Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tax return W-2, Vergi formu

• @neslikaan Belki bu link yardimci olabilir:

• @neslikaan Birde bu link var, gonullu tax return service almak icin:

• Onceki paylastigim linklere ek olarak, burasi da yaslilar veya dusuk gelirlilere bedava tax hizmetleri sagliyor.

• @MySea çok teşekkür ederim . İnceleyecegimmm

• Benim de bir sorun olacakti. Vergi bildiriminde mortgage ile alinan bir ev icin herhangi bir deductionda bulunulabilir mi? Downpaymentin yaninda bir ton sey daha odeniyor(title company fee,hoa, kalan aylarin property taxi,home warranty, home insurance gibi seyler)
    Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Benim de bir sorun olacakti. Vergi bildiriminde mortgage ile alinan bir ev icin herhangi bir deductionda bulunulabilir mi? Downpaymentin yaninda bir ton sey daha odeniyor(title company fee,hoa, kalan aylarin property taxi,home warranty, home insurance gibi seyler)
    Tesekkurler

Bildiğim kadarıyla sadece faizi gider olarak yazabiliyorsunuz.

• Merhaba . Işsizlik maaşından olan gelirleri nasıl vergi beyanında belirtiyoruz?

• @Murat-Yılmaz Size mortgage company den form gelecek. Orada yazan interest ve property tax rakamlarini deduction olarak gireceksiniz tax return yaparken.

• @ilkin001 Issizlik maasini gelir olarak gireceksiniz tax return yaparken.

• @ilkin001 Eyaletinizin workforce comission (ya da gorevli kurum hangisiyse) den "Form 1099-G" gelecek. Bunu tipki Lyft veya Dorrdash gibilerinin gonderdigi 1099 gibi beyan sirasinda sisteme gireceksiniz.

• merhaba ben credit karmadan yapmaya çalışıyorum 2 sorum var da

1)2020 de 3 ay işsizlik maaşı almıştım fakat alrken para %12,5 kesinti olarak hesabıma yatıyordu yani 600 ise 525 alıyordum bunu beyan edecekmiyim?
    2)2020 de 1,5 ay lyft yaptım fakat $20k altında kazandığım için 1099 belgesi gönderilmeyecekmiş bir tane 2020 summary diye kağıt var onu mu gireceğim sisteme?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mansfield1, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

merhaba ben credit karmadan yapmaya çalışıyorum 2 sorum var da

1)2020 de 3 ay işsizlik maaşı almıştım fakat alrken para %12,5 kesinti olarak hesabıma yatıyordu yani 600 ise 525 alıyordum bunu beyan edecekmiyim?
    2)2020 de 1,5 ay lyft yaptım fakat $20k altında kazandığım için 1099 belgesi gönderilmeyecekmiş bir tane 2020 summary diye kağıt var onu mu gireceğim sisteme?

1. evet, bunlari unearned income olarak girmelisiniz.

2. Siz yine de bu sayilari forma aktarmalisiniz. Aldiginiz para miktarini dogru belirten form hangisiyse onu kullanabilirsiniz.

• @crazycells teşekkürler

• Peki bu beyanları credit karma sitesin den yapma şansım var mı?O siteden yapan var mı?W2 leri credit karmadan yaptım ama bu 2 beyanı nasıl yapacağımı bulamadım.

• Arkadaşlar herkese merhaba. 2020 yazında Work and Travel yaptım ve Tax Refund için Amerikada'ki bir Türkten yardım aldım. Bana ilk başta korona yardım paketlerini alıp almamak istediğimi sordu ben de, benim için yasal olan ne ise onu yapmasını istedim ve yardım paketini istemediğimi belirttim. Belgelerimi attım ve tax refund için işlemlere başladı. Bugün kendisi bana yasal olarak başvuru yaparsam 592 dolar IRS'e borcum olduğunu söyledi. Neden olduğunu sorduğumda ise "9875 Dolara kadar olan kazancımdan %10 kalan kısımdaki 679 Dolarlık kazancımdan da %12 federal vergi kesilmesi gerekiyor, senden toplamda 477 dolar federal vergi kesilmiş ve aradaki kalan kısım borç" dedi. Fakat W2 formlarım 9875 ve 679 dolar şeklinde değil. Kendisi bana yasal olarak federal iade alamadığım için böyle olduğunu söyledi ve resident başvuru yaparsam iadelerimi alabileceğimi söyledi. Bu işin aslı astarı nedir bir fikri olan var mı? Bana çok mantıklı gelmedi çünkü işverenime ulaştığımda şu ana kadar hiçbir öğrencisinin bu durumu yaşamadığını belirtti ayrıca geçen yaz benimle beraber aynı işyerinde çalışan arkadaşlarıma böyle bir borç çıkmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mansfield1, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Peki bu beyanları credit karma sitesin den yapma şansım var mı?O siteden yapan var mı?W2 leri credit karmadan yaptım ama bu 2 beyanı nasıl yapacağımı bulamadım.

Şurada gerekli bilgi var: https://www.creditkarma.com/tax/i/understanding-earned-income-tax-credit

Earned Income Credit formunu seçip doldurabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@renksizcocuk, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Arkadaşlar herkese merhaba. 2020 yazında Work and Travel yaptım ve Tax Refund için Amerikada'ki bir Türkten yardım aldım. Bana ilk başta korona yardım paketlerini alıp almamak istediğimi sordu ben de, benim için yasal olan ne ise onu yapmasını istedim ve yardım paketini istemediğimi belirttim. Belgelerimi attım ve tax refund için işlemlere başladı. Bugün kendisi bana yasal olarak başvuru yaparsam 592 dolar IRS'e borcum olduğunu söyledi. Neden olduğunu sorduğumda ise "9875 Dolara kadar olan kazancımdan %10 kalan kısımdaki 679 Dolarlık kazancımdan da %12 federal vergi kesilmesi gerekiyor, senden toplamda 477 dolar federal vergi kesilmiş ve aradaki kalan kısım borç" dedi. Fakat W2 formlarım 9875 ve 679 dolar şeklinde değil. Kendisi bana yasal olarak federal iade alamadığım için böyle olduğunu söyledi ve resident başvuru yaparsam iadelerimi alabileceğimi söyledi. Bu işin aslı astarı nedir bir fikri olan var mı? Bana çok mantıklı gelmedi çünkü işverenime ulaştığımda şu ana kadar hiçbir öğrencisinin bu durumu yaşamadığını belirtti ayrıca geçen yaz benimle beraber aynı işyerinde çalışan arkadaşlarıma böyle bir borç çıkmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

peki kazancinizdan "standart deduction" olan $12,400'i cikardi mi? Yani 22.000 kusur dolar uzerinden mi hesap yapiyor? Yoksa 10.000 uzerinden mi?

Normalde ABD'de yasiyorsaniz veya calisiyorsaniz, gelirinizin ilk 12.400 dolari vergiden muaf oluyor. O nedenle once bunu toplam gelirden cikarip daha sonra yuzde hesabi yapiyorsunuz. Maalesef J1'lilerin standard deduction'dan muaf olup olmadiklarini net bilmiyorum; ama hesaplamalar arasindaki fark bundan kaynaklaniyor olabilir.

• @renksizcocuk Reklam gibi algilanmasin ama asagidaki sitede guzelce aciklamislar, J1 vizeler ve vergiler.

• ⭐⭐

Daha once W2 ile calisirken tax return yapmistim ancak bu kez 1099-NEC oldugum icin cok daha farkli prosedurler cikti karsima. Bu konuda deneyimli birinin 10 dakikalik yardimina ihtiyacim var. Akabinde kendisine bir yemek ismarlayabilirim. 🙂 Yardim lutfen! 🙏 🙂

• @Edelweiss Bu form hakkinda cok fazla bilgim yok ama asagidaki link guzel aciklamis:

Benzer Başlıklar

• 8
  • 1
  • 89
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |