DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Meksika’dan ABD’ye kaçak geçen Türk vatandaşlarının sayısında rekor artış yaşandı

• Rakamlarla konusalim:

Iltica talebiyle kacak giris yapanlarin sadece %20'si kabul aliyor. Fakat bu rakam, tum dunya ulkelerinden gelen multecileri kapsiyor. Turkiye gibi uzun suredirsavas gormemis, "guvenli", "gelismekte olan" ve toplumsal ayriliklarin ciddi boyutta olmadigi ulkelerden gelen iltica talepleri elbette ki cok daha dusuk oranda kabul edilmektedir.

ABD Iltica kabul sartlari

.

Iltica surecinde sinirdan gecince yapilan ilk basvuru ortalama 6 ay suruyor. Bu basvuru incelenip reddedildiginde itiraz ve mahkeme sureci basliyor ve bu da ortalama 2 yil suruyor. Bu sure icin calisma izni alabiliyorsunuz, fakat onun disinda kendi basinizasiniz. Ulkeden cikis izniniz yok, ise yerlestirme, egitim destegi vs. sosyal yardimlara erisiminiz yok.

Size bir animi daha anlatayim: Sanirim 2000lerin basinda ABD'de calisma vizesi ile kaldigim donemdi. Bir iltica gorusmesinde gonullu olarak tercumanlik yapmistim. Basvuruyu yapan kisi 19-20 yaslarinda genc bir kizdi. Avukat ve Immigration'dan bir gorevli vardi diye hatirliyorum. Onlar soruyor, kiz ifade veriyor ben de ceviriyorum. Hatirladigim kadariyla Turkiye'nin dogu illerinden birinden gelen bir aileye mensup, lise egitimi almis, konusmasi duzgun biriydi. Ailesiyle sehirde yasadigini, genc yasta tanidigi sevgilisinin etkisiyle din degistirmeye karar verdigini (sozde hristiyanligi benimsemisti), ailesinin bunu onaylamadigi icin kendisini okuldan aldigini ve oldurecegini, bu nedenle de onlardan kacarak Amerika'ya geldiklerini anlatmisti. Sahsen ben hikayesine hic inanmamistim. Kiz asiri derecede frapan giyimliydi. Kisa, cok modern bir asimetrik modelde kesilmis siyah saclari, uzun kupeleri, asiri ve koyu bir makyaji ve oldukca dar, mini bir elbise altina giydigi dize kadar uzun cizmeleri vardi. Olaylari anlatirken en ufak bir korku, endise ve uzuntu gostermedi. Bir kere bile ic cekmedi. Bende siddet ve baski magduru birinden cok, kurnaz sevgilisi ile Amerikan ruyasini yasamak isteyen bir gosteris meraklisi izlenimi uyandirmisti. Buyuk ihtimalle de din degistirdigi yalani inandirici olsun diye gorusmeye o kadar acik sacik ve "modern" bir sekilde giyinip gelmisti. Sanki hristiyanligin gostergesi oymus gibi 🙂 Koyu dindar hristiyanlar mutaassip giyinir ve davranirlar ve fazla makyaj yapmazlar oysa. (Boynuna taktigi ucunda hac bulunan kolyeyi de unutmayayim) 🙂

• @pnktr kıza ne oldu sonra acaba 🙂

• @pnktr
    İlginç bir anı olmuş.

Doğruluk iyidir , yalan söyleyen kendine kandırır
    .
    Görmediğimiz , bilmediğimiz bir kişi şimdi ne desek yanlış olur.

Umarım o zaman doğruyu söylemiştir.

• Biden hükümeti, USCIS yetkilileri tarafınadan iltica etmesine olanak sağlamayacak gerekçeleri olan kişileri ülkeye kabul etmemeyi içeren bir taslak açıkladı. Kongreye sunarlar mı bilmem ama Demokratlar bile böyle bir önlem alıyorlarsa Cumhuriyetçiler neler yapmaz.

• @EasternStar

Biraz eski bir kaynak ama burada Demokrat Baskan Obama donemindeki deport kararlarinin Bush ve Trump donemindekinden kat kat daha fazla oldugunu yazmislar. Bu isin Demokrati Cumhuriyetcisi yok kisacasi.

Around 337,000 immigrants were deported from the U.S. in fiscal 2018, up since 2017. Overall, the Obama administration deported about 3 million immigrants between 2009 and 2016, a significantly higher number than the 2 million immigrants deported by the Bush administration between 2001 and 2008. In 2017, the Trump administration deported 295,000 immigrants, the lowest total since 2006.

• @zge

Gorusme oturdugum sehirden uzak bir yerde gerceklesmisti, ve iceriginin, kisilerin kimliginin vs. gizli kalmasi gerekiyordu (mahkeme sonuclanana kadar yani), hatta buna dair bir belge imzalamistim. O nedenle daha sonra ne oldugunu bilmiyorum. Ancak gorusme sirasinda kahve molasi verildiginde kahve makinasinin onunde beklerken kisa bir Turkce sohbetimiz olmustu, ve orada benim surekli bu tur davalarda calisan bir tercuman veya memur oldugumu dusunmus olacak ki "ya bu is ne kadar surer... ne kadar bekleriz... acaba bizi sinir disi ederler mi... hapse atarlar mi... benimkine benzer sebeplerle gelenleri genelde aliyorlar mi... biz butun planlarimizi burasi icin yaptik... vs. vs. gibi bir seyler sormustu. Ellerinde aldiklari tehditlere yonelik saglam bir kanit yoktu. Sadece Turkiye'de iken bir sikayette bulunmuslar, bir iki tane de mektup vardi sanirim annesi veya ablasindan gelen ama dava falan acilmadan iltica etmislerdi. O yuzden cok sanslari oldugunu dusunmemistim. Cunku herkes herkesi tehdit edebilir, kizginlikla veya vazgecirmek icin bir seyler soyleyebilir. Tek basina bu, iltica etmek icin bir sebep degildir. Can guvenliginizin olmamasi gerekiyor. Yani ABD diyor ki "Turkiye'nin savcisi var, polisi var, mahkemesi var, niye once oraya basvurmadin, basvurduysan sonucunu niye beklemedin". Is saldiri boyutuna gecmis olsa; polis kayitlari, karara baglanmis bir davanin tutanaklari ve suclularin hala disarida olup onlara erisebilir durumda olduklarina (mesela ayni sehirde olduklarina) dair bir kanit olsa durum baska olurdu. Onlarin delil diye gosterdikleri seyleri insan danisikli dovusle bile kolayca elde edebilirdi yani. Diyorum ya, iltica karsidan gorundugu kadar kolay bir is degil. O immigration memurlari neler neler goruyorlar her gun.

• Soyle soyleyeyim: gunumuz sartlarinda Turkiye'deki esinden ayrilip tehdit edilen cogu kadin "can guvenligim yok" diye goc basvurusu yapabilir, ve buyuk ihtimalle kabul de alir. Yani onlarin sansi inanin o kizinkinden kat be kat fazladir.

• @pnktr İşte algı yönetimi böyle bir şey, bu verilere rağmen Obama göçmen düşmanı değil ama Trump düşman ilan edildi.

• @Seda-Uysal-Avcı

Yasal yolla gitmek isteyenlere geçmiş olsun.

Gün geçmiyor ki bir ilticacı greencard lıların çukurunu kazmak için uğraşıyor.

Bir lider olup ilticayı komple yasak etmek isterdim.

• Ilticayi onlemenin tek yolu insanlarin bulunduklari ulkede ozgur, guvenli ve refah icinde yasamalarini saglamaktir. Bunun da ilk kosulu bireylere iyi bir egitim ve yuksek toplumsal degerlerin (ahlak) kazandirilmasidir. Ahlakla din ayni sey degildir. Insan hicbir dine inanmayip yine de merhametli, saygili, durust ve caliskan olabilir. Egitim de diploma sahibi olmakla ayni sey degildir. Egitim bilgi ve tecrube sayesinde insanin yeni yetkinlikler kazanmasi demektir. Bu kazanimlarin en onemlisi de bilinc ve sorgulama yetenegidir. Cunku bilinc insana o an bulundugu noktayi gosterir, sorgulama ise gidebilecegi noktayi. Bilincli ve sorgulayabilen insan daha az hata ve daha iyi secimler yapar. Az hata ve iyi secimler yapan insanlardan olusan topluluklarda uretkenlik artar, suc azalir. Eldeki kaynaklar daha iyi kullanilir. Herkes is guc sahibi olur. Hayatin her alaninda kalite yukselir.

Buyuk ve guclu devletler oraya buraya silah satip, savas acip, el altindan suc orgutlerini finanse edip, borsada manipulasyon yapip, NATO'da BM'de aleyhte veya yanli kararlar alip diger ulkeleri zayiflatmaya ve onlarin kaynaklarini somurmeye odakli politikalar gutmeye devam ettikce aslinda kendi kuyularini kaziyorlar. Cunku Dunya kocaman bir mahalle... Mahallenin tamamini koruyup kollamaz, sadece benim bahcem guzel kalsin diye copunu pisligini komsu evlerin onune atarsan gun gelir o evleri sirayla fareler bocekler basar, o komsular da canina tak edip yasanacak tek temiz ev seninki kaldigi icin orayi isgal etmeye gelir.

• @pnktr soyledikleriniz mantikli degil,ozellikle 2.paragraf.
    Bu gocmenlerin geldigi ulkeler(tr dahil) ezelden beri fakir Ve Les zaten. Kimse bana afrikanin,hindistanin vs. abd silah satmadan once super zengin,varlikli olduguna inandiramaz.
    Ozellikle cinli illegal gocmenler var. Abdyle,batiyla,silah satmayla falan alakasi yok bu isin. Cin dis etkilere kapali bir ulkedir.
    Ortadogu her zaman copluktu,o ayri konu.

Dunyayi biraz tanimaniz,gezmeniz,tarihi bilmeniz gerek.

• @charon
    İşin tuhaf tarafı sömürge ve işgalci devletlerin bu iltica olayını çıkarması.

Sömüren de insan sömürülen de insan. Bunlar aynı dünya da yaşayanlar.

Düşmana sığınmak kadar acı verici bir olay yok şu dünyada.

Bu kapitalist düzeni anlamak gerçekten zor.

• Meksika ile ilgili haberleri izlerken aklima 30 sene once oraya yaptigim bir seyahat geldi. O zaman bu kadar yaygin orgutlenmis karteller falan yoktu, buyuk uyusturucu baronlarina bagli yerel ceteler ve ufak silahli gruplar vardi sadece. Su an karteller oyle bir boyuta geldi ki, farkli alanlarda uzmanliklari. uluslararasi sirketler gibi her ulkede, her sehirde ofisleri, egitimli dil bilen uyeleri/calisanlari ve buyume stratejileri var. Karteller belirli bolgelerde devlet gibi davraniyor hatta.

Ancak cok ilginctir ki baska bir cografyada, yine yakindan bildigim ve en son 2019'da gittigim Hindistan'da insanlar kat be kat sefalet icinde yasamalarina karsin boyle bir suc agi olusmamis... Ben bunu suna yoruyorum; Kartelleri yaratan bir yeralti ekonomisi var cunku. Yani onlari besleyen bir duzen, bir alici grubu, o kara paranin geldigi kaynaklar var. Hindistan ise cografi olarak bu tarz "musteri, "alici" ve "pazar"larin oldugu bolgelere uzak kaliyor.. Uyusturucu, silah ve insan kacakciliginin ticaret yollari uzerinde olsaydi, oradaki insanlar da bundan ister istemez nemalanirdi. Fakat bu, sucun hic olmadigi bir yer anlamina da gelmiyor. Aksine, Hindistan'da petty crimes denilen adi suclar cok yaygin.

• ⭐⭐

Bu ileti silindi!

• bakalım nereye gidecek bu iş - işin aslı çok fazla haber yani türklerin yaptığı haberler yok - yabancı basında bunla ilgili haber çıkıyor ama amerikan türk basınından pek yok

neyse !!!

şunu fark ettim ben diyorumki fazla olalım birlik olalım ama şunu gördüm bir kaç fb sayfasında kalabalık olunca insanlar BİRBİNİ YEMEĞE BAŞLAMIŞ

eski gelenler yeni gelenler taş çatlasa % 5 yardım ediyor

birlik olup en azından gc gelenleri havalimanından almak bir kaç gün evinde misafir. etmek ne bileyim ben ya !!!

böyle olmaması lazım diye dşünüyrum eminim diğer millerler bunu fazla fazla yapıyor

AMA KENDİ ADIMA BEN NE ZAMAN GİTSEM SICAK KARŞILANDIM ORADAKİ TÜRKLERDEN BANA YARDIM EDEN OLDU YALAN KONUŞMAM

umarım daha iyi olur hersey.

• @serkanist Greencard talihlisi @mlsrdr isimli kullanıcının mülakat deneyiminin son cümlesi.

O kadar mülakat deneyimi okudum , bana en samimi gelen deneyim buydu.

(Amerika’da da burda olduğu gibi birbirimizi yalnız bırakmayalım.)

Muhtemelen chicago da doktorluk yapmaya başlamıştır.

( Ailelerde birlik yok o yüzden bu millette de olmaz.)

İstisnalar kaideyi bozmaz.

• @Mesut-Hakyemez Burada insanlar "yardım etmek" kelime grubunu çok üzgünüm paraya satmışlar. Çoğu Facebook grupları , whatsup gruplarında yazılanları çoğu " açılır, yapılır, bulunur, götürülür..." gibi çoğu işi para ile yapıyorlar ya da dolandırıyorlar. İnsan olduğumuzu unutmadan yaptığımız her iyiliği denize atalım balık bilmese de halik bilir. Dünya hepimize yetecek kadar geniş. Karşısındakinin acizliğinden ya da yeni gelmiş olmasını fırsata çevirip(!) yolmayı alışkanlık haline getiren grup(lar?) var. Bizim oranın meşhur sözü vardır "insanın ar damarı çatladımı önünü alamazsın" diye. Artık bunlara şahit oldukça sıkça tekrarladığım dua: "Herkes kalbinin ekmeğini yesin. İyilerin yolları kesişsin."

• @Seda-Uysal-Avcı
    Artık başarı bireysel.

Sanki bu millete her konuda ayrılsınlar diye büyü yapılmış.

Uzun yorumun kısası: Gemisini kurtaran kaptan.

• @Mesut-Hakyemez, içinde söyledi: Meksika’dan ABD’ye kaçak geçen Türk vatandaşlarının sayısında rekor artış yaşandı

@serkanist Greencard talihlisi @mlsrdr isimli kullanıcının mülakat deneyiminin son cümlesi.

O kadar mülakat deneyimi okudum , bana en samimi gelen deneyim buydu.

(Amerika’da da burda olduğu gibi birbirimizi yalnız bırakmayalım.)

Muhtemelen chicago da doktorluk yapmaya başlamıştır.

( Ailelerde birlik yok o yüzden bu millette de olmaz.)

İstisnalar kaideyi bozmaz.

onu bir okuyayım

yaa en azından evli ve çoçuklu çiftler birbirine yardım etsin

yardımdan kastım belli

havalimanından alma 2-3 gün evde misafir en iyisi oda ..

bir banka ve telefoncuya götürme işleri hallet

varsa tanıdık bir emlakçıya tanıştırma

bunu bile yapamazsa bu millet ne olsun artık

demek istediğim bu gerçekten

gc gelen evli çoçuklu çiftler bunu yapabilir. selamlar.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 12
  • 6
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.3k

| | | |