DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra yani cebimizdeki 20k-30k USD onların ne kadar umrumda emin değilim. Çünkü bu parayı devlete yatırmıyoruz doğrudan. Formalite olarak da gördüklerini pek düşünmüyorum. Firmaların ucuz iş gücüne ihtiyacı olduğu ve bunu içeriden karşılayamadıkları durumda, ayakta kalmaları / kar etmeleri devlete yük olmamaları hatta vergi kazandırmaları için bu program önemli olabilir derseniz anlarım. Aslında genelde öğrencilerin statülerini korumaları ve kalıcı oturma izni alabilmeleri için tercih ettikleri bir yöntem. Uzun dönemdir var 90 lardan beri. Son dönemde bizim gibi umutsuz / kaygılı ülke vatandaşlarının DV lottery den umudu kestiği noktada bir alternatifi oldu sadece.

• @captain35

Öyle olduğunu düşünüyorum birçok kaynaktan anlam çıkartarak. %100 bir yasa metni veya mevzuat bulamadım bununla ilgili. Ama mesela EB-5 de aile de dahil edilecek demiş mahkeme, bu yüzden itiraza konu olmuş hatta. EB-3 de ailelerin 10.000 lik limiti doldurduğunu gösteren tek bir kaynak ya da metin yok. Fakat EW-3 e ve EW-8'e (AOS yapanlar), yani işçilerin kendilerine 10.000 le sınırlandırıldığını gösteren, ailelere ise Green Card kontenjanından veya EB-3C kontenjanından düştüğünü söyleyen kaynaklar var. Kesin bildiğimiz, Other Workers a EW3 vurulurken çocuklarına ve eşlerine EW4-EW5 vurulduğu. Bunlar da EB-3C nin eş ve çocuklara özel derivative, farklı alt kategorileri. 10.000 limitinin EW3, EW4, EW5 toplamı için olduğunu gösteren bir emare yok. Avukata soracağız yine de.

• @tufank ben şunu demek istedim,çekilişle greencard alanlarin çoğu çekilişe katildigini bile unutuyor ve bir bakıyor çıkmış hazirliksiz ve çoğu parasız, bir çoğu 10 15k dolar toparlayamadigi için ds260 bile doldurmuyor, EB3C de tabiki aracı firmaya verdiğiniz 20 30 k dolar devletin umurunda değil , ama siz gittiğinizde oraya cebinizde 10 20k dolarları gideceksiniz? Şunu demek istiyorum aslında Dışarıdan başvuran bir çok kişi e2 sürecine girmemek için bu sürece giriyor, nasıl turist vizesini e2 statüsü daha sonra EB3C ye çevirdikleri gibi bu zaten başlı başına 100k dolar civarı bir maliyet, yani o ve daha fazlası EB3C dışarıdan başvuran bir çok insanın cebinde olduğunu dusunuyorum ki 20 30k riske atabiliyor! Ayrıca ABD kapitalist in merkezidir hiç şunu kucumsemeyin siz saatlik 15 dolara calistiginizda 50 çalışanı olan bir sponsorun yaklaşık saati 22 23 dolara çalışacak amerikaliya göre yılda 750k dolar kar edeceği devlete ona göre vergi vereceği, sizinde 1 yıl sonra ordab ayrılacağınizi sizinde en kötü ihtimal saatlik 20 dolara çalışıp ona göre vergi vereceğinizi hesap edecek bir yapıya sahip bir ülke, yoksa 800 k 1 milyon k dolarada ihtiyaci yok dimi?

• @ırmakikra

Adamlar özetle, niteliksiz gözüken bir kategoriyi bile nitelikliye çevirmeyi başarmış bana göre. Bu kategoriden gelen insanlar bile çatır çatır para , vergi vs kazandırıyor hem ülkeye hem iş verenlere. Kısa süre sonra da nitelikli işlerle yüksek katma değer katmaya devam ediyor. Kısa süreliğine de işleyen çarklara basit bir dişli olup sürekli ırgat ihtiyacının da devamlılığını sağlıyor.

• @emre911 aynen öyle onu kastediyorum

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra devlete yük olmamak açısından haklısınız. Uzun vadede bakınca tabi ki kendilerine fayda sağlayacak vize türleri oluşturmaları, ihtiyaca göre kotaları ile oynamaları önemli. Firmalar ne kadar kar ederse , istihdam ne kadar artarsa devletin yükü de azalacaktır.

• @tufank zaten bence dışarıdan başvuranın mülakata girmeside bu sebep , içeriden başvuran için zaten bu adam içeride ayakları üzerinde düzene uymuş istisnai bir durum yoksa onay, ama mülakat ta her ne kadar vasıfsız özelliklere sahip olunması yeterli olsada ülkeye katabileceğiniz değerleri vizyonunuzu ailenizi haklı olarak görmek istiyorlar, çünkü onlarda 1 yıl sonra o işten ayrılacağınizi biliyorlar

• @ırmakikra

Bona fide olayı da var. AOS yapanlar zaten DOL ve USCIS den de onay aldıysa, üstüne oraya alışıp yıllardır zaten orada yaşıyorsa, hatta Priority Date i beklerken work permit ini de alıp uzun süredir çalışıyorsa mülakat vs yapıp fazla sorgulamanın da anlamı kalmıyor. Adam zaten entegre olmuş durumda, işini kolaylaştırmak daha mantıklı. Dışarıdan gelenin riski daha fazla, mutlaka incelemek gereği duyacaklardır. O yüzden AOS red oranları %3 ken, Consular red oranları %60.

• @emre911 bu bilgiyi nerden aldiniz %60 nerdeyse turist vizesine yakın, 2 kişiden biri red demek

• ⭐⭐⭐

@emre911 evet bu durumda var. Amca oğlu, dayı, teyze vs. sülale şirketleri veya yakın bağları olan kişilerin sağladığı “yalandan” sponsorluklarda azımsanmayacak kadar çok olsa gerek. Youtube da bile normal bir durummuş gibi bu sahte yöntemleri anlatan, öneren , pazarlayan kişiler görüyorum. Hatta bu kişilerin avukatlar ile bağları bile var. Hiç çalışmadan “ formalite işler” pazarlıyorlar. Tüm masrafları sen karşılıyorsun, yalandan bir senelik çalışıyor gibi gösteriyorlar. Bunları da elemeleri gayet doğal.

• @tufank bu yüzde 60 Tr icinmi yoksa Uzakdoğu ülkeleri veya ne bilim Meksika Brezilya vs hepsimi

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra bu vize kategorisindeki belirli bir nedene bağlı elenme sayıları / yüzdesini bilmiyorum açıkçası. Şurada 2022 için göçmen ve göçmen olmayan kategorideki vizelerin ret sayıları mevcut. https://travel.state.gov/content/dam/visas/Statistics/AnnualReports/FY2022AnnualReport/FY22_TableXIX_vF.pdf

• @tufank teşekkür ediyorum sagolun

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra rica ederim. bizim kategoride elenme nedenleri genelde
    212(a)(5)(A) başlığı altında. Ama bunun birçok gerekçesi var.

• @tufank benimde PWD süreci 11.08.2023 de başladı aracı firmam bir belge göndermedi bana ama sanırım süreç başlamış oldu, LC tarihi bu PWD tarihi sanırım dimi?

• @tufank Bu tip yalandan sistemler pek çok ülkede var. Almanya göçmenliği için katıldığım bir seminerde bu şekilde yapıldığını üstü kapalı bir şekilde anlatmışlardı. Firmanın kendi iş ilanı yayınlama sitesi var, oraya başvuruyorsun kabul ve davet mektubu yolluyorlar. Konsolosluk mavi kart verirse Almanya'ya gidiyorsun ve 1 sene çalışıyor gibi davranıyorsun. Veya gerçekten çalışıyorsun.

• ⭐⭐⭐

@ırmakikra PWD ile LC ayrı süreçler. İkisinin farklı sorgulama kodları var. PWD süreci bitmeden LC süreci başlatılamaz. Şu adresten sorgulama yapabilirsiniz: https://flag.dol.gov/case-status-search

PWD için , P- ile başlayan, LC süreci içinde G- ile başlayan receipt number ile sorgulama yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@meke bu tip başvurular yüzünden meşgul ediliyor kurumlar ve süreçler uzuyor, audit e giriyor. Biz de tüm prosedürlere uyan kişiler olarak bunun sıkıntısını çekiyoruz.

• @tufank sağolun bu bilgi için

• Günaydın umarım güzel bir gün olur herkes için... dün bdv temsilcisi ile bir görüşme yaptık. 2 önemli soru vardı netleştirmek istediğimiz.

1. Amerikaya giriş çıkışta I-485 e kadar sorun yaşar mıyız? Hayır yaşamazsınız sadece girişte amacınızın turistik olduğunu söylemeniz yeterli. Unutmayın ki yaptğınız başvuru sadece geleceğe yönelik çalışma talebi rahat olabilirsiniz dedi.
    2. Çalışma izni formu ne aşamada verilecek ? I-485 ile birlikte. Çalışma izni onaylandığında greencard gelmeden ilgili şirkette çalışmaya başlayabilir miyiz ve bu bir yıllık süreden düşer mi? Evet başlayabilirsiniz ve bir yıllık çalışma sürenizden düşer dedi... ayrıca green card onayının max 36 süreceğini düşünüyoruz dedi. Lc onaylandıktan sonra bir görüşme daha yapıcaz duruma göre... bir de bu başvuruların yıllardır yapıldığını özel durumlar haricinde sıkıntısız tamamlandığını çok fazla ayrıntıya girip endişelenmemiz gerektiğini söyledi 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

43.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.8k

| | | |