DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @lumos
    Anlıyorum bir yine de dil okuluna kayıt vs gibi adımları atacağız tabi ama deneyim sahibi var mı acaba sorun yaşayan onu bulamadım veya soruldu çok ğstüne durulmadı geçildi diyen

• @serserotek
    @lumos adlı kullanıcının bilgilendirmesi dışında tabiki. Çok teşekkür ediyorum. Konsoloslukların tabiki sağı solu belli olmamakta. Bu konuda dil okulu kaydı veya gerekirse birkaç günlük giriş çıkış yapma (mülakat öncesi) gibi yollara başvuracağız. Ne fayda sağlar belli değil gerek var mı yine belli değil yeni kanun ilgili maddesini ibraz etme ( yine fayda sağlar mı belli değil) kimin işi sağlam kim kesin gözüyle bakabiliyor ki zaten orası bile belli değil hakkımızda hayırlısı olsun demek dışında elden gelen bir şey var mı o bile belli değil 😅

• @salih-atilla 5 K yeni mi mülakata gireceksiniz.. 10 bini bile bulmayacak Ankara ın görüşmeleri çok üzücü.

• Merhaba arkadaşlar ,

Dün itibari ile Miami’ye giriş yaptım 1,5 saatlik uçuşun ardından pasaport polisi ilk belgeleri görünce niye buraya göç ediyorsun Türkiye 3.dünya ülkesi değil ki dedi ama gidişi hepiniz biliyorsunuz hepinize teşekkür ediyorum

• @gubaz53 Göç edenlerden bıkmışlar ve neden geliyorsunuz gibi küçük bir serzenişte bulunmuş gibi anladım. hayırlı olsun darısı bize inşallah. Dosya taşıdınız muhtemelen ? hangi ülkeden ?

• @serserotek Bende kcc ile mülakat yerimi değiştirmiştim. Değiştirdikten sonra gelen mailde bu şekilde yazıyordu.

Based on the information you have provided, your interview location has been changed from Cairo to Montreal. The new interview location will not appear on your DS-260, but will be used by KCC for scheduling purposes. When we have scheduled your interview, you will be required to log into the Entrant Status Check (ESC) to view your appointment notification. At that time, please verify that your appointment is scheduled for the correct post. If for any reason it is not, you may contact KCC again at [email protected].

Current olduktan sonra da;

You have received this email notification to inform you that you have updates available at https://dvprogram.state.gov/ESC. Please log in using your confirmation number from your original application to complete further processing.

şeklinde bir mail geldi. İçerikteki linkten giriş yapıp kontrol ettiğimizde mülakat yerimizi gününü ve saatini gösteren bir mektup vardı.

Bizde süreç bu şekilde ilerledi. Konsolosluktan hiçbir şekilde şu ana kadar mail almadık.

Sürecinizde bol şans ve başarılar diliyorum.

• @serserotek benimde ds260 formunda değişmemişti, mülakat maili aldıktan sonra https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Status.aspx?App=IV dan kontrol ettiğimde kcc nin değiştirdiği konsoloslukta ready olarak gözüküyordu.

• @emirhan1
    Çok teşekkür ederim. Bende aynı maili aldım. Bi kanıt sunmadım varandaşlık veya oturum ile ilgili istenmedi de o yüzden biraz korkuttu gideceğim ülkede vize muafiyeti var vize dedi yok zaten umarım konsolosluk sorun çıkartmaz.

• @serserotek bende turist vizesi ile kcc ye mülakat yeri değişikliği talebinde bulunmuştum ilk attığım mailin ekine de turist vizemi eklemiştim, mülakat yerimin değiştirildiğine dair kcc den mail aldım, current olduktan sonra mülakat günü verildi, mülakata 12 temmuzda gireceğim, umarım bir problem ile karşılaşmayız ve mülakatın ardından tecrübelerimi herkesle paylaşacağım. Süreci devam eden herkese başarılar diliyorum.

• @emirhan1
    Teşekkürler hemen hemen durumumuz aynı sayılır merakla bekliyorum deneyim iletini. Ve tabi ki bol bol şans diliyorum. Umarım sağ salim vizeni alır yoluna devam edersin 🙏🏻

• Herkese Merhaba,

Öncelikle buraya geç yazabildiğim için affınıza sığınıyorum. Ben de 8 Mayıs itibari ile vizemi Viyana’dan almış bulunmaktayım. Burada yazarak bilgi paylaşan herkese minnettarım, çok teşekkür ederim. Yılların bilgi birikimi, farklı deneyimler, gelecek ve mevcut talihliler olan bizlere yol gösterdi ve göstermeye de devam edecek. İyi ki varsınız.

Burayı okuyan önümüzdeki yılların yeni talihlileri olan arkadaşlara acizane tavsiyem, geçmiş yılların deneyimlerini bir an önce gözden geçirmeleri ve forumu günlük olarak takip etmeleri. Forumu okumayı zaman olarak gözünüzde büyütmeyin, bir çırpıda okuyacağınıza şüphem yok. Süreç içerisinde ilerledikçe, alakasız gibi görünen bilgilerin gün gelip işinize yaradığını göreceksiniz (bknz. Viyana röntgen çektirme merkezinde sıra numarası alma cihazındaki ortadaki tuş:). Uzun ve sabır dolu haftalar - aylar sizleri bekliyor. Vizesini almak için mülakat maili bekleyen arkadaşlarıma da bol bol sabır ve güç diliyorum.

Dosyamı taşımayı deneme kararını ben çok geç verdim, uzun bir süre Ankara’dan mülakat alabileceğime inandım fakat her geçen ay bu umudum giderek azaldı. Bu yılın Viyana kabulleri yanlış hatırlamıyorsam 29 Şubat’ta gelmeye başladı ve ben işlerimden dolayı 1-2 gün gecikme ile forumu takip edebildiğim için bu haberi de 1-2 gün geç almış bulundum (forumu günlük olarak takip etmenizi öneriyorum). İş sebebiyle Mart başında bir Avrupa seyahatim olacaktı ve sizlerin de tahmin edebileceği üzere yorucu bir Schengen Vize belge hazırlama sürecinden geçmiştim ve yine 1-2 gün önce 3 aylık çok girişli olacak şekilde vizemi almıştım. Viyana, Şubat sonuna kadar kimseye olumlu dönüş yapmamıştı ve açıkçası o taraftan da umudum yoktu.

Fakat bir anda doğan bir güneş misali Viyana’nın dosya kabulu yaptığı haberi geldi. Tam bu noktada, dosya transfer mailinin nasıl atılması gerektiğini bile tam olarak bilmediğimi fark ettim. Viyana’nın web sitesindeki formdan ve forumdan, mail başlığının ve içeriğinin nasıl olması gerektiğini öğrendim. Maile ek olarak Schengen Vizemin fotoğrafını, pasaportumun kimlik sayfasının fotoğrafını, kendi vesikalık fotoğrafımı, kimlik fotoğrafımı, ekleyerek gönderdim (2 Mart).

Maili gönderdikten sonraki ilk 10-12 gün hiçbir cevap almadım, otomatik cevap bile. Ardından yine kibar bir dille hatırlatma maili attım (13 Mart). Birkaç gün içinde (15 Mart), iptal edilen bir randevu sebebiyle dosyamı kabul ettiklerine ve 7 Mayıs’a randevu verdiklerine dair bir mail attılar. Bu mailden biraz önce de Entry Status Check tarafında bir güncelleme olduğuna dair başka bir mail almıştım ve sisteme girdiğimde dosyamın Viyana tarafından kabul edildiğini ve randevu verildiğini ilk olarak buradan görmüş oldum. Viyana’dan gelen maile, mülakat tarihini confirme ettiğimi aynı gün içerisinde bildirdim. Ardından benden CEAC confirmation dosyamdaki bar code number’ı (confirmation no) istediler ve gönderdim. Dosya taşıma talebinizde CEAC confirmation sayfanızı (DS260’ı doldurduktan sonra çıkan sayfa) da eklemenizi öneririm.

Mülakat günümü confirme ettikten sonra sağlık raporu için ilgili kliniğe hemen mail attım, onlara da konsolosluğa gönderdiğim eklerin yanı sıra konsoloslukla olan yazışmalarımı da gönderdim (ilgili tüm detaylar zaten konsolosluk kabul mailinde geliyor). Genelde sağlık raporunun bir günde tamamlandığını ve 6 Mayıs’a randevu verebileceklerini söylediler. Bunu da yine aynı gün içerisinde, kabul ettiğime dair mail attım.

Belgeleri hazırlama işini son 1-1.5 haftaya bıraktım, mümkün olduğunca güncel belgeler götürebilmek için. Antikor testlerinizi son 1 haftaya bırakmamanızı tavsiye ederim, kimi testin sonucu daha geç çıkabiliyor.

Devlet hastanesinden yaptırabildiğim antikor testlerini yaptırdım (örneğin tetanoz’un antikor testi yapılmıyormuş). Covid aşı kartımı enabızdan aldım. Çocukluğumdan kalma ve hala nasıl bulabildiğimize şaşırdığım aşı kartımı kendim ingilizceye çevirdim. 1 yıl önce yaptırdığım tetanoz aşısının kartı vardı, onu yanımda götürdüm. Mevcutta kullandığım birkaç ilacı ve reçetelerini yanımda götürdüm. Türkiye’de hiç aşı olmadım ve gerekli aşıları Viyana’daki klinikte olmaya karar verdim.

Gerekli diğer belgeler de şu şekilde idi. En son mezun olduğum okulun diplomasının aslı ve fotokopisi (diploma ingilizce değilse çevirisi gerekiyor). Örnek veriyorum yüksek lisans mezunu iseniz, lisans ve lise diplomanızı istemiyorlar. Bunu bilmeme rağmen tüm diplomalarımı götürdüm. E-devlet’ten çok dilli formül a (doğum belgesi), yine çok dilli adli sicil kaydı. E-devletten alabildiğim başka birkaç belgeyi de, ne olur ne olmaz diye yanımda götürdüm. Banka hesap dökümleri (ingilizce). Vize ücreti 330 USD, nakit. İki adet fotoğraf.

İlgili belgeleri tamamladıktan sonra otel rezervasyonu ve uçak biletlerini ayarladım. Sağlık Pazartesi, mülakatım Salı günü olacaktı. Geçmiş deneyimlerden, görüşme sonrası pasaportun gelmesinin birkaç günü bulabildiğini bildiğim için dönüşümü Cumartesi gününe, gidişimi de bir önceki Cumartesiye esnek bilet olarak aldım.

Kalacağınız yeri seçerken şöyle bir tavsiye vermek istiyorum. Viyana’da gitmeniz gereken 3 ana lokasyon var:
    => Molnar kliniği - U4 Schottenring durağından yürüme mesafesi (röntgen için farklı bir yere klinikten bir otobüsle çok rahat gideceksiniz, klinik size anlatacak)
    => Vize görüşmesinin yapılacağı lokasyon - U4 Stadtpark durağından yürüme mesafesi
    => Pack&Weg! - Pasaportlari teslim alacağınız kargo şirketi - U4 Kettenbrückengasse durağına yürüme mesafesi

U4, Viyana’daki ana metro hatlarindan (u-bahn) bir tanesi. Herhangi bir U4 durağına yürüme mesafesinde olan bir lokasyonda kalabilirseniz, ulaşım olarak ekstra rahat edersiniz. Kalamazsanız da çok büyük bir problem değil, başka hatlardan U4’e erişip o şekilde de ilerleyebilirsiniz. Viyana’da çok boş vaktiniz olacak, bilin bakalim U4 başka nereye gidiyor, Karlsplatz, 1. Viyana’ya, yani Stephansdom yani şehrin en önemli turistik lokasyonlarından bir tanesine. Meraklı ve gergin bekleyiş pasaportu alana kadar devam ediyor, günlük işlerinizi hallettikten sonra kendinizi yollara vurarak bir nebze sakinleştirebilirsiniz. Şehir dümdüz, yürümeyi seviyorsanız yaşadınız. Schönbrunn sarayının bahçesinde de neredeyse tam gün geçirebilirsiniz.

Bu noktada, şu bilgiyi de vereyim. Cumartesi Viyana’ya vardığımda, havalimanı-otel transferini bedava bir şekilde gerçekleştirdim, sanırım booking-com un bir kampanyasıydı, dolayısıyla herhangi bir toplu taşıma bileti almadım. Pazar günü, bana en yakın U-bahn istasyonundaki cihazlardan haftalık bilet (17€ idi sanırım) alırken, haftalık biletlerin Pazartesi’lerden başladığını fark ettim. Dolayısıyla, Pazartesi’den başlayacak haftalık bilete ek olarak bir de Pazar günü için günlük bilet aldım. Haftalık biletlerin üzerinde, geçerli olduğu tarih yazıyor, dolayısıyla bu biletleri yanınızda taşımanız yeterli. Fakat günlük biletlerin üzerinde tarih yazmıyor ve kullanacağınız zaman, bu biletleri, istasyonların girişindeki mavi cihazlara, bilet üzerindeki ok işareti yönünde sokarak, o anın tarih ve saatini yazdırmanız gerekiyor, sadece bir kere. Biletleri almak için girdiğim istasyonda, iki adet satın alma cihazı vardı. Kredi kartlarım, bunların ilkinde temassız veya chipli olarak çalışmadı. Fakat diğerinde chipli bir şekilde çalıştı. Sizin de başınıza gelirse hemen telaşa kapılmayın. İlk bindiğim u-bahn’da da bilet kontrolü yaptılar :). Eğer isterseniz, bu biletleri online olarak da alabiliyormuşsunuz. Yine ek bilgi olarak, molnar kliniğine ödenen para dışında nakit euro ihtiyacım olmadı. Yine de bir miktar yanımda bulundurdum.

Genel olarak, gideceğim lokasyonlara bir gün önceden giderek, hem nasıl gidileceğini anladım hem de verilen adresin doğru olup olmadığını bir nevi teyit etmiş oldum. İtiraf edeyim, mülakat yapılacak yerin girişini ilk gittiğimde bulamadım :). Sonradan, google yorumlarda girişin oklarla gösterilmiş fotoğrafının başkaları tarafından eklendiğini gördüm de öyle anlayabildim. Size de google yorumlara bakmanızı tavsiye ederim :).

Pazartesi klinikteki randevuma gittim. Girişte size bir form doldurtuyorlar. Burada Amerika’da vereceğiniz adres de isteniyor. Telefon numarasi, Türkiye’deki mevcut adresiniz, case numaraniz, vs. gibi bilgiler isteniyor. Bu aşamada, götürdüğünüz aşı belgelerini de veriyorsunuz ve sizin ile ilgili bilgiler sistemde giriliyor. Ardından sözlü bir görüşme için çağrılıyorsunuz. Tansiyonunuz ölçülüyor, kullandığınız ilaçlar, aşılarınız - antikor durumlarınız, sigara içip içmediğiniz, daha önce ameliyat olup olmadığınız soruluyor. Bana bu aşamada; Covid, MMR ve Hepatit B aşılarım eksik olduğu için bunların yapılacağı belirtildi. Ardından asıl muayeneyi bekliyorsunuz. Burada da fiziki muayene yapılıyor ve aşılar vuruluyor. Ayrıca kan alınıyor. Yaşınıza bağlı olarak idrar testi de yapılabiliyor. Ben, yukarıdaki aşılarla birlikte 487€ ödeme yaptım. Çıkarken, mülakatımın ertesi gün olduğunu ve sonuçların yarın çıkmasını umduğumu söylediğimde, kan örneğini test için bir merkeze gönderdiklerini ve ne yazık ki oranın iş yükünün sürekli değişebildiğini ve sonuçların ne zaman çıkacağına etki edemediklerini söylediler. Bunlar tamamlandıktan sonra röntgen için gitmeniz gereken yere nasıl gideceğinizi anlatıyorlar ve size orada teslim etmeniz gereken bir evrak veriyorlar.

Klinikten çıkıp, sola dönüyorsunuz ve hafif yokuş aşağı bir süre yürüdükten sonra yolun karşı tarafındaki otobüs durağına ulaşıyorsunuz. Buradan bir otobüse binip röntgen merkezine gidiyorsunuz (otobüsün numarasi, ineceğiniz durağın ismi, röntgen merkezinin tam adının yazdığı bir kağıdı klinik size tarif ederken veriyor, ben isimleri tam hatirlayamadığım için buraya yazmiyorum). Röntgen merkezine vardığınızda, girişteki cihazdan ortadaki tuşa basarak 🙂 sıra numarası alıyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam, “herhangi bir sıra numaranız yoksa buraya basın” yazıyordu. Sıranız geldiğinde bankoya gidip, klinikten size verilen kağıdı uzatip, sizi molnarlarin gönderdiğini söylediğinizde hemen durumu anlıyorlar ve işleminizi sıraya koyuyorlar, ardından beklemeye başlıyorsunuz. Bir süre sonra isminizle sizi çağırıyorlar ve akciğer röntgeniniz çekiliyor. Yine bir süre sonra isminizle sizi çağırıp, sonuçların olduğu bir cd’yi veriyorlar. Bu noktada, sağlık ile ilgili yapmam gereken işler tamamlanmış oldu.

Ertesi gün yani Salı günü mülakatın olacağı yere gittim ve asansör ile ilgili kata çıktım. Girişte pasaportum istendi, ceplerimdeki her şeyi de sırt çantama koydum ve xrayden geçmesi için teslim ettim. İçeri girdiğinizde direkt bekleme alanına geçiyorsunuz. İçeride forumdan olduğunu düşündüğüm birkaç arkadaş vardı, bir kısmı benden önce mülakata girdi ve bayrakları kaptılar, umarım kalan arkadaşların da mülakatları yolunda gitmiştir. Bekleme alanında bir süre bekledikten sonra evrak teslimi için bankolardan isminizle çağırılıyorsunuz. Belgeleri tek tek istiyorlar, onlar istedikçe siz veriyorsunuz. Amerikan turist vizemin basılı olduğu eski pasaportum, güncel pasaportum, iki adet fotoğraf, ingilizce-türkçe diplomam ve fotokopileri, banka hesap dökümlerim, formül a (edevlet), adli sicil kaydi (edevlet). Burada, ds260’ı submit ettikten sonra birkaç kez daha Amerika’ya gidip geldiğimi söyledim ve formumu güncellediler.

Evrak teslimi bittikten sonra vezneye gidip 330 USD vize ücretini ödüyorsunuz. Ben nakit bir şekilde ödedim, başka bir şekilde ödeniyor muydu bilmiyorum. Ardından size bir makbuz veriyorlar. Bu makbuz, mülakat sonrasında sizde kalıyor, olur da pasaportunuz gelene kadar bir şekilde pasaportunuz sorgulanırsa bunu gösterip pasaportun burada olduğunu söyleyebilirsiniz dediler. Ödeme sonrası tekrar bir süre bekliyorsunuz ve ardından yine başka bir bankoya çağrılıyorsunuz. İlk önce doğruları söylediğinize dair yemin ediyorsunuz. Sonra hepimizin forumdan bilmiyorum kaçar defa okuyup ezberlediğimiz sorular başlıyor :), en son nereden mezun oldun, mesleğini mi yapıyorsun, amerika’da ne yapmayı planlıyorsun. Bu konuları konuştuktan sonra sağlık raporumun henüz ellerine ulaşmadığını fakat kalan her şeyin olumlu olduğunu söylediler ve bana da önceki arkadaşlar gibi bayrağımı verdiler. Perşembe günü ülke genelinde tatil olduğu için ve sağlık raporum henüz ellerine ulaşmadığı için benim pasaport teslimimin büyük ihtimalle sonraki haftaya kalacağını ama ellerinden geleni yapacaklarını da söylediler. Evrak teslim ederken, dönüş tarihimi de sormuşlardı. Durumu anladığımı, bu haftaya yetişebilirse çok mutlu olacağımı, yetişmezse de biletimi değiştirebileceğimi söyleyip, teşekkür edip, binadan ayrıldım. Eski pasaportum ve güncel pasaportum, ikisi de orada kaldı, göçmen vizesinin durumu tam belli olana kadar mevcut vizemin iptal edilmemesini rica ettim.

Mülakattan ayrıldıktan sonra maillerimi kontrol ederken klinikten mail geldi, sağlık raporunuzu konsolosluğa gönderdik diyorlardı. Bir saat sonra, konsolosluk olur da görmediyse diye gelen maili ekleyerek konsolosluğa yazdım, onlar da raporu aldıklarını söylediler ve haber ettiğim için teşekkür ettiler.

Tabii ki o akşam ve Çarşamba sabahı pek geçmek bilmedi. Sabahın erken saatlerinden itibaren vize statümü kontrol etmeye başladım ve bir hareketlenme olduğunu görebiliyordum. Öğlene doğru, vize başvuru statum “Issued” oldu. Akabinde de konsolosluktan mail geldi, vizemin basıldığını ve pasaportumu bu öğleden sonra kargo şirketinden teslim alabileceğimi söylüyorlardı. Kargo şirketinin kapanış saatine yarım saat – bir saat kalana kadar kargo şirketinden bilgi bekledim fakat ne yazık ki gelmedi. Ertesi gün de tatil olacağı için kargo şirketi kapanmadan önce gidip durumumu anlattım. Gelen kargolar içerisinde benim kargomun da olduğunu söylediler, kimliğim ve atlas kaydı esnasında oluşturulan bir numarayı ibraz ederek belgelerimi aldım. Perşembe ve Cuma’yı da Viyana’da geçirdikten sonra Cumartesi günü döndüm.

Uzun bir yazı olmuş, umarım bilgilendirici de olmuştur. Herkese süreçlerinde bol şans diliyorum, umarım her şey gönlünüzce olur.

• @fahriakc evet bi tık öyle yaptı

• @emirhan1 Merhaba .Kanada da oturum izniniz var miydi? Dosyanizi Kanadadan kabul maili aldiktan sonra mi KCC ile iletisime gectiniz?.

• @ALDOZ Kanada’da oturum iznim yok, current olmadan önce turist vizesini mailin ekine koyarak mülakat yerimin değişmesini talep ettiğim bir maili kcc ye gönderdim. Kcc kabul etti. Current olduktan sonrada mülakat günü verdiler Montreal’den.

• İlk olarak @gucarslan bey olmak üzere bu foruma katkı sağlayan herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum.Dosya taşıma sürecini bize aktaran tecrübeli arkadaşlara da ekstra teşekkürlerimi iletiyorum bize bu yolu gösterip aktardıkları için.
    Sanırım yaklaşık bir senedir yani greencard sonuçları açıklandığından beri bu forumu takip ediyorum.Her gün , her saat sürekli gözüm kulağım bu forumda yaşadım. Herkesin söylediği üzere zaten benim case numarama göre Türkiye 'de sıra gelmeyeceğini bildiğim için genel okuduğum önceki senelerin deneyimlerinden yola çıkarak ocak ayına girer girmez 15 ye yakın ülkeye mail yazmaya başladım. Her gün 5-6 ülkeye maillerimi yineleyerek devam ettim. Her gün tekrarlanan maillere ek başka ülkeleri ekleyerek bu sayıyı arttırdım. Bütün olumsuz cevaplara rağmen şubatın sonuna kadar aynı şekilde mail atmaya ve formu gece gündüz takip etmeye devam ettim bir şey kaçırmamak adına. Bu sürede daha henüz taşıma mailleri atarken Schengen vizesi randevuları sıkıntılı olduğu için sürekli randevu alarak ne olur ne olmaz diye orayıda aktif olarak takip ederek ilerledim. Şubat ayının sonunda Viyana'dan kabul mailim geldi. Daha sonra mülakat tarihim 28 Mayıs olarak ayarlandı. Sonrasında hemen Molnar'a mail atıp sağlık randevumu 27 mayıs tarihi alarak bu süreci tamamlamış oldum.Schengen randevumu almıştım daha önceden . Avusturya'dan başvurdum ve başvurumda greencard sürecinden hiç bahsetmedim ve vizemi de alarak Türkiyedeki en önemli süreçleri bitirdim.Bu anlattıklarımın yazılması kısa ama yaşaması en zor ve en yoran süre oldu diyebilirim. ( Bu süreç gerçekten çok yorucu ve yıpratıcı oluyor. Deneyimleri okuyunca insan tam anlamıyor ama başlangıçtan bitişe insanın hayatından 1 sene geçmiş oluyor. )

MOLNAR SAĞLIK

İlk kapıdan girişte sağda kapalı bir kapı var. zile basıp içeri giriyorsunuz. Girişteki kişi gerekli belgeleri istiyor, kayıt ediyor ve resminiz çekiyor. ilk bir hemşire hanım odaya alıp genel konuşuyor sizinle.genel soruları soruyor. (içki, sigara kullanıyor musunuz?, psikolojik sorunlarınız var mı? vs).Tansiyon ölçümü yaptılar ve daha sonra başka odaya aldılar.Doktor hanım geldi.Kan alıp eksik olan polio aşımı yaptı daha sonra genel muayene yaptı ve buradaki işlemlerim bitti.Orda bir kağıt imzalatıyorlar.İki tarafını imzalıyorsunuz ortadaki kısmı imzalamıyorsunuz.Bu belgeyle birlikte size gideceğiniz röntgen merkezinin yerini anlatan harita verip size yolu tarif ediyorlar.Ödemeyi alıyorlar(415 Euro ödedim ) ve buradaki işlem bitiyor.Herkes çok kibar ve yardımsever davranıyor. Ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar.
    Çıktıktan sonra sola dönünce ileride yol bitimine doğru en sağda direk şeklinde durak var. ( durak şeklinde durak var ikisi karışıyor ben karıştırdım özellikle yazdım)Ordan otobüse binip röntgen merkezine geldim. Girişteki numaratörden 2. Sıradakine basıp numaramı alıp içeri geçtim. Numaram yanınca gişeye gidip Molnardan verilen kağıtları ve pasaportumu verdim. Giriş yaptılar ve beklemeye başladım. Sıranız geldiğinde görevli kişi sizi çağırıp röntgen çekilecek odaya götürüyor. İlk girişi küçücük soyunma odası ,soyunma odasının içinden bir kapı açılıyor ve röntgen çekilecek odaya geçiyorsunuz. Sizi çağıran hemşire makineyi tutmanızı ,nefes alıp vermenizi söylüyor ve hemen çekiyorlar. Tekrar soyunma odasına geçip giyinip çıkıyorsunuz . CD vereceklerini ve beklemem gerektiğini söylüyorlar. Sanırım yarım saat sonra adım okundu ve cd mi teslim aldım. Daha önceki tecrübelerden yola çıkarak üstündeki ismim ve doğum tarihimi kontrol ettim ve çıktım.

*Antikor testi
    *Corona aşı kartı
    *Case number sayfası
    *Tdap aşısı çıktısı imzalı
    *Abd adres

MÜLAKAT

28 Mayıs tarihinde 1 de olan randevuma 12 de gittim. Marriott otelin ana girişinden değil , yüzünüz otele doğruyken sağ tarafından geçip yandaki girişinden binaya giriyorsunuz. Beklerken Mehmet bey ,ailesi ve Eren beyle denk geldik. Saat 1 e 10 kala 4. kata çıktım.Kontrolden geçip içeride beklemeye başladım. Biraz bekledikten sonra ismim okundu ve söyledikleri bankoya geçtim. İstedikleri belgeleri teslim ettim ve tekrar yerime geçtim. Ödeme için tekrar farklı bir bölüme çağrıldım ve ödemeyi yaptım.Daha sonra ismim farklı bir bankodan okundu ve mülakatımı yapacak bayanla tanıştık.Onlara verdiğim belgeleri toparladı ,bazı sorular sordu belgeler hakkında ve genel mülakat sorularından sordu.( nereye gideceksin?, ne yapacaksın?,tanıdığın var mı?) ve 1 yıldır duymayı beklediğim ‘vizenizi onaylıyorum’ sözünü duydum ve bütün yorgunluğum son buldu:). Bu aralar tatiller var yetişmeyebilir dediler ama benim dönmem gerektiğini söyledim ve yetiştirmeye çalışacaklarını söylediler. Ertesi gün sabah saatlerinde vizemin basıldığını ve kargodan mesaj geleceğini anlatan bir mail geldi. Ben dayanamayıp yakınlarda olduğum için pack& weg ofise gittim.Henüz gelmediğini 3 gibi geleceğini söylediler. Tekrar 3 te gittim ve pasaportumu teslim aldım.

*pasaport ve fotokopisi
    *formül a ve fotokopisi
    *diploma aslı ,çevirisi ve fotokopisi
    *adli sicil kaydı(İngilizce ) ve fotokopisi
    *banka döküm (İngilizce)
    *nüfus kayıt örneği ve fotokopisi
    *2 adet fotoğraf

Yeşilkart forum ‘a , herkese her şey için tekrar teşekkür ederim.

• @ametin-k Hayırlı uğurlu olsun.Tüm ailenize mutluluklar.Ayrıntıları paylaştığınoz için teşekkürler🙏Darısı başımıza

• Darısı başınıza inşallah 🙏

• Öncelikle herkese iyi forumlar. Yaklaşık 5 ay önce yapmış olduğum greencard mülakat deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim. Yaklaşık başvurumdan 20 ay geçmiş bulunmakta ve ben 2 gün sonra Amerika ya gidiyorum. Uzun ve meşakkatli bir yol öncelikle bunu belirtmek isterim sonuçları güzel olacak inşallah. Bir gün Mail ile bana mülakat tarihim açıklandı ve 13 Aralık 2023 saat 8.30 a greencard mülakatımın olduğunu bu süre zarfında (yaklaşık 4 ay gibi bi sürede) bana gerekli evrakların toplanıp Ankara da yeni açılmış olan konsolosluğa gelmem söylendi. Gerekli evrakları yavaş yavaş toplamaya başladım bir çoğu e devletten çıkıyor ancak bası belgeleri ıslak imzalı ve kaşeli istiyorlar onlara dikkat etmenizi öneririm bu bilgiler kendi resmi sayfasında var. 9 Aralık 2023 tarihinede Unganlardan Sağlık raporu için randevu oluşturdum. Maximim 4 gün öncesine randevu almanız gerekiyor yoksa yetişmeyebilir ben biraz risk almış gibi oldum. 7 Aralıkta Ankara ya dayımın yanına gittim. O sırada çok koşturma içinde oluyorsunuz zaten. Randevu tarihimde sağlık raporu almaya gittim ve her şeyin doğru olduğunu ancak 4 tane covid aşım olmasına rağmen son 1 yıl içinde aşı olmadığım için 1 biontech aşısı olmam daha gerektiğini söyledi oradaki hanımefendi. Gerekli işlemleri biz burda yapalım siz gün içinde aşınızı olup aşı kartınızı getirirsiniz dediler. Öncelikle sizi üst katta bulunan laboratuvara yönlendiriyor ve orada kan ve idrar testi veriyorsunuz. Burada farklı bir ücret ödüyorsunuz. Daha sonrasında belgelerimle tekrar aşağıya indim ve beni bir alt kata yönlendirdi. Burda da akciğer röntgeni çekiliyor burda her hangi bir ücret vermedim. En son başladığım yere gittiğimde son aşama olan doktorun odasına girip ameliyat önlüğü giymenizi istiyorlar sadece boxer kalacak şekilde. Daha sonrasında doktor gelip size belli sorular soruyor ve vücudunuza bakıyor kontrol amaçlı. İlaç kullanıyor musun? Hastalığın var mı? Gibi gibi bir kaç sorunun ardından eksik aşılarınızı yapıyor. Ve bu işlemden sonra orayada ücreti yatırıyorsunuz ve size 2 veya 3 gün sonraya tekrar gelip raporu almanızı söylüyor. O sırada benim covid aşısı olmam gerekiyordu ve haftasonuna girmek üzereydik. Ankara da bulunan yeni yapılmış şehir hastanesine gittim ancak kimse yardımcı olmadı burda aşı yapmadıkları artık başka bir yerde yaptırmam gerektiği belirtildi. Mhrs yi arayarak mamak devlet hastanesinden randevu aldım ve uzun bir otobüs yolculuğundan sonra mamak devlet hastanesindeki beyfendi (müdür yardımcısı diye geçiyormuş sanırım) biz burda alı yapmıyoruz dedi. Bu gibi aksiliklerin olabileceğini düşünüp sağlık raporu ve mülakat tarihi arasında biraz zaman bırakmanızı tavsiye ederim. En son ertesi güne başka bir hastaneden randevu alıp sabah saatlerinde aşıdan sonra aşı kartını Unganlar a teslim ettim. Bu bir haftam gerçekten koşuşturma içerisinde geçti ama hiç yılmadım. Nüfus kayıt örneğimi yukarda belirttiğim gibi ıslak imzalı ve kaşeli istiyorlarmış ben bunu sonradan farkettim ve son gün kala nüfus dairesinde zar zor alabildim. Bu tarz durumlara dikkat etmenizi öneririm. Bankada göstereceğim parayıda para yerine mal varlığı göstermeyi tercih ettim. Bankada yaklaşık 40 bin tl ve üzerimde 1 m tl değerinde araba vardı. Arabanın satış sözleşmesi ve ruhsatınıda yanıma aldım. Bankadan geçmişe dair 12 aylık hesap dökümü istiyorlar ıslak imzalı. 12 aralık günü sağlık raporumu almaya gittim. O zamanın tl si ile sağlık raporu ve laboratuvara 13.259 tl vermişim. Bana kapalı bir zarf, beyaz bir a4 kağıdında fotoğrafım ve yapılan aşıların olduğu bir kağıt ile cd verdiler. Bu kapalı zarfı mülakatta yanımda götüreceğimi diğer ikisinin bende kalacağı ve saklamam gerektiğini Amerika ya girerken lazım olacağı söylendi. Sağlık raporundan kalıp kalmadığınız size söylenmiyor çünkü görüşme ücretide vereceksiniz eğer sağlık raporundan kaldığınızı öğrenseniz zaten gitmezsiniz. O yüzden böyle bir taktik yaptıklarını düşünüyorum. Ertesi gün mülakatım olduğu için yanımda 330 dolar nakit aldım o gün dövizciden sizede bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim ya nakit tl ya nakit dolar yada kartta döviz hesabınız varsa döviz hesabınızdan dolar çekebiliyorlar. Gitmeden önce nakit 330 dolar hazırlarsanız daha mantıklı bence.Ertesi gün sabah 6 da uyandım hava daha zifiri karanlık ve Ankara nın en soğuk olduğu dönemler. Mamaktan Çukurambara gitmem gerekiyor. Telefonu yanımda götürüp götürmemek arasında kaldım ama götürme kararı aldım en kötü bir yere veririm düşüncesi ile. Hiç unutmuyorum içinizi çok değişik bir duygu heyecan gibi bir şey kaplıyor. O gün o otobüs hattının ilk seferine bindim sabah erken saatlerde ve kızılaydaki metroya doğru yola koyuldum. Kulağımda kulaklık müzik dinleye dinleye gidiyorum. Zaman geçmek bilmiyordu adeta hava hala aydınlanmamıştı metroya binerken. Neyse sonunda Çukurambardaki yeni konsolosluğa varmış bulundum direkt önünde metro durağı var aklınızda bulunsun. Girişini bulmam çok zor olmadı çünkü tahmini 50-100 kişi bir kalabalık kapıda bekliyor oluyor. Benim düşüncem orada bir cafeye falan telefonu bırakırım gibi düşünmüştüm ama o saatte hiçbir yer açık değildi. Oradaki polislere sorduğumda bir tane orta yaşlarda abi arabanın bagajında para karşılığında emanet aldığını söylediler ve bende kulaklık ile telefonu ona verdim. Elimde sadece evraklarım pasaportum var ve sıraya girdim. İlk önce cam paravanın arkasında bir tane konsolosluk görevlisi var ve 7.45 randevusu olanları önce çağırdı kesinlikle bir temas içinde olamıyorsunuz önünde kurşungeçirmez cam ve altta bir çekmece var evraklarınızı oraya koymanızı ve x ray kısmına devam etmenizi belirtiyor. Çocuklu ailelere öncelik sağlıyor o konuda mağdur olmuyor çocuklu ve bebekli aileler. Bahçesinden içeri girmeden önce havalimanlarındaki güvenliği andıran sepetlere kemerinizi eşyanız varsa eşyanızı koymanızı söylüyorlar ama kesinlikle elektronik bir şey almıyorlar. 2 kişi üst araması yapıyor ve bahçeye giriyorsunuz. Size evraklarınız veriliyor montunuzu kemerinizi takıp ileri doğru yürüyüp sola dönmeniz söyleniyor. Kocaman bir bina ve kocaman bir bahçede yürüdükten sonra içeri giriyorsunuz lüks bir banka hayal edin ona benzer bir iç dizaynı var. Sol tarafta 3 kişiden oluşan bir danışma gibi bir yerden hanımefendi sizi çağırıp bir kağıt veriyor. Bu kağıtta her hangi vize alamadığınızda görüşme ücretinizi geri alamayacağınızı belirtiyor. Okuduktan sonra geri verdim ve oturup beklemem gerektiği söylendi. İçerde çocukların oyun oynayabileceği ufak bir alan yapılmış. 10,15 dk sonra ayaktaki bir beyfendi isimleri okumaya başladı ve benimde ismim okundu. Vezneye geçip ücreti yatırmam için vezneye yönlendirdi. Önümdeki beyfendi yukarıda belirttiğim hatayı yapmış karttan parayı çekmek istedi ancak döviz hesabı olmadığı için parayı çekemediler ve yanında telefon nakit para bir şey olmadığı için belli bir süre verdiler ve bu süre içerisinde bu problemi halledip gelmesi gerekiyordu yani bu duruma düşmemek için nakit dolar götürmek daha mantıklı olacaktır. Vezneye ücretimi yatırdıktan sonra bana bir sıra numarası ve makbuz verdi. Sağ tarafta numaramın yanacağı görevlinin oraya gidip evrakları vermem söylendi. Sağ tarafta direkt numaram yandı ve aynı şekilde camın karşısında bir hanımefendi vardı ilk bahçeden girerken olduğu gibi. Şu şu şu belgeleri aşağıdan verin lütfen dedi o sırada ben lazım olur diye sitese yazan bütün evrakları götürmüştüm ama bir kaç tanesini almadı. Hangilerini aldı hangilerini almadı tam hatırlamıyorum. Bu kısımda mülakatı ingilizce mi türkçe mi yapmak istediğimi sordu ve ben türkçe olmasını istedim riske atmamak için. Sonra bende ekstra olarak arabamın ruhsatını da vermek istiyorum dediğimde neden diye bir soru yöneltti bana. Bu aracı mal varlığı olarak göstermek istediğimi belirttiğimde kabul etti ve öbür tarafa geçip aynı numara ile sıra beklememi söyledi. Sıra beklerken mülakat olan kişileri izleyebiliyorsunuz. 2 tane mülakat yapan görevli vardı. İster türkçe ister ingilizce mülakat yapabiliyorsunuz. 2,3 sıra başkaları mülakat olurken dinledim biraz heyecan biraz stres vardı yalan yok. Sonrasında benim numaram yandı ve sıramın yandığı bankoya ilerledim. Arkamda yaklaşık 30,40 kişi var ve beni dinliyorlar ama inanın hiç takmadım normalde böyle şeylerde takarım ama arkaya hiç odaklanmadım ve mülakata başladık. Öncelikle arada yine cam paravan var. 2 kişi camın arkasında görevli ingilizce konuşurken yanındaki hanımefendi de tercümanlık yapıyor. İlk olarak elimi kaldırarak verdiğim bilgilerin doğru olduğuna yemin ederim der misin? Dedi ve bende aynı şekilde tekrar ettim. Yanındaki hanımefendi tersleyerek sadece evet demeniz yeterli dedi. Daha sonrasında çok basit bir ingilizce ile orada ne yapacağımı, hangi eyalete gittiğimi, burda ne işle meşgul olduğumu, bankamda ne kadar param olduğunu sordu ve çok güleryüzlü bir beyefendiydi 2,3 dk süren bir mülakatın ardından. Tebrik ederim yeni hayatınızda başarılar iyi uçuşlar, vizenizi onaylıyorum dedi ve yüzüme kocaman bir gülümseme geldi. Sonrasında içerden bahçeye çıktım ve güneş daha yeni yeni doğmaya başlamıştı direkt yüzüme vuruyordu. Mülakata girmeden önce bende forumda böyle deneyimleri okuduğumda bir arkadaşta aynı şekilde yazmıştı ve o bahçeye çıktığında yüzüne güneş vururken we are the champions şarkısı aklımda çalıyordu demişti ve aynı şekilde bana da oldu bu ☺️. Bahçeden de çıktıktan sonra telefonu ve kulaklığı alıp metro girişinin orda bir cafeye oturup kahve ve sigara keyfi yapmıştım. Kulaklıktada we are the champions çalıyor tabiki ☺️. Annemi babamı bir iki kişiyi daha arayıp bu mutlu haberi paylaştım. Gerçekten anlatılmaz yaşanır diye bir deyim var ya bu duyguları gerçekten isteyen herkesin yaşamasını temenni ederim. Hiçbir zaman hedefinizden şaşmayın mücadele edin zor oluyor ama sonucu çok güzel. 2 gün sonra uçuşum var ve California Los Angeles şehrine iniş yapacağım. Eğer aklınıza takılan sormak istediğiniz bir şey olursa yazabilirsiniz. Beğenirseniz sevinirim yaklaşık 1 saattir yazmaya çalışıyorum ☺️. Herkese tekrardan iyi forumlar.

• @orkunktt Yeni hayatinda her seyin kolaylikla ve gonlunce olmasi dilegiyle...

• @ikizbabasi çok teşekkür ederim gerçekten aklımdan geçmezdi böyle bir durum isteyen herkese çıkar inşallah

Benzer Başlıklar

• 1256
  • 516
  • 6498
  • 4655
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

43.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.4k

| | | |