DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak.. özellikle süreçlerini başlatan arkadaşlar sanırım daha hakimdir konuya; @tufank hocam; büyük olasılıkla siz biliyorsunuzdur:

Örneğin; 50 kişilik kontenjan ile bir lokasyon açıldı. X şehri, X kasabası, X McDonalds da. ve bu 50 kişilik kontenjan 1 ay içerisinde doldu. bu lokasyondaki mcdonalds için 50 kişi 1 ay içerisinde başvurdu ve süreçlerini başlattı. bildiğim kadarıyla sözleşmede imza altına aldığınız lokasyon ve iş değişmiyor.

peki; aynı lokasyon ve şubeye 1 ay içinde başvuru yapan bu 50 kişinin süreçleri de 2-3 yıl sonra, 2-3 ay arayla onaylandı diyelim. hap kadar bir mcdonalds şubesi 50 kişiyi aynı anda mı istihdam edecek? yoksa farklı lokasyondaki farklı bir restorant şubesine mi yönlendirilecek? yazdığım ikinci seçenek mantıklı geliyor ama bu durumda da başvurduğumuz ve sözleşmede yazılan lokasyona gidememe ihtimali mi doğuyor? bu planlama nasıl yapılıyor?

• @Berki-Birdinç Belirtilen sponsorun lokasyonlarında çoğunlukla 6-7 şube oluyor. Başvuru esnasında ilgili bölgeki hangi şubede olacağınız henüz belli olmuyor.
    Örneğin MC Kadıköy şubeleri gibi düşünebilirsiniz. Kadiköy ve bağlı olduğu mahallelerde 1 den fazla şube olabiliyor. Buna bağlı olarak gitmeden önce çalışacağınız şube belli oluyor.

• @selamibasaran 30 K franchising fee + 6% Royalty(cırodan) 5% Marketing and Local Advertising fee bunlarda cirodan, şartlar ağır ama smoothie sektöründe çok bilindik tutulan bir zincir, 6-7 yıl yatırımın turnover süresi vardı. İşletmenin operasyonu restorant gibi ağır değil, Greencard ı alırsak ilerde düşenebilirim açmayı, nasip…

• ⭐⭐

@caglar_oz 30k Tr de bile bir para değil artık. 10 yaş araba alamıyorsun .Ama diğer aldıkları ekler yüksek. Türkiyede çoğu yerde 3-5 arası royalty alıyor birde dediğim gibi peçete tuz biber vs bu tür şeyleri baskılı sana satıyor. Zaten sen ihtiyacın kadar dışarda yaptırsan daha pahalı bile yaptırabilirsin,birde 5-6 taşeron işletmeyle ayrı ayrı uğraşıp yaptırtman gerekiyor. Üniversiteden arkadaşım yapıyor ordan biliyorum.
    Amerikada bende gc aldıktan sonra ticaret üzerine yoğunlaşmak istiyorum ondan meraklıyım maliyetlere. Güzel bir yerde aylık 10 k temiz kalsın yeter. 😁

• ⭐⭐

@Berki-Birdinç Genelde sponsorlar birden çok şubeye sahip franchising firmaları. Benim sponsorum da McDonald's ve belirtilen bölgede 7 farklı şubeleri var. O bölgedeki ihtiyaca göre farklı şubelere yönlendirilme yapılacak. Bu firmalara eleman her zaman lazım. Kimi dosya audit e takılacak kimisinde evrak eksikliği olacak, kimisi AOS kimisi CP v.s. derken zaten herkesin işlemi aynı anda tamamlanmayacak. Böyle de bir durum var.

• @Berki-Birdinç Ben süreci baslatirken bu soruyu sordum BDV ye ; benim özelimde benim sponsorumun tek dükkanı vardi ve 5 kişi acmişlardi...Bazi sponsorlarin 1den fazla dükkanı var oralara dagitiyorlarmis...

• @Berki-Birdinç merkez şube başvuruyor eleman fazlasını diğer şubelere dağıtıyor kaldı ki 30 az bile arkadaşın dediği gibi herkes aynı ayna gidemeyecek herkes belki gidemeyecek. 10 kişi 3 vardiya çalışsa zaten 30 yapıyor bir de o bar bizdeki gibi üç kişiyle 24 saat açık tutmuyolar iş hukuku diye bişey var orda. Benim seçtiğim küçük kasabada 8 kişi çalışıyo çok az gece çok yavaş adam alın diye yorumlar var müşterilerden de çalışanlardan da

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   serel serel 
  • ⭐⭐⭐

@Berki-Birdinç 50 kişilik bir kontenjan çok hızlı dolmuyordur tahminimce. Öyle olduğunu düşünsek bile başvuran kişilerin lokasyonları ve seçtikleri yöntem birbirinden farklıdır. Bu da süreçlerin birbirinden çok farklı ilerlemesi demek. AOS yapanlar belki 1.5 - 2 sene sonra sponsorda çalışmaya başlayacak, konsolosluk işlemlerinin süresi de ülkeden ülkeye değişiyor. Ayrıca siz green card alıp gittikten sonra (CP yöntemi için konuşuyorum) sponsor sizi almaya henüz hazır değilse yani yeterli elemanı var ise bu onun sorunu gibi, sizin artık çalışma izniniz var. Dilerseniz başka bir yerde çalışmaya başlayabilirsiniz. Sponsorda çalışırken de başka bir yerde çalışma imkanınız var. Dolayısıyla bu çok büyük bir sorun değil sizin süreciniz açısından.

• ⭐⭐⭐

CP'den AOS'a geçiş ile ilgili sorduğum soruya 6 gün sonra yanıt aldım..

Burada oluşturduğumuz toplulukta herkes tarafsız şekilde süreci ve yaşadığı deneyimleri paylaşıyor, bu açıdan çok kıymetli olduğunu düşünüyorum ve herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Ben de şimdi BDV Solutions ile yaşadığım bu tecrübeyi tarafsız şekilde aktaracağım. Yukarıda belirttiğim gibi soruma "6 gün" sonra cevap aldım. Bunun 2 günü hafta sonuna denk geldiği için 4 iş günü de diyebiliriz. Cevap alabilmek için sosyal medya hesaplarına ayrıca mesaj atıp sitemde bulundum. Daha önce böyle bir bekleme süresi olmamıştı. 1-2 gün kabul edilebilir ama 6 gün cevap alamamak hoş değil. En azından "sorunuzu aldık, ilgileniyoruz" şeklinde bir yanıt dönebilirdiniz diye belirttim kendilerine.

Daha önceki paylaşımlarımı takip ettiyseniz buradaki topluluğumuzdan kendilerine bahsetmiştim. Bunu yaparken de bir çıkar beklemediğimi sadece sürece dair hem kendimi hem de buradaki herkesi elimden geldiğince bilgilendirme çabasında olduğumu söylemiştim. Bunu bu yazışmadan önce de Mitchell ile paylaşmıştım, eğer aktarmak istediğiniz teknik bir detay / gelişme olursa, seve seve "maddi bir karşılık beklemeden" TR'ye çevirip paylaşabileceğimi ilettim, o da bana bunun için çok teşekkür etti. Sonrasında herhangi bir yazışmamız olmadı.

Tekrar başa dönecek olursam, yukarıda belirttiğim CP'den AOS'a geçiş için sorduğum soruya cevap verdiler. Bunun muhasebe tarafında mümkün olmadığını ve para iadesi alamayacağımı ama yakında bir "referral programı" oluşturacaklarını, bu sayede "para" kazabileceğimi ve bununla ilgili bilgiyi yakında Mitchell'in benimle paylaşacağını yönünde bir cevap verdiler. Ben de kendilerine aşağıda EN ve TR versiyonları mevcut olan cevabı verdim:

EN

Thank you for your answers Ben.
    Honestly I am not willing to join a referral program to earn money, I just mentioned about our community to show you that how I follow up the things related with EB3 program and help people to understand about the process. The main goal is this and I keep learning with the community. Because people are not know the process very well and the information is not clear in official resources. We like to share things and we follow up the process together, that's all.

Anyway, I'm really disappointed with your policy as I can't change my contract from CP to AOS. This means I paid $7k more for not considering the AOS option 2 months ago. I didn't ask this just to benefit myself, I think you need to provide an option to all your customers. In this way, they can switch from the CP option to the AOS option by paying a reasonable penalty..
    Thanks again.

TR:

Açıkçası ben para kazanmak için bir yönlendirme programına katılmayı düşünmüyorum, sadece EB3 programıyla ilgili işleri nasıl takip ettiğimi ve insanların süreci anlamalarına nasıl yardımcı olduğumu göstermek için topluluğumuzdan bahsettim. Ana amacım bu ve toplulukla birlikte öğrenmeye devam ediyorum. Çünkü insanlar süreci çok iyi bilmiyor ve resmi kaynaklarda bilgiler net değil. Bir şeyleri paylaşmayı seviyoruz ve süreci birlikte takip ediyoruz, hepsi bu.

Her neyse, sözleşmemi CP'den AOS'a değiştiremediğim için, politikanızdan dolayı gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Bu, 2 ay önce AOS seçeneğini dikkate almadığım için 7 bin dolar daha fazla ödediğim anlamına geliyor. Bunu sadece kendime fayda sağlamak için istemedim, tüm müşterilerinize bir seçenek sunmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede makul bir ceza ödeyerek CP seçeneğinden AOS seçeneğine geçiş yapabilirler..

Tekrar teşekkürler.

Burada herhangi bir firma ile ilgili kimseye yönlendirme yapmadım, doğrudan "şunu seçmelisiniz mutlaka" diye tavsiyede de bulunmadım. Özelden bana soru soran kişiler de bilir, benim cevabım hep şu şekildeydi: "Aracı firma seçimi tamamen size ait olmalı. Çünkü bu çok önemli bir karar ve bir sürü para ödeniyor. Bu seçimi başkası adına kendim yapmam mümkün değil çünkü süreç devlet ile bağlantılı konulara bağlı olduğu için herkesin süreci bağımsız ilerliyor. İlgili konu başlığındaki diğer kişilerin deneyimlerini okuyarak, tartışarak kişi için en makul seçenek hangisi ise onu seçmeli" tarzında cevaplar veriyorum.

Durum bu şekilde, paylaşmak istedim..

• @tufank bence çok güzel bir şekilde izah etmişsiniz durumu. Yılların firması olarak daha kurumsal yaklaşmalarını beklerdim. Sonuçta sadece 2 ay geçmiş süreçte, bahsettiğiniz gibi ufak bir ceza (dokümantasyon masrafı, çalışan saat bedeli vs) ödeyerek geçerli vizeniz olduğu için AOS'a almaları gerekiyor. Yazdığınız yazı sonrasında bunu değerlendireceklerine hala inancım var.

• @tufank Bana da benzer seyleri soylemislerdi...hatta bastan yazmistim burada...hangi yontemi secersen odemeyi oyle devam edeceksiniz...CP den AOS ye cevirebilirsiniz ama ödemeyi CP ye gore yapmanız gerekir demislerdi...yapicak bisey yok tufan bey napalım....

• ⭐⭐⭐

@swingest teşekkür ederim. ben de aynı kurumsal yaklaşımı beklerdim. en azından beni "referral" programa davet ederek hoş tutmaya çalışmasalardı, yine de bu kararı, mantığım almasa da, anlayışla karşılayabilirdim..

• ⭐⭐⭐

@Koray283 evet sağlık olsun Koray bey.. ben zaten cevap ne olursa olsun AOS ile devam etmeye karar vermiştim.

• @tufank Evet sonucta yapicak birsey yok uzmeyin kendinizi....Ha ama evet daha kısa surede bir donus olabilirmiydi???
    Atlanta da bu 7.000 i kazanicak bir suru firsat yaratiriz insallah:) nasıl olsa komsu olacagiz....:)

• ⭐⭐⭐

@Koray283 evet hayırlısı olsun, sıkıntısız şekilde gidelim de, yerleşince telafi ederiz mutlaka 🙂

• @tufank genelde gördüğüm kadarıyla bu tip evrak işlerinde özellikle içinde para varsa bizde ki gibi pratik çözüme yönelik harekt etmek yerine 'neyse o' gibi bir yaklaşımları var. sağlık olsun belki zamanla fikriniz değişir burdaki süreç hızlı ilerler vs... aslına bakarsanız sizin için hareket alanı daha geniş oldu. biz burdan devam etmek istesek sanırım edemeyiz ona da hayır derler 🙂

• ⭐⭐⭐

@serel evet haklısınız. şu an elimizde 2 seçenekle ilerliyoruz. sizin durumda da aslında $7k ekstra ödeme yaparsanız mutlaka CP seçeneğine dönüş imkanı tanırlar 🙂 yeter ki işin içerisinde para olsun.

• @tufank belki bu arkadaşlara bu kadar bağımlı olmasak bir avukat ile süreci çözebilir gibisiniz yada tüm işlemler bittiğinde GC alındığında sponsporla bağ kesilidiğinde zaman aşımına uğramamışsa durumunuz abd li bir avukat ile para iadesi için dava açılabilir bence

• ⭐⭐

@tufank BDV hizmet sektöründe ve ticaretin ana prensiplerinden olan müşterileri memnuniyetini gözetmeleri gerekirdi. Onlar parayı tercih etti. Neticede kestikleri faturada resmi bir fatura bile değil benim gördüğüm. Belki resmi faturayı devlete ibraz ediyorlardır bize göndermiyorlardır, bilemiyorum. Faturamın KDV sini ver dese anlarım. Daha LC onaylanmamış I140 file edilmemiş , ben çok saçma buldum cevaplarını. BDV nin instadaki bazı postlarının altında size devamlı müşteri lazım, açık olmuyorsunuz gibi çeşitli cevaplarda oluyor. İnsanlar bu yönden eleştiriyorlar BDV yi.
    Çok agresif pazarlama yapıyorlar , bir taraftan düşününce mantıklı geliyor. Kadroya girip baktığınızda herkes komutan hiç er erbaş yok. 🙂 O kadroyu beslemek için ciddi gelir olması lazım.
    Neyse böylelikle geçmiş olsun tufan bey. Vizeniz var siz aos ile devam edebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@mesut1905 sözleşmeye göre maalesef mümkün değil. Aşağıdaki 2 maddeden dolayı yasal olarak mücadele etme imkanı yok. Ama benim burada beklentim bir geri ödeme değil, aslında yöntem değişikliği olduğu için aradaki farkı ödememek. Sözleşmede CP veya AOS yönteminden bahsedilmediği için ve sadece tutar / işin gereklilikleri yer aldığı için, bu tutarı ödeyeceğimizi taahhüt etmiş oluyoruz. Sağlık olsun, biz cevabımızı verdik en azından belki ileride talebe / şikayete göre daha makul bir ceza ile geçiş işlemini sağlarlar, bize olmasa da birilerine faydası dokunur.

All fees paid to BDV will be deemed to have been earned and will not be refunded irrespective of any event including but not limited to denial due to Candidate's legal disqualification or ineligibility, Candidate's failure to fulfill the terms of the agreement, or Candidate's failure to perform work for the Employer for the full 12-month term."

Candidate understands that refunds are offered on a case-by-case basis. The decision as to whether to grant or deny a refund is made solely by the CEO and President of BDV Solutions,
    LLC. Refunds are limited to medical or other extreme hardship

Benzer Başlıklar

• 938
  • 54
  • 2
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

63

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.4k

| | | |