Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @goodluck hayırlı olsun🙂 darısı başımıza

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sunny, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

yani 15 Ocak -16 Mayis arasini Turkiye adresi yazmamak mi gerekir? ama o zamanda bu tarih Araligi icin Amerika da yazacak adres yok
    cunku yukarida belirttigim gibi 15 ocakta giris yapip 10 gun civari otelde kalip geri donmustum daha sonra 16 Mayis itibari ile temelli tasindim

15-25 Ocak arasini ABD olarak gosterip, sonrasinda 25 Ocak-16 Mayis arasini Turkiye olarak yazabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sunny, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

merhabalar,
    benim ilk girisim 15 Ocak 2016 dolayisiyla greencard da yazan tarih o , bilfiil Amerika`ya tasinmam 16 Mayis 2016
    hic 6 aydan uzun sure Amerika disinda kalmadim, 15 Ocagi baz aldigimizda 18 Ekim tarihi itibari ile basvurabiliyorum
    su an n-400 formunu dolduruyorum (sadece draft olarak save ediyorum, 18 Ekim de submit edicem)

sorularim soyle;

1- yasadiginiz yerler sorusunda dogal olarak Amerika ikametgahi 16 Mayis tan basliyor, Ocak-Mayis arasina Turkiye adresi girdigim de( 15 ocakta Amerika ya girs yapmama ragmen , resmen 16 Mayis`ta tasindim) Turkiye adresine yazdigimda (5 yila tamamlamak icin) eligible olmayabilirsiniz 5 sene Amerika da yasamaniz gerekir falan diye uyari cikiyor, bu konuda ne tavsiye edersiniz

2- son 5 senede 2 eyalette yasadim. bir eyaletten digerine tasinirken arada 2 ay airbnb de kaldim , sistem bosluga izin vermiyor, bir onceki adresimi o 2 ayida kapsayacak sekilde uzatmalimiyim yoksa airbnb adresini de yazmalimiyim?
    cok tesekkurler

Bosluk olmadan yazmalisiniz, ya onceki/sonrasi adresi uzatacaksiniz, ya da Airbnb adresini yazacaksiniz.

• cevaplar icin cok tesekkurler

• @Esra-Peker Anne veya baba Amerikan vatandaşı olduktan sonra çocuk otomatik olarak vatandaş olabilir. Evraklarını göndermeniz yeterli. 18 yaşını beklemenize gerek yok.

• Merhabalar . Ben Ekim’in 22 sinde Amerikan vatandaşlığı için form dolduracağım . 5 yılım dolmuş olacak . Benim bir sorum var . Ben geçen sene Türkiye’de evlendim. Eşim şu an Türkiye’de . Yanıma gelebilmesi için eş vizesine başvurdum . Süreç hale devam etmekte . Şimdi Amerikan vatandaşlığı için form doldururken evlilik sertifikamı göndermem gerekir mi ? Yani eşim şu an Türkiye’de burda değil o yüzden göndermek gerekli mi yoksa göndermemeli miyim ? Gönderirsem veya göndermezsem bizim diğer başvurduğumuz eş vizesini iyi yada kötü etkiler mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@poyrazasya, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhabalar . Ben Ekim’in 22 sinde Amerikan vatandaşlığı için form dolduracağım . 5 yılım dolmuş olacak . Benim bir sorum var . Ben geçen sene Türkiye’de evlendim. Eşim şu an Türkiye’de . Yanıma gelebilmesi için eş vizesine başvurdum . Süreç hale devam etmekte . Şimdi Amerikan vatandaşlığı için form doldururken evlilik sertifikamı göndermem gerekir mi ? Yani eşim şu an Türkiye’de burda değil o yüzden göndermek gerekli mi yoksa göndermemeli miyim ? Gönderirsem veya göndermezsem bizim diğer başvurduğumuz eş vizesini iyi yada kötü etkiler mi ?

Evet, medeni durum degisiklikleri onemli bir bilgi. O nedenle resmi kayitlari gondermelisiniz.

Sizin vatandaslik islemlerinizden sonra USCIS'e veya NVC'ye ulasip sureci F2A'dan IR1/CR1'a transfer etmeniz gerekecek. Esiniz GC sahibi esi olarak degil ABD vatandasi esi olarak vize alacak.

• @crazycells processing premium diye birşey duydum . Dosyalara 15 gün içinde cevap geliyormuş ekstra ücret ödersek . Bu I-130 formları içinde geçerli mi ? Bilginiz var mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@poyrazasya, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@crazycells processing premium diye birşey duydum . Dosyalara 15 gün içinde cevap geliyormuş ekstra ücret ödersek . Bu I-130 formları içinde geçerli mi ? Bilginiz var mı ?

Maalesef aile sponsorlu vize basvurulari icin gecerli degil bu uygulama. Su an icin I-140 ve I-129 gibi calisma vizeleri veya is sponsorlu Green Card'lar icin hizlandirma mumkun.

• iki konu var bilmeyen varsa belki yardimi olur; (N400 doldururken)

dhs de amerikaya giris cikis tarihlerinizi gosteren bir bolum var, pasaport numaranizi etc yazip sorguluyorsunuz
    dolayisi ile son 5 senedeki girs cikislarinizi hesap etmek icin pasaport uzerinde ki muhurlerle cebellesmeye gerek yok

UCIS online account number diye bir bolum var, eger emin degilseniz
    direkt telefon acin A- numberiniz ile sorgulayip soyluyorlar
    tel : 800-375-5283, beni 55 dakka hatta beklettiler ama forma yanlis bilgi yazmaktan ya da numara oldugu halde i dont have secenegini isaretlemektense, dogruyu ogrenmis oldum

• Amerika giris-cikis sorgulama linkinide ekliyorum

• @sunny sagolasin paylasim icin ben de pasaportla cebelessmistim zamaninda 🙂

• @goodluck Tebrikler. Darısı basımıza!

• ⭐⭐

Esimle ikilemde kaldik. Seramoni sirasinda officer ssn ler 2 hafta sonra vatandas ssn i olarak degisecek dedi. Ama bunun icin bizim mi basvuru yapmamiz gerekiyor yoksa otomatik mi olacak onu hatirlayamadim

• @goodluck biz pandemiden önce vatandaşlık almıstık. Ozaman ssn için şahsen gıdıp statü degısıklıgı yaptık ama suan durum nedır bılemıyıyorum.

• "You will need to visit Social Security so they can update your Social Security record. Wait at least 10 days after your ceremony before doing so and be prepared to show them your Certificate of Naturalization or your U.S. passport. ... To find your Social Security office, call 1-800-772-1213 or visit ssa.gov."

• @sunny Teşekkür ederim, iyi bir bilgi.

• crazycells merhaba
    5 ve 8 yaşında olan çocuklarım ile DV lottery mulakatı sonrası Amerika’ya giriş yapıp sonra bir kaç gün sonra çocuklarımı Türkiye’ye geri getirip Amerika’ya dönmeyi planlıyorum. Pasaport başvurusu yapmaya hak kazandığım dönemde çocuklarımı Amerika’ya getirip çocuklarım ve benim için pasaport başvurusu yapmayı planlıyorum. Bunu yapabilir miyim yapabilirsem bununla ilgili bilgi verip kaynak kanun gösterir misiniz? İlgi alakanıza teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrule, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

crazycells merhaba
    5 ve 8 yaşında olan çocuklarım ile DV lottery mulakatı sonrası Amerika’ya giriş yapıp sonra bir kaç gün sonra çocuklarımı Türkiye’ye geri getirip Amerika’ya dönmeyi planlıyorum. Pasaport başvurusu yapmaya hak kazandığım dönemde çocuklarımı Amerika’ya getirip çocuklarım ve benim için pasaport başvurusu yapmayı planlıyorum. Bunu yapabilir miyim yapabilirsem bununla ilgili bilgi verip kaynak kanun gösterir misiniz? İlgi alakanıza teşekkür ederim.

Evet, yapabilirsiniz. 18 yaşından küçükler için "continuity of residence" şartını çok sorun etmiyorlar.
    Ayrıca sorduğunuz sorudaki durumun F2A-F2B ile ilgisi yok. Çocuklarınız zaten green card sahibi olacaklar.

Kaynak olarak şunları inceleyebilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn soruyu ve cevabi ilgili basliga tasidim.

@mrule sayin @knnrn 'in dedigi gibi, siz vatandas olurken kendilerinin GC sahibi olmasi ve ABD icinde olmasi yeterli.

Benzer Başlıklar

• 11
  • 13
  • 15
  • 41
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

65

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |