Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Birkaç yıldır LA'de yaşayan bir Türk'ün, yurt dışında mutluluk olup olmadığına dair ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir videosu:

Yurt dışına göç etmek kimlere göredir, kimlere göre değildir, göçmenlikte mutluluk ihtimalini arttırmak için neler yapılabilir, hangi bakış açılarına sahip olunmalıdır, hangi zihin yapıları terk edilmelidir gibi sorulara cevaplar bulunabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sayin @saulgoodman , madem basligi oyle actiniz... ben de ona gore bilgi ekleyeyim 🙂

Birlesmis Milletlerin, Surdurulebilir Gelisim Cozum Agi 2018 raporuna gore ulkelere gore mutluluk siralamasi...

1. Finland (7.632)

2. Norway (7.594)

3. Denmark (7.555)

4. Iceland (7.495)

5. Switzerland (7.487)

6. Netherlands (7.441)

7. Canada (7.328)

8. New Zealand (7.324)

9. Sweden (7.314)

10. Australia (7.272)

11. United States (6.886)

12. Northern Cyprus (5.835)

13. 🇹🇷Turkey (5.483)

14. 🇦🇿Azerbaijan (5.201)

O ulkede dogmayan insanlarin (gocmenlerin) mutluluguna gore ulkelerin siralamasi...

1. Finland (7.662)

2. Denmark (7.547)

3. Norway (7.435)

4. Iceland (7.427)

5. New Zealand (7.286)

6. Australia (7.249)

7. Canada (7.219)

8. Sweden (7.184)

9. Switzerland (7.177)

10. Mexico (7.031)

11. United States (6.878)

12. 🇹🇷Turkey (5.488)

13. Northern Cyprus (5.443)

14. 🇦🇿Azerbaijan (4.735)

kaynaklar:
    *http://worldhappiness.report/ed/2018/
    *https://s3.amazonaws.com/happiness-report/2018/WHR_web.pdf

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Yurt dışında mutluluk var mı? (var, neden olmasın?) içinde söyledi:

yeah, people are happy in the US, even if they are homeless.

"According to the U.S. Department of Housing and Urban Development (HUD), there were roughly 554,000 homeless people living somewhere in the United States on a given night last year." January 21, 2018.

sayin @hadi , onemli bir noktaya parmak basmaya calisiyorsunuz fakat bu argumaniniz yine de cok rasyonel degil... Kabaca hesap yaparsak ABD'nin nufusu 350 milyon, siz yarim milyon kisiden bahsediyorsunuz desek... % 0.2 yani binde 2'lik bir kisimdan bahsediyorsunuz...

2 kisi homeless oldugu icin geriye kalan 998 kisi mutlu olamaz diye bir alt mesaj var yazdiginizda. Bu sayilarla ben ikna olmam 🙂 diger arkadaslari da ikna edebileceginize supheliyim... Eger bir tartisma sirasinda bu arguman bana soylense, ben bu argumani yerden yere vurmustum 🙂

Ayrica diger bir problem de deneyimleri yanlislamaniz, eger bir kisi mutlu oldugunu dusunuyorsa "Hayir, sen aslinda mutlu degilsin, cunku her 1000 kisiden 2 kisi evsiz" derseniz, Don Kisot muamelesi gorebilirsiniz 🙂

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Yurt dışında mutluluk var mı? (var, neden olmasın?) içinde söyledi:

554,000 sayisini isterseniz 350,000,000 icinde ya da isterseniz 3,500,000,000 icinde anlamsizlastirmaya calisin, bu gozardi edilecek bir sayi degil. Yarim milyonu askin sefil hayat suren insanin varligini onemsemeyenleri Don Kisot bile ciddiye almazdi zannedersem.

Siz farkli bir konuyu tartisiyorsunuz, evsizler ciddi bir problem ama yazdiklariniz bu konu basligini ilgilendirmiyor. 2 kisi evsiz diye, 998 kisiyi mutsuz ilan etmek benim icin hala alti bos bir iddia... 🙂
    Sizin gidis yolunuz dogru ama sonucunuz yanlis 🙂 Rasyonel insanlarin Don Kisot'u ornek alacaklarini sanmiyorum 🙂 hikayesinden ders alirlar ama kendisini ornek almazlar... nitekim kendisi de gerceklerden oldukca kopup oyle olmasi gerektigini dusundugu icin kendine hayali dusman yaratmisti...

• Yani şimdi buradaki karşılaştırmamız Türkiye olacak hali ile Türk olmamızdan kaynaklı https://m.dw.com/tr/türkiyede-yoksul-daha-da-yoksullaşıyor/a-36094039?xtref=https%253A%252F%252Fwww.google.com%252F TÜİK verilerine göre ki 2016 verisidir. Vay Türkiye'nin haline. Türk birisi ABD'yi kötülerken referansını Finlandiya ya da Norveç alamaz saçma olur. O zaman neyi savunuyorsun olur. Facebookda da söyledim. Ben yaşadığım yerde arabası olan homeless gördüm. Ve yeni öğrendim ki benim gibi 4 kişilik bir aile eğer fakirse devletten bin dolara yakın yiyecek yardımı alıyor. California da yaşıyorsa kira, sağlık ve okul yardımıda alıyor. Amerika ile Türkiye'yi karşılaştırmak daha doğru olur Türk birisinin Amerika'yı kötülemek için küçük Kuzey Avrupa ülkeleri ile karşılaştırması absurd ötesi olur.

• ⭐⭐

@hadi ABD sorunsuz, mükemmel bir ülkedir değil ki bu başlığın konusu... Göçmen bir Türk vatandaşı yurt dışında mutlu olabilir mi, olamaz mı, bununla ilgili.

Kaldı ki dünyanın her yerindeki yoksulları ve mazlumları dünyanın neresinde olursak olalım dert edebilecek kadar duyarlı olabiliriz. Nerede yaşadığımız bu açıdan pek de önemli değil galiba.

• Listede ABD 15.sırada görünüyor. Gayet iyi bir ortalama bence. Anlaşılan imkan bulup GC ile gidenler için mutlu olma adına karamsarlığa pek gerek yok gibi?! Kaldı ki 326.7 milyon insana bu imkanı sağlamak göz ardı edilemeyecek mertebede bir başarı.

• ⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman videoyu çok sevdim. teşekkürler

• Aşağıdaki hiçbir zaman izlemediğim bir kanalın haberi, youtube’da devam eden videolarda karşıma çıktı..

Ben kendimi bildim bileli, bu ve benzeri durumlar böyleydi. Aşağıdaki örnek 5 sene öncede vardı, 10 sene öncede. Şimdiye kadar kimsenin umurunda olmadı. Fakat malum nedenlerle şu aralar bu durumları oluşturanların hepsi kötü oldu. Serbest piyasaya “neden fiyatın yüksek” algısı oluşturulması için sanırım tepeden emir geldi. Yeterki halk kur farkı değil, esnaf kaka desin 🙂

İnsanların belli amaçlar uğruna aptal yerine konulmasına yazıklar olsun diyorum. Üzüldüğüm nokta ise, çoğu insan “nihayet bunada el attılar”, “aferin halk ne kadar düşünülüyor” naraları atarak mutlu olacaktır.

İşte bu ve benzeri davranışlarla aptal yerine koyulmaktan ve dalga geçilmesinden yorularak gittim ve çok mutluyum. Yurtdışında mutluluk evet var.

alt text

• Bu ileti silindi!

• Finlandiya'ya bir gidemedik ah ah...

• Yurt dışındaki mutluluk sizin ne istediğiniz ne aradığınız ile ilgili kiminin beklentilerini karşılaya bilir kimim ise hayatını kararta bilir...@medgen'in dediği gibi aradığınız şey huzur ise bulabilirsiniz ancak sadece huzur için de bu kadar yol gelip bir hayata başlamaya değer mi bunu da kendinize sormanız lazım.

• https://yesilkartforum.com/forum/topic/663/amerika-da-gocmen-olmali-miyim-kararsizlik-artilar-eksiler/114?page=6

Yukarıda verdiğim link deki yazımda da kendim ile ilgili artıları ve eksileri yazmıştım. Aynı başlık altında da @filth_grinder 'in de mutluluğu yakalamak hakkında çok güzel bir yazısı da var.
    @Gökçe-YılmazTürk şahsi görüşüm huzur için bırakın o kadar yol gitmeyi her zaman yolcu bile olmaya razı olabilirim. Bu soyut kavramın kesinlikle belirlenecek tabii ki bir çizgisi veya tanımı olmayacaktır. Benim nefret ettiğim veya tiksindiğim bir soyut veya somut kavram başkası için mutlu olma veya huzuru bulma sebebi olabilir. Her iki ülkenin kendi yaşam stilim, iş hayatım, toplumsal yapı, ekonomik şartlar ve gelecek kaygıları olarak birkaç başlıkta düşününce terazinin ağır yüküne o taraf ağır basıyor. Tabii ki kim belki bir yıl sonra tekrar geri dönücem yapamıyıcam ancak ancak şuan ki düşündüğüm huzuru yakalamak için denemek hiç birşey kaybettirmez sanırım. İnsanı insan yapan özelliklerden de biridir seçme hakkının olması ve kendi özel hislerinin olması. Bu yüzden hepimiz açısından önce hayal sonra ise iyi bir araştırma ile mantığımıza yatıyorsa kesinlikle huzur için denemek lazım. Zaten bu tür konuların hiçbir zaman kesin bir sonucu olmayacağından dolayı ''Gelin ata binmiş ya nasip demiş'' derler bizim oralarda 🙂 Herkesin gönlünde ki hayırlı olur inşallah. Saygılar.

• Ne aradığınıza bağlı tabi. Mutluluk yanı başınızda da olabilir 🙂

• Güzel video olmuş. Mutluluk ne aradığınıza bağlı evet katılıyorum. Kimi para arar. Kimi huzur arar. Bunları ülkemizde bulma şansınız yok ise gidin gezin başka yerlerde arayın 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Yurt dışında mutluluk var mı? (var, neden olmasın?)

Sayin @saulgoodman , madem basligi oyle actiniz... ben de ona gore bilgi ekleyeyim 🙂

Birlesmis Milletlerin, Surdurulebilir Gelisim Cozum Agi 2018 raporuna gore ulkelere gore mutluluk siralamasi...

1. Finland (7.632)

2. Norway (7.594)

3. Denmark (7.555)

4. Iceland (7.495)

5. Switzerland (7.487)

6. Netherlands (7.441)

7. Canada (7.328)

8. New Zealand (7.324)

9. Sweden (7.314)

10. Australia (7.272)

11. United States (6.886)

12. Northern Cyprus (5.835)

13. 🇹🇷Turkey (5.483)

14. 🇦🇿Azerbaijan (5.201)

O ulkede dogmayan insanlarin (gocmenlerin) mutluluguna gore ulkelerin siralamasi...

1. Finland (7.662)

2. Denmark (7.547)

3. Norway (7.435)

4. Iceland (7.427)

5. New Zealand (7.286)

6. Australia (7.249)

7. Canada (7.219)

8. Sweden (7.184)

9. Switzerland (7.177)

10. Mexico (7.031)

11. United States (6.878)

12. 🇹🇷Turkey (5.488)

13. Northern Cyprus (5.443)

14. 🇦🇿Azerbaijan (4.735)

kaynaklar:
    *http://worldhappiness.report/ed/2018/
    *https://s3.amazonaws.com/happiness-report/2018/WHR_web.pdf

Ilk 3 siradaki ulkeler, oradaki EYT'liler tarafindan batirilmamismiydi?

• ABD 11. Türkiye 13. sırada ise neden bu kadar insan ülkeyi terk etmek için fırsat kolluyor diye düşünüyordum???

alt metni

alt metni

2019 sıralaması
    alt metni
    Raporun tamamını okumak yada indirmek isterseniz: https://worldhappiness.report/ed/2019/

• Şöyle bir bakınca ;Özbekistan,Kazakistan, Moldova,Tacikistan,Pakistan,Filipinler,Haiti ve Venezuela hariç bütün Latin Amerika ve Karayip ülkeleri bizden daha mutlu.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 16
  • 1
  • 28
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |