DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ATS16 Çok teşekkür ediyorum

• @ametin-k tebrik ederim hayırlı olsun vizeniz.

• @serza merhaba bu yıl çok çok ekstra bir şey olmadıktan sonra maalesef mülakat sıranız Ankara için gelmeyecek gibi duruyor. Umarım çok çok ekstra bir şey olur ve bekleyen herkes mülakatını alır

• @Emirhan-Baydur mülakat günü Amerika'daki verdiğiniz adres için güncel midir diye size sorulacaktır. Güncel değilse yeni adresinizi beyan edebileceksiniz. Forumda araştırma yaparak daha fazla detay edinebilirsiniz iyi forumlar

• @ametin-k sizi ve beraberinizdeki vize alan tüm herkesi tebrik ediyorum.

İnşallah bir an önce bana da olumlu dönüş yaparlar (zira şu ana kadar olumlu bir cevap alamadım) yaşadığınız bu heyecanı bizde yaşarız.

Ayrıca vakit ayırıp süreci en ince ayrıntısına kadar anlattığınız ve sürekli paylaşım yapın şeklindeki uyarılarınız için de sizi teşekkürlerimle takdir ediyorum.

Umarım sonraki hayatınız dilediğiniz gibi geçer.

• Ankaranın bültenini nasıl öğrenebiliriz şu an kaç dosya numarasında

• @ATS16
    Slmlar asli ve ilk 4 sayfanin fotokopisi yeterli.

• @Ercan-Kaplan çok teşekkür ederim dilerlekleriniz için , Lütfen vazgeçmeyin, devam edin mail atmaya, gün doğmadan neler doğar, Sürecimizde başarılar dilerim

• @sonokege Çok teşekkürler , sürecinizde başarılar dilerim

• Selamlar herkese. Bu forum olmasaydı asla gerçekleşeceğini düşünmediğim Viyana’daki mulakat deneyimimi buraya yazmayı bir borç bilirim. Süreç içerisindeki kilit sorularıma cevap veren @gucarslan, Forum Yöneticileri ve tüm üyelere ayrı ayrı tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Giriş;

Mart sonuna doğru (Current olur olmaz) 5 konsolosluğa (İngiltere, umman, hong kong, belgrad) taşıma talebi mailleri ilettim. 3 gün içerisinde tamamından red veya oturum talebi istendiğine ilişkin mail gelmişti. Viyana’da mailinde Kabul edemiyorz, tekrar yazmayın ve bu maili cevaplamayın şeklinde dönüş yapmıştı. O andan itibaren ne Viyana’ya ne de başka konsolosluğa tekrar yazdım. Çok geçmeden yine Viyana’dan dosya taşımayı hala düşünüp düşünmediğimi soran bir mail gelmişti ve tabiki hemen istediğime dair geri dönüş yaptım. Bir hafta sonra mülakat tarihini belirten bir mail aldım. Katılıp katılamayacağımı soruyordu. Daha sonra bu maile dönüş yaptım. (Schengen onaylandıktan sonra.)

Schengen;

Öncelikle bilinen bir durum, Schengen için vize randevusu sıkıntılı ve red yeme olasığı da başvuru şartlarına dikkat edilmediği sürece yüksek. Viyana’dan kabul almışken Schengen reddi ile karşılaşmak ve mulakata katılamamak gerçekten çok yıkıcı olurdu benim için. Viyana konsolosluğunun mailinden hemen sonra Schengen için VFS’den (Sadece Avusturya için) randevu aramaya başladım. Başka ülkeler de denenebilir, ilk giriş vize alınan ülkeden yapılarak Viyana’ya rahatça seyahat edilebilir. Sonuçta Avrupa ülkeleri arasında sınır kontrolü yok. Sonuç olarak 4 Nisan için randevu buldum ve hemen gerekli evrakları hazırlamaya başladım.

• Banka hesap dökümü: Burası en kritik nokta bence, Avusturya kesinlikle Amerika’da yaşayabilecek maddi yeterliliğiniz, buna ek olarak Viyana’da seyahatinizi finanse edebilecek birikiminiz var mı ayrı ayrı değerlendiriyor. Bende sürecin başından beri birikim yaptığım için yeterli miktar 3 aylık dökümde açılış bakiyesi olarak bulunuyordu.
    • Son 3 aylık bordro (şirketim ingilizce veriyor)
    • Yine şirket vize için mevcut pozisyonum ve maaşımla ilgili ek bir doküman verdi
    • İşyeri tarafından seyahat amacım ve sürem ile ilgili yazı (Amacıma DV mülakatı yazdım turistik vs. karıştırmadım.)
    • E imzalı Ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, şirketin faaliyet belgesi
    • Askerlik durum belgesi
    • İkametgah belesi
    • Arşivli adli sicil kaydı
    • Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
    • Otel uçak rezervasyonu
    • Kimlik fotokopisi
    • Pasaport fotokopisi
    • İngiltere vizem ve geçici oturum kartımın fotokopisi (8 ay dil okuluna gittiğim için vermişlerdi)
    • Niyet mektubu : Neden dosyamı viyanaya taşıdım, seyahat geçmişim, kısaca greencard’a başvurma nedenim (kariyer için yazmıştım) vs. olabildiğince açıklayıcı ve kısa bir şekilde yazdım.

Aklıma gelenler bunlar. Seyahat süresini 8 gün olarak yazdım. Vize de 8 gün tek girişli çıktı. 1 yıla yakın ingiltere tecrübem vardı daha önce (2022), geçmiş bir schengen vizem yoktu. Bilinen bir şirkette 2 yıldır çalışıyorum. Süre olarak ilk başvuruda siz ne talep ederseniz o kadar veriyorlar sanırım.

Sağlık Mülakatı;

Mülakattan 4 gün öncesine randevum vardı. Aslında ilk mail attığımda mülakattan bir gün öncesine (27 Mayıs) vermişlerdi, fakat ben mülakata yetişmesi için biraz geriye çektim. Gerekli tüm aşılar için (Yaşımı dikkate alarak) antikor testi oldum. Polio için annemin saklamış olduğu ve daha sonra bulduğumuz çocukluk aşı kartının çevirisini verdim. Bu kart üzerinde talep edilen bütün aşılar vardı fakat ben ikisini de teslim ettim. Konsolosluğa attıkları mailde bu karttaki aşıların bilgisini girmişler. İlk girişte bir form dolduruyorsunuz adres, pasaport bilgileri, tr adresi.. Daha sonra bir süre bekleyip öncelikle hemşire ile görüşme yapıyorsunuz.

Hemşire klasik soruları sordu;

Alkol sigara uyuşturucu bağımlılığı var mı?
    Ameliyat geçmişi (Bademcik ameliyatı olmuştum dedim, doküman yoktu ve önemli değil dedi.
    Tansiyon ve ateş ölçümü. Tansiyonum yüksek çıktı çünkü ölçüm cihazını kıyafetin üstüne denk getirdi. Fark etmedi sanırım. Biraz yüksek heyecandan sanırım dedi. Ben de hayır açlıktan diyince güldü. Bir problem olmadı açıkcası.
    Ek olarak TDAP aşısı olmamı söyledi (Aşı kartındaki muadil aşı Kabul edilmedi sanırım) ve kan örneğiyle birlikte aşıyı yaptı.

Doktor Muayenesi;

Sadece iç çamaşırı ile kalıyorsunuz. Kadın bir doktor kontrolleri yaptı. Refleks testleri uyguluyor. Sırt üstü uzandırıp Kalbinizi ve karın bölgenizi dinliyor. Bir tek kalbiniz biraz güçlü atıyor dedi. Orada neyi kastetti anlamadım ama en sonunda her şey iyi görünüyor bir problem yok diyince rahatladım. Daha sonra bir doküman imzalattılar, rıza ve doğru ifadeler verdiğime ilişkin taahhüt metni. 3 imza kutucuğu var, ortadakini doktor ofisinde boş bırakıyorsunuz, röntgen merkezinde imzalatıp taratıyorlar ve size geri veriyorlar.

Daha sonra röntgen için 13A otobüsüyle, (Klinikten sola dönüp ilk durakta bekleyin, duraktaki tabelada zaten otobüsün adı yazıyor) röntgen kısmına geçtim. Girişten iki numaraya basıp sıra numarası aldım, eğer birisini çağırdıklarında kimse gitmiyorsa ben gidiyordum çünkü ismimi çok garip telafuz ediyorlar. Röntgen için üstünüzü çıkarıp bekliyorsunuz bir odada. Daha sonra röntgen odasına alınıyorsunuz. Çekildikten sonra bekleme alanında bir süre bekledikten sonra cd’nin olduğu bir zarf veriliyor ve süreç burada sonlanıyor.

Mülakat;

Mülakat 28 Mayıs 1.30’da idi. Fakat Zeynep Hanım ve Mehmet Abi hepsinden önce adımı seslendiklerini söylediler. Mehmet Abi aramış fakat ben telefonu duymadım. Neyse 1.30 gibi içeri girip güvenlik kontrolünden geçtim. Durumu anlattım beni çağırmışsınız ama randevum 1.30’da diye, sorun değil dediler. 4 Numaralı bankoda evrak teslimi yaptım.

• Diploma Aslı ve bir fotokopi (Diplomam ingilizce ve türkçe bu nedenle çeviri yaptırmadım),
    • Formül A iki adet,
    • Banka Hesap Dökümü (Sadece bakadaki parayı belirten dokümanı ve USD hesap dökümünü aldı aldı, TL hesapdökümü vb. geri kalanları geri verdi),
    • Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı,
    • İki adet fotoğraf,
    • Yeni Amerika adresi,
    • Ve pasaport,

Daha sonra ücreti ödeyip bekleme kısmına geçtim. Önce Zeynep Hanım, sonra Mehmet Bey vizelerini aldılar. Sonra 6 numaralı bankodan tekrar adım okundu ve sıra bana geldi. Sağ elimi kaldırıp doğru ifade vereceğim konusunda yemin ettim

Konuşma şu şekildeydi:

Evli değilsiniz değil mi?

• Hayır

Amerikada daha önce bulundunuz mu?

• Hayır

Başka bir ülkeye seyahatiniz oldu mu?

• İngilterede 8 ay kadar dil okulu için bulundum

Şuan ne iş yapıyorsunuz, amerikada ne yapmayı düşünüyorsun?

• Uluslararası Denetim şirketlerinden birisinde denetçi ve finansal denışmanlık yapıyorum, aynı işi sürdürmek isterim dedim.
      Şirket size amerika için olanak sağlar mı?

• Değişim program var buna başvuracağım ama kesin değil,

Sorun değil bence (Şirketin ismi) referansıyla rahatça iş bulabilirsiniz dedi.

Nereye gideceksin, tanıdık birisi var mı vb. ek bir soru sormadı. Bilgi girişi yaptıktan sonra tebrik ederim onaylıyorum dedi ve bayrak verdi. Çok kısa sürdü, 30 Mayıs tatil biraz uzayabilir teslim dedi. Ben de 30 Mayısta vizem bitiyor ama yetiştiremezseniz bir çözüm bulurum dedim. Daha önce de bu durumla ilgili yazmıştım onlara. 2 gibi konsolosluktan ayrıldım. Saat 3 civarında vizenizi yarın basacağız, 11 gibi gelip konsolosluktan alabilirsiniz şeklinde mail geldi. Ertesi günü belirtilen saatte konsolosluktan mail geldi ve kapıdaki güvenliğe kimlik + Gelen maili göstererek içeri giriş yaptım ve pasaportumu teslim aldım.
    Sürecim bu şekildeydi. Herkesin hayallerine kavuşmasını ve gittikten sonra arzu ettikleri hayatı yaşamalarını temenni ederim. Tekrar yeşilkart foruma teşekkür ederek yazımı sonlandırayım. İyiki varsınız.

• @erene Vizeniz kutlu olsun, yeni hayatınızda başarılar 🙂

• Arkadaşlar, KCC tarafından dosya taşınma işlemi yapıldığında ds-260 formunda hala eski konum görünüyor ama KCC sizin planlamanızı yaptığında (ESC) sayfasından kontrol ve onayını verince değişiyor sanırım. Doğru mu anlamışım. Ve dosyanı taşıdığında KCC tarafından taşınan konsolosluk dosyanızı neden ve nasıl taşıdınız gibi sorular soruyor ve kanıt istiyor mu nasıl oluyor süreç bilenimiz var mı acaba?

• @erene Vizeniz Hayırlı olsun ,yeni hayatınızda bol şans 🤞🏼.Bir sorum olucak size 8 ay İngiltere’de kalmışsınız polislik belgesi isteniyor mu? Ben de 9 ay KKTC de kaldım polislik belgesini merak ettim açıkçası

• @pnarr Merhaba çok teşekkürler. Hayır istemedi. 8 ay kaldım dediğimde sebebini sordu sadece. Dil okulu dedim. Ama her ihtimale karşı orjinal polis kaydını götürmüştüm. 3 yıl öncesine ait bir belgeydi. Kurallara göre 12 aydan fazla kalınan ülkeler deniyor zaten.

• @serserotek

Bu sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum.
    Kcc üzerinden dosya taşıdığınızda konsolosluk neden diye soruyor mu? Sizin oturumunuz olup olmadığını kontrol etmek istiyor mu?

• @mehmetizmirli Hong kong a ne zaman mail attınız cevap ne zaman geldi. turist vizesini kabul ettiler mi kısaca bahseder misiniz

• ⭐⭐⭐

@serserotek KCC nin tasimis olamsi Konsoloslugun mulakat verecegi anlamina gelmez, mulakat verse de ek belge isteme ve reddetme hakki onlardadir.

• Bu gün sağlık muayenemiz vardı. 4 kişilik aile olarak girdik . Bizlerden sadece covıd aşı belgeleri ve çocukların aşı listelerini verdik pasaportlar
    Ben ve eşimden kan tahlili istendi
    Çocuklardan istenmedi
    Ben ve eşim 12 yaşındaki oğlumla 2şer aşı yapıldı 3 yaşındaki kızıma 1 aşı yapıldı
    Çocukların aşı kartları hepsi eksiksiz olmasına rağmen aşı yapıldı.
    Eşimle benim kan tahliline 95 dolar verdik
    Muayene ve aşılar için toplam 1.060 dolar verdik
    Toplamda 1.155 dolar ödedik pazartesi günü sonuçları alcaz .

• @ahmetyorulmaz geçmiş olsun sonuçlar iyi kısmetse 6 haziranda bende unganlardayım inşallah bu aşamayıda geçerim mülakatta başarılar

• @mymuyi henüz bir deneyim veya bilgi sahibi birinden bir yanıt alamadım umarım bir sorun teşkil etmez bakalım

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

43.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.7k

| | | |