Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Yeltendiğimiz iş küçük bir şey değil. Adeta yürmeyi öğrenen bebekler gibiyiz:)

Verdiğiniz bilgiler çok değerli, umarım nasip olur bizde tecrübelerimizi burada paylaşırız.

• @denizci10 Orçun Hocam bana çok faydanız dokundu mesela 🙂

@debbieLA77 endişelenmekte haklısınız, bilmediğiniz kültür, aşina olmadığınız uygulamalar, mahalle mahalle değişen kurallar insana ürkütücü geliyor ama eğer sabırlıysanız Türkiye'de yaşamaktan daha kolay. Bir de şunu bilmeniz lazım, burada düşerseniz kaldıranınız olmaz.

• Verizon pişmalıktır, onu söyleyebilirim önceki gönderide geçen muhabbete :d küçük bir kasabada olduğum için başka şansım yoktu haha 45 dolar aylık ödüyorum yine de fiyat iyi diyebilirim.

İş başvuruları konusunda gidip görüşüyorum ama kapı duvar. Herkes ssn, çalışma izni vs istiyor. Neyse tecrübe oluyor en azından. İnsanlarla konuşmayı sevdiğim için iki muhabbet ediyoruz haha..

• @thisistheway Yerine göre değişiyor demek ki. Verizon sağolsun bana ayda 5$ farkla 1 tane iphone 14 1 yeni hat daha verdi. Şimdi ev internetini de taşıyacağım hem fatura yarı fiyatına inecek hem de 500$'a yakın elektronik ürün ve hediye çeki verecekler.

• ⭐⭐

@EasternStar ayyy darısı benim başıma böyle bişeyler olmalı artık hayatımda:) sürekli korna ile birine küfür eden yeşil ışık yandığında 10 saniyeye bile tahamülü olmayan sabırsız, hırsız, hırslı, sevimsiz, medeniyetsiz, okumamış , cahil çoğunlukta bir toplumla beraber yaşamktan artık zevk almıyor olabilirm sanırım... eskiden mücadele ederdim artık mücadele edecek cevap verecek gücümde kalmadı:(

• ⭐⭐⭐⭐

@EasternStar estağfurullah çok sevindim o zaman.

• @EasternStar Aracı farklı bir eyalette teslim etmek istediğimde kiralama ücretleri 3 katına kadar çıkıyor. Bu konuda bir öneriniz olur mu ya da satın aldığım aracı Florida dan Houston a götürmek gerçekten mantıksız mı?

@denizci10 siz ne önerirsiniz? Giriş riskli olacağı için biletimi Miami'ye aldım, Miami'de birkaç gün kaldıktan sonra Houstan'a en kolay nasıl geçebilirim? Aracıda @semavi 'den almak istiyorum 🙂

• @EasternStar evet, prepaid hat olmayınca hayat güzel :d

• ⭐⭐⭐⭐

@berkozer ben uçakla gelmenizin en mantıklı çözüm olacağını düşünüyorum.

• @berkozer ben olsam jfk den girerdim herkes olumlu ordan ama sans tabii .

• @Henry-bloor, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@berkozer ben olsam jfk den girerdim herkes olumlu ordan ama sans tabii .

Katılıyorum. Ben de geçen ay oradan geldim. Sırada izlediğim ve valiz alımında gördüğüm kadarıyla hiç zorlamadılar. Hatta valiz alımında ne polis ne görevli kimse yoktu.

• Tecrübelerimizi ara ara yazmaya devam ettik ancak kapsamlı bir ileti girmeyeli yaklaşık 6 ay olmuş. Biraz bazı şeyler yazmaya başlamak gerekir ki bizimle aynı süreçten geçecek arkadaşlarımız rahat etsin.

Öncelikle şubat ayının son gününde E-2 onayını aldık, artık bir süre daha Florida'da olacağız. Bu 6 aylık süreçte çok şükür kiramızı ödeyecek kadar gelir sahibi olduk, alternatif işler aradık, ehliyet aldık, arabamız bozuldu garanti şirketi sağolsun 10 gün arabasız kaldık ve E-2 onayını USCIS sisteminde görür görmez de hemen hızlıca para kazandırabilecek tüm uygulamalara, uber doordash, spark, instacart, lyft ne varsa başvurduk. Uber Eats ve Lyft için anında onay aldım. Diğerleri önce bekleme listesine alsa da 1-2 hafta içinde hepsinde hesap açabildim. Denemek isteyecek arkadaşlar için tecrübe ettiklerimi aktarayım: Şanslıysanız Uber Eats ile saatte brüt 25$ kazanabilirsiniz, tabii ki bu tecrübe ile mümkün. Yine aktif bir hafta sonu yakalarsanız lyft ile saatte 30$'dan fazla gelir elde edebilirsiniz. Ben araba için mile başına 0.35$ gider belirledim, lyft zamandan çok kazandırıyor ama 1$/mile hesabının altına kalıyor, uber eats, doordash gibi uygulamalar ise çok vakit alıyor ama rahatlıkla 1.5$/mile yakalanır. Evet ev geçindirilmez belki ama haftada 1.000$ gelir günde 8 saat çalışarak kazanılabilir.

Bu işleri yapmanızı ayrıca tavsiye ederim zira hem çevrenizi hem de iyi mekanları öğreniyorsunuz. Ayrıca ek gelir olarak da iyi şöyle düşünün ben Lyft yapmayı planlamıyordum ama yoğun yağmurlu bir cuma gecesi bir yakınımı Miami havalimanına götürünce kaybedecek neyim var zaten 55 mile geri döneceğim deyip ilk kez aktif oldum, Havalimanı - Miami Beach - West Palm Beach - Palm Island - Delray Beach derken 3 saatte eve döndüm 110$ kazandım. Yakıt giderim 20$ olmamıştır. Gaza gelip ertesi gece Miami merkeze gittim, 6 saatte 225 mile araba sürdüm ve 200$ brüt kazandım. Bunların haricinde Instacart uygulaması gerçekten eğer doğru günde doğru saati yakalarsanız en çok gelir getiren uygulama. Ben sadece 4 teslimat yapabildim; ama toplamda 35 dakika süren alışveriş + teslimat için 26$ aldım. 4 Teslimat ile 88$ kazandım ki hepsinde zaten kendi evimize market alışverişine giderken uygulamayı açmıştım.

Kısacası çalışma izninizi alıp düzgün bir iş bulana kadar bu işi yapmak hem mantıklı/faydalı hem de zaten tek çıkar yol; ancak daha önce de söylediğim gibi bunu sürekli bir iş kapısı olarak görmeyin, zira arabanızın yıpranma payı buna izin vermeyecek.

Gelelim iş arama kısmına, iznim gelir gelmez indeed, glasdoor gibi uygulamalarla iş başvuruları yapmaya başladım. Türkiye'de masa başı çalışan bir beyaz yakalı olduğum için biraz daha hareketli olabileceğim ve rahat giyinebileceğim işler arıyordum. Bu kapsamda en uygunu hem bedenen yormayacak ama aktiflik gerektirecek hem de farklı insanlarla konuşmayı zorunlu kılacak satış temsilciliğiydi. 3 alternatif koydum önüme, emlakçılık, finans danışmanlığı ve araba satış danışmanlığı. Son seçenek hariç hepsi için lisans almam zorunluydu ve ben GC olmadan bunları alabileceğimden emin değildim. İlk mülakatıma sigorta/finans danışmanlığı olarak gittim, tabii ki bu tarz işler size belirli maaş kazandırmayan performansa dayalı işler, 1099 olduğu için işe alınmanız kolay, tek yapmanız gereken neden bu işi yapacağınıza dair karşınızdakileri ikna etmek.

İlk haftaki başvurularımdan sonra ikinci hafta kıyamet gibi mülakat teklifleri gelmeye başladı, Türkiye'de çok satılan ama benim hiç haz etmediğim bir araba markasının araçlarını satan galerinin satış müdürü arayıp mülakata çağırdı, çok fazla Türk müşterim oluyor anlaşırsak çalışmak isterim dedi, bu hafta için gelirim dedim ama gitmeyeceğim. Aslında w2 statüsü ile istihdam edileceği için mantıklıydı senelik 40k+komisyon olarak başlayacaktım, sigorta ve 401k ödemelerini karşılayacaklardı vs vs ama dediğim gibi kendim beğenmediğim bir şeyi başkasına satamam.

Sonra gözüme enerji şirketleri ilişti ve Florida'da bulabildiğim tüm şirketlere iş başvurusunda bulundum. 4 tanesi döndü, 3 tanesiyle mülakat gerçekleştirdik. Arkadaşlar lütfen ukalalık olarak algılamayın, bütün şirketler mülakattan 10 dakika sonra seni aramızda görmek isteriz diyip tekliflerini gönderdiler, bu benim çok üstün özelliklere sahip olduğumu göstermiyor, bilakis 1099 olarak işe alındığım için adamlara tek maliyetim bana gönderecekleri kıyafetler, Türkiye'de 11 sene hükümeti temsil etmiş, müzakerelere girmiş bir enerji uzmanı dikkatlerini çekti ve işe aldılar. ABD piyasasında ciddi payı olan bir şirket ile başlangıç seviyesi Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. Şu an tek eksiğim ingilizce terminoloji, yoksa şu an eğitimi ben verebilecek durumdayım. Pazartesi günü eğitimle başladım, hem günde en az 1 kez arayıp kontrol edip canlı quiz yapıyorlar hem de eğitim sistemlerinde aralarda yazılı sınavlar var. Yanıtınıza göre sizi puanlıyor ve ona göre iş başı yaptırıyorlar. Cidden emek gerektiren; ama benim gibi kamu uzmanlarının verdiği emeğin yanında ufak kalan bir iş. Türkiye'de kendi mesleğinin gerekliğine haiz olan herkes eğer işini ciddi biçimde ifade edecek kadar da ingilizce biliyorsa işsiz kalmaz, ben çok korkuyordum ama eksik olan şey özgüvenmiş. Bu konuda içiniz rahat olsun, eğer saydığım özelliklere hakimseniz özgüveninizi yükseltmenizde fayda var; zira benim gibi yeni gelmiş yasal yabancıların yaptığı başvuruları, iş teklifine karşk yanıtları küstahlık olarak değil özgüvenin gereği olarak algılıyorlar. Hatta size her teklif edileni direkt kabul ederseniz burada sorun görüyorlar.

Bulunduğum bölgede çok fazla Türk var ve ne yazık ki bazıları hakkında çok olumsuz şeyler duydum veya şahit oldum. Duyduklarım genelde dedikoduculuk, laf taşıma vs gibi şeyler, hayatımda başka elti veya yengeler istemiyorum. Bu sebeple biraz korkumdan biraz da riske girmeye gerek yok diyerek kısıtlı bir çevre ile sosyal yaşamı idare ediyoruz. Günler daha çok çocuğumuzla ilgilenmekle geçiyor ki bu durum beni rahatsız etmiyor. Oğlumuz ilk 2 ay boyunca ne zaman evimize döneceğiz, ne zaman Ankara'ya gideceğiz diye sayıkladı, şimdi ise ben sonsuza kadar burada yaşamak istiyorum diyor 🙂 Burada oyuncaklar daha kaliteliymiş, dondurmalar daha lezzetliymiş, deniz daha kocamanmış.

Anlayacağınız günler akıp geçti ve ben ne olup bittiğini dahi anlayamadım. Şimdi eğitimlerle beraber ilk başlarda ciddi bir maraton beni bekliyor, o zaman Türkiye ile ABD arasında daha net bir çalışma ortamı ve genel bilgi seviyesi kıstası yapabilirim. Lafı uzattıysam affola, hakkınızı helal edin.

• ⭐⭐

@EasternStar deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkürler. çok çabuk entegre olmuşsunuz, çocuğunuzun da çevreye alışması epey rahatlatmıştır sizi. yeni işinizde başarılar diliyorum. umarım işiniz gücünüz hep yolunda gider bundan sonrasında da.

• @EasternStar iş konusunda ki deneyimleriniz çok kıymetli paylaşımınız için teşekkür ederim. başarılar

• @EasternStar tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. sakıncası yoksa mezuniyetiniz hangi alandan ? kamu çalışanı olarak iş konusunda bizim de çekincelerimiz var yazınız içimi rahatlattı açıkçası 🙂

• @EasternStar zaten göç eden aileler en çok çocukları için üzülürken aslında göçe en erken uyum sağlayanlar yine çocuklar oluyor. Filtresiz gözleri neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bizden daha hızlı kavrıyor.
    Sizi de tebrik ederim. Oraya gider gitmez Türklerin el attığı işlerle sınırlı kalmayıp bambaşka iş kollarında da fırsatlar yaratabildiğiniz ve bunun pekala mümkün olabildiğini gösterdiğiniz için.

• ⭐⭐

@EasternStar tecrübelerinizi yazdığınız için teşekkürler, elinize sağlık.
    İş tekliflerine de hızlı dönüş almanız sevindirici bir durum. Kısa sürede sonuçlanır ve taksimetre çalışmaya başlar artık, gerçi siz arada taksimetreyi çalıştırmışsınız. 😁

• @EasternStar aktardığınız deneyim için teşekkürler. Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.
    Bundan sonraki süreçde güzel geçmesini dilerim.

E2'yi hangi iş modeliyle gerçekleştirmiştiniz?

• @EasternStar son derece umut verici ve çok değerli bilgiler içeren bir yazı olmuş, lütfen vakit buldukça devam edin. Teşekkürler

• Kıymetli arkadaşlar iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Elbette her şey güllük gülistanlık değil, neticede yabancı memleketteyiz ve sorunlar yaşıyoruz, şu ana kadar aşılamayacak bir sorunla karşılaşmadık çok şükür ama her şey benim anlattığım gibi kolay olmayabilir, biraz kısmet biraz da maddiyat meselesi. Bir çok sorunu maddiyatla çözüyorsunuz ve maddi güvenceniz yoksa bu memlekette bir hiçsiniz.

Bazı bilgileri daha önceden vermiştim, tekrar etmekte fayda var, ben 2008 yılından kalma SSN'i kullanıyorum, bu sebeple e-2 onaylandığı bilgisini alır almaz Lyft ve Uber ile çalışabildim, yoksa yaklaşık 2-3 hafta kadar daha beklemek durumunda kalırdım. Tüm uygulamalara başvuru yaparken sizi güvenlik soruşturmasına alıyorlar ve SSN sorgulamasında karşılık göremedikleri için bir süre daha bekletebilirler. Ayrıca Uber Driver için 1 senelik ehliyet, Lyft ise en az 6 aylık SSN istiyor. Doordash, Instacart gibi uygulamalar ise süre aramıyor, ehliyet ve SSN ile başvuru yapabiliyorsunuz.

Arkadaşlar bir diğer mevzu da İngilizce, en azından ne yapmaya çalıştığınızı anlatabilecek kadar ingilizceniz yoksa bu işleri de yapamazsınız. Zira, teslim etmeye gittiğiniz yerde sorun çıkabilir, adres yanlış yazılmış olabilir ve bu durumlarda destek ekibiyle ya da müşteri ile doğrudan iletişim kurmanız gerekir. Eğer iletişim kurmadan teslimatı gerçekleştirmezseniz ilk seferinde zararı karşılarsınız ama ikincisinde hesabınız askıya alınır. Dolayısıyla, akıcı olmasa bile en azından temel kelimelerle iletişim kurmak; kimsiniz, necisiniz, amacınız nedir gibi kalıpları belirleyip bunlar üzerinde pratik yapmak günlük hayatta da işinizi kolaylaştırır. Eğer bunları yapamayacak durumdaysanız maceraya girmenizi tavsiye etmem.

Bir diğer mevzu da ABD'nin "yerel hareket eden" bir memleket olduğunu unutmamak. Bir caddenin sağ kaldırımı ile sol kaldırımı farklı kurallara tabi olabilir, bir banka şubesinin olur dediğine diğeri olmaz diyebilir, aynı marka sigarayı aynı marketin farklı şubesinden farklı fiyatlara alabilirsiniz. Homojen bütünlük göstermeyen bu ülkede farklı uygulamalara hazır olun.

Alışveriş, akaryakıt gibi size indirim sağlayacak uygulamalar için Florida'ya gelenler benimle irtibata geçerse bildiklerimi söylerim. 3 depo benzin aldım, 4.sü bedava oldu, market kartlarında 120$ para 3 ayda birikti, bir alışverişimiz bedavaya geldi 🙂

Sayın @Darko E-2'ye konu olan ticareti başkalarının vebalini almamak için genelden paylaşmıyorum, bana iyi olan size kötü olabilir, neticede ticarette herkesin nasibi farklı, yalnızca E-2 danışmanlarının bireysel danışmanlık adı altında veriyoruz dedikleri hizmeti almayın, gerek yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

57

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |