Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

ABD'de tutunamayıp dönen çok kişi var. Meksika'dan gelen kişiler de dönüyor, E2 için gelen kişiler de dönüyor, Green Card ile gelen kişiler de dönüyor. Bu tamamen beklenti ile alakalı. Meksika'dan gelen kişilerin en büyük sorunu parasızlık. Elinde avcunda olanları buraya gelmek için harcıyor sonra iş bulamıyor ve açıkta kalıyor mecburen dönmek zorunda kalıyor. Çünkü çalışma izninin gelmesi 6-7 ay sürüyor en az ama o esnada yaşamını idame edemediği için maalesef tutunamıyor. Diğer kişilerin dönme sebepleri başka. Benim şimdiye kadar dönen kişilerin profillerini şu olarak gördüm. Eşlerden birisi ABD'ye gelmek istemiyor ama diğer eşin zoruyla gelmiş belli ki sonrasında buradaki yaşama uyum da sağlamıyor ve diğer eş de tükeniyor ve dönüyor. Diğer bir profil de şu şekilde oluyor. Türkiye'de sosyal ilişkileri yüksek buraya gelince de öyle olacak sanıyorlar. Ama herkes çalışıyor ve para kazanıyor beklediği sosyal ortam olmuyor ve hayal kırıklığı ile dönüyorlar. Başka bir profil ise ben ABD'ye yemek mi dağıtmaya geldim mis gibi işim vardı Türkiye'de. Evime bakıcı geliyordu, temizlikçi geliyordu ne işim var benim burada diyor ve dönüyor. Mesela bir grup da yanlış yerde ev seçimi yapıyor. Mesela kirası ucuz diye suç oranının yüksek, uyuşturucu kullanımının yüksek olduğu yerden ev tutuyor genelde bunlar bölgeyi ve evi görmeden evi tutanlar sonrasında 1 yıl kontrat yaptıkları için de çıkamıyorlar pişman olup geri dönüyorlar. En büyük sorun ise birine güvenip gelenler. O kişi atıyor tutuyor sen gel şöyle yaparız sen gel böyle yaparız diyor ama maalesef geldiği zaman böyle bir şey olmuyor ve kendisi de araştırma yapmadan geldi için elinde avcunda olanları da kaybediyor ve dönüyor. Benim gördüğüm ABD'ye gelen 10 kişiden 3 kişi dönüyor. Bu benim ve çevremde gördüğüm kişilerden edindiğim istatistik.

• @jtcarlos çoğumuz istisnalar hariç buraya geldiğinde çalışmayı bedenen burayla eş tutamıyoruz. Burda disiplin vardır ve boş oturmak keyif çatmak neredeyse iş saatlerinde imkansıza yakındır. Kamuda görev yapan 8 saat lik günlük işin neredeyse yarıdan fazlası laga luga yla geçiyor. 12 yıl Türkiyede içinde bulunduğum ortam öyleydi. Ama burada kamuda bu esnekliği ve rahatlığı bulamazsınız. Çoğu işyerinde çalışır paranı çalışma saatine göre alırsın. öyle yıllık izinle rapor alıp aylarca maaş almaya devam etmen imkansız.

• @Seda-Uysal-Avcı Kamu konusunda size tamamen katildigim gibi özel sektorde de su an Z kusagi hemen hemen ayni sekilde 😊

• @Seda-Uysal-Avcı Şöyle memur olamadım, pandemi döneminde bile işe gitmek durumunda kalmıştım. Yanarım da 10 sene çalışmayanlarla aynı maaşı aldığıma yanarım.

• @EasternStar pişmanlıklar çok🫣 hazır yiyici olmaya alışmak da iyi olmuyor buraya tutanmak için çalışmak şart🙏🏻 İyi ki o rüyadan uyanmışım kısır döngüde git gellerle bir arpa boyu yol alamamak daha acı

• ⭐⭐

@Seda-Uysal-Avcı ben Turkiye de kamuda 23 sene calistim bankada. Son 10 senesi de yonetici olarak. IT sektorunde kamu ozel pek farketmiyor son 10 yildir. Surekli tepeden proje baskisi geliyor. Ben hafta sonlari bile calistim. Siradan bir yazilim muduruydum oyle direktor veya GMY degil. Buraya geldigimde gordumki CTO bile durmadan calisiyor, direktorler gece kalkip kod fix yapabiliyor gerektiginde. Buradaki dinamizm cok fazla.
    Ama tabi herkesi kendi sartlarina gore degerlendirmek lazim. Sadece ekonomik zorluklar donme nedeni olmayabilir belki bir parcasidir, birikince sorun yasanmis olabilir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sosyal medya da yapılan bir soru - cevap aslında tüm olayın özetini taşıyor. Bu yazıya göre hayatı yaşamayanlar geri döner bu kadar basit

1705671330686.jpg

• Daha yeni, 3 çocuklu bir aile, hiç maddi sorunları yokken ve çocukları bölgenin en iyi okullarına giderken Türkiye'ye dönmeyi tercih ettiler. Halbuki uzaktan bakana göre Amerikan rüyasını yaşıyorlardı. İçeride tam olarak sorun nedir, bilemeyiz; ancak hepimizin hayatı kendi verdiğimiz değerlerle anlamlı hale geliyor, sanırım aradıkları statüyü bulamadılar.

• Yasaklı

@EasternStar, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Daha yeni, 3 çocuklu bir aile, hiç maddi sorunları yokken ve çocukları bölgenin en iyi okullarına giderken Türkiye'ye dönmeyi tercih ettiler. Halbuki uzaktan bakana göre Amerikan rüyasını yaşıyorlardı. İçeride tam olarak sorun nedir, bilemeyiz; ancak hepimizin hayatı kendi verdiğimiz değerlerle anlamlı hale geliyor, sanırım aradıkları statüyü bulamadılar.

Siz E2 ye mi geçiş yaptınız veya deneyeceksiniz?

• @Ping-PONG E-2 için bekliyoruz hocam az kaldı.

• Yasaklı

@EasternStar, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@Ping-PONG E-2 için bekliyoruz hocam az kaldı.

Hayırlı olsun şimdiden. Tır dı dimi?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   zge zge 

• @redsat2000, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

ABD maceramızın son senesine adım atmak üzereyim. Kısmetse seneye bu ay sonu vatandaşlık için başvuracağım. Zorlu ve çetin yollardan geçtik. Eşimi sadece 3,5 senelik dönemde 40 gün görebildim. Evliliğimiz hırpalanmanın aksine daha da güçlendi. Her iki ülkede de Birçok problemlerle uğraştık. Ömrümüz ve bahtımız izin verdiği taktirde işi sonuna kadar da götüreceğim. Ancak vatandaşlık sonrası eşim gelmeyi istemediği taktirde pasaportumu aldıktan sonra döneceğim. Esasında garip bir Araf durumu oluştu. Türkiyede eskisi gibi devam edermiyim . Ondan da emin değilim . Ne Amerika istenen seviyede Nede Türkiye . O gün gelsin bakalım o zaman karar vereceğim. Göçmen olanların ruhi durumu hepimizin üç aşağı beş yukarı aynı. Aydiyet ve mutluluk ve de hasret kaldığımız özümüze ait meta/ değerlere özlem herkesin ortak sorunu. Bu sözü denizci olarak hayatının yarısı dünyayı gezmekle geçen biri söylüyor. Eskiden hasret sözüne gülüp geçerdim. Ancak kazın ayağı öyle değilmiş . Yastığa başımızı koyduğumuzda yada Türk dizisi seyrettiğimizde daha iyi anlıyorsunuz. İşin özü para araba yada çocuğun eğitimi değil. İşin özü mutlak mutluluk nerede olduğun ile ilgili . Şimdi bizi yada beni en iyi ruh halimi anlatan bir şarkı linki ile son veriyorum. Amerika’dan Türkiye’ye mektuplara devam .

tesadüfen bu yaziya denk geldim, o Araf ta olma durumu ancak bu kadar net ve öz anlatilabilirdi, bu msj ida yazmak istedim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |