DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Sedat-Yıldız hayırlı olsun.. tebrik ediyorum..inşallah Aileniz ile beraber istediğiniz gibi güzel bir hayat yaşarsınız

• Merhabalar. Öncelikle doğru başlığa yazıp yazmadığıma tam emin olmamakla beraber hata yaptıysam kusura bakmayın. Amerika ya geleli 3 gün oldu ve her şey çok güzel ilerliyor. Birinci sorum ortalama ssn ve green card ne zaman gelir. ikinci olarakta bana Amerika ya girişten sonra 30 gün içinde buranın askerliğine başvurmam gerektiği yazıyordu. Daha doğrusu bir seferberlik halinde 18-25 yaş arasındaki erkeklerin başvurması gerektiği. Bahsettikleri url ile girdiğimde yanlış sayfa çıkıyor yardımcı olur musunuz?

• @orkunktt selamlar, SSN 10 gün içerisinde ortalama geliyor green card ise 90 güne kadar sürebiliyor benim 60 günde gelmişti, askerlik için ise link bu şekilde, ssn geldikten sonra gönderilebiliyor birde ilk ssn geldiğinde internetten olmayabiliyor sisteme düşmediği için, ben mail ile gönderdim bağlantı metni

• Herkese merhaba. 2 yıllık bir beklemenin ardından "mülakat deneyimleri" başlığına yazmak sonunda nasip oldu. Geçen sene eşimin adına çıkan dosyamızı eşim çabalarıyla Viyana'ya taşımıştı. Ancak dosya numarası 35k olduğu için dosya aktif olmamıştı. Bu sene de benim adıma çıkan 7k dosyamızı buradaki paylaşımlar sayesinde haberdar olarak taşıdık. Kaderimizde Alize Hnm ile tanışmak varmış demek ki.
    Bize önce 30 Nisan 2024 için Molnar'da sağlık görüşmesi, 2 Mayıs 2024 (Perşembe) konsolosluk görüşmesi teklif edildi. Eşimin iş durumu (fikir olması açısından: eşim avukat ve 30 Nisan’da Yargıtay'da duruşması vardı, ki Yargıtay duruşması pek sık olmaz aslında) nedeniyle tarihlerin uygun olmadığını, önce Molnar'a sonra konsolosluğa bildirdik. Molnar konsolosluk için sorun olmayacaksa mülakat görüşmesinden sonra sağlık randevusu verebileceklerini söyledi. Konsolosluğun da kabul etmesi ile 3 Mayıs 2024'e (Cuma) de sağlık görüşmemizi aldık.
    Konsolosluk Görüşmemiz: 13:00'teki görüşmemiz için erkenden gidip yakındaki Elias Cafe'de oturduk. 12:50 gibi aşağıda beklemeye başladık ve buradan bir arkadaşla karşılaştık. Yukarı çıktığımızda kapıda küçük bir sıra vardı. Sıramız geldiğinde kapıdaki görevli benim adımın listede olduğunu ancak eşimin adının listede olmadığını söyledi. Eşim: “Küçük bir çöküp ağlama isteği sırasında sağolsun buradan bir arkadaş "üzülmeyin, sabah benim de adımı bulamamışlardı, sonradan haloldu" diyince az buçuk kendime geldim. Ve sonra içeri çağırıldım.” Bu sırada ben içerde hop oturup hop kalkıyorum, camın arkasında olduğu için sesimi duymayacağını düşünüp yüzüğümü gösterip dışarıyı işaret ediyorum. Sakin ol otur, ayakta durma gibi bir şeyler söylüyor. Derken eşim de içeri alındı ve beklemeye başladık. İçeride bir iki kişi daha vardı, onların işlemlerinin ne olduğunu bilemiyorum ama burada okuduğumuz deneyimlere nazaran uzun bekledik gibi geldi. Sonra soyadımız söylendi ve elimizdeki belgelerimizi teslim ettik. Asıl talihli için: - pasaport (ilk bilgi sayfasının fotokopisini almıştık, bu fotokopiye "bu pasaport US Viyana konsolosluğundadır" şeklinde bir ibare yazılıp kaşe imza yapıldı. daha sonrasında da tax free ve exchange ofiste pasaport sorulduğunda bu fotokopilerin sebebini anlatarak kullanımda herhangi bir sorun yaşamadık.) - 2 fotoğraf - en yüksek diploma - formül A (geçen sene almışız e-devletten, denemek amaçlı. Sistem herhangi bir değişiklik olmadığı için yenisini vermiyor.) - formül B - finans kayıtları (banka dökümleri vb. imza sirkülerini almadı) - adli sicil belgesi eşim için: - pasaport (aynı şekilde kaşeli imzalı ile kopyasını aldık.) - 2 fotoğraf - formül A (küçükken aile kütüğü başka şehirden yaşadıkları şehre taşındığı için e-devletten ulaşılamıyor. Nüfus müdürlüğünden alındı, çevirtmedik.) - formül B - adli sicil belgesi (1 sene Almanya'da öğrenciliği olduğu için hem Türkiye'den hem de Almanya'dan) Başka da bir belge istenmedi. Bu aşamadan sonra gittik kişi başı 330 doları kredi kartı ile ödedik. Belgelerimizi verirken Alize Hnm, ödeme yaptığımız makbuzları saklamamızı söyledi. (pasaportları teslim alırken mi, USCIS için mi o kısım biraz flu, halen saklıyoruz o sebeple :))) Sonra mülakat için soyadlarımız seslenildi: İkimiz de İngilizce biliyoruz. Herhangi bir yardım talebinde bulunmadık. Önce yemin edildi. Daha sonra asıl talihli ağırlıklı olarak birkaç soru soruldu. Daha önce 3 sene Amerika'da yaşadığım için daha çok oradaki deneyimlerime odaklı bir görüşme oldu. - Daha önce Amerika'da yaşamışsınız? Nereye gitmek istiyorsunuz? +Houston. -Daha önce Houston'da mı yaşamıştınız. +Hayır West Virginia'da yaşamıştım. - Ah evet. Sonra bir süre bilgisayara baktı. Ve beklenen o soru soruldu: - What happened in WV? (West Virginia'da ne oldu?) (Özellikle söyleniş şeklini de yazıyorum, çünkü geçen seneki turist vizesi görüşmemizde de aynı şekilde soruldu) +Sanırım DUI (driving under influence- alkollü araç sürüşü) soruyorsunuz? - Evet. + (Burada olayı anlattım. Durum alkollü araç kullanımından çok akşamdan kalma gibi bir durum. Herkesin özelinde durum değiştiği için asıl durumu açıklamak yerine, durumun kabaca özetini yine de belirtmek istedim.) - Tamam problem değil, anladım. Eşime pek de soru sorulmadı açıkçası. Hatırladığı tek şey, giriş seviyesi işlerde çalışacağını söylemiş olması ama bunun için soru soruldu mu, genel bir konuşma sırasında verilen bilgi miydi net hatırlayamıyoruz. - Ben biraz not alacağım, sizi bekleteceğim. .... - Tamam, herhangi bir sorun yok. We welcome you to the US. + (eşim) yani kabul edildi mi şimdi? (bir Türk onaylanma hastalığı) -(gülerek) evet onaylandı. bu etap bu şekilde, güzel bir şekilde tamamlandı.

Sağlık Kontrolü: 03.05.2025 Cuma Molnar Randevumuz 09:00'da idi. Biz daha önce korona aşısı yaptırmamıştık. Bu nedenle ilk aşımızı 28.04.2024'te hastanede yaptırdık. Tek doz olması sebebiyle burada tekrar etmek istedim. verdiğimiz belgeler: - Pasaportlarımız konsoloslukta olduğu için, pasaportun aslı değil fotokopileri (bunu gitmeden önce sormuştuk, onlar da ilk sayfalarının fotokopisinin yeterli olacağını söyledi) - korona aşı kartı - bağışıklık kan testi sonucu (biz geçen sene yaptırmıştık, bu sene tekrar gittiğimizde intaniye doktoru yaptırdığımız testin ömür boyu geçerliliği olan bir sonuç olması sebebiyle aynı değerlere tekrar bakmadı. Molnar da tarihe takılmadı.) - eşim sağlık ocağından aldığım TDAP aşısı olmuştur ibaresinin yer aldığı ıslak imzalı kağıdı, İngilizce çevirisi ile birlikte; ben de uluslararası aşı kartını (hudut sağlığından alınan sarı defter, içinde daha önceki senelerde yapmış olduğum geziler için sarı humma vb. ile TDAP aşısının yapıldığına dair imza ve ilgili aşının barkodunun yapıştırılmış olduğu) sunduk. Beklerken form doldurduk, sonra onlar bilgisayarda bizimle ilgili form doldurup fotoğraflarımızı çektiler. Yüz yüze görüşmede, doktor asistanı bize ameliyat, göz bozukluğu, psikolojik problemlerimiz vb. olup olmadığını sordu. Aşılarımız üzerinden geçerken, yeni çıkan bir durum olarak (ki 26.04.2024'te email gelmişti bununla ilgili ama o sıra işlemler peşinde koştuğumuz için ilgilenemedik) polio aşısının yetişkinlerde 3 doz istendiğini, bizim bağışıklık kan testinde polio olmadığını, bununla ilgili bir belge de sunmadığımız için ya polio aşısı yapması gerektiğini ya da bağışıklı testi yaparak sonuca göre (ki bunun da sonucunun gelmesinin uzun sürebileceğini) hareket etmesi gerektiğini söyledi. Paşa paşa aşımızı olduk (kişi başı 40 euro). Eklemem gerekir ki; benim uluslararası aşı kartında polio aşısı da vardı. Ancak onu da tek doz olduğu için doktor asistanı kabul etmedi. doktor asistanı kanımızı aldı ve sonra gelen doktor da muayene etti. Muayenemizde de, sadece sırt üstü uzanarak refleks testi (evet biz de anlamadık) ve aşımız yapıldı. oradan da röntgen merkezine gittik. oldukça detaylı bir kağıt hazırlamışlar yeri anlatabilmek için, ama forumdaki anlatımlardan elimizle koymuş gibi bulduk. Buradaki sıra bekleme durumu günden güne değiştiği için çok detaylı anlatmama gerek yok sanırım. Totalde bir buçuk saatte işimizi hallettik ve çıktık. İşlemlerimiz cuma günü bitmiş oldu.
    Dönüş biletimizi 8 Mayıs Çarşamba gününe almıştık. Dolayısıyla pazartesi sabahtan itibaren önce röntgen merkezinden sonuçların çıkıp çıkmadığını öğrendik. Sonra Molnar’dan sonuçları gönderip göndermediklerini öğrenmek istedik. Röntgen sonuçlarını aldıklarını kan testi sonucunu beklediklerini söylediler ve mesaileri saat öğlen 12’de bittiği için işimiz salıya kaldı. Salı günü sabah Molnar, önceki akşam üst üste attığımız maillerden olsa gerek, sağlık dosyanızı gönderdik diye bilgi verdi. Ondan sonra da elçilikten haber beklemeye başladık ve tabii moraller bozuldu. Saat 16:00 gibi elçiliğin olduğu bölgeye gittik, hemen gelin derlerse gidip alalım diye. Akşam 17:00 gibi de artık Marriott otelin lobisinde beklemeye kadar gittik. Ama ses yok elçilikten. Akşam bu moral bozukluğuyla sabah görmeleri için bir mail attık, öğlen uçağımız olduğunu hatırlattık. Neyse ki sabah ilk iş olarak “15 dakikaya elçilikte olun vizeniz basılmış olacak” mailini attılar. Biz o sırada zaten otelden çıkışımızı yapmış elçiliğe giden tramvaya binmiştik bile. Sonuç olarak öğlen dönüş uçağımıza da yetiştik ağzımız kulaklarımızda yolculuğumuzu yaptık.
    Bu satırları da size Texas’taki evimizden yazıyoruz. Bir türlü kafamızı ve zamanımızı toparlayıp aktarmak istediklerimizi yazamamıştık. Umarım yazdıklarımız faydalı olur. Amerika’daki tecrübelerimizi de mümkün oldukça paylaşmaya çalışacağız.

Yeşilkartforum'a katkı sunan herkese teşekkür etmek isteriz.

• @Umut-Şele Teşekkür ederim inşallah bir an önce gelir. Sadece ssn ile ehliyete başvurabilir miyim

• @orkunktt Başvurabilirsiniz.

• @demireser tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler ve vizeyi aldığınız için tebrikler. Finansal konu benim de uykularımı kaçırıyor , "sorry" kısmına gelince benimde gerçekten kanım çekildi ama sonra çok sevindim. Umarım herşey gönlünüzce olur.

• Arkadaşlar merhaba. Evlilik cüzdanının aslı ve fotokopisinin yeterli olduğunu biliyordum. Ancak Ankara vize bölümünden gelen e-postada net bir şekilde şöyle yazmışlar "Marriage Certificate (Original and English Translation)".

Dolayısıyla size sormak istedim yeminli tercümana çeviri yaptırmalı mıyız?

• @Vildan-0 yeminli tercüman gerek yok sadece 2şer tane fototkopi yeterli

• @bdrhn83 Teşekkür ederim. Mülakat deneyimi yazım, okuyan birine küçücük bir fayda sağlayabilirse ne mutlu bana. Dilerim Ankara hızlanır ve mülakat bekleyen herkes süreci olumlu şekilde tamamlar. Yeter ki randevu maili gelsin, yönergelerde istenenlerin tamam olduğundan emin olun, mülakat için endişelenmeyin. Yanlış beyan veya büyük bir hata dışında red almanız pek olası değil bence.

Finansal konuya gelince, biz yaklaşık 25.000 USD'lik evrak verdik, sadece 7.400 USD'lik kısmını aldılar. Finansal varlıklarımızı çok önemsemediklerini düşünüyorum. Bence onlar da biliyor ki, hazıra dağ dayanmaz; buradan götüreceğimiz 20-30K dan daha önemlisi çalışarak hayatını idame ettirebilme potansiyeli. Bir an önce mülakat randevusu almanız dileğiyle.

• @Mansur Merhabalar, tabi taşıyabilirsiniz, size tavsiyem güncel gelişmleri devamlı takip edin, ve vazgeçmeyin, sürecinizde başarılar

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

Son dağıtımda mülakat alan o şanslı DV2024 talihlileri, lütfen imzanızı ve özellikle excel tablosundaki satırınızı güncellemeyi unutmayınız. Bol şanslar!

• merhaba şöyle ifade ediyim benim annem uzun zamandır başvuruyor yaklasık 10 yıldır ve annemın kardeslerı annesı amerıkada kalıyor. gecen hafta cıktı 21 yas altı cocukları da dahıl mualakata gore ben sınırdayım sorun cıkar mı merak edıyorum

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Vildan 0 Vildan 0 

• Sevgili forum ailesi,
    6 Mayıs 2023 tarihinde green card çekilişini eşimin kazandığını öğrenmemiz ile başlayan süreç tam 13 ay sonra vizelerimizin basılması ile sonuçlandı.Dile kolay 13 ay, bolca emek,çaba,stres,üzüntü,umut,umutsuzluk, çokça sabır barındıran 13 ay.

Hikayemizi anlatmadan önce ,bu hikayenin yazılmasını sağlayan yeşilkart forum ailesine,yöneticilerine,forumdaşlara,bilgilerini paylaşan her bir ferdine şükranlarımı sunarım.
    En özel teşekkürü ise bu yıl bize Viyana’nın kapılarını açmasına vesile olan Sn.Sinan Yılmaz’a @sinaanyilmaz borç bilirim.
    İyiki varsınız, herşey için ailem adına teşekkür ederim.

AP sürecimde ilgisini eksik etmeyen Sn.Uğur Gücarslan’a @gucarslan, bu yolda beraber yürüdüğümüz Sn.Hasan Kartal’a @hsn-kartal a ayrı ayrı teşekkür ederim.

Hikayemizin başlangıcını green card sonuçlarının açıklandığı gün olarak varsayıyorum.Zira çekilişe katıldığımızı hatırlamıyor , sonuçlarının ne zaman açıklanacağı bilmiyor, takip etmiyordum.Halbuki hikayemiz bir akşam kardeşimin gelip, salonun beyaz duvarında bizim fotograflarımızı çekmesi ile başlamış.Kimilerinin yıllarca başvurup beklemesi ile geçen adımı , biz ilk başvurumuzda sonucu öğrenmemiz ile atlamış olduk.İşin en kolay ve tek kolay kısmı çekilişi kazanmak oldu bizim için.

Sonuçları öğrendiğim aynı gün forum ile tanıştım.Green card nedir , ne değildir diye öğrenmek isteyenlerin internette karşılarına çıkan en güvenilir sitenin Yeşilkart forum olduğunu anlamak pek uzun sürmüyor.

Forumu okudukça 13K larda olan CN miz ile üstadların dediği gibi Ankara’ya güvenmememiz gerektiğini anlamıştım.İmkanlarımız dahilinde Ankara’nın performansını beklemeden dosyamızı taşımalıydık.Yaz sonunda ailecek schengenimizi hazır etmiştim, olurki Avrupada dosya kabul eden bir ülke olursa vize sorunu yaşamayacaktık.Aralık ayında gidebileceğimiz vizesiz ülkelere ve schengen ülkelerine mail atmaya başladım.Hemen hemen hepsinden olumsuz cevap aldım.Ocak ayında mailleri tekrarladım.Viyana da dahil yine olumsuz dönüşler almıştım.

Şubat başında cağnımm Viyana Türkiye’den ilk dosyasını yani bizi taşıdığını kabul eden maili attı.Yaklaşık bir hafta sonra 9 Nisan tarihine mülakatımız planlandı.
    Viyana’ya dosya taşıma maceramızı, değerli bir üstadın söylediği gibi ‘yollar gide gide biter’ usulü tamamlamış olduk.

Mülakatımızdan yaklaşık bir ay önce molnar randevumuzu planladık.Sağlık raporumuzu alıp gelmiştik.Sırada mülakat vardı.
    Mülakat tarihinde Viyanadaydık.Cağnım Viyana’nın kahramanı A.Hanım tüm kibarlığıyla evraklarımızı aldı.Mülakat için başka bakodaki görevli tarafından çağrıldık.Birkaç bilinen sorudan sonra herşeyin yolunda olduğunu eşimin ve kızımın vizelerini onayladığını ama benim idari işleme tutulmam gerektiğini belirtti.Buruk bir mutluluk ile konsolosluktan ayrıldık.(Aynı gün mülakatı olan @aura ’ya selam olsun)
    Bir saat içerisinde gelen DS5535 formunu doldurup ertesi gün gönderdim.11 Nisan günü eşimin ve kızımın vize basılı pasaportlarını alıp İstanbul’a döndük.
    Sonraki 55 gün beklemek ve sürecin en büyük parçası olan sabretmek ile geçti.5 Haziran Çarşamba günü Viyana konsolosluğundan vizemin basılacağını , pasaportumu göndermem gerektiğine dair maili aldım.
    55 gün sonunda AP sürecim bitmişti.13 Haziran tarihinde vize basılı paSAportum elimdeydi.
    Bizim hikayemiz mutlu sonlandı.Umarım dileyen herkes hayallerine kavuşur.
    İyiki varsın forum ailesi

Sevgiler

• @yusufalak Merhabalar abi, 2 doz covid aşısını 2022 yılında yaptırmıştım. Son 12 ay içerisinde ise 1.doz hatırlatma yaptırdım. Konsolosluk mülakatı için yeterli mi yoksa 2. doz hatırlatma gerekiyor mu.

• @gucarslan'a tekrar teşekkür ederek aynı heyecana kapılan sevgili talihli arkadaşımı da bilgilendirmek isterim. @rarewonder

• @Gupse bu iletiyi okumak icin (daha dogrusu AP sonrasi guzel haber almak icin ) sabirsizlikla bekledim ve hep inandım ohh beee 🫠🫠. Guzel ailen ve sana sans dolu guzel bir yol ve yeni hayat diliyorum 🤍 tekrar cok ama cok tebrik ederim, hersey gonlune gore olsun 🍀 yeniden bulusmak dilegiyle 🌸🌸

• @Irmak-Deli Sıra numaranız nedir? Mülakat aldınız mı? Sürecinizi şu linkte tarif edildiği şekilde imzanıza taşıyın lütfen

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

65

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.6k

| | | |