DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @serel Hayirlisi olsun umarim süreç çok hızlı ilerler....sabah sizden önceki yazilari okuyunca bir moralim bozulmadi değil....30 ay randevu sırası beklemek vs....

• ⭐⭐

@serel hayırlı olsun. Kuyruğa girmiş oldunuz.

• @Koray283 @selamibasaran çok teşekkürler umarım hepimizin süreci hızlı ve sorunsuz ilerler.... randevu konusu cidden çok can sıkıcı ve anlaşılır mantıklı bir yanı yok bence... sayfalarca ileti okudum sırf aos riskine girmeyelim elimizdeki birikimi en azından yeni hayata adapte olmak için kullanalım, süreci burda bitirip öyle gidelim diye ama olacak şey değil 2.5-3 sene her şey hazırken beklemek çok yıpratıcı... sorunsuz bir süreç olursa en geç 2 sene içinde abd ye giriş yaparız gibi duruyor. zamanın şartlarına göre ya direk 485 girişi yapıcaz ya da öncesinde bir statü edinip duruma göre hareket edicez...

• ⭐⭐⭐

@serel gözünüz aydın, hayırlı olsun. siz de sıradaki yerinizi almış oldunuz böylelikle.

• @tufank çok teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐

@kelle sanırım bu bekleyenlerin hepsi cut off içerisinde değil. yani belki bir dönem cut off içerisine girdiler ama şu an özellikle 3rd ve 3rd other workers kategorisi epey geride. (buna EB2'yi de katabiliriz ) Bekleyen kişilerin hangi kategoride ve PD'ye sahip olduğunu bilmeden değerlendirme yapmak zor. Dava açarak kısıtlı bir bilgi edinebilmek bile durumun ne kadar saçma ilerlediğini gösteriyor. Ama yine de mevcut durumda randevu alabilmek için, DQ olduktan sonra en az 1 sene beklemek gerektiğini (cut off içerisinde olup) siz ve diğer bekleyen kişilerin durumuna baktığımızda görebiliyoruz.

• Bulgaristan immigrant visa issue ediyormus...Misal oradan oturum alsak dosyayı oraya taşiyarak hareket edebilirmiyiz?

• ⭐⭐⭐

Mitchell ile bir görüşme yaptım. Bu görüşmeden bazı ayrıntıları aktarmak istiyorum:

• CP'den AOS'a geçişte para iadesi, cezalı iade vb. tüm alternatifleri sonuna kadar zorlayarak bu konuda bir şey yapılabilir mi diye sordum. Maalesef mümkün olmadığını teyid etmiş olduk. Hangi kontratı imzaladıysak şartlar onun üzerinden devam ediyormuş.
      edit: AOS seçimi yapanlar için CP'ye geçiş mümkünmüş hem de ek ücret ödemeden. Burada bana şunu iletti. "AOS seçeneğini seçmek elinde vizesi olan için bir ayrıcalık". CP bile yapacak olsak önce AOS seçerek daha sonra CP'ye geçmek mümkünmüş. Yani AOS mu CP'mi yapacağım kararsız kalanlar için bence önce AOS seçmek maddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Tabi bu dediğim durum kontrat imzalarken elinde geçerli bir ABD vizesi olanlar için. Bu bilgiyi paylaşmak istedim.

• Mevcut bülteni dikkate alarak AOS yapmamı tavsiye etmedi. Yani Mitchell'e göre I-140 formunu ABD'de doldurmak daha sağlıklı ama mevcut bülten buna izin vermediği (daha doğrusu bülten I-485 doldurmaya izin vermiyor ve çok geride, ABD'de bu kadar uzun süre kalamayacağımız ) için CP yöntemi ile devam etmemi önerdi. Kendisi şunu ekledi; "bu benim görüşüm, ancak avukatlar I-140 beklemedeyken veya onaylandıktan sonra ABD'ye girmek ve bu işlemleri başlatmanın çok büyük sorun olmayacağını düşünüyor. ben riskleri en az olan yöntemi sana öneriyorum". Yani bu kişisel bir öneriydi. Ben de düşüneceğimi ilettim. Aslında geçen hafta F1 dil okulu için bir yer ile görüşmüştüm. Seyahat imkanım olsun diye konsolosluk aracılığı ile bu vizeyi almak istediğimi ilettim. Görüştüğüm TR temsilcisi ailece bu vizeyi TR'den almanın zor olabileceğini söyledi. ABD'ye gelerek Change Of Status yapmamı önerdi ancak statümüzü ABD'den çıkış yaptığımızda kaybediyoruz. Seçenekleri tekrar tekrar değerlendiriyoruz en iyisi bulmak için ama şu aşamada bültenin durumuna göre 2 sene buradayız gibi. Riskleri göze alacağız bir şekilde AOS yapmak istiyorsak..

• Kendisine TR vatandaşı ve CP yöntemi ile vizesini almış bir müşteriniz var mı diye sordum. Net cevap alamadım ama görünen o ki henüz böyle bir örnek yok. Geneli AOS ile ilerlemiş. Yine bu konuyu sorup teyid edeceğim. Ayrıca topluluğumuz ve buradaki bilgi paylaşımı üzerine konuştuk tekrardan. BDV'nin TR marka elçisi olmamı teklif etmişti birkaç gün önce, paylaştığım bilgileri çok kıymetli bulduğunu iletti ve ihtiyaca göre birlikte webinar düzenleyebileceğimizi, her türlü desteğe hazır olduğunu söyledi. Ben de kendi şartlarımı ilettim. Bu konularda hemfikir olduk, yakında detayları ileteceğim. Ancak bu başlık altındaki paylaşımlarım & değerlendirmelerim ve yeri geldiğinde eleştirilerim devam edecek bu durumda bir değişiklik olmayacak. Burada tanıtım yapmaktan ziyade bir köprü görevi göreceğim ve bazı bilgiler öncelikli olarak bana gelecek. Kendi aramızda topladığımız soruları dönem dönem telefon veya bir video yayın ile doğrudan muhattabına sorma şansımız var artık.

• ⭐⭐⭐

@Koray283 eğer DQ olduktan sonra vize randevusu alana kadar o ülkede oturmamız gerekecekse, çocuğu okula giden aileler için çok kolay bir yol olmayacak. ( yaz ayına denk gelirse o ayrı). Eğer oturum aldıktan sonra ikamet etmesek bile dosyamızı taşıyabiliyorsak, o zaman tabi ki bir avantaj sağlar. dosya taşıma hangi koşullar altında gerçekleşiyor bunu her konsolosluk içni ayrıca öğrenmemiz gerekecek sanırım.

• @tufank bekleme süresi fazla olduğu için şu anda aos yapmayı uygun görmüyor doğru mu anladım ? 2 sene sonra için yapılmış bir yorum değil sanırım. bizim planımızda 2 sene sonra harekete geçmek çünkü...

• ⭐⭐⭐

@serel evet şu an LC onayı alsak ABD'ye giriş yapıp I-140 formunu doldurup bülteni beklememiz gerekecek. Elimizdeki 6 aylık turist vizesi ile bu bekleyiş 2.5 senenin üzerinde olabilir bültenin durumuna göre. Bu mantıklı bir bekleyiş olmaz. Onun önerdiği I-140 formunu ABD'de doldurmamız. Ama bu bültenle mümkün gözükmüyor. 2 sene sonra AOS yapma şansımız var fakat bu durumda risk olduğunu düşünüyor, bu onun görüşü. avukatlara göre ise bu seçenek mümkün.. Ben yine de o zaman geldiğinde ( yaklaşık olarak 2 sene sonra ) F1 veya en ucuzundan E2 ile Change Of Status yapıp sonra AOS yapmanın riskleri azaltacağına inanıyorum. Bunu ayrıca soracağım ama avukatlar daha net bilgi verebilir. Bu seçenekleri bir avukata danışarak ilerleyeceğiz zamanı geldiğinde.

• @tufank hocam selamlar. son maddenizde yazdığınız bilgilendirme çok kıymetli ve önemli bence. Benim gibi sürecini henüz başlatmamış olan arkadaşlar için ciddi bir danışman firmanın Türkiye'deki destekçisi olmanız, bu sürece başlayacak birçok kişi için rahatlatıcı olur kanaatindeyim.

• ⭐⭐⭐

I-140 formunu burada doldurmakla ABD'de doldurmak arasındaki fark nedir diye soracak olursanız; I-140 ileriki bir zamandaki göçmenlik niyetini içeriyor ama yine de formun kendisi göçmenlik başvurusunun ilk ayağı , tek başına bir anlam ifade etmese de. Bu formu ABD içerisinde doldurmak aslında AOS yaparken girişimizin göçmenlik niyeti içermediğine işaret olabilir. I-140 TR'de doldurmak ise ABD'ye gelişimizde , ileri bir tarihte olsa, göçmenlik niyeti taşıdığımız için USCIS görüşmesinde ek incelemeler yapılabilir. Bahsedilen riskler bu.

• ⭐⭐⭐

@Berki-Birdinç çok teşekkürler. elimden geldiği kadar Türkçe olarak bilgi akışını sağlamaya ve sorulara cevap vermeye çalışacağım. En azından sürece başlamış veya başlamaya niyeti olan kişiler için bazı verilere erişim ve değerlendirme imkanı olacak. Burada insanları sürece davet etmekten çok, uyarılar yaparak süreç içerisinde karşılaşabileceği sorunlar ve bekleme süreleri konusunda uyarmaya çalışacağım. Çünkü süreç devlet ile ilgili ve bir sürü parametreye bağlı. Her başvuru kendi içerisinde ayrı değerlendiriliyor. Yani pembe tablodan ziyade, en kötü senaryoyu anlatmak istiyorum hep. Mutlaka güzel gelişmeler olacaktır, keşke bunları paylaşabiliyor olsak hep. Buradaki en önemli konu beklentileriniz. Beklentiyi yüksek tutmadan ( bekleme süreleri açısından) sürecin sonunda green card'a sahip olacağınızı düşünmek yeterli. Tabi bunların hepsi için de bir an önce LC girişi yapılması ve PD'e sahip olmanız gerekiyor. Önce karar verip sonra vakit kaybetmeden hareket etmek gerekiyor.

• @tufank abd seyahatimiz bu döneme denk gelecek gibi biz ordayken doldurulacak yüksek ihtimal ama turistik bir ziyaret olacağı için geri dönücez haliyle. I-140 ı abd de doldurup geri döndüğümüzde pek bir anlamı olmaz sanırım.

• ⭐⭐⭐

@serel evet önemli olan ABD'ye giriş yaptıktan min. 60 gün sonra giriş niyetinizin değişmesi I-140 formu ve bülten imkan veriyorsa I-485 formlarını orada doldurmak ve beklemek. Bizim durumda şu an bu mümkün gözükmüyor. Ama bilemeyiz belki gelecek mali yılda bülten B tablosu için all current olabilir, ya da daha yakın bir tarihte. Böyle bir durum olursa ve biz doldurana kadar geçerliliğini korursa hala şansımız var. Düşük bir ihtimal olsa da. Mitchell'de bunu söyledi bana. LC onayından sonra bültenin durumuna bakalım öyle değerlendirelim durumunu avukatlarla.

• ⭐⭐

@tufank birinci madde çok önemli .Elinde halihazırda abd vizesi olanlar aos ile işleme başlatabilir.
    Tufan bey siz bir abd li memurdan daha fazla bilgiye sahip oldunuz bu dönemde. Bulduğunuz tüm bilgileride bizimle paylaşıyorsunuz bu daha fazla takdire değer.Herkes adına teşekkür ediyorum.
    BDV için Türkiye temsilcisi olmanızda BDV açısından çok avantajlı olacaktır.

Öz BDV olarak bende size CEO COO CFO olmanızı teklif edebilirim. 😃

• ⭐⭐⭐

@selamibasaran evet bence bu konu önemli. Elinde vizesi olan AOS yapmaya niyeti olmasa bile AOS ile başlayabilir. Nasıl olsa sonradan ek ücret ödeyerek geçiş yapılabiliyor. Fiyatta bir güncelleme olursa yansıtırlar mı? Evet, bence yansıtırlar. Ama yine de ilk etapta az ödeme yapmak isteyenler sonra elindeki birikimi buraya aktaracaklar için bir fırsat.

Öz BDV için şartları konuşuruz sizinle, önerdiğiniz title'lar ilgimi çekti. Otobüs / seyahat firması tadındaki bu şirket ismi ile beni ikna etmeye yakınsınız 🙂

• @serel hayırlı olsun sabırlar şimdiden

• @tufank bir düşüncemin gerçek olduğunu görmek sevindirdi ve benim gibiler içinde resmen BDV'ye türkçe dili eklenmiş oldu ben bir yandan darlıyordum çünkü bu kadar Türkiye'den talep varken nasıl türkçe destek sağlayamazsınız gibilerinden bu göreve en yakışan kişi tabiki siz olurdunuz tebrikler hayırlı olsun

Benzer Başlıklar

• 28
  • 39
  • 2237
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

43.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.5k

| | | |