DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @tufank teşekkürler 🙂

• Umarım hepimizin süreci olumlu sonuçlanır 🙂 bizim ki de farklı bir örnek olur en azından bu yoldan gitmek isteyenler için. Yakında bir görüşme yapıcaz onun ayrıntılarını da paylaşırım

• @serel Bizim de aile olarak gelme planlarımız var, LC approve olduktan sonra gelmeyi düşünüyoruz. Sonrasında eğer bekleme süresi uzun olursa ve giriş çıkış için sorun yaratabilecek bir durum olursa E2 yapabiliriz. Veya daha ekonomik seçenek olan F1. Umarım her şey sizin için güzel olur.

• @emre911 yani yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum 🙂 CP'de sorun olmaz olmayacaktır demek sizce de çok basit değil mi? Bakın bugün 2 yıla çıktı nerdeyse turist vizesi randevusu, sizin Eb3 vize randevunuz belki bu kadar yığılmadan sonra 5 seneye çıkacak. Bakın çıkar demiyorum, sizin deyiminizle risk var diyorum. Eb3 anlaşması bitmeyebilir ama öyle bir zorlaştırılar ki keşke görüşmeye girebilsem de öyle reddetseler dersiniz. Olmaz mı, olabilir, risk.
    AOS-CP vs vs bunların hepsinde risk var, avantaj ve dezavantajlar var. Doğrusu olmayan bir süreç açıkçası.
    Neyse herkesin dinamikleri durumları farklı, size ve herkese bu süreçte şans ve başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@serel umarım herkes vizesine kısa sürede kavuşur. zaten aslında buradaki amaç detayları görmek, farklı deneyimler dinlemek. riskleri , avantaj / dezavantajları tespit etmek, gelişmelerden birbirimizi haberdar etmek. o yüzden sayın @CVera size soru sormamdaki amaç da fikrinizin hangi yönde olduğunu öğrenmekti. yoksa kimseyi seçiminden ya da bildiğini aktardığından dolayı yargılayamam öyle bir hakkım da yok niyetimde. Eğer çocuk olmasaydı , okul durumu bekleme süreçleri vb. bir belirsizlik olmasaydı ben de AOS seçeneğini seçebilirdim. Şu da var F1 ile dil okuluna kayıt yaptırmak gayet doğal, çünkü göçmen niyetim olsa bile dil öğrenmeme engel değil diye düşünüyorum. bu hak verilmiş sonuçta, bunu kullanmak bir sakınca yaratmayacaktır.

• @tufank belki kendimi ifade edemedim ben de, yanlış anlamayın kesinlikle size çıkışmadım ve böyle bir niyetim de yoktu. Yazarken bazen yanlış anlaşılabiliniyor.
    F1, E2, EB3 bunlar verilmiş haklar, ülke AOS yapabilirsin demiş, bana açıkçası bunların tartışılması bile garip geliyor. Genellikle kafa karışıklığı eb3vize'den sonra olmaya başladı, bundan önce kimse yok LC'de gitmelisin yok I-140'da gitmelisin gibi bir durum yoktu. Senelerdir olan süreç bir anda sorgulanmaya başlandı.
    F1'e zaten katılıyorum, orada biraz ironi yaptım açıkçası 🙂
    Ben de çocuk ile geleceğim, belki biliyorsunuzdur ama yine de yazayım. ABD'de her dönem okula kayıt olabiliyor diye bir bilgi var.

• ⭐⭐⭐

@CVera evet zaten E2 için bile düşündüğümüzde, turist vizemiz olmadan böyle bir işe girişemeyiz, gidip keşfetmemiz çevreyi görmemiz, yatırımın mantıklı olup olmadığını yerinde sorgulamamız gerekiyor. Sonuçta elimizde olan bir vize türünden diğerine geçiş imkanı var ise bunu kullanmamıza izin veriyorlarsa ve işlemi onaylıyorsa bir sorun yok diye düşünüyorum. LC doldurmak veya onaylanması da bir sorun değil, daha bir sürü aşama var arada ve halen göçmen niyetimi gerçekleştirecek bir aşamada değilim.

Okul konusunda haklısınız böyle bir imkan var ama turist vizesiyle biraz daha uğraştırıcı olduğunu okudum. F1 veya E2'ye geçikten ve onay aldıktan sonra daha kolay olacaktır belkide ama arada belirsiz bir süreç olduğu için bize uygun gelmedi. Belki bunlar göze alınabilirdi süreyi kısaltmak adına, bilemiyorum bunu zaman gösterecek. Bu arada sizin sponsorunuz hangi şehir / eyalette?

• @tufank merhaba daha önce Trden basvurudaki mülakat ile ilgili sorumu yanitlamistiniz, belki YouTube videolarında avukat Remzi Beyin beraber çalıştığı eski İstanbul konsolos çalışanı Zeynep hanımdan bilginiz vardır, ona soru sorma fırsatım oldu size sorduğum mülakat ile ilgili dosyamız tam sponsor firma sorunsuz bizdede bir sorun yok memurun yaklaşımı nasıl olur diye sizin cevabiniza yakın bir cevap verdi su ayrıntı hariç eğer Türkiye'deki Cvniz deneyimleriniz diplomaniz üst seviyede ise neden vasıfsız kategorisinde iş aradiginizi sorguluyacak ve neden böyle vasifiz bir işe basvuruda bulunduğunuza yogunlasaklardir diye bir cevap verdi düşüncenizi merak ettim?

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra teşekkürler aktardığınız bilgi için. bu konuda daha önce aşağıdaki 2 yorumu yapmıştım:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2375/eb-3c-ew-green-card-süreci-danışmanlığı-konusunda-sorular-ve-uyarılar/350?_=1694081532827

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2375/eb-3c-ew-green-card-süreci-danışmanlığı-konusunda-sorular-ve-uyarılar/273?_=1694081946849

Bu işi yapmak istiyorsanız, motivasyonunuz bu yönde ise mevcut durumunuz / tahsiliğiniz ne olursa olsun buna engel değil. Kendiniz, aileniz veya varsa çocuğunuz için iyi bir gelecek hayalinizin olması ve bu işin buna vesile olduğunu belirtmeniz de yeterli olacaktır. Çünkü bu yolu size sağlayacak en hızlı yöntemin bu olduğunu düşünmüş olabilirsiniz.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   tufank tufank 

• Size katılıyorum bende sürecin içerisindeyim , buda geçerli bir sebep ama eski konsolos çalışanı bu şekilde cevap verince en azından bu durumada hazırlıklı olunması gerektiğini düşündüm, çünkü Trdeki mülakata giren bir örnek yok önünüzde vasıfsız kategorisinde, teşekkürler cevabiniza

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra bu sorunun gelme ihtimali yüksek evet. kendisinin aktardığı bilgi kıymetli bu açıdan. önemli olan dediğiniz gibi soru geldiğinde hazırlıksız yakalanmamak, birkaç kelime / cümle ile bunu doğru ifade edebilmek. cevabımız doğru ise ve niyetimiz de gerçekten 1 sene orada çalışmaksa, görevliyi bu yönde ikna etmemiz zor olmayacaktır. mevcut sosyoekonomik durumumuza göre bizi yargılaması da kurallara aykırı diye biliyorum.

• Bu ileti silindi!

• @CVera, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@emre911 yani yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum 🙂 CP'de sorun olmaz olmayacaktır demek sizce de çok basit değil mi? Bakın bugün 2 yıla çıktı nerdeyse turist vizesi randevusu, sizin Eb3 vize randevunuz belki bu kadar yığılmadan sonra 5 seneye çıkacak. Bakın çıkar demiyorum, sizin deyiminizle risk var diyorum. Eb3 anlaşması bitmeyebilir ama öyle bir zorlaştırılar ki keşke görüşmeye girebilsem de öyle reddetseler dersiniz. Olmaz mı, olabilir, risk.
    AOS-CP vs vs bunların hepsinde risk var, avantaj ve dezavantajlar var. Doğrusu olmayan bir süreç açıkçası.
    Neyse herkesin dinamikleri durumları farklı, size ve herkese bu süreçte şans ve başarılar dilerim.

Birkaç ay önce turist vizesini (İstanbul Konsolosluğu üzerinden) 3 ay bekleyerek aldı bir arkadaşım. Sanırım Mayıs ayıydı aldığında. Şubat ayında başvurmuştu. Şu anki durum nedir bilmiyorum turist vizeleri bekleme süresi olarak. Yalnız turist vizesi bekleme süresinin EB3 vize mülakatlarına bir etkisi olacağını sanmıyorum. Tarihiniz Current olduktan sonra, ya da olmaya yakın ona göre ayarlar alırsınız randevuyu. Turist vizesi yoğunluğu var diye sizi 2 sene sonrasına atmazlar. Ek olarak turist vizelerinde seçim sonrası, özellikle kaçak göçek yollarla gitmek isteyenler için bu tarz yığılmalar olsa da, EB3 de böyle bir yığılma söz konusu olamaz. Şartları ağır, uzun süre beklemek gereken ve maliyetli bir süreç çoğu kişi için. Yılda 50'ye değil 100'e çıkar sayı en fazla.

Bu arada @tufank , Ankara büyükelçiliği için, turist vizesi taleplerindeki yoğunluktan dolayı EB3 vize mülakatlarını beklettiklerine, aylarca ya da 1-2 sene ertelediklerine dair bir veri ya da bilgi var mı elinizde acaba?

• ⭐⭐⭐

@emre911 göçmen vize türleri ile göçmen olmayan vize türlerine tamamen farklı departmanlar bakıyor. yani birinin yoğunluğu diğerini etkilemiyor. süreyi etkileyen asıl konu hangi göçmen vize türüne ağırlık vermek istedikleri / verdikleri ve buradaki yığılma.

• @tufank

Ben de öyle düşünmüştüm. Peki geçen paylaştığınız veriler için (Ankara'nın ayda 5-10 EB3 verdiği veriler) vize alanların Current Date'leri ile Visa Bulletin'deki Current Date'ler birbirini tutuyor mudur acaba? Aradaki buffer ne kadar olabilir tahmini? Mesela geçen ay, MAY-2020 Current oldu, acaba Ağustos 2023'de yaptıkları mülakatların Priority Date'i neydi. Bununla ilgili bir kaynak bulabilirseniz paylaşabilirseniz süper olur. Ben de bakacağım.

• ⭐⭐⭐

@emre911 maalesef öyle bir veri yok. yani hangi priority date'i mülakata aldıklarını bilmiyoruz. MAY-2020 ve öncesi herhangi bir tarih olacaktır bu muhtemelen. Umarım 2020'den daha öncesi yoktur. Aslında yeni mali yıl ile birlikte daha net görebileceğiz. 8 gün kaldı önümüzde. Bakalım nasıl bir ilerleme kaydedecek. Beklenti buradaki tarihin olabildiğince öne çekileceği yönünde.

• Bu ileti silindi!

• @serel, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

Bu sene ki gc mülakat sürecinden haberiniz vardır. Ben tabii ki savaş çıkacak demiyorum ama bugün alabileceğiniz randevuyu çok uzun süre bekletebilirler randevu vermeyebilirler dondurabilirler yani herşey olabilir. Dediğim gibi herkesin bir dinamiği var bizim zaten eb3 olmasa da abd ye gitmemiz gerekiyor bazı özel durumlardan dolayı. Biz kendi çapımızda süreyi kısaltmaya çalışıyoruz. Eb3 onaylanana kadar zaten sürekli giriş çıkış yapmamız gerekecek. Dediğim gibi herkesin özel durumları var

Hayır, herhangi bir konsolosluk sizin göçmenlik vize randevunuzu sırf keyfi olarak, ya da ABD hükümetinin Türk hükümetiyle ilişkilerinden dolayı bekletemez ya da donduramaz. Bekletmesinin haklı tek sebebi işlem yoğunluğu ya da konsoloslukların işlemez hale gelmesidir. (COVID, Savaş Hali, İlişkilerin askıya alınması ve konsolosluk personelinin ülkeden tahliye edilmesi vs gibi) Bunlar dışındaki sebeplerde böyle bir durum olamaz. Konsoloslukların bu konuda keyfi davranma yetkisi yok. Current olmanıza rağmen size randevu verilmiyor ve gecikme yaşıyorsanız avukatınız vasıtasıyla USCIS ve Foreign Affairs'e durumu bildirirsiniz sorun bir şekilde çözülür.

Sizin özel durumunuz olduğu için her yöntem mübahtır tabii ki. Özel durumu olan iltica da talep edebilir, her şeyi yapar. Konsolosluk ya da ABD içinden(ve çıkmadan) AOS süreçleri genel için geçerli. Onlara yönelik konuşuyoruz.

• ⭐⭐⭐

@emre911 DV sürecinde maalesef siyasi konular gözetildi / gözetiliyor düşüncesi hakim. Çünkü kapasitesi yeterli olmasına rağmen Ankara çok düşük bir case number ile kapattı mali yılı. Farklı ülkelerdeki konsolosluklar 30k case number'lara bile mülakat verdiler. Bunun kapasitelerinden öte başka bir durumdan kaynaklandığını düşünüyor insan doğal olarak. DV için TR vatandaşlarını biraz ikinci planda tuttular / tutuyorlar gibi. diğer vize türlerindeki durumu bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐

@ilker321 "cv'nizi başvurduğunuz işe göre düzenlerseniz sormazlar." bu cümleye katılmıyorum çünkü DS-260 formunda en yüksek tahsilimizi soruyor. yani konu sadece CV değil bizden istenen gerçek bilgiler. Ben bu konuları gizlemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Son cümlenize katılıyorum bu arada.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

67

43.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.7k

| | | |