış, genel eğitim geliştirme (GED) sertifikası almış veya Sahil Güvenlik veya Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerinde onurlu bir şekilde terhis edilmiş bir gazi olmanız;
  6. Bir ağır suçtan, ciddi bir kabahatten veya üç veya daha fazla başka kabahatten hüküm giymemiş ve ulusal güvenliğe veya kamu güvenliğine başka bir şekilde tehdit oluşturmamanız;
   Gerekmektedir.

  Diğer güncel haberler için: http://amerikavatandas.com, https://tr-tr.facebook.com/musluhukuk/ ve https://www.instagram.com/muslulawfirm/ adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

  posted in Göçmenlikle İlgili Haberler
 • RE: Mecvut b1/b2 vizesi varken f1 vizesine başvurmak

  @basakksn, içinde söyledi: Mecvut b1/b2 vizesi varken f1 vizesine başvurmak

  Merhaba 10 yıllık mecvut turista vizesi varken f1 başvurusunda her ihtimali göz önüne alarak red alma ihtimalinde turist vizesinin iptal edilme durumu var mıdır yoksa birbirinden bağımsız mı değerlendirilir

  Sayın @basakksn ,
  Eğer öğrenci vizesi başvurunuz reddedilirse turist vizeniz de iptal edilebilir. Her ne kadar ikisi birbirinden bağımsız ise de benzer tip vizeler oldukları için birinden alacağınız red diğerini de etkileyebilir. Turist vizesinde aranan en önemli şartlardan biri turistik seyahat bitince başvuranın ülkesine döneceğine emin olmaktır. Öğrenci vizesi için de ayni Sart söz konusudur. Öğrencilik suresi bitince başvuranın ülkesine geri döneceğine emin olmaktır. Bu nedenle bu iki tip vizede de de başvuranın ülkesi ile bağlarının ne derece kuvvetli olduğuna bakılır. Eğer bağlar kuvvetli değilse ve başvuranın kuvvetli bir finansal durumu yok ise bu iki vizeyi de almak mümkün değildir. Bu iki vizenin bir çok şartı birbirine yakın olduğu için birinden red alırsanız diğerinin de iptal olma ihtimali vardır. Özellikle ABD’de statu değişikliğine başvurursanız yani turist vizesinden öğrenci vizesine geçiş için başvurup bunu sonuçlandırmayı bitirmemedeyseniz sonrasında donup bunu konsolosluktan almak zorunda kalırsanız red ihtimaliniz çok artar. Bunun yerine ya işlemi ABD’de sonuçlandırmanız gerekir ya da direkt öğrenci vizesine konsolosluktan başvurmanız gerekir. Statü değişikliğinde strateji önemlidir. Kisinin özel durumuna bakarak en uygun hukuki tavsiyeleri vermek gerekir
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!
 • RE: B1 > E2 vize değişikliği sonrası eş durumu için çalışma izni hk.

  @steganos, içinde söyledi: B1 > E2 vize değişikliği sonrası eş durumu için çalışma izni hk.

  Merhaba,

  B1/2 vize türüne sahip birisinin, ABD içerisinde E2 vize başvuru yaparak statü değişikliği yapma hakkı var. Bu başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde,

  TR içerisinde gerçekleşen başvuru gibi, 21 yaş altı çocuklara ve eşe tanınan haklar devam ediyor mu? Daha net bir örnekle açıklamak isterim.

  Turist olarak CA' ya geldim. Burada iş planımla beraber bir şirket kurup işimi devam ettirme kararı aldım ve statü değişikliğim kabul edildi. Bu durumda 2 adet soru çıkıyor karşımıza. (Benim statü değişikliğinden dolayı tekrar vize almam gerekeceğinin farkındayım.)

  1. Eğer eşim benimle beraber turist olarak ABD içerisinde olsaydı, E2 vize türü haklarından " çalışma iznine " sahip olacak mı?

  2. Eğer eşim Türkiyede ise, benim statü değişikliğim nedeni kazanacağı " çalışma izni " durumu için TR'de nasıl bir vize prosedürü gerçekleştirecek. Vize reddi gibi bir durumla karşılaşabilir mi.

  Tüm belgeleri, caseleri inceselemde genelde her olay kendi içerisinde özel olduğu için net bir cevaba ulaşamadım. Siz değerleri avukat arkadaşlarımın yorumlarını almak beni mutlu edecektir. Şimdiden emeğinize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Sevgiler

  Sayın @steganos ,
  Eşiniz sizinle turist olarak ABD’ye gelmiş olsa ve E2 ye sizinle beraber başvurmuş olsa size bağlı olarak E2 başvurusundan yararlanabilir ve izin verilirse sizinle ayni sure için ABD’de kalma hakkına sahip olur. Bu 21 yaş altı çocuklar için de ayindir. ABD’de bu başvuruyu beraber yaparsanız I-539 formunu aile için doldurarak bunu yapabiliyorsunuz. Eşin ayrıca I-765 formu doldurarak çalışma izni almaşı gerekir. Daha detaylı bilgi için bu linke bakabilirsiniz https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/temporary-workers/e-2-treaty-investors
  İkinci sorunuza gelince esiniz bu vizeye TC’de başvurursa siz ABD’de onay almış olsanız bile esinizin TC’den ret alma durumu vardır. Yani ABD’de onay alıp Turkiyede red alma durumunuz olabilir. Her konsolosluk E2 es başvuruları için farklı taleplerde bulunabilmektedir. Türkiye’de su anda bunun için istenen şeyler, konsolosluğun sitesinde sıralanmıştır.
  https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/nonimmigrant-visas-tr/tuccar-ve-yatirimci-vizeler/“Asıl E vizesi sahibine eşlik edecek eş ve 21 yaş altı çocuklar, uyruklarına bakılmaksızın aile bireyi için E vizesi alabilirler. E vizesi sahiplerinin eşleri ABD’de çalışma iznine başvurabilir. E vizesi sahipleri, ABD’deki ticari faaliyetleri sürüp, işletmedeki statüleri devam ettiği sürece ABD’de kalmaya devam edebilirler.
  Aile bireyi olarak başvuru yapmak için öncelikle her başvuru sahibi için DS-160 vize başvuru formunu doldurunuz. Formu tamamladıktan sonra www.usvisa-info.com adresinden hesap oluşturup her bir başvuru için vize ücreti ödemesini gerçekleştiriniz. (E-1/E-2 vizeleri için başvuru ücreti 205 ABD doları olup, iadesi yapılmaz.) Ödeme yaptıktan sonra asıl başvuru sahibinin E-1 veya E-2 statüsünde olduğunu kanıtlayan E-1/E-2 vize kopyası ya da I-797 form kopyasını PDF dosyası halinde EVisasIstanbul@state.gov adresine gönderiniz. Bu aşamadan sonra, Konsolosluk E Vize Bölümü size E-1 ya da E-2 aile bireyi olarak vize alabilmeniz için göndermeniz gereken belgelerin listesini e-posta yoluyla ulaştıracaktır. Sizden istenilen bütün belgeleri eksiksiz olarak tarafımıza ilettikten sonra, dosyanız incelenecek ve size bir vize görüşme randevusu verilecektir.” Karşılaştırmak acısında E2 başvurusunu esiniz için Meksika’dan yapıyor olsanız istenen şeyler biraz daha farklıdır. Buradan bakabilirsiniz. https://mx.usembassy.gov/visas/nonimmigrant-visas/investor/dependentse2/
  Teşekkürler.

  posted in Muslu Hukuk Bürosu Sorularınızı Cevaplıyor!