DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Peki ingilizce durumunuz nasıl? Ben gibi ingilizce cahiliyseniz iş bulmak ve çalışmak daha zor olur mu? Birde yeni meslek edinme ile ilgili bir çalışmanız var mı?

• İngilizce şu an için iyi değil. Günlük yaşamda kullanmam gerekmiyor. Ama kolay çözeceğimi düşünüyorum. Vaktim olduğu zamanlarda alt yazılı filmler seyrederdim. Bir süre sonra alt yazıları okumamaya başlamıştım. Şimdi geriledi haliyle.
    Sürekli maruz kalınca ve çabalayınca çözülmeyecek sorun değil.

• ⭐⭐

ben it sektoru icin abd gitmek istiyorum isin komik tarafi hic bir kodlama dili bilmiyorum ing bariyerini bi assam gerisi gelecek

• Ben eğer gidebilirsem bir iş makinası operatörlüğü düşünüyorum. (Forklift şuan için tercihim)

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@birisi bu biraz yanlış hocam. başkasının şansını engellemek şu bu değil yanlış dememin sebebi. zira hatırlarsan buradaki ilk yazışmalarımızda bunu söylemiştim. kimse kimsenin şansını engelleyemez (ki GC olayına şans demek de ayrı bir muamma). benim yanlış dediğim şey tamamen senin kendin için. zira henüz karar vermeden GC sürecine girersen gereksiz beklenti, umut olur. hadi bunları da geç, bunların etkisi ile yanlış yönlenir, diğer öncelikleri göremezsin. o yüzden gitsen de kalsan da hatalı bir karar olabilir senin adına. GC bir araç, amaç değil, olmamalı da (birini hatırlattı bu söylem bana). kendinin ve ailenin hayatını yurt dışında devam ettirmek bir amaç, bunun için GC'ye başvurmak bir araç. "çıksın konuşalım" demek bu yüzden bir hata. lütfen yanlış anlama şahsi fikrimi beyan ediyorum. kaldı ki ben senin amacının da, sebeplerinin de olduğunu ve geçerli olduğunu biliyorum.

Abi ben at gözlüğü olan bi insan olabilirim, o yüzden ben bu konularda biraz aydınlatırmısın. Şehir ve ülke değişiklikleri illaki beni çok etkileyecektir ama, yaşamadığım için bilmiyorum. Sen neler yaşadın bize anlatırmısın

• ⭐⭐

@celica heh işte tam da demek istediğim bu. böyle insanlara bayılıyorum.

1. yazılım dili falan bilmiyor ama IT sektöründe çalışacak.
    2. ingilizce yok ama aşacak.

yazın kenara bu kardeş her şekilde başarılı olur. net biliyor istediğini, önündeki engelleri de biliyor ama aşarım diyor. gördüğü sıkıntı dil ki onu da bariyer olarak kurmuş, atlayınca bitecek.

valla hocam harikasın.

• ⭐⭐

• ⭐⭐

@orlandogücü kardeş haddime değil fikir vermek, şöyle yap, böyle yap demek. ben sadece kendi tecrübe ve düşüncelerimi paylaşırım, kendim için yaptıklarımı, yapacaklarımı söylerim sebepleriyle. onun dışında "mutlak doğru" diye bişi yoktur. haa tartışırım, fikrimi savunurum ama o kadar.

ben 50 yaşındayım, 30 seneden beri de yurt dışına gidip geliyorum. hatta 2 günlük Brüksel'i saymazsan ilk gittiğim yerdir ABD. Hiç gitmediysem 20 defa ABD'ye gitmişimdir. Paran olsa dahi gitmeyeceğin yerlere de gittim. Kimi iş için, kimisi seyahat. Afganistan'da kaldım 2 yıl, Taliban dahi kaçırdı beni ama o ayrı ve güzel bir hikayedir (hoş o an güzel değildi elbet, bildiğin altıma işedim)

hiç ama hiçbir zaman da yurt dışında yaşama isteğim olmadı, düşünmedim. 30 yaşında NATO Belçika'da askerken emrinde olduğum ABD Komutanı (ki ondan 5 sene sonra ABD GK Başkanı oldu) "seni Pentagon'a alalım" dedi orda gösterdiğim "onlara göre" bir kaç başarıdan dolayı. 2 saniye bile düşünmedim, "hayır" dedim ki adamın bana sunmuş olduğu yazılı şartlar vardı ben ve ailemi kapsayan (evli değildim).

onun dışında da bir çok defa şans çıktı karşıma, ABD ya da başka ülkelerde oturum/çalışma/vatandaşlık hakkı almak için ama 1 kere olsun düşünmedim. Sadece bir defa Japonya için düşündüm o da sonradan vazgectim (bayılıyorum kültürlerine de, ülkelerine de)

çalkantılı kariyer hayatım oldu, inişli çıkışlı. bir çok meslek yaptım, 4 milyar dolarlık şirketin üst yöneticilerinden biri de oldum, 2-3 yıl işsiz gezip çocuğuma bir çikolata alamayacak duruma gelmişliğim de oldu. LA'de Sean Connery ile yemek yemişliğim de var (tamamen şans), dediğim gibi Afganistan'da Taliban ile sıkıntılarım da.

Bunları öyle hava olsun falan diye anlatmıyorum, asla öyle düşünme. Göstermek istediğim şey iyi zamanlarda da, kötü zamanlarda da hiçbir şekilde yurt dışında yaşama hayalim olmadı. Kaldı ki değerlendirmiş olsaydım teklifleri belki şu an çok farklı konumlarda olabilirdim. Ama ben diyeyim "Vatan-Millet-Sakarya", sen de "sıla", diğeri desin "yemedi". Bunların içinde aslında en doğrusu "yememiş" olması. Zira vatandan, aileden, alıştıklarından, kültüründen vs vs uzak olmak yemedi işte. Yoksa GC ne zaman çıktı, 1991 sanırım, ilk günden beri biliyordum. Olmuş 30 sene, her yıl başvursaydım herhalde çıkmış olurdu ki başvurmama bile gerek yoktu.

"Geldin 50 yaşına, nerden çıktı peki şimdi bu ABD sevdası?" Benim tek sebebim var, o da kızım. Ona bir gelecek sağlamak... insan gibi yaşayacağı, otobüse bindiğinde arkadan birinin gelip dayamayacağı, kadın diye aşağılanmayacağı, çalıştığı takdirde emeğinin karşılığını alacağı, acaba işten kovulursam naparım diye endişe duymayacağı, hem ekonomik hem eğitim-kültür sıkıntısı olmadan çağdaş bir dünya insanı olmasını sağlamak tek amacım. "bunu burada yapamaz mısın?" vallahi hocam kimse bana bunu söylemesin, net yapamazsın. Paran olsa da yapamazsın. Bunu sağlamak için paradan çok daha farklı şeyler lazım maalesef. Haa ABD öyle güllük gülistanlık mı? Kesinlikle hayır. Ama çalışkansan farklı.
    (uzun oldu, daha asıl konuya giremedik, 2. bölümde yazayım (mı?)

• Evet yazar mısın?

• ⭐⭐

Bu arada şunu söyleyeyim. Hani arada hep bir alevlenir ya birisi taş atar kuyuya, işte şu kural gelsin, bu kural gitsin diye GC çekilişi için. Ben hiçbir kural olsun taraftarı değilim. Sonuçta çekiliş, loto. Amaç da "millet olmayan" bir ülkeyi, millet yapamayacağı için çeşitlendirmek. Haa ama deseler ki illa kural gelecek, sence nolsun. Ben kesinlikle önce yaş derim, 20-40 arası başvurabilsin. Onun dışında para, dil şu bu hiç önemli değil. hepsi kazanılacak, yerine konulacak şeyler. ama hocam bi zahmet 50 yaşında da gitme yahu ABD'ye, kalmış 3-5 sene, ne pohh yicen orada. Vallahi böyle düşünüyorum 🙂

• Yasaklı

@ayvalik10, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@birisi aşağıdaki gibi bir hayatın varsa Türkiye de gitme çünkü yapamıyorsun. Kısaca bir elin yağda bir elin balda ise.

Çocuğunu babadan uzaklaştırmak dışında kayda değer bir anti si de yokmuş. Aynı zamanda özel hayatında aşırı feminist bir kadın olduğu o kadar bariz ki boşa geçmiş zaman olurlar haneme eklediğim bir youtuber oldu.

Çok spesifik bir örnek arkadaşın kendisi. Büyük bir topluluğa örnek teşkil oluşturabilecek bir birey değil bu konuda diye düşünüyorum naçizane.

Bu arada şunu söyleyeyim. Hani arada hep bir alevlenir ya birisi taş atar kuyuya, işte şu kural gelsin, bu kural gitsin diye GC çekilişi için. Ben hiçbir kural olsun taraftarı değilim. Sonuçta çekiliş, loto. Amaç da "millet olmayan" bir ülkeyi, millet yapamayacağı için çeşitlendirmek. Haa ama deseler ki illa kural gelecek, sence nolsun. Ben kesinlikle önce yaş derim, 20-40 arası başvurabilsin. Onun dışında para, dil şu bu hiç önemli değil. hepsi kazanılacak, yerine konulacak şeyler. ama hocam bi zahmet 50 yaşında da gitme yahu ABD'ye, kalmış 3-5 sene, ne pohh yicen orada. Vallahi böyle düşünüyorum 🙂

Dur daha senle Orlando Magic maçlarınada gideceğiz. 100 yıl yaşayacaksın belkide , daha 50 senen var.
    Ben yalnızlığa alışkınım , ama vatan hasreti nasıl birşey bilmiyorum. Tek korkum bu

• ⭐⭐

@orlandogücü hocam bizim ailede teyamül böyle. babamı ben 8 yaşında, o 40 yaşındayken kaybettim. büyük abimi 48 yaşında kaybettim, ablamı 44 yaşında. yani 50'yi gören bizim ailede çok yaşamış oluyor. Diğer abim 53 falan, Allah uzun ömür versin ne diyim. Dolayısı ile bundan sonrası rekor bana 🙂 Hee bak basketbola ayrı bir ilgim vardır. Pigme olduğuma bakma, boyum 180 falan olaydı MJ tek rakibim olurdu 🙂 🙂

• selam herkese, abd vize başvuruları ne durumda acaba? öğrenci ve turist vizelerini merak ettim 🙂

• ⭐⭐

@emregdk 2023'e randevu veriyorlar ama öne alınıyor. hızlandı. bu arada sadece İstanbul veriyor bilginiz olsun.

• @orlandogücü kişinin kendini gittiği ülkeye ait hissedip hissetmemesi ve o ülkeye uyum sağlamasıdır çok önemli. Yurt dışında bulunan gurbetçilerin en büyük probleminde bu, kendilerini o ülkeye ait hissetmiyorlar ve uyum sağlamak için uğraşmıyorlar sonuçta mutlu olamıyorlar.

@orlandogücü hocam bizim ailede teyamül böyle. babamı ben 8 yaşında, o 40 yaşındayken kaybettim. büyük abimi 48 yaşında kaybettim, ablamı 44 yaşında. yani 50'yi gören bizim ailede çok yaşamış oluyor. Diğer abim 53 falan, Allah uzun ömür versin ne diyim. Dolayısı ile bundan sonrası rekor bana 🙂 Hee bak basketbola ayrı bir ilgim vardır. Pigme olduğuma bakma, boyum 180 falan olaydı MJ tek rakibim olurdu 🙂 🙂

Heh işte daha yapacak çok işimiz var

• ⭐⭐

@suat-gunay haklısın hocam keşke karşına çıkan fırsatları değerlendirseydin üzüldüm buna Allah seninle olsun inşAllah

• @emregdk, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

selam herkese, abd vize başvuruları ne durumda acaba? öğrenci ve turist vizelerini merak ettim 🙂

Aşağıdaki sayfayı takip et

https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇/3847

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.5k

| | | |