DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ayvalik10 dün Ruslar bir açıklama yaptı: "Türkiye'nin bu gerginlikte Ukrayna tarafında olması, TR-RUS ilişkilerini zedelemez" şeklinde.

Tipik Rus diplomasisinde bu "bittiniz olm siz" demek. 🙂

Bana göre de biz nasıl 1974 Kıbrıs Harekatını desteklediysek ya da sonrasında Batı Trakya'daki soydaşlarımıza karşı yapılanlara ses çıkardıysak, ya da aşağıda Irak ve Suriye'deki Türkmenlere yapılan zulümlere müdahale ettiysek/ etmeliysek diye düşünüyorsak, Rusya'nın bu harekatına da ses çıkarmamamız gerekiyor. Puştluk yapan Ukrayna, kaşıyan NATO aracılığı ile ABD.

Askeri strateji ve savaş tarihi konusunu kendisine hobi edinmiş bir birey olarak yorumlarınızın doğruluk payı olmadığını düşünüyorum. Kıbrıs harekatındaki Türkiye ile içinde bulunduğumuz durumdaki Rusya’ nın pozisyonunun kesinlikle birbiri ile alakası yok.

Rusya’ nın Türkiye ile ilgili açıklamalarının ve Türkiye tarafından yapılan açıklamaların kesinlikle kirli diplomasi olduğunu düşünüyorum. 🙃
    Bölgedeki rolünü çok iyi oynayan bir Türkiye var. Tasdik ediyor muyum? Sırtlan olarak evet Aslan olarak hayır diyeyim. Siz anlayın. 🙃

• ⭐⭐

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@ayvalik10 dün Ruslar bir açıklama yaptı: "Türkiye'nin bu gerginlikte Ukrayna tarafında olması, TR-RUS ilişkilerini zedelemez" şeklinde.

Tipik Rus diplomasisinde bu "bittiniz olm siz" demek. 🙂

Bana göre de biz nasıl 1974 Kıbrıs Harekatını desteklediysek ya da sonrasında Batı Trakya'daki soydaşlarımıza karşı yapılanlara ses çıkardıysak, ya da aşağıda Irak ve Suriye'deki Türkmenlere yapılan zulümlere müdahale ettiysek/ etmeliysek diye düşünüyorsak, Rusya'nın bu harekatına da ses çıkarmamamız gerekiyor. Puştluk yapan Ukrayna, kaşıyan NATO aracılığı ile ABD.

Gerçek adınız doğu perinçek mi?

• ⭐⭐

@ping-pong Ukrayna'nın, kendi toprakları içerisindeki Rus halkına davranışlarını, temel hak ve özgürlükleri noktasında elinden aldıklarını ve baskılı tutumunu ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum.
    Ben 1974 Harekatını da, 92-92 arasındaki Bosna'daki soykırıma da (ki bunda Batının sessiz kalması zaten şimdi de sessiz kalmasını gerektirir), sonrasında Batı Trakya'daki zulüm konusunu da bu yüzden bir tutuyorum. Bire bir mi? elbette hayır, hiç alakasız mı, ona ise çok daha büyük hayır derim size.

• ⭐⭐

@uzaysan usta o kadar dönek bir adam ile özdeşleştirdin ki, hangi düşünceme göre bunu söyledin onu anlamaya çalışıyorum.
    aslında daha da önemlisi neden böyle bir benzetme yaptın onu çözelim, hakaret olmadan.

• ⭐⭐

@ping-pong bir de sorum şu; oynadığımız bir rol mü var gerçekten bu bölgede? hele ki bizi dahi ilgilendiren konularda???
    vallahi aslanı geç, çakal, sırtlan, ne olursak olalım ama tutarlı bir rol var mı yahu?

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ping-pong bir de sorum şu; oynadığımız bir rol mü var gerçekten bu bölgede? hele ki bizi dahi ilgilendiren konularda???
    vallahi aslanı geç, çakal, sırtlan, ne olursak olalım ama tutarlı bir rol var mı yahu?

Var tabiki abi. Bukalemun rolündeyiz

• Politika siyaset vb. seyler adi altinda buraya sayfalarca sey yazabilirim fakat bu ortada masumlarin oldugu ve olecegi gercegini degistirmeyecektir.
    Ayrica cok farkli bakis acilari var hepsine cevap verebilcek donanim ve âkil zekaya sahibim lakin bu burda iki satirdan ibaret tanidigim insanlarla gereksiz dialoglar altina girmeme sebep olabilir.
    Bunuda istemem.
    Ne zaman siyaset ve diplomasi adi altinda politika soylemleri yukseldiginde insanlar en yakinlari ile bile kutuplasabilir bunu yadirgamiyorum.
    Sadece mevcut duruma bence daha duyarli bir bakis acisi gerekiyor belki realist bakislardan arinmak belkide daha da vicdani yaklasmak daha dogrudur bilemiyorum.Herkezin kendi iradesi.
    Ama arkadas(putin)daha uzakda degil yakin zamanda soylemlemlerinde dile getirdi SSCB nin varligini yine yeniden fazlasi ile istiyor.
    Bugun ukrayna yarin moldova ardindan belki bircok kara topragi.
    Ayrica borsa,kurlar,ham petrol fiyatlarindaki hareketlilikden bahsetmiyorum bile.
    Her turlu yasanmamasi gereken bir askeri hareketlilik …

• ⭐⭐

@uzaysan usta o kadar dönek bir adam ile özdeşleştirdin ki, hangi düşünceme göre bunu söyledin onu anlamaya çalışıyorum.
    aslında daha da önemlisi neden böyle bir benzetme yaptın onu çözelim, hakaret olmadan.

Şu açıklamasına binaen söyledim. Aradaki tek fark perinçek karabağı siz kıbrısı örnek verdiniz.

Screen Shot 2022-02-24 at 17.04.55.png

• ⭐⭐

@uzaysan rastlamamıştım, vallahi birebir olmuş 🙂 benzetmen de haklıymışsın.
    tek fark ben "barış ve huzur" için demedim, demem de. zira böyle bir durumda çok da umurumda olmaz barış ve huzur hocam

• Yasaklı

Çanakkale savaşı ve sonuçları hakkında bilgi sahibiyseniz eğer bu çok yanlış bir yaklaşım. Hükümet, devlet ve vatan/millet kavramlarını karıştırmayalım lütfen. Ne demek rolümüz mü var. Hem de öyle bir rolümüz var ki yeri yerinden oynatırız.

• Yasaklı

@ping-pong Ukrayna'nın, kendi toprakları içerisindeki Rus halkına davranışlarını, temel hak ve özgürlükleri noktasında elinden aldıklarını ve baskılı tutumunu ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum.
    Ben 1974 Harekatını da, 92-92 arasındaki Bosna'daki soykırıma da (ki bunda Batının sessiz kalması zaten şimdi de sessiz kalmasını gerektirir), sonrasında Batı Trakya'daki zulüm konusunu da bu yüzden bir tutuyorum. Bire bir mi? elbette hayır, hiç alakasız mı, ona ise çok daha büyük hayır derim size.

Çok basit bir cevap vereyim. Uzun uzadıya anlatmak istemiyorum. Sadece olaya şuradan bakarsanız bile yakıştırmanız anlamsız çıkar. Yunanistan bizim topraklarımızda bizim halkımıza zulmetti ve savaş başlattı. Biz savunmaya geçtik.
    Rusya, Ukrayna’ nın topraklarında adamların üstüne yürüyor. …… …….. diye gider. Benzetmeniz çok yersizdi o yüzden yazdım sadece. Tepki vermek değildi amacım.

Edit: Bizi Ukrayna ile bağdaştırsaydınız o da tam değil ama belki benzetilebilirdi.

• ⭐⭐

@gokhanbagatur buna sonuna kadar katılıyorum. politika ve türevleri konusunu her yerde/ herkes ile konuşmamak, tartışmamak şart. hele ki tanımadığın, bilmediğin insanların, düşüncelerin olduğu ortamlarda, hele ki bu ortam sanalsa...
    ne savaşı savunuyorum, ne de başka bir şeyi, aynı her aklı selim insanın yapacağı gibi. sonuçta süper güçler hapşırsa, yatağa düşen bizim gibi ülkeler oluyor. semeresini de ekonomik olarak alıyoruz zaten. dışa bağımlı, hele hele enerjide dışa bağımlı olduğumuz sürece de alırız.
    lakin ben tutarlılık adına ve biraz da geleceği düşünerek düşüncemi söylüyorum geçmişten örnek vererek. Kıbrıs, Bosna, Batı Trakya meselelerini de bu yüzden örnek verdim.
    Lakin, sınırları dışında bir çok soydaşı olan bir ülke/devlet mezalime hayır demezse, ileride kendi soydaşlarına yapılacaklara boyun eğmek zorunda. benim dediğim bu.
    haa bunu ilhak yoluyla, savaşla mı yapmak lazım? işte bu durumda da ortaya olan biteni takip etmek giriyor. Rusya-Ukrayna krizi yılladır var. Bunu tırmandıran Putin diye görmek hata. Hele ki Ukrayna'nın en son baskıları ve NATO yalakalığı sebebiyle. Napacaktı Putin, sınırları dibinde NATO ülkesi olmasına izin mi verecekti? Hele ki kendinden olan bir ülke.
    Ruslar'ın ilk çare olarak savaşa başvurduğunu düşünmek de büyük hata...

O değil de beni Moskofffcu falan sanacaklar ona yanıyorum 🙂

• ⭐⭐

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@ping-pong Ooo hocam, bunu şimdi gördüm. bu soruya, bu yaklaşıma ben direkt ilgili tüm yazılarımı sileyim, anlamsız olacak sizinle bunu konuşmak. buna da eyvallah

• Yasaklı

@suat-gunay

🙃 haydaaaaa ben mantıksız, konuşulamaz vesaire bir adam mı oldum şimdi. Çok teessüf ediyorum.

Ben sadece Kıbrıs harekatı üzerinden konuşulmasından rahatsız oldum. Kıbrıs harekatının sebeplerini, başlangıcını ve bizim müdahale sürecimizi bilmeyen yoktur. Şu anki durum ile benzeştirilmesini istemediğimden.

Ben size olayın asıl sebebini söyleyeyim. Fransa gibi ülkelerin NATO ya gerek yok diyerek ödenekleri kesmek istemesine ilişkin ABD, NATO ülkelerine Rusya üzerinden sopasını gösteriyor. Sürüden ayrılırsanız kurt kapar misali. Siz olaylara çok yüzeysel bakıyorsunuz.

• ⭐⭐

@ping-pong hocam ben sana mantıksız adam demedim nerden çıkarıyorsun. hatta ben sana herhangi bir şekilde, yanlışsın, yüzeysel bakıyorsun, "şu konuda bilgin varsa şayet" (ki konu Türk Tarihi) tarzı yaklaşımlarda da bulunmadım. ama tam da bu sebeplerden, yani konuşmak, fikirleri beyan etmeye izin vermek yerine direkt karşındakine "anlamsız" hitaplarda bulunduğun için evet seni "konuşulamaz" gördüm. sonuçta da gerek yok böyle cümle arası saygısızlıklara diye düşündüğümden eyvallah dedim. nitekim evet burası yeri değil, baştan hata yaptık.

• Yasaklı

@suat-gunay

Hiç yargılamadım. Tepkili felanda değilim. 🙃 Sadece hassasiyetimi bildirmek istedim. Ters hiç bişey söylemedim. Tam tersi tartışılabilir bir kapı bıraktım ama yine yaftaladınız beni. Çok teşekkür ederim.
    Haklısınız bence hiç uzatmayalım. 🙃

• ⭐⭐

@ping-pong güzel insan, yazdıklarını okuyor musun, yoksa sen mi yazmıyorsun anlamadım ki...
    "...Çanakkale savaşı ve sonuçları hakkında bilgi sahibiyseniz..." hadi buna alınmadım, lakin kimde nasıl bilgi var, bence bundan emin olmadan cümleye başlamak çok da güzel değil. kaldı ki hassasiyeti olan bir konu malum.
    "yorumlarınızın doğruluk payı olmadığını düşünüyorum"
    "Hükümet, devlet ve vatan/millet kavramlarını karıştırmayalım lütfen."
    "yakıştırmalarınız anlamsız"
    "benzetmeniz çok yersiz"

bunları yazan sensin. bir de benim yazdıklarıma bak istersen, bu tarz bir yargılama bulabilecek misin kişisel. sonra kararı sen ver, hala ben isem "yaftalayan" eyvallah, özürlerimi sunayım anında.
    ya da tarzım şu mu olaydı?

"Kucaktan kucağa oturtulan TR'nin bölgede bir rolü olduğuna inanmak abesle iştigal bir durum. Bizim kendi çıkarlarımız için gereken her şeyi, düz, sağlam, tutarlı bir tavırla yaptığımızı söylemek, devamlılığı olan bir Milli Politika izlediğimizi söylemek anlamsız, doğruluk payı olmayan çok sığ bir yaklaşım" bu şekilde yazmak bana göre değil hocam. ben, bana göre yanlış olsa dahi karşı tezi dinlerim, anlamaya çalışırım, bir şeyler almaya çalışırım. kendi tezlerim, bilgim ile de yanlış olduğunu ortaya koymaya çalışırım. ama sözle değil, ortaya koyduğum fikirler ve özenle seçilmiş kelimelerle saygı çerçevesinde kalmak adına...

ha bir de, bu konuda (veya herhangi bir konuda) bilginiz, ilginiz olduğunuzu söylediniz ya, sırf siz söylediniz diye kabul ederim. lakin söylemenize de gerek olmaz, yazdığınız, çizdiğinize göre vardır bir birikimi diye düşünürüm. aklınızda olsun, kimin neyi ne kadar bildiğini kestirmeniz imkansız başlangıçta.

• Yasaklı

@ping-pong güzel insan, yazdıklarını okuyor musun, yoksa sen mi yazmıyorsun anlamadım ki...
    "...Çanakkale savaşı ve sonuçları hakkında bilgi sahibiyseniz..." hadi buna alınmadım, lakin kimde nasıl bilgi var, bence bundan emin olmadan cümleye başlamak çok da güzel değil. kaldı ki hassasiyeti olan bir konu malum.
    "yorumlarınızın doğruluk payı olmadığını düşünüyorum"
    "Hükümet, devlet ve vatan/millet kavramlarını karıştırmayalım lütfen."
    "yakıştırmalarınız anlamsız"
    "benzetmeniz çok yersiz"

bunları yazan sensin. bir de benim yazdıklarıma bak istersen, bu tarz bir yargılama bulabilecek misin kişisel. sonra kararı sen ver, hala ben isem "yaftalayan" eyvallah, özürlerimi sunayım anında.
    ya da tarzım şu mu olaydı?

"Kucaktan kucağa oturtulan TR'nin bölgede bir rolü olduğuna inanmak abesle iştigal bir durum. Bizim kendi çıkarlarımız için gereken her şeyi, düz, sağlam, tutarlı bir tavırla yaptığımızı söylemek, devamlılığı olan bir Milli Politika izlediğimizi söylemek anlamsız, doğruluk payı olmayan çok sığ bir yaklaşım" bu şekilde yazmak bana göre değil hocam. ben, bana göre yanlış olsa dahi karşı tezi dinlerim, anlamaya çalışırım, bir şeyler almaya çalışırım. kendi tezlerim, bilgim ile de yanlış olduğunu ortaya koymaya çalışırım. ama sözle değil, ortaya koyduğum fikirler ve özenle seçilmiş kelimelerle saygı çerçevesinde kalmak adına...

ha bir de, bu konuda (veya herhangi bir konuda) bilginiz, ilginiz olduğunuzu söylediniz ya, sırf siz söylediniz diye kabul ederim. lakin söylemenize de gerek olmaz, yazdığınız, çizdiğinize göre vardır bir birikimi diye düşünürüm. aklınızda olsun, kimin neyi ne kadar bildiğini kestirmeniz imkansız başlangıçta.

Rusya’ nın şu an takip ettiği takvimi Kıbrıs Harekatına benzetmenizi bence yer yüzündeki en sempatik adam bile bu kadar karşılayabilirdi. Beni kurduğunuz bu cümleden sonra nasıl bu kadar hatalı çıkardığınızı inanın hiç anlamadım. (Özünüzde)

Çok özür diliyorum. İyi akşamlar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.1k

| | | |