DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@tufank Ay bunu şimdi gördüm vallahi çok memnun oldum hayırlı olsun Tufan bey

• ⭐⭐

@Serapp çok teşekkürler Serap hanım 🙏
    bu arada konu başlığını açan kişide engelli olduğum için yeni bir ileti girildiği zaman en tepede gözükmüyor veya bildirim gelmiyor. sadece benimle ilgili bir gelişme olursa bildirim olarak alabiliyorum:)

• @tufank merhaba başvurunuz hayırlı olsun. Ben önce aos yapmayı düşünüyordum sonra orada bekleme riskinden dolayı vazgeçtim iş olara da depo işi zor olur diye başvurmuyorum sanki fast-food daha rahat olur diye düşünüyorum.
    Sizin iş hakkında detaylı bilginiz var mı?

• ⭐⭐

@danzel teşekkür ederim. özellikle aile ile birlikte başvuranlar için CP seçeneği daha rahat bir seçenek gibi görünüyor. çünkü B1/B2 vizesi ile işlem yapılması zor, başka bir vize türüne AOS yapmak gerekiyor. Bu sürede çocuklu olan ailer için okul problemi var. Kaldı ki belki süreç olumsuz sonuçlanacak veya çok uzun sürecek. ben biraz garantici olduğum için CP her ne kadar daha uzun sürecek gibi görünse de (ankaradan dolayı) yine de bu yolu tercih ettim. Depo işi seçimi de tamamen benle ilgili. İnsanlarla veya müşterilerle çok diyalog içinde olabileceğim bir iş kolu istemedim. (mevcut işimde zoom toplantılarına bile katılmayı sevmiyorum). yemek pişirme konularına da elim çok yatkın değil. Depo işi, bildiğiniz kutuları taşımak, organize etmek, yani el emeği işlerini kapsıyor. kişiden kişiye değişir ama 1 senelik bir spor olur benim için, bilgisayar başında çok vakit geçiriyorum biraz ara vermiş olurum 🙂

• @tufank çok güzel bilgiler, teşekkür ederiz. B1/B2 ile işlem yapılması zor derken neyi kastettiniz acaba? 6 aylık süre açısından mümkün olmadığı için anladığım kadarıyla, dolayısıyla F-1 dan geçiş olma seçeneği kalıyor, doğru mudur?

• ⭐⭐

@swingest rica ederim. yani firmadan firmaya değişmekle birlikte BDV için konuşursak, I-140 formu onaylanana kadar türkiyede bekleyebilirsiniz. Sonrasında I-485 formunu ( AOS yapmak için) doldurmak için Amerikaya giriş yapmanız ve en azından bir 60 gün beklemeniz gerekiyor. Bundan sonraki süreçte turist vizeniz size 6 ay kalma süresi tanıdığı için eğer süreciniz uzayacaksa ( ki genelde uzuyor) başka bir vize türüne geçiş yapmanız gerekiyor. (dil okulu kaydı yaparak F1 a geçmek veya başka alternatifler de var ama detaylarına hakim değilim) Bununla birlikte green kartınız olmasa bile sponsorunuzda çalışmaya başlamak için paralel olarak I-765 ( EAD, geçici çalışma belgesi) formu dolduruyor. Ancak bunun onaylanma süresi de yaklaşık 9 ay. Sonuçta bir işte çalışmak için B1/B2 vizesi uygun değil, maddi durumunuz bu bekleme sürecini karşılayacak nitelikte olmalı. F1 vizenizle haftada maksimum 20 saat çalışabilirsiniz. Yani bu sizin için yeterli olacaksa AOS seçeneğini düşünebilirsiniz. tek başına gidecekler veya hali hazırda öğrenci olanlar için daha avantajlı bir seçenek.

• @tufank merhaba I-140dan sonra abdye girebilirsiniz diye bdv mi söyledi size. Çünkü Lc başvurusunda isminiz ve sponsor şirketinizle çalışma kararı alındığı ve izin almak için devlete bilgiler verilmiş oluyor. Dolayısıyla Lcden 3 ay önce falan gelin diye tavsiyeler var ki aos yaparken bu Lcde çalışma niyeti belirtmiş turist olarak girmiş diye sıkıntı çıkacağını söylüyor avukatlar.

• ⭐⭐

@sametyavuz kendi blog'larında şu ifade geçiyor:

"
    Can I enter the U.S. in B/1/B-2 status after my I-140 is filed and/or approved?
    Yes, you can travel internationally and re-enter the U.S. in B-1/B-2 status even after your I-140 is filed and/or approved. The I-140 is for future employment. Important note: at the time of entry in B status, you must maintain the intent leave the U.S. after your temporary trip. ‍"

Yani burada yazdıklarına göre I-140 formunun doldurulmuş veya onaylanmış olması bir sorun yaratmıyor. gelecek zamanda gerçekleşecek bir iş durumu için bu form. Girişte gerçek niyetimizi söylememiz gerektiğini (aos), geçici olarak ziyaret ettiğimizi belirtmemiz yeterli. Tüm AOS yapacaklar zaten Amerikaya girerken bu niyetlerini gizlemeleri lazım.

• @tufank anladım teşekkürler bizim avukat ve danışmanlar bu şekilde önermiyorda. Bunu örnek vererek sorayım ben bi onlara. Çünkü bizimkiler de niyet gizleme durumları falan sahtekarlığa girer aos incelemesinde boşuna riske girilmesin diyorlardı. Bdvde tersini diyorsa incelemede sıkıntı olmadığını tecrübe etmişler ki böyle yazıyor. Bu şekilde olursa vize bülteni orda beklenir veya current olursa gidilir direk.

• ⭐⭐

@sametyavuz rica ederim. tabi riskleri göz önünde bulundurmak ve avukatınıza danışmak en sağlıklısı.

• @tufank

"Important note: at the time of entry in B status, you must maintain the intent leave the U.S. after your temporary trip."

Cevabın şu not kısmı bana biraz sakat geldi. Konsolosluk süresinden kaçış veya süreçleri hızlandırmak için açık bir dalavere gibi görünüyor. Niyet okuma yapamazlar belki ama çok şüpheli ve ilerde vatandaşlık alırken bile sorgulanabilecek bir hareket sanki. Adamlarda bunu o yüzden önemli not diye belirtip uyarmış herhalde. Benim de pek içime sinmedi. Bir şey olur olmaz ayrı konu ama ben olsam uygulamazdım bu yöntemi.

• Merhabalar, konuya hakim olanlardan cevap vermelerini rica ediyorum, EB3 vasıfsız işçi sponsor vizesi ile Türkiye'den başvuruda konsoloslukta mülakata giriliyor biliyorum, eğer dosyamizda bir sorun eksik vs gibi bir problem çıkmaz ise bahsedilen sahsimiza ait sabıka sicili temiz, evraksal problem yok ise konsolosluktaki memurun tutumu nasildir? Yani o proseduremi odaklanır firmanın kuvveti dosyanin tam olması sizde sorun olmaması ya da bu yol GC gittiği için zorluk cikarma ihtimali varmıdır?

• ⭐⭐

@emre911 aslında DV sürecinde de aynı durum söz konusu. Eğer turist vizemiz var ise girişte “biz AOS yapmaya geldik” diyemiyoruz. Sanki gezmeye geldik de sonradan canımız AOS yapmak istedi gibi davranmamız gerekiyor. O yüzden girer girmez değil de 60 gün içerisinde başvurmak tavsiye ediliyor. Gerçi süresi olmayanlar DV sürecinde çok daha kısa sürelerde AOS yaptılar, bir sorun olmadı. Maalesef yasal prosedür bu, dürüst olunca buna uygun olmuyor. Risk her zaman var tabi ki.

• @tufank

Evet, ama green card da sonuçta loto kazanılmış. Zaten mantıken almaya hak kazanmış piyangodan gelen göçmenliği öyle ya da böyle. Olaya bu perspektiften bakılabilir. Ötekinde zaten bir çalışma izniyle göçmenlik imkanı tanımış devlet ve er ya da geç yürüyen bir süreç varken böyle kestirmelere, katakullilere başvurmak, yalan söylemek ne kadar doğru bir hareket bilmiyorum. Biraz sabırlı olup rotadan sapmadan ilerlemek daha iyi bence. Sade green card ı değil 5 yıl sonraki vatandaşlığı da riske atmamak lazım. Avukatlar haklı o yönden.

• @ırmakikra İş gerçek mi, bu kadar zaman geçmiş halen pozisyon açık mı? Siz gerçekten çalışacakmısınız yoksa yalan söyleyip green kartmı alcaksınıza cevap arayacaktır. Bunun için alacağınız ücret, şirkette görüştüğünüz yetkili ismi, ne iş yapacaksınız vb sorgularla samimiyeti ölçüyor. Mülakat ingilizce oluyor. Şirketler yaklaşan konsolosluk görüşmelerinden önce anlaşmalı eski konsolosluk memurlarıyla size alıştırma yaptırıyorlar.

• ⭐⭐

@ırmakikra burada önemli olan işin gerçek bir olması ( gerçekten kastım, akraba arkadaş aracılığı ile bulanan formaliteden bir sponsorluk olmaması) ve sizin bu işte çalışma niyetiniz. Bu konuda görevliyi ikna etmeniz gerekiyor. Temel ingilizce bilgisi gerekiyor, diyalog kurmanız ve talimatları anlayabilmeniz için bu şart. Bunları sağlıyorsanız ve belgelerde bir sorun yoksa vize almanıza engel başka bir durum yok diye düşünüyorum.

• @tufank cevabınız için teşekkür ediyorum, evet gerçek bir iş ve 1 yıl çalışacağım , ama yinede bu kadar emek maddi manevi ve zaman alan bir yolda, mülakat biraz gerginlik yaratıyor, umarım zamanı geldiğinde mükâfatını alabiliriz

• @sametyavuz çok teşekkür ediyorum

• ⭐⭐

@ırmakikra endişe etmeyin o aşamaya geldikten sonra gerisi kolay olacaktır. biraz hazırlık yapmak gerekecek ancak şimdiden bu strese girmeye gerek yok. O sürece kadar İngilizce pratik yapmak en sağlıklısı. Mülakat tarihi yaklaşınca olası sorulara hazırlık yapmak yeterli diye düşünüyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

59

42.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.1k

| | | |