DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @btek14 teşekkür ederim

• Herkese merhaba,
    Nihayet dün vize paketimi aldım. Vize kategori E21 olarak geldi. EB2 seviyesinden başvurulmuştu. Şimdiye kadarki süreçte sorularımı yanıtlayan Sayın @dpdemir ve @Mustafa Kemal Atay 0 'a ve DS 5535 sürecinde bana moral veren herkese çok teşekkür ederim. @dpdemir umarım size de bir an önce cevap gelir artık.
    Gelen paketi açmayın diyorlar ama paketin sol üst köşesi şu şekilde açık olarak geliyor. Herkese bu şekilde mi geliyor?
    WhatsApp Image 2023-08-24 at 14.29.28 (1).jpeg

220 USD vize harcını uscis websitesinden yatırmak gerekiyormuş. Bu siteye bilgisayardan girilemiyor, "access denied" diyor. Siteye sadece cep telefonundan girebildim.

Eylül ortasında ABD'ye giriş yapmayı düşünüyorum. ABD'de USCIS ofisine fiziki olarak ayrıca başvuru yapmak gerekiyor mu bilmiyorum. Tecrübeli arkadaşlar ABD'ye ilk girişten sonraki adımları anlatabilirse sevinirim.
    Benim daha önceden Social Security numaram var, elimdeki vize ile ABD ye girer girmez şirket çalışanı olarak gösterilebiliyor muyum bilmiyorum. ABDdeki muhasebecinin dediğine göre 1-2 hafta içinde şirkete girişim olabiliyormuş ama bu normal vatandaşlar için geçerli, benim durumumda ne kadar sürer bilmiyorum, sonuçta henüz yeşil kartım gelmemiş olacak.

Forumda okuduklarımdan anladığım kadarıyla ABD'ye giriş yaptıktan sonra yeşil kart 1 ay içerisinde geliyor.

• @veli Cok sevindim. Hayirli, ugurlu olsun. Darisi en kisa zamanda bana insallah 🙏🏻
    Oncelikle, evet zarfin ust kosesi oyle acik oluyor. Bir sorun yok.
    Giris yaptiktan sonra size en yakin SSA ofise gidip, SSN kartiniz icin bilgi alabilirsiniz. Siz sanirim ayni numaranizi kullanacaksiniz ama tekrardan bir kart verilecek diye tahmin ediyorum.
    Esimin ve oglumun SSN kartlari 14 gunde, Green Cardlari giristen sonraki 20.gunde giriste verdikleri adrese geldi. Long Island, New York icin bu sekilde ilerledi.

• @veli tebrikler vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda mutluluklar. Mülakat sürecinden de bahsedermisiniz konsolos neler sordu? İngilizce olarak yapılıyor ya basitmiydi, zormuydu? Kaç dakika sürmüştür? Şimdiden teşekkürler

• @dpdemir Çok teşekkür ederim. Darısı sizin başınıza en kısa zamanda 🙏🙏
    Benim önceden SSN no olduğu için hemen işe başlayabiliyormuşum. Evet SSN numarası hiç değişmiyor, sadece yeni SSN kartı alacağım eskisini bulamıyorum çünkü.
    New York’ta bile 20 günde geliyorsa Şikago’da çok gecikmez diye düşünüyorum.

• @sametyavuz Teşekkür ederim. Mülakat ile ilgili detaylı yazmıştım bir ay kadar önce, orayı okuyabilirsiniz. Tavsiye edebileceğim en önemli şey, mülakata çok hazırlıklı gitmenizdir. Bu forumda okuduğunuz çoğu mülakatlar sorunsuz geçmiş, 5 dakika sürmüş, ekstra evrak istememişler vs. Benim görüşmem 45 dakika kadar sürdü. EB2 seviyesinden olduğu için ABD'de yaptığım master programını bile ispat eden belge göstermemi istediler. ABD'de yapacağınız işi anlatırken detaylı anlatmanızı kesin isteyeceklerdir. Benden ABD'deki şirketin müşterilerini bile sormuşlardı.

• @veli çok teşekkürler tekrardan hayırlı olsun

• @veli Merhaba yazışmalarını pek okuma fırsatı bulamamıştım. Şimdi bu yazını görünce yazmak istedim. Bende inşallah Ekim sonu ya da Kasım ayında H1-B ile Chicago ya geleceğim. Yanlış okumadıysam sizde Chicago da işe başlayacaksınız umarım tanışma fırsatımız olur. H1-B den sonra bende EB-2 ya da 3 için başvuru yapmayı planlıyorum tecrübelerinden faydalanmak isterim.

• @dpdemir SS numaram olduğu için avukatım ABD'ye giriş yapar yapmaz işe başlayacağımı söyledi. İşverenin I-140 kapsamı dışında bir şey yapmaya zorunlu değilmiş. Yani PW ile belirlenen minimum maaşı ödemek zorunda ama benefit ve 401K sağlamak zorunda değilmiş. Bunlar ek bilgi olarak yazmak istedim.

• @Aleras Size de şimdiden hayırlı olsun. Tabi ki, Chicago'ya geldiğiniz zaman haber verirseniz her zaman yardımcı olmak isterim.

• @veli Bilgi icin tesekkurler. Evet, diger sartlar isverenle yapacaginiz anlasmaya bagli. Her halikarda medicare oluyor sanirim. Ozel saglik sigortasini bazi isyerleri karsiliyor, bazi calisanlar kendileri yapiyor.

• @veli Firma PW ile belirlenen minimum maaşı ödemek zorundaya bu maaşlar bazen değişiyor. Mesela firma bana başvuru yaptığındaki maaş ile şimdi baktığımda fark var. Başvurduğu zaman ve onay aldığı maaşımı ödemek zorunda yoksa güncel maaşımı ödemek zorunda?

• @dpdemir benim anladigim, medicare yapmak zorunda da degil isveren. I-140 da sadece yillik maas yaziyor. I-140 otesinde hersey opsiyonel dedi avukatim. Isverenle anlasmaya dikkat etmek gerekir.

• @Aleras Benim PW ya 2018'de ya da 2019'da belirlenmisti. Ben bu maasi employment letter'e yazdirmistim ve konsolosluga beyan etmistim. Yani ilk alinan PW gecerli oluyor.

• @veli Emin olmamakla birlikte medicare mecburi kesilen bir sey olabilir mi? Buradaki genel saglik sigortasi gibi.

• @dpdemir Benim medicare'dan kastım sigortaydı aslında. İşveren sigorta yapmak zorunda değil ama brüt maaşın içinde Federal tax, social security tax, medicare tax ve state tax var. Sizin bahsettiğiniz brüt maaşın içinde hesaplanan medicare ise evet o var.

• @veli Evet, bahsettigim brut maasin icinde olan.

• herkese merhaba. bir tanidigimin martta basvurulan PWD'si bugun geldi. 179 gun surdu. bilgi vermesi acisindan yazmak istedim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   SeyfettinB. SeyfettinB. 

• @btek14
    Merhaba daha öncesi size perm ile ilgili soru sormuştum.
    Durumu öğrendiğim için açıklık getirmek istedim. Böyle bir durumla karşılaşıp konuya bakan olursa sonucuda görmesi amacıyla yazmam gerektiğini düşündüm.
    Hemşirelere(veya sağlık profesyonellerine emin değilim) ciddi bir ihtiyaç duyulmasından ötürü, perm başvurularında iş ilanın uzun süre kalmasına gerek olmadığı gibi bi karara varıldığı için o süreyi skip geçiyorlarmış anladığım kadarıyla. O yüzden bizi hire eden ajans direkt olarak eta 9089 imzalatarak I-140 formunu file etti premium process ile.

• @nevadasfault super. sizin adiniza sevindim hayirli olsun.
    meslege ozel bir durum var demek ki, 9089 onaylanmadan I-140 file edilemiyor diye biliyordum ama yeni bir sey ogrenmis oldum ya da yanlis anladim 🙂 her kosulda umarim kisa surede alirsiniz GCyi.

Benzer Başlıklar

• 11305
  • 5
  • 2119
  • 35
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

157

42.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

432.1k

| | | |