Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, site içi aramalarımda çıkartamadım, o yüzden bu konudaki ilk girişi ben yapayım dedim. Umarım hatalı bir paylaşım yapmıyorumdur.

Diyelim ki yeşil kartlıyız amerikada yaşıyoruz ve ailemiz bize destek olmak istedi , bize para gönderecekler. Ne kadar paraya kadar gönderebilirler ve ne kadar paradan sonra hediye olması sayılmaz ve IRS bunu gelir olarak görüp vergilendirmeye başlar bu konularda, paylaşım için bu başlığı açıyorum.

IRS bu konuyu yabancı kişilerden hediye (gift from foreign persons) başlığı altında inceliyor, konuyla ilgili kuralın olduğu sayfa şöyle:

https://www.irs.gov/businesses/gifts-from-foreign-person#:~:text=For gifts or bequests from,%24100%2C000 during the taxable year.

For gifts or bequests from a nonresident alien or foreign estate, you are required to report the receipt of such gifts or bequests only if the aggregate amount received from that nonresident alien or foreign estate exceeds $100,000 during the taxable year.

Bir vergilendirme yılında tek parça veya parçalı olarak toplam 100.000 dolara kadar Türkiye'deki özel kişilerden hediye alabiliyorsunuz ve bu vergilendirmeye tabii değil.

Sayfada 100.000 doları aştığınız zaman beyan yapmanız gerekir diyor. Fakat internette bu paranın beyan edilip edilmemesi hakkında farklı feedbackler var. Daha önce bu konuda beyan vermiş kişiler burada görüşlerini paylaşırsa çok güzel olur.

100.000 doları geçen miktarlar ve tüzel kişilerden alınan hediyeler ise farklı baremlere tabi ve onun için bu beyanı yaptığınız form 3520'yi nasıl dolduracağınıza dair uzun bir rehberi detaylı incelemeniz gerekiyor:

Beyan etmeniz gereken durumlarda beyan etmemeniz veya yanlış işlem durumunda ise IRS'in size gönderilen paradan belli bir yüzdesini ceza olarak istemesi durumu var.

Bu cezalar ise şurada belirtilmiş durumda:

Kolay gelsin

• Hediye parayı kim öderse o öder vergisini alıcı değil.Babanın usa ile bağı yoksa vergiside alınmaz

Benzer Başlıklar

• 5
  • 4
  • 1
  • 15
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

46

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |