DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Bugun yaptigim alisverisden rakamlar:

Yer: Lidl - Middletown, DE

Salmon baligi (1.89 lbs): $14.35
    Organic yumurta (18li paket): $3.29
    Kiraz (2 lbs): $3.90
    Mantar (bella cins 250 gr): $1.99
    2 paket kopek biscuits (Paketi 150gr): $5.94
    Kopek kaka poseti (8li): $5.47
    Kopek icin kuzu etli biscuits (350 gr): $3.99
    Tavuk dilim salam (2 kg): $5.88
    Italyan spaghetti (2 paket): $2.30
    Hindi gogus (500 gr): $4.90
    Kasar peynir (225 gr): $1.45
    Kolombia kahve (340 gr): $4.79
    Dis fircalari (6 adet): $8.00
    Limon (2 lbs): $3.59
    Mandalina (3 lbs): $3.29
    Patates (5 lbs): $4.64
    Sampuan: $2.94
    Araba air fresher: $0.69
    2 kutu yogurt (kutusu 900 gr): $5.38

Toplam electronic kupon indirimi: $3.53

Toplam miktar: $85.14

Yer: Ankara, Türkiye
    Fiyatlar Ankara online marketlerden alındı uygun olanlar tercih edilmeye çalışıldı. 😞

İthal norveç somon baligi (kg): 124,99 TL
    M Life Organik M (18 li paket): 32 TL
    Kiraz (kg): 14,90 TL
    Mantar (İstridye cins 200 gr): 7,90 TL
    2 paket Pedigree Markies Ödül Maması (Paketi 150gr): 13,50 x 2 = 27 TL
    Kopek kaka poseti (4 rulo ve toplam 60 adet): 24,99 TL
    Kopek icin Proline Kuzu Etli Konserve Köpek Maması (415 gr): 14,25 TL
    Banvit piliç salam (750gr): 18,25 x 2.5 = 45 TL
    Pastavilla Spaghetti Makarna 500 G (2 paket): 4,20 x 2= 8,40 TL
    Bolca Hindi Göğüs (500 gr): 24.5 TL
    Onsüt Tam Yağlı Taze Kaşar Peyniri (225 gr): 11,50 TL
    Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahve (250 gr): 28,45 TL
    Banat Ekonomik Diş Fırçası 3'Lü: 18,50 x 2 =37 tl
    Limon File (kg): 9,99 TL
    Mandalina (kg): 9.90 x 1.5 = 14,85 TL
    Patates (kg): 1,99 x 2,5 =5 tl
    Pantene Şampuan 500mi: 22,90 TL
    Araba air fresher: 12,90 TL
    Eker Kaymaksız Yoğurt (2000 gr): 16,95 TL
    Kg ortalama yakalamaya çalıştım..

Vatandaşa ortalama Toplam miktar: 482 TL 😳 😳
    Türkiye cennet diyen gurbetçiye: 482 / 8.44$ = 57$

Siyasi bir sohbete dönmemesini rica ediyorum sadece üzüntümü anlatmak istedim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mara paylaştıgınız için cok teşekkürler.

edit: veterinerlik ve diğer ücretleri (mama, vb) ücretlerini nasil buluyorsunuz tr ile kıyaslayınca?
    biz de nasıp olursa köpeğimizle geleceğiz, merak ettiğim bir konu bu.

• @gucarslan rica ederim. Evcil hayvan bakimi Turkiye'ye kiyasla ucuz. Turkiye'de iken bir asisina 120-150TL veriyorduk(2 sene once), burda yillik asi paketi 80-100$ civari (icinde 4-5 asi oluyor ve kalp kurdu, kan tahlili gibi testler de oluyor). Mama fiyatlari zaten birime vurunca cok ucuza geliyor. Yazdigim gibi hersey dahil aylik ortalama 70$'a tum bakimlar, mama, kontroller bitmis oluyor.
    Ornegin Turkiye'de iken kopegimizi kisirlastirmayi dusunuyorduk, fiyatlar 1000-1500TL arasi idi. Gelince Dallas'ta bir etkinlikte ucretsiz kisirlastirdik. Sosyal projeler kapsaminda devlet destekli etkinlikler oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mara detaylı bilgi için çok teşekkürler.
    size ve yavrunuza uzun sağlıklı ömürler dilerim 🙂

• @Rüzgar Paylasim ve emeginiz tesekkurler! 🙂 Yorum yapmaya gerek yok zaten, hersey ortada...

• @mara, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@gucarslan rica ederim. Evcil hayvan bakimi Turkiye'ye kiyasla ucuz. Turkiye'de iken bir asisina 120-150TL veriyorduk(2 sene once), burda yillik asi paketi 80-100$ civari (icinde 4-5 asi oluyor ve kalp kurdu, kan tahlili gibi testler de oluyor). Mama fiyatlari zaten birime vurunca cok ucuza geliyor. Yazdigim gibi hersey dahil aylik ortalama 70$'a tum bakimlar, mama, kontroller bitmis oluyor.
    Ornegin Turkiye'de iken kopegimizi kisirlastirmayi dusunuyorduk, fiyatlar 1000-1500TL arasi idi. Gelince Dallas'ta bir etkinlikte ucretsiz kisirlastirdik. Sosyal projeler kapsaminda devlet destekli etkinlikler oluyor.

Bende ornek vereyim. Kopek icin:

Su anda 2 yasinda, o yuzden sadece yillik kontrol icin veterinere gidiyor. Tum asilari yenileniyor, kalp kurdu icin kan testi yapiliyor, kaka ornek testi yapiliyor ve veteriner genel olarak check-up yapiyor, ayni zamanda tirmaklar kesiliyor ve toplam miktar $200 civarinda. Bu sadece yilda 1 defa.

Mama icin biz aylik yaklasik $40 harciyoruz, buna odul biscuits ve dis sagligi icin olanlar da dahil.

3 ayda bir de grooming icin $70 oduyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea size de teşekkürler sn. @MySea 🙂
    yavrunuza da uzun ve sağlıklı ömürler dilerim.

• @gucarslan Rica ederim! Tum evlerdeki can dostlarimiza saglik ve mutluluklar dilerim... 🙂

@serkanist Sizi kinim kinim kiniyorum! Kahve de neymis? Cay icsenize! Ustelikte mitinglere katilip, havaya firlatilinca bedavaya kapabilme ihtimaliniz var... 😃

çay 35 tl hocam biz üretiyoruz oda - dışardan gelse ne olacak onnu merak ediyorum ...hocam mitinglere gitmiyorum- iş için ayrı 🙂 görev gereği oluyor ama - oradada biz alamayız 🙂 gerekte yok yaaa :

• Turkiye'den peynir fiyati:

FB_IMG_1628427000607.jpg

Burada Turkish ve Arap marketlerde 350 gr olanlari $10 civarinda satiliyor. Yani 2 tanesi 700 gr yapar ve $20. Resimdeki 728 gr.

Turkiye'den peynir fiyati:

FB_IMG_1628427000607.jpg

Burada Turkish ve Arap marketlerde 350 gr olanlari $10 civarinda satiliyor. Yani 2 tanesi 700 gr yapar ve $20. Resimdeki 728 gr.

Çook büyük yanlışınız var.
    Türkiyede peynir yada benzeri ürünler pahalı değil
    728 gr peynir 99,66 Tl yani 11,54 dolar yapıyor. amerikada 20 dolar.
    Yani Türkiyede her şey ucuz.(akp lilerin gözlüğünden bakınca görünen)

Halkın gözünden bakınca Sözcü'denMurat Muratoğlu'nun dediği gibi " hayat pahalı değil, sen fakirsin " yada "Az para kazanana her şey pahalı"

Getirdikleri ucube Cumhurbaşkanlığı yönetim DÜZENİ,adının hakkını veriyor.

• .......turkiyeye her tatile gidisimde istemiye istemiye elim cebime gidiyor,bos ver tatile geldik diye sonra alisiyoruz.dar gelirlilere allah kolaylik versin,,,99 tl hemen hemen 15 australya dolarina geliyor,15 dolara o peynirin kilolugunu alabilirim..

• Hava atiyor gibi olmasin ama ben tatile gidince, para hesabi yapmayan birisiyim. ABD icindeki tatillerde kredi kartlarini hic hesap yapmadan kullanirim. Eve donunce, kendimce bir plan yapar oderim.

ABD disi tatillerde ise yanimda nakit para gotururum ve yine hesap yapmadan harcarim. Cogu zaman nakit biter ve bankadan hesaptan para da cekmek durumunda kalirim. ABD disinda kredi karti kullanmiyorum. Bir tek istisna Almanya'da kullanmistim birkac defa.

En son 2019 da gittigimde Turkiye bana cok ucuz gelmisti. $1 = 5.60 TL idi o zaman. Mesela Alanya'da 10 gunluk airbnb ile denize sifir ev kiralamistik, toplamda $330 odemistik. 10 gunlugune araba kiralamistik ve $220 odemistik toplamda. Plajda sabahtan aksama kadar ailece yiyip iciyorduk ve toplamda $30 gecmiyordu. Yine aksam yemegine cikiyorduk, ickili dansozlu muzikli yemek yiyorduk ve $50-60 oduyorduk...

• @kartalveat $ bazında ucuz ama aynı şekilde $ bazında gelir de düşük.

ABD'de medyan asgari ücret $1600-2000 arası iken ve işgücünün %2'ye yakını bu gelirle yaşarken, TR'deki asgari ücret $326 ve işgücünün %50'sine yakını bu ücretle geçiniyor. Medyan gelirlerde de arada uçurum var. Bu durumda TR $ bazında bazı ürünlerde ucuz olsa da (genelde gündelik harcamalar, yeme içme, kira vs.), geliri de düşük olduğu için o ucuzluğu hissedip yaşayamıyor. Ve tabii, TR'de her şey ucuz değil. Tüketici elektroniği (bilgisayardan telefona envai çeşit teknolojik ürünü kapsıyor) ve otomobil kat kat pahalı. Neredeyse ulaşılmaz olacak seviyeler çıktı, çıkıyor.

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@kartalveat $ bazında ucuz ama aynı şekilde $ bazında gelir de düşük.

ABD'de medyan asgari ücret $1600-2000 arası iken ve işgücünün %2'ye yakını bu gelirle yaşarken, TR'deki asgari ücret $326 ve işgücünün %50'sine yakını bu ücretle geçiniyor. Medyan gelirlerde de arada uçurum var. Bu durumda TR $ bazında bazı ürünlerde ucuz olsa da (genelde gündelik harcamalar, yeme içme, kira vs.), geliri de düşük olduğu için o ucuzluğu hissedip yaşayamıyor. Ve tabii, TR'de her şey ucuz değil. Tüketici elektroniği (bilgisayardan telefona envai çeşit teknolojik ürünü kapsıyor) ve otomobil kat kat pahalı. Neredeyse ulaşılmaz olacak seviyeler çıktı, çıkıyor.

Sizinle aykırı şey düşünmediğim halde benim yukarıdaki yoruma neden eksi verdin anlamadım.
    Türkiyede ürünlerin ucuz olduğunu söyleyen ülkenin başkanı ve onun yalama akp takımı olduğunu parantez içinde belirtmiştim.

Ekonomide dünyanın her yerinde genel geçer kural "az kazanırsan, fakirsin demektir"
    Ülkemde yoksulluk sınırı 12 bin 195 TL
    Açlık sınırı da 3bin 153 TL oluğu yerde Emeklilerin büyük çoğunluğu,asgari ücretlilerin ise tamamı açlık sınırında yaşam sürüyor.
    Yoksulluk sınırında milyonlarca beyaz yakalı çalışanlarda bu kapsama giriyorken, ülke ekonomisi iyi diyebilmek için akp'lilerin içtiği otu kullanmak gerekir.
    Aklı başında biri ülkenin acı gerçeğini görüyor zaten.

• @kartalveat Eksi vermemin sebebi TR'de temel kalemler hariç çoğu şey pahalı. Üstüne üstlük, sadece fiyat bazlı kıyas yapmak da mantıklı değil. Arada kalite farkı da var. TR'de $10'a alınan etin kalitesiyle, ABD'de $10'a alınan etin kalitesi aynı değil mesela. Salt fiyat bazlı kıyas yapmak bunun gibi kalite gibi faktörleri göz ardı ediyor. Nike gibi markalar ABD'de altın standartlarda üretim yapıp en kaliteli ürünleri satarken TR'ye bronz kalite, düşük maliyetli ve düşük kaliteli ürünleri satıyor mesela.

Açlık ve yoksulluk sınırı bir kişiyi kapsamıyor ama. Yani açlık sınırı diyelim 3000, asgari ücret 2825, bu, istisnalar hariç, asgari ücretli birinin açlık sınırında yaşadığını, aç kaldığını belirtmiyor. Açlık sınırı 4 kişilik bir aileyi kapsıyor, detayları bulunmakla birlikte.

• Rezerv para hariç kazanıyorsan işin zor

Dolar Euro sterlin frank can.doları aus.doları

gerisi boş beyler hiç uzatmayın

Avrupa
    Amerika
    Kanada
    Avustrulya
    Yeni Zellanda
    Japonya
    İngiltere.

Gerisi Boş

• Turk ekonomisi uretime dayali bir ekonomi degil maalesef. Ulke icerisi satilan malalri ithal ve yerli uretim olarak dusundugumuzde, degerli urunler hep ithal kategoride. Ithalat da doviz ile yapildigindan, kur artisi fiyatlara yansiyor.
    Yerli uretim olarak baktigimizda, uretillen mallarin cogu tarim urunu yada yiyecek turevleri. Bunlarin fiyatinin bu gunlere kadar dusuk olmasinin tek neden dusuk is gucu maaliyetleri. Hukumetin ve isverenlerin odu patliyor bu maaliyetler artacak diye o yuzden suriyeli ve afgan siginmacilari kollamalarinin nedeni bu.
    Turkiye onceden ucuz bir ulkeydi gun gectikce pahalilasiyor. Zengin herzaman zengindi, hayat standardi ayni, ha keza fakir de ayni. Olan orta sinifa oldu. Ulkenin buyuk kesimini her gecen gununu ariyor artik.

• Bu ileti silindi!

• TX/Austin
    Gecen sene ev tipi wifi hizmetini Spectrum 60$'a yukseltmisti. Simdi 80$ a yukseltmis. Alisilmis birsey degil,
    Genelde TX da kimler hangi hizmetleri kaca aliyor?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

223

41.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

430.4k

| | | |