DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @Biyolog, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@u2rem teşekkür ediyorum hocam mülakattan hemen önce evrak hazırlarken farkettim DS formunu actirabilecegimi bilmiyordum şimdi sizden öğreniyorum daha önce ABD vizem yoktu ama Japonya G.kore İngiltere ve birçok Avrupa ülkesine akademik seyahatlerim oldu muhtemelen ds formuna yazmadigim için sıkıntı yaptılar

Ben de bunu forumda farklı sayfalardan okumuştum o nedenle sordum mülakat öncesi farketmişseniz acaba acaba açtırılıp düzeltilebilir miydi?

• @TOK hocam gözünüz aydın

• @duzmuhendis I140 başvurunuzu yaptığınızda başvuru tarihiniz pd tarihiniz oluyor. Approve olursa nız AOS yapabilmek için vize bülteni takip etmeniz gerekiyor. Oradaki tabloya bakmalısınız.
    Eb2-Nıw (2nd olan satır) için aşağıdaki tablo şubat ayında açıklanan. 15 Şubat dan önce başvuranlar (pd si 15 Şubat ve öncesi olanlar) ancak I-485 dosyasını gönderebiliyor. C( current değil suanda)
    B. DATES FOR FILING OF EMPLOYMENT-BASED VISA APPLICATIONS daki
    Employment-based All Chargeability Areas
    1st C
    2nd 15FEB23

• @TOK hayırlı olsun. @Biyolog umarm en kısa zamanda çözüme kavuşur.

• @u2rem açıkçası ben de okuduğumda değişiklik yapılamıyor ama mülakatta görevliye söylenebilir ve o DS-260 da değişiklik yapabilir diye okudum ve belgeleri teslim alan görevliye durumu söyleyip elimdeki mahkeme kararı ve hatta eski kimliğimi vermek istedim ama iletişime kapalı biriydi konsolos isterse verirsiniz dedi sadece eski soyadimi yazdı bir yere ama DS -260 a yazsa ben sistemden görürüm hala benim yüklediğim gibi şimdi ben DS-260 i actirabilirmiyim bu kısım çok önemli ne yapmalı nereye mail atmalıyız

• @mugedeniz USCIS AOS'ta belge gönderimi için önümüzdeki ay "Final Action Date Chart" baz alacağını açıkladı, yani 1 Mart itibariyle ve muhtemelen bu fiscal year sonuna kadar yalnızca Final Action Date'e göre current olanlar belge gönderimi yapabilecek. Bu da şuan için 22 Kasım 2022 maalesef.

• @nimble bilgi için teşekkürler.

• Bugün bende mülakattan onayımı aldım. Aylardır beklediğimiz süreci sonunda tamamladım!

Kısaca bir özet geçmek istiyorum (kişisel yorumlarımla birleştirerek)

1. Başvurusu onaylanmış kişiler olarak vize görüşmesine gittiğimizi unutmayalım! (Ek bir baskı yaratmayın kendinize)

2. Tüm evraklar yanınızda olsun tabi ama inanın gelen mailde yazan evraklar dışında hiçbir eski yüklenen evrakla işleri yok(güncel istenen evraklar da biz eşimle oradaydık benden sadece. Fotoğraf güncel pasaport varsa ABD vizeniz Evlilik cüzdanı vukaatlı nüfus kayıt örneği askerlik durum belgesi ve adli sicil kaydım eşimden ise evlilik cüzdan fotokopisi yine vukaatlı nüfus kayıt ve sicil kaydı istendi)

Ve bunların çeviri bile olmasına gerek yok dedi Türkçe orijinallerini aldı inanın!

Hiçbir maddi evrak istemedi tapu ruhsat hesap dökümü hiçbirini istemedi. Diplomalara bile bakmadı ve istemedi zaten ellerinde başvuruda yolladığımız evrakların çıktıları vardı neredeyse iki karış büyüklüğünde bir dosya sizin adınıza ellerinde duruyor ve onun üzerinde günceller eklenip devam ediliyordu.

Cv önemli bence cv üzerinde size burda çalışmışsın burda okumuşsun diye sorular soruluyor ve tabi orada ne yapacaksın siz başvurunuza göre ABD de çıkarlara faydalı bir cvp verebilirseniz gerisi sorunsuz gidiyor!

Yazarken konu bütünlüğünden kopmuş olabilirim aklıma gelenleri telefondan yazıyorum işinize yarar diye hızlıca hatalar için affınıza sığınıyorum. Sorunuz olursa ve elimden birleyen gelirse seve seve cevaplarım.

• @sedat5552 Tebrikler! @TOK 'a da sordugum soruyu size de sorayim.
    CEAC'de case number'inizi sorguladiginizda status olarak ne goruyorsunuz? (https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Status.aspx) Ben de bugun interview'a girdim, vizeniz onaylandi dedi fakat oradan baktigimda Administrative Process goruyorum. Belki standard bir processtir ama baskalari da oyle mi goruyor diye merak ettim 🙂

• Hocam teşekkür ederim hepimiz güzel haberler alırız umarım biz çalışmaya ve mücadeleye devam edeceğiz şimdi bana vize mülakatından önce gelen mailde herkesten istenen belgelerin dışında detaylı CV ve Job letter istendi. Evrak tesliminde CV mi verdim iş teklifine gerek olmadığını self sponsor olduğumu kibarca ifade ettim ok dediler.

• @cloudenv evet AP gozukuyor once, sonrasinda issued olarak degisiyor. Normal yani hocam

• @mugedeniz @nimble Benim de Çalıştığım şirket ve kendim baktığım kadarıyla Mart 2024 ayı içerisinde I485 submit etmek için "Dates for Filing" yerine "Final Action Dates" kullanilacak. Bu tabiki şu an itibariyle en az 3 ay daha geriye düşmek demek ve Amerika'dan I485 yapmak ile Amerika dışından IVP yapmak arasındaki farkın azalması anlamına geliyor. Daha önceli aylara tek tek bakamadım fakat benim baktığım süreçlerde bu hep "Dates for Filing" uzerinden yürüyordu. Bu ikisi arasında geçmişte de çok fazla atlatma oldu mu bilginiz var mı yoksa şu an olan ve geri "Dates for Filing" e dönmesi zor mu gözüküyor. Geçmiş tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır diye sormak istedim.

• @californiapostdoc Hocam bu tamamen USCIS kararına kalmış bir durum ve öngörülmesi oldukça zor. Eğer ellerindeki dosyalar normalden hızlı erir ve daha fazla talep alabilecek duruma gelirlerse "Dates for filing" kullanılabileceğini ilan edip ekstra başvuru kabul ediyorlar. Son 4 ayda sanırım bu şekildeydi, yani Dates for filing kabul ettiler, ondan öncesinde retrogression olana kadar hep "Final Action Date" baz alındı. Daha evvelinde de zaten hep current olarak devam etmiş. Biz retrogression başladığı ay bu sürece niyetlendiğimiz için maalesef bugüne kadar yakından takip etmek zorunda kaldım 😞

• @cloudenv Hocam kusura bakmayın
    Cevap vermeyi unutmuşum. Genelde ilk 24 saat AP oluyormuş. Sonra issued oluyor. Bugün öğleden sonra muhtemelen issued olur ve ptt'den mesaj gelir diye tahmin ediyorum.

• @sedat5552 Hayırlı olsun. Yolunuz açık olsun. 🙂

• @TOK Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar. Darısı bekleyen herkese..

• @sedat5552 Hayırlı olsun. bilgilendirme için teşekkürler

• @sedat5552 @cloudenv Tebrikler her ikinize de. Hayırlı uğurlu olsun. Deneyimlerinizi paylaştığınız için de teşekkürler. PD tarihlerinizi ve DQ tarihlerinizi yazabilirseniz yine bir kıyaslama yapma açısından çok güzel olur.

• @TOK hocam dün sormuştum ama tekrar olacak kusura bakmayın. Mümkünse size mülakatta neler sordu göreli ve neler konuştunuz tek tek söyleyebilir misniz. Teşekkürler.

• @sedat5552 Tebrikler hocam. Akademik CV için önerebileceğiniz sadece bu mülakat için önerebileceğiniz bir format var mıdır, çünkü bunlar sanırım standart CV formatından farklı şekilde bir profesörün job description, duties, responsibilities vb. Gibi maddelerini de CV de görmek mi istiyorlar??

Benzer Başlıklar

• 4
  • 1258
  • 2
  • 35
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

56

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.3k

| | | |