Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caglaror Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@skarkopali Farklı bir çok tecrübe de mevcuttur eminim ama benim 3 tam haftalık yerleşik hayat denemem de, sivil-resmi pek çok görevliyle görüşmelerimde kesinlikle yabancı olduğumu bile hissettirmediler. Hatta ben İngilizcem sınırlı diye özür dilediğimde, "dert etme", "hiç problem değil" dediler sürekli. İşlemlerimde normalden daha fazla bir çaba ile yardımcı olduklarını hissettim.
    O yüzden burada tek dert ilk gelindiğinde iş veya iş bulacak süre içinde geçirilecek zamanda gereken para. Gerisi son derece sistematik bir şekilde kolayca ilerleyen işlemler.

@sadriabi Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@skarkopali Illaki dediginiz sekilde bir muamele goreceksiniz diye bir sart yok. Kisa sureli bir alisma surecinin ardindan kendinize rahat bir yasanti kurabilirsiniz.

@saulgoodman Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@skarkopali Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

forumda ilk yorumum.
    37 yaşında , evi barkı olan, ortalamanın üstünde kazanan biri olarak. ilk kez greencard çekilişine eşim ve ben ayrı olarak katıldık.
    hayatım da yurt dışına taşınan yada taşınmak isteyen arkadaşlara 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görürsünüz , ön yargılı davranılır diyen biri olarak. bir çocuk babası olduktan sonra mı değişti dünya görüşüm tam olarak ne zaman değişti bilemiyorum ama onun geleceğini kurtarmak adına 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görmeye hazırım. çok sevdiğim ülkemden , ve vatanımdan ayrılmak zorunda olduğumu hissediyorum.

Öyle bir muameleyi -büyük olasılıkla- size kimse göstermeyecek. Hatta kendi ülkenizde gördüğünüzden daha fazla saygı göreceksiniz. Çünkü herkesin birbirine saygılı olduğu bir yere geleceksiniz. Gelince daha iyi anlayacaksınız.

teşekkür ediyorum destekleyici ve cesaretlendirici yorumlarınızdan dolayı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

amerikaya istanbuldan izmire yada yurtiçinde adres değiştireceksin gibi bakmayın. Eğer gerçekten de sadece Türkiyeden kaçmak için bu işe girdiyseniz çok zorluk çekersiniz. Şu anda hayatının düzenini kurmak için uğraşan insanlar bence bir gün boyunca ne yapıyorlar. Nasıl bir ingilizce gerekiyor ruh durumu gerekiyor. Bunlardan bahsederlerse ozaman çok daha net olacak insanların kafasındaki düşünceler. Şu anda yazdığım durumda olan @sash @saulgoodman var @redsat2000 şu anda döndü Türkiye de.

• ⭐⭐

@mindi Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

Ben doktora derecemi bitirip gitmeyi düşünüyorum. Yetişmezse de tezi yazma aşamasını oraya bırakacağım. Eğer bir terslik çıkar da planlanan tarihte bitmezse gider gelirim bir süre. Türkiye'de akademinin hali malum, bakkal yönetemeyecek insanlar üniversite yönetiyor... Green card sahibi olmayı sadece alanımdaki en iyi üniversitelerde post doc. sahibi olup, sonrasında akademisyen olarak kalabilmek için istiyorum. Son açıklanan numara da bu yolda büyük bir umut oldu, umarım sonu güzel biter.

Ben de doktora tezimi bitirmeden geldim. Burada bitireceğim. Gerçi ne işe yarayacak emin değilim. Türkiye'deki akademinin hali malum. Türkiye'den alınan derecenin buradaki geçerliliği ise soru işareti... Gerçi Türkiye'deki geçerliliği de soru işareti... 🙂

• ⭐⭐

@ayvalik10 Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

amerikaya istanbuldan izmire yada yurtiçinde adres değiştireceksin gibi bakmayın. Eğer gerçekten de sadece Türkiyeden kaçmak için bu işe girdiyseniz çok zorluk çekersiniz. Şu anda hayatının düzenini kurmak için uğraşan insanlar bence bir gün boyunca ne yapıyorlar. Nasıl bir ingilizce gerekiyor ruh durumu gerekiyor. Bunlardan bahsederlerse ozaman çok daha net olacak insanların kafasındaki düşünceler. Şu anda yazdığım durumda olan @sash @saulgoodman var @redsat2000 şu anda döndü Türkiye de.

Eğer kendi ayaklarınızın üzerinde duracaksanız, kimseden yardım almadan işlerinizi halledecekseniz tabii ki biraz İngilizce şart. Hiç İngilizce bilmeden gelenler Türklerin yoğun olduğu yerlerde, Türklerin arasında burada hayata başlarlarsa daha iyi olabilir.

İlk günler temel düzeni kurma çalışmaları ile geçiyor. Ev, araba, ev eşyası, iş arama vs. Moral olarak ben bir sorun yaşamıyorum, iyiyim. Gelme imkanı olanlar bence cesur olsunlar. Türkiye'den büyük büyük işler gibi görünen meseleleri halledip yeni hayatlarına başlamaları muhtemelen öyle sandıkları kadar uzun sürmeyecektir.

• Bu ileti silindi!

• @saulgoodman bence geçerlilik alana göre değişiyor. Hatta mezun olunan üniversiteye göre, tez konusuna göre bile değişiyor. O yüzden genellemeleri doğru bulmuyorum. Bekleyip göreceğiz.

• ⭐⭐

@mindi Ben Türkiye'den alınan bütün dereceler yurt dışında geçersizdir gibi bir genelleme yapmadım aslında. "Soru işareti" dedim, bazı durumlarda bu soru işaretinin cevabı olumlu olur, bazı durumlarda olmaz. Size başarılar diliyorum.

• @saulgoodman estağfurullah, ben de üzerime alınarak cevap vermedim. Sadece ne kadar göreli olduğunu anlatmak istemiştim. Benzer durumda olup da gitme kararı alanlar kendi durumlarını öznel olarak değerlendirmeli, iyi/kötü örneklere aldanmamalı demek istemiştim aslında. Soru işareti kısmında kesinlikle hak veriyorum size.

• Benzin, market fiyatları bahane. İşte böyle nedenler insanı esas gelmeye iter;

(Eğer gerçekse)
    Cumhurbaşkanı için kapatılan yolda, Ambulansın geçişine izin verilmemesi görüntüleri;

(Gerçi seyir halinde araçlarında çok defa Ambulanslara yol vermediğine şahit olmuşluğum vardır, o da çok başka bir mesele)

• @freeworld Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

Benzin, market fiyatları bahane. İşte böyle nedenler insanı esas gelmeye iter;

(Eğer gerçekse)
    Cumhurbaşkanı için kapatılan yolda, Ambulansın geçişine izin verilmemesi görüntüleri;

(Gerçi seyir halinde araçlarında çok defa Ambulanslara yol vermediğine şahit olmuşluğum vardır, o da çok başka bir mesele)

Tepki gösteren yürekli arkadaşı sakinleştirip tepkisine ortak olamayan vatandaşı Allah ıslah etsin ne diyeyim. Polis memuru için duygularımı nasıl ifade edeceğimi bilemedim, sırf vazifeni yerine getirebilmek için bir masum vatandaşın hayatının sona erebilecek olmasına göz yumuyor ve o vazifeyi yerine getirdiği için devlet vatandaşın cebinden çıkan vergilerle (ambulanstaki vatandaşta dahil) polis memuruna maaşını ödüyor. Polis memuru o maaş ile evine alış veriş yapacak çoluğu çocuğu o para ile alınan ekmeği yiyecek...Benim kelime haznem buna yetersiz kalır.

• Onceki isyerimde uzun sure eskisehir yolunu goren bir noktada oturdum, ev olarak da 3 yil Konya yolunu. Ambulances TR soforu iliskisi berbat. Duyarsizlik budur. Hatta empatide kokusmusluk. Toplumdan bozunuk bireylere ayrisma. Konta yolu Gazi Hastanesi girisi ve eskisehir yolu ambulansa verilen tepkileri incelemek icin yeterli. Ve toplum demek cogunluk demek benim icin. Istisnalarla toplumu degerlendiremem.

• @freeworld türkiyeye gelirseniz iş yerime bir uğrayın misafir edeyim sizi burda kaç kişilik hatta kaç lokasyonun işini yapıyorum bir görün hatta bir açıklama yapayım size

tunusda iki havalimanı
    suudi arabistan yarım adasında 3 havalimanı
    türkiyede 5 havalimanı
    makedonyada 2 havalimanı
    gürcistanda 2 havalimanı

bu havalimanı sahalarının bilgi işlem departmanlarının kullanıcı yönetimini ve sistem yöneticiliğini yapıyorum merkez ofisten ve vardiyalı çalışıyorum ve işimin detaylarını ve entegre olduğumuz firmaları yazsam bitmez 😃

ben kaç kişilik iş yapıyorum saymadım ama 6 dan fazla olduğuna eminim 😃

• @ayvalik10 Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@ayvalik10 Türkiye'ye geçici geldim. Aklım hala Amerika'da. Anlayacağınız araf durumu var. Konsantrasyonumu biraz kaybettim gibi. Belirsizlik devam ediyor. En kötüsü de bu. Şuan PRU Üniversitesinde dersler başladı. Bu biraz beni kurtarıyor. Ancak yarın haber gelirse organizasyon yapılacak plan belli ama zaman belli değil.

Gelelim USA da yaşam ve iş bulma konusuna en azından 50 dakika iş ile ilgili görüşme yapacak ingilizceye sahip olmanız gerekir. Yoksa işler sıkıntılı yada Türklerin yoğun olduğu bölgelere gitmek durumunda kalırsınız. Bu konuda sizi ciddi tehlike beklemekte! Gözlemlediğim bu şekildeki bir çok Türk İngilizce konusunda gram gelişme olmamış . Hayata alışamamış yada işin kolayına kaçmış ve USA 'ya Türkiyeyi getirmiş. Siz buna ister kültür şoku olarak söyleyin, ister depresyon ve geri dönüş özlemi söyleyin.

Benim tavsiyem gözünüzü kaşınızı yara yara Ülkenin yaşamına karışın ve ingilizce nizi hakkınızı arayacak , derdinizi anlatacak ve de azından anlayacak hale getirin. Bu duruş size burada ben de varım hissini sağlayacaktır. En azından ben 8 günde bunu yaptım. İyi mi oldu . Çokta iyi oldu. 2 gidişim bu açıdan rahat stressiz ve Amerika'da organize olmamda bana çok faydası olacak.

Korkmak yok yola devam

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 ağzına yüreğine parmaklarına sağlık çok teşekkür ederim videolar olsun burada yazılanlar bu kadar gerçekten de başına gelecek olayları GERÇEK YALANSIZ DOLANSIZ anlatan olmadı. ÇOK TEŞEKKÜRLER
    Gitmek değil sonrası zorluk insanlar gideyim sonrasını yaparım düşüncedeler

• @aytac59 gerçekten ibretlik bir hikaye. Maalesef Türkiye'de durum bu.

• eskiden bir film izlemiştim orda şöyle bir söz vardı YAŞADIĞIMIZ YER DÜNYANIN EN GÜZEL YERİYDİ AMA CEHENNEME ÇEVİRDİLER. durum bundan ibaret onun için çocuğumun geleceği için burdaki düzenimi bozup gitmekten başka çare yok bana göre....

1. Uzun saçlı, sakallı " modern" görünümlüsündür. Hayatın anlamını konuşursun, Ülkeden ve sorunlarından konuşursun, Atatürkten konuşursun herşey iyidir. "Yahu! vakit geçiyor, Borcumuzu eda edelim" dersin yüzler düşer.

2. Uzun saçlı, sakallı "modern" görünümlüsündür. kaldırımda yürüken "soyun sopun kurusun"
      diyen sarıklı amcalar olur.

3. Görünümün dolayısıyla seni, Atatürkçü "modern" ve O düşünceyi kendi bünyesine "tekelleştirmiş" bir siyasi partinin destekçisi zannederler. Dini görüşün hakkında
      fikir edinirler " sen Atatürkçü değilsin. .öt kılısın" derler!.

4. Oturup, birinin insanlık için, diğerinin ülke için değer olduğunu anlatmaya çalışırsın,
      zaten " cahilsindir" dinlemeye gerek yoktur.

5. Oturup, Dinin sadece cehennemden kaçıp, cennete gitmek için kestirme yol olmadığını, içinde bilimin, sosyolojinin, kimyanın, biyolojinin v.s olduğunu anlatmaya çalışırsın, zaten
      "münafıksındır" dinlemeye gerek yoktur.

6. Üretmek, emek vermek, istihdam oluşturmak istersin. Ama gizli ortağın olur, senden kazandığından ve hatta kazanamadığından bile çeşitli vergilerle yünde 51 den fazlasını götürür.

7. Sorumlu olduklarının, canından çok sevdiklerinin gelecekleri için, hayatlarını kolaylaştırmak için fedakarlıklar yaparsın, ama bunu yaparken elde ettiğinin değerinden daha fazlasını vergi olarak vermen lazımdır.

Yani kısacası, bir taraf Atatürk ismini kullanarak bizi sömürüyor. Bir taraf Din'i kullanarak bizi sömürüyor. Bir tarafta bunlar la hiç ilgilenmeyip bizi korkutarak sömürüyor.Asıl korkunç olansa, Halk olarak bunun farkına varmayıp taraf seçerek kendi kuyumuzu kazıyor olmamız.

örneğin, eşimin işlettiği okul öncesi milli eğitim bakanlığına bağlı eğitim kurumunda velilerle yapılan kayıt görüşmelerinin yüzde sekseni olumsuzlukla sonuçlanır.
    nedeni; 1. okulunda atatürk büstü vardır, bir kesim tarafından hoş karşılanmaz.
    2. okulunda seçmeli din eğitimi vardır, hoş karşılanmaz.
    3. okulunda ne öğrettiğinin hiç bir anlamı yoktur. "çocuğuma ben işteyken bakmak için ne kadar para istiyon?!"

Ama ortak kanı şudur ki! "işte bunlar hep dış güçlerin oyunu!"
    işte bende bu sebeple gitmek istiyorum artık. O dış güçlerin azını burnunu kırıcam. Ben gideyim ki ülkem rahat etsin. Bir taraf Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşsın.
    "İstikbal göklerdedir" sözünü hatırlayıp gözünü, gökyüzüne, uzaya, gezegenlere diksin.
    Ben gideyimki, İyi olan dindarlar cennetine, kötülerde cehennemine kavuşsun. Ben gidicem lan! benim alın terimin kanımın üstünde sandalla sefa sürüp benden daha milliyetçi,
    daha çok ülkesini seven insanlar olamıyasınız diye.Alıcam çoluğumu çocuğumu "O dış güçlerin" olduğu yere gidicem. Ben oraya gidip, azını burnunu kırınca sakın sizlerde gelmeyin, sizinde azınızı burnunuzu kırarım. "dindar bi münafığım" ben yaparım heeee!
    Not lütfen yazıyı okurken takıldığınız yerin tırnak içince olup olmadığna dikkat edin ona göre gelin üzerime konya üstünden. Boru felan döşemeyelim güzelim memleketimize. Yerçekimsiz ortamda gelin üstüme mümkünse!

Aha! ben burdan söyledim anladınız siz onu!

• @msdrnc çok güzel bir söz. Ben gidersem eğer insanların tahammülsüzlüğüne tahammül edemediğim için gideceğim. Çocukluk ve gençlik yıllarımı düşündükçe içim acıyor. Klasik bir laf olacak belki ama ahhhh nerde o eski bayramlar.

• @redsat2000 eger birgün çıkarsa lottary hemen ingilizce kursuna başlayacağım.şimdi nede olsa çıkmıyor diye pek önemsemiyoruz ingilizceyi.aslında dil bilmenin çook faydası var tabiki ama tembelliğe kaçıyoruz.faturalardaki yaklaşımımız gibi herşey.herşeyi son güne bırakıyoruz.

• Herkese merhaba,
    Bugün aylardır beklediğim bir haberin olumsuz sonuçlanması neticesinde bu paylaşımı yapıyorum, zira üzüntüm ve öfkemi belki bu şekilde giderebilirim. Tam 1 seneye yakın bir zamandır, hala bu ülkede bir şeylerin değişeceğine inanarak bekledim ama olmuyor maalesef. Hani meşhur bir söz vardır. Hatta bir filme replik olmuştur. Bilen bilir; ''Bu ülkede hiç bir başarı cezasız bırakılmaz (Devrim Arabaları)'' fiminde ki replik gibi aynı durumu yaşıyorum. Hiç bir üretime saygısı olmayan kurumların karşısında kuklaya döndük, maddiyatı geçtim sömürülmek insanın canını gerçekten acıtıyor. Bu ülkeden gitmek için, kafamda artık hiç bir soru işaretim kalmadı. Belki kıymetimiz gidince anlaşılır ama iş işten geçmiş olacak. Çok fazla detay veremesemde içimi dökmek istedim. Umarım herkes hayallerini kurduğu şeyleri başarır. Ve unutmayın
    ''AMACI OLANLARIN HAYALLERİ, HAYALLERİ OLANLARIN UMUDU VARDIR.'' ne olursa olsun hayallerinizden vazgeçmeden yola devam edin. Sevgiler....

Not: Yanlış konuya yazdıysam daha sonra silebiliriz. Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

• 39
  • 49
  • 152
  • 17
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |