DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• ⭐⭐

Günaydınlar. Ben de dün ilk ödemeyi gerçekleştirerek BDV ile sürecimi başlatmış bulunuyorum. Kısaca özet geçmem gerekirse;
    DV 2024 sonucu sonrası alternatifleri değerlendirmeye başlamıştım.B1/B2 alıp elimde bulunsun diyerekten turist vize başvurusu için randevu aldım. Eb3 için iki şirketlede görüştüm. Aslında @eb3vize-com ile Charleston güzel bir lokasyon olarak görünüyordu. Fakat biz hanımla karar alma sürecini uzatınca ordaki açık slotlar kapandı. Daha sonrasında her iki firmanında açık pozisyonlarını takip ettim. Benim 2 tane küçük çocuğum olduğu için en azından 700 bin veya bir milyon nüfuslu şehirlerin çıkmasını bekliyordum. BDV de bu şekilde çok az iş çıkıyordu. Yine bir gün kontrol ederken depo işleri diye iki lokasyonda(chicago ve california) işler çıktı. Fakat Türkiyede depo işlettiğim için bu tür bir işin zor olacağını düşünerekten başvurmadım. Daha sonra BDV de çıkan Charlotte Mc Donalds işini gördüm. Şehri araştırmaya başladım burda @FreeWoRLD Fatih beyin yazdıklarını okuyarak şehrin uygun olacağını düşünerek bu lokasyona başvurmaya karar verdim.Fakat BDV de şöyle bir durum var bu şekilde büyük şehir çıkınca slotlar ya hemen doluyor yada dolmaya yakın işi kaldırıyorlar, reserve bazı soran kişilere sunuyorlar diye düşünüyorum. @tufank bey atlanta işi için slot açtırdığını okuyunca uzun uğraşlar sonucu Charlotte ya slot açmalarını sağladım. Slotu açınca iki tarafta online oluyor slot açıldığı bilgisi size veriliyor ve hemen başvuruyorsunuz.Yoksa bir başkası başvurup slotu doldurabiliyor. Dün de swift i yaparak ilk ödemeyi gerçekleştirdim. Ödeme teyidi alındığı için yazmak istedim. Herkesin sürecinde başarılar dilerim.Bir noktanın altını çizeyim kendileri ile çalışmasamda @denizci10 orçun beyin ilk webinarda aydınlatıcı bilgileri bu yola girmemizde ön ayak olmuştur.Kendisine ayrıyeten teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@serel aktardığınız bilgiler için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@selamibasaran hayırlı olsun süreceniz. EB-3C vizesi bekleyenler grubuna hoşgeldiniz 🙂

Aynen dediğiniz gibi bazı işler rezerve edilmiş durumda. Bazıları da örneğin kişi işi seçtikten 3 gün sonraya kadar aktif kalıyor, ödeme yapılmazsa havuza geri dönüyor. Eğer daha önce gördüğünüz ama kotası dolan bir iş varsa satış temsilcisine ricada bulunup bu işi almak istediğinizi ısrarla belirtirseniz size özel olarak bu kotayı açabiliyor. Chat ekranında yazışırken talep ettiğiniz iş için 1 kota açılıyor, sayfayı refresh edip hemen almanız gerekiyor. Tabi bu özel kota işi her zaman işlemiyor. Ben Chicago taraflarında da bir iş görmüştüm 2 kotası vardı. Orayı rica ettim, maalesef kota dolmuş o yüzden Atlanta seçimi ile devam ettim.

• ⭐⭐

@tufank teşekkürler.Bundan sonrası süreç bakalım nasıl işleyecek. Bu nüans önemli , listede olmayan ama açıkta olabilecek işleri satış temsilcisinden sorup başvurabilirsiniz.Gelecekte başvuracaklara tecrübe 🙂 Büyük şehirler çok çabuk doluyor.Yine Kaliforniya pizza işi çıkmıştı slot sayısı azdı ama 2 günde doldu. O nedenle başvuracak arkadaşlar hem sitelerinden hem Instagram'dan takip etsinler.

• @selamibasaran Hocam hayırlı olsun umuyorum ki her şey güzel bir sonuca varacak, siz ve @tufank 'ın geri dönüşlerini buradan takip ediyor olacağım. Yalnızca bir sorum vardı, Bdv şirketinin müşteri ilişkilerinden memnun muydunuz?

• ⭐⭐⭐

@Uçan-hollandalı ilk etapta sizinle hangi satış temsilcisi ilgilenirse onunla devam ediyorsunuz. Bizim işlemleri Sara hanım kızımız yapıyor 🙂 Sağolsun ilgililer. Sorduğunuz sorunun türüne göre chat ekranında farklı insanlara yönlendiriliyorsunuz. Muhasebe için ayrı birim, göçmenlik ile ilgili sorulara başka birim bakıyor. Her noktada sorularınıza cevaplar alabiliyorsunuz. Bu arada Her hafta çarşamba ya da perşembe günleri ( genelde perşembe ) satış temsilcileri mevcut işleri anlatıyor bazen de CP ve AOS akışından bahsediyor. Soru olursa bunları da kabul ediyorlar sunumdan sonra. En son dün yapılan bir sunum vardı CP sürecini ve BDV'deki işleyişi anlatan bir Alexey isminde bir rus arkadaş var. Yayın şurada kayıt olup izleyebilirsiniz: https://streamyard.com/watch/eP83jZAxRpzh?fbclid=IwAR2uusYtt1afZrCIec7T9I5t6gjgkFCyxgx80fiOzHCT55a1p27fxwgbyYU

Bu arada bu arkadaş EB-3C vizesi ile gelip 1 yılını tamamlamış şimdi de BDV solutions için çalışıyor.

• @selamibasaran süreciniz hayırlı olsun. tane tane çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler. peki AOS mu yoksa consular processing mi seçtiniz?

• ⭐⭐

@swingest Teşekkürler. Mevcut abd vizem olmadığı için CP seçimi yaptım.Zaten sistemde önceden vize göstermeniz gerekiyor ki aos seçimi yapabilesiniz. Birde ben çocuklarla gidip süreci ordan 5-6 ay çalışmadan yönetemem diye burdan yönetmeyi tercih ettim.

• @serel

Bilgiler için teşekkürler. BDV nin tecrübeleri baya kıymetli özellikle.

Sadece şeyi sormak istiyorum. Green Card onayının max 36 (sanırım ay) süreceğini düşünüyoruz derken neyi kastettiler tam olarak? I-485 başvurusu sonrası mı? Yoksa tüm süreç için mi?

• ⭐⭐

@tufank bizimle de Sara ilgileniyor. Biraz ilk başta anlaşmamız ve online olma saatlerimiz denk gelmediği için zorlansam da sonra süreci tamamlayabildik. Önümüzdeki haftaya kendisi ile bir toplantı yapacağız, ben bu toplantıda Aleksey inde olmasını isteyeceğim ben ve eşimde Rusça bildiğimiz için onada bazı sorular soracağız. Denk gelirse öyle bir toplantı planlıyoruz.

• ⭐⭐

@Uçan-hollandalı Aslında biraz saatlerle alakalı.Direkt toplantı veya görüşme talep edebilirsiniz. Ben işleri takip ettiğim için şu açık mı bu açık mı, yeni iş var mı diye sorular sordum. Saat farkından dolayı biraz denk gelemedik. Ben uygun olduğumda onun toplantısı oldu. Ben genel manada başarılı buluyorum sistemlerini. İleriki süreçlerde her aşamayı burada yazacağım.

• ⭐⭐⭐

@selamibasaran evet haklısınız. Türkiye saati ile öğleden sonra 5 ve sonrasında müsait oluyorlar chat için. Bunun öncesinde sorulan sorular ilgili kişiye online denk gelmeyince e-mail yanıt gibi oluyor. Ama bir saat planlayıp online video görüşme yapılabiliyor müsaitlik durumuna göre, ben henüz yapmadım bu arada çünkü kafamda çok fazla soru yok şu aşamada. Birikirse topluca sormayı düşünüyorum. Sizin toplantı sonrası eğer yeni bir bilgi edinirseniz bize de aktarmanızı rica ederiz.

• ⭐⭐⭐

@serel Bu arada Amerika içerisinde olanlar için I-140, I-485, I-765 ( EAD - geçici çalışma izni) başvuruları birbirine paralel yapılıyor. Böylece I-765 onaylanır onaylanmaz sponsorda çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Tek sıkıntı green card onayına ve elinize geçinceye kadar sponsorda kalmanız gerekiyor. Yani 1 seneyi geçtikten sonra hala green card gelmediyse çalışmaya devam ediyorsunuz mecburen. Green card gelince de süreyi doldurduğunuz için direk istifa edebiliyorsunuz.

Consular processing için böyle bir durum yok çünkü tüm işlemler bitince gidebiliyoruz, arada geçici çalışma belgesi işlemleri yok.

• ⭐⭐⭐

@emre911 bu arada konuştuğumuz 10k kotasına aile üyeleri dahil mi değil mi mevzusu ile ilgili başka bir metin dikkatimi çekti bültende yer alan.

Her sene NACARA programı dedikleri kongreden geçen yasa gereği 5000 vize kotaları var bu programa ayrılmış. Bu kotanın bir kısmını bizim ırgat kategorisinden düşüyorlar 🙂 2023 için bu rakam 167'miş. Zaten az bir kotamız var , bir de böyle şeyler için ayırmaları güzel olmamış. Belki bu yüzden kota sınırına yakınlaşmıyorlar, ayırdıkları vize sayıları aile üyelerine göre artabilir. bu yüzden "approximately 167 demişler NACARA" için.

Geçmiş senelere baktım şu şekilde rakamlar belirtilmiş NACARA'nın 3rd other workers, yani bizim kategoriden kullandığı:

2023: 167
    2022: 150
    2021: 150
    2020: 350
    2019: -
    2018: -
    2017: -

Bunu DV içinde uyguluyorlar zaman zaman. Asıl dikkatimi çeken aşağıdaki metindeki "EW numbers available" cümlesi oldu. yani burada daha önce bahsettiğim gibi "EW" üst kategori olarak görülüyor ve tüm aile bireyleri bunun içerisinde sayılıyor. Bugün fırsat bulursam BDV'ye bu soruyu soracağım.

"
    *Employment Third Preference Other Workers Category: Section 203(e) of the Nicaraguan and Central American Relief Act (NACARA) passed by Congress in November 1997, as amended by Section 1(e) of Pub. L. 105139, provides that once the Employment Third Preference Other Worker (EW) cut-off date has reached the priority date of the latest EW petition approved prior to November 19, 1997, the 10,000 EW numbers available for a fiscal year are to be reduced by up to 5,000 annually beginning in the following fiscal year. This reduction is to be made for as long as necessary to offset adjustments under the NACARA program. Since the EW final action date reached November 19, 1997 during Fiscal Year 2001, the reduction in the EW annual limit to 5,000 began in Fiscal Year 2002. For Fiscal Year 2023 this reduction will be limited to approximately 167."

Ekran görüntüsü şu şekilde:

nacara.jpg

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   tufank tufank 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   tufank tufank 

• @selamibasaran hayırlı uğurlu olsun tez zamanda sorunsuz sonuçlanır inşallah

• @emre911 tüm süreç için 36 ay dedi ama biz aos yapıcaz belki buna göre cevap vermiştir.

• @tufank bunu bilmiyordum teşekkürler 🙏🏻 nasip artık hayırlısı olsun.

• @tufank

Selamlar,

NACARA programı çok spesifik bazı eski Sovyet Bloğu ülkeleri olan Orta Amerika ülkelerinin 1990 öncesi ABD'de bulunan ve iltica talepleri sırf mensup oldukları vatandaşlık yüzünden red yiyen vatandaşlarına yönelik aşırı spesifik bir program. Yıllar içerisinde başvuru sayısının azalma sebebi bu. Muhtemelen 1-2 yıl içinde 100'ün de altına düşer, görmezden gelinebilir diyebiliriz.

Fakat EW-3 alan işçilerin EW-4, EW-5 alan aileleri de 10.000'lik kotadan düşüyorsa o biraz sıkıntı olabilir önümüzdeki yıllarda. Bu konuda kesin bir bilgi bulmak lazım. BDV'nin vereceği bilgi de yeterli olmayabilir (ya da hatalı-eksik olabilir), ben iki farklı göçmenlik avukatına danışacağım konuyu.

• ⭐⭐⭐

@emre911 evet doğrudur NACARA çok büyük sıkıntı değil bizim için. giderek azalmış rakamlar.

kota / aile üyeleri konusu için açık bir bilgi yer almaması çok garip. farklı kaynaklardan alacağımız bilgileri karşılaştırmamızda fayda var dediğin gibi.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Ş Şener 
  • ⭐⭐

@serel çok teşekkür ederim.Umarım hepimiz için su gibi akıp geçen süreçler olur.

Benzer Başlıklar

• 28
  • 5
  • 8
  • 53
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

43.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.2k

| | | |