Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @AE123 Merhaba, Bir iki ay sonrasinda BOA app'inde kredi skorunuzu gormus olacaksiniz muhtemelen. Birkac ay sonra kredi skorunuz tam olarak olusmus olur sonrasinda secure kredi kartinizi cevirebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@AE123 aynı sorunu bizde yaşamıştık banka appleri günlük güncelleme şeklinde göstermiyor. Fico skorunu görmek için Experian uygulamasını indirirseniz orada 6 ayı dolunca direk görebilirsiniz. Hatta benimkinin 11 aralıkta oluşmasını bekliyordum ben ama 4 aralıkta Fico score yansıdı experiana ama bankalarda halen gözükmüyor

• @AE123

CapitalOne icin "pre-approval" kontrolu yapabilirsiniz. Boylece kredi skorunuzu etkilemeden bankanin size onerecegi ve on onay verdigi kartlari gorebilirsiniz.

CreditKarma uygulamasiyla genel olarak kredi skoru ve tarihcenizi takip edebilirsiniz:

Diger kredi kartlari ve bankalarin da "pre -approval" hizmetlerini bulup online kontrol edebilirsiniz.

Bu arada, baslangic icin her uc kredi burosuna (Equifax, Experian, TransUnion) da raporladigini belirten kredi kartlarini tercih etmenizi oneririm.

• @AE123 Merhaba ben de ayni durumlari yasadim, 6 ay dolduktan sonra kredi skorunu gorebileceksiniz, ayrica https://www.experian.com/ buraya uye olursaniz kredi skoru olustuktan sonra takip etmesi daha kolay. Ben de ilk once secured kredi karti aldim, 200 USD limit ile almistim sonra 700 USD kadar yukselttim bir iki ay icinde ve odemeleri zamaninda yaptim, Hesabima her ay duzenli olarak bursum yatiyordu ve tam hatirlamiyorum ama Bank of Americadan normal kredi kartina basvurdum ve 900 usd limit ile onaylandi. Capital one bana 300 usd limitli kart verdi ama kredi skorum good olmasina ragmen hala limit artisini onaylamiyor, bir kac farkli bankadan kredi karti olmasi ve duzenli odeme yapiyor olmaniz ve kredi limitinizin cok az kismini kullaniyor olmaniz kredi puaniin yukselmesi icin olumlu.

• @datanist, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Herkese Merhabalar,

Eylul 2022 itibariyle Amerika'ya giris yaptiktan sonra FICO score olusumuna kadar yaptigim basvurulari ve izledigim yollari sizlerle paylasmayi isterim. Oncelikle 23 Eylul tarihinde giris yaptim ve llk olarak BofA'dan bir checking account actirdim. Genelde secured credit card basvurusu yapilmasi oneriliyordu ama ilk seferde bununla ilgili bir basvuru yapmadim. Bunun yerine 3 Ekim tarihinde BofA Customized Cash Rewards kredi kartina basvuru yapmak ile surece basladim. Tum detaylari asagida gorebilirsiniz:

BofA Customized Cash Rewards
    3 Ekim tarihinde BofA'nin web sayfasindan basvuru yaptim. Bu esnada calisiyordum ve maas direct deposit olarak BofA hesabina gonderiliyordu. 18 Ekim tarihinde 1000 $ limitli olarak kartin onayladigini iceren bir email aldim ve 3-5 gun icerisinde de kart posta ile adresime geldi. Bu basvurunun hard inquiry olusturdugunu belirtmek isterim, ancak sonucta onay aldigim icin cok umursamadim.

Discover it Cash Back
    DV Telegram gruplarinda kisilerin bu karti kolay alabildigini gosteren yorumlar okumustum. Bende buradan yola cikarak basvurma yoluna gittim. 31 Ekim'de yaptigim basvuru onaylandi. Acikcasi biraz surpriz oldu, cunku bu kadar kolay olmasini beklemiyordum. Netice olarak 1000 $ limit verdiler. Karti aldiktan 1 ay sonra baska bir kisiye referans linki gonderdim ve o kisiye 3000 $ limit ile onay verdiler. Referans olmanin bu kadar onemli oldugunu dusunmemistim.

Apple Credit Card
    Apple'dan taksitle urun almak icin bu karta basvurmustum. 15 Kasim'da yaptigim basvuru onaylandi ve 1500 $ limit tanimladilar. Kartlar arasinda basvurduguma pisman oldugum tek kart oldugunu belirtmek isterim. Bunun iki nedeni var. Birincisi kart kullanima acildiktan sonra credit score 35 puan civarinda dusus gosterdi. Diger bir konu ise Apple'dan aldiginiz urunlerde taksit yaptirirsaniz, kredi burolarina toplam borcu bildiriyorlar ve bu da kullandiginiz miktarin yuzdesel olarak yuksek gozukmesine neden olmaktadir. Ornegin; 900 $'a aldigim urune 6 taksit yaptirmak istesem kart limitinin kullanim orani %10 degil de %60 gozukuyor. Bunu AirPods alarak test etmis oldugumdan bu noktada bir sikinti yasamadim. Eger, 10000 $ limitli kartiniz olursa o zaman isin rengi degisir 🙂

American Express - Blue Cash Everday
    AMEX' in hem cash back orani hem de diger benefit lerini dikkate aldigimda bu karta basvurmaya karar vermistim. 27 Kasim tarihinde yaptigim basvurum sonucunda 1000 $ ile kartim onaylandi. AMEX'e basvuru yaparken hard inquiry olarak dikkate alinmiyor. Bilgilerinizi vererek, pre-approval seceneginden durumunuzu kontrol edebiliyorsunuz. Ayrica, bu karti kullanmaya basladiktan sonra credit score'da 30 puanlik bir artis oldu. Apple Card'dan dolayi yasanan dusus sonrasi sevindirici bir gelisme oldu 🙂

Bundan sonraki surecte Nisan ayina kadar herhangi bir kart basvurusunda bulunmadim. Limitler benim icin zaten yeterliydi ve FICO olusana kadar herhangi bir hard inquiry durumu ile karsilasmak istememistim.

FICO Score
    Ilk olarak Experian uygulamasinda 6 Nisan gunu, FICO score'un 718 olarak olustugunu gordum ve Discover App'de de 731 olarak FICO Score gozukuyordu. Discover App, bilgiyi TransUnion'dan aliyor.

American Express - Gold
    Hem sagladigi benefit ler olsun, hem de limitin esnek olmasindan dolayi basvurmayi dusundugum bir kartti. Bir arkadasimdan referans linki alarak basvurdum ve onaylandi. Tanimli bir limit gozukmuyor, sadece cash withdrawal icin 6000 $ limit gozukuyor. Bunu da zamanla anlayacagimi dusunuyorum. Bu kartin onayi sonrasi credit score'da henuz bir degisme olmadi ama 10 puan civari bir dusus bekliyorum. Bununla beraber su an icin herhangi bir kredi kartina basvurmayi dusunmuyorum. Sifir arac alimi icin FICO score'un yukselmesini bekleyecegim

Umarim sizler icin faydali bilgiler olmustur.

Saygilarimla,

Herkese Merhabalar,

Onceki iletim sonrasinda sizlerle bir guncelleme paylasmak istiyorum. Oncelikle kredi kartlari kismini asagida gorebilirsiniz:

BofA Customized Cash Rewards
    Birkac defa limit arttirmak icin talepte bulundum ve olumsuz sonuclanmisti. Bende subeye gidip durumumu anlattim ve ardindan $3700 olarak limitim guncellendi

Discover it Cash Back
    Guncel kredi karti limitim $3500 dolar olarak guncellendi. Ilk talepte $2500 yapmislardi ve ikinci talepte $3500 oldu.

Apple Credit Card
    Kredi karti limitim $3500 dolar olarak guncellendi. Ilk talebim sonrasi bu sekilde arttirim yapildi

American Express - Blue Cash Everday
    Bu kart icin herhangi bir limit arttirma talebim olmamisti ve kendileri $2500 olarak guncelledirler. 3 ay sonrasinda ben talepte bulundum ve $4500 olarak revize edildi

American Express - Gold
    Herhangi bir tanimli limit yok ama "Check my spending power" opsiyonu ile yapabileceginiz maksimum harcamayi gormeniz mumkun. Web veya mobil app uzerinden kontrol edebilirsiniz

Capital One - Venture One
    Aralik 2023 tarihinde bu karta basvurmustum. Alisveris puanlarini THY'ye miles olarak aktarmak mumkun oluyordu. Pre-approval secenegini kullandim ve $2000 kredi karti onaylandi. Hard inquiry olustu ve 6 puanlik bir dusus oldu FICO score da.

• Tum kredi kartlarinin harcama oranini %3-4 civarinda tutmustum. Fazla kullansam da statement oncesi bu oranlara geri indirdim.

FICO Score
    Experian uygulamasindan takip ediyorum. Aralik 2023 tarihinde Capital One kredi kartina basvurmadan once 746 olmustu. Hard inquiry sonrasi 740 olarak guncellendi. Aralik sonunda sifir arac alimi gerceklestirdim. Burada kredi sorgulamasi yaparken herhangi bir hard inquiry olusmadi. Ocak 2024 ile birlikte Capital One kredi karti ve arac kredisi, kredi kurumlarina bildirilmisti. Iki yeni hesabin acilmasi sonucunda FICO Score su an icin 719 olarak guncellendi.

Umarim sizler icin faydali olmustur.

Sevgiler,

• @datanist Ayırdığınız vakte ve ellerinize sağlık. Bence çok detaylı bir anlatım olmuş.. Bakalım sizin geçtiğiniz yollardan SSN aldıktan sonra nasıl geçeceğiz 🙂 Türkiye'deki "findeks" notunun hiç bir anlamı yok ama buradaki sistem gerçekten inanılmaz. Amerika'da FICO Score'luk bir yaşam bekliyor 🙂 Fico Score için adım adım ilerlemek gerekiyormuş bunu öğrendim. Önümüze gelen karta başvurursak RET almak gelecekte hep karşımıza çıkacağı için sakince ilerlemek gerektiğini okudukça öğreniyorum. Yapacak bir şey yok sabırla bir fico geçmişimizin oluşmasını bekleyeceğiz.
    Saygılarımla...

• @Redbeard Tesekkurler 🙂 hard inquiry genellikle 2 yıl içerisinde siliniyor, ancak ihtiyacınız olmadikca basvurmanin da gereksiz olduğunu düşünüyorum. Doğru kartlara başvuru yaparak ilerlemek önemli. Uzun yıllar başka kredi kartı almam diye düşünüyorum. Sürecinizde başarılar…

• @datanist Çok teşekkür ederim...

• arkadaşlar herkese merhabalar, DV 2024 talihsiyim, case number 6.xxx lerde henüz mail almadım, vize işlemleri sorunsuz geçerse, abd ye giriş yapıp sonra geri dönmek gerekiyor, abd dışında geçireceğim zaman içinde yani türkiyede ikin kredi skorunu oluşturma durumu var mı böle bir durum mümkünse nasıl yapılabilir, bir arkadaşın yorumundan abd de çıkardığı kart ile türkiyede harcama yapıp, sonra telefon bankacılığı aracılığı ile ödeme yapacağını, bu şekilde bir planı olduğunu yazmıştı. Bu şekilde yapılırsa kredi sokuru azda olsa olumlu olarak oluşur mu ?

• Merhaba,
    Eşim GC sahibi, ben ise B2 vizesi ile 4 aydır ABD'deyiz. Paperwork işleri yürüyor bir yandan. Bu arada BofA'da bir ortak hesap açtık, debit kartlarımız var ayrı ayrı. Aralık ayında bir şirket açtım buradan EIN ve ITIN numarası edindim. ITIN ile kredi kartı başvuruları kredi skoru oluşmadığı için olumsuz dönüş veriyor. Secure card dışında deneyimi önerisi olan var mı? Bu konu ile alakalı değil ama ITIN ile şirket üzerine araç lease etmiş olan var mı aramızda?

• @mserdarkilic Merhaba, ben de ilk geldiğimde kredi skoru daha oluşmadığı için kredi kartı onaylanmamıştı ve secured kart alarak belirli bir süre sonra BofA bana secured olmayan kredi kartı verdi sanırım 3 ay sonra, benim önerim secured kart alarak başlamanız daha iyi olur,

• Çok teşekkürler, bu arada eşime Apple Card'dan mail gelmişti, başvurduk anında onaylandı 2.500USD ve açıldı. 3 ay önce başvurduğunda 720 puanı vardı ama onaylanmamıştı, şu an 687 olmasına rağmen onaylandı.
    Apple Card'ın aile paylaşımı üzerinden de ITIN numaramı kullanarak benim için bir nevi ek kart başvurusu yaptık. Onaylanacağını düşünmüyordum o da hemen onaylandı ve aynı limiti ortak kullanıma açtı.

İki farklı kart ve ikimizin de ayrı ayrı kredi skoru oluşmasını sağlayacağını yazıyor bildirimde.

Apple Card ile aynı zamanda Apple üzerinden sıfır faizli 12-24 ay gibi ödeme imkanları sunarken %3 CashBack veriyor. Yine önemli markalarda %2 ve tüm alışverişlerde %1 sınırsız CashBack veriyormuş.

• Merhaba,
    Kısa bir süre için Florida'da bulunmaktayım. Work and travel'dan aldığım SSN bulunmakta, o zamanlar "debit card" olarak da Bank Of America' kartını kullanmıştım.
    Dün BoA şubesine giderek secured card çıkartmak istediğimi belirttim.
    Artık B1/B2 vizesi ile gelenlere hesap açamayacaklarını dolayısıyla secured card çıkaramayacaklarını belirttiler.
    Adres yazma konusunda burada yaşayan bir tanıdığımdan yararlanabilirim diye düşünüyordum halbuki. SSN olduğu için mümkün olabilir sanmıştım . Ama tam olarak vazgeçmeden buradaki tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim. Ne yapabilirim sizce , 10 gun sonra Amerika'dan ayrılmış olacağım...

• ⭐⭐⭐

@S-Arkas başka şubelerden şansınızı deneyebilirsiniz. Şubeden şubeye hatta çalışandan çalışana değişebiliyor bazen

• @S-Arkas, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba,
    Kısa bir süre için Florida'da bulunmaktayım. Work and travel'dan aldığım SSN bulunmakta, o zamanlar "debit card" olarak da Bank Of America' kartını kullanmıştım.
    Dün BoA şubesine giderek secured card çıkartmak istediğimi belirttim.
    Artık B1/B2 vizesi ile gelenlere hesap açamayacaklarını dolayısıyla secured card çıkaramayacaklarını belirttiler.
    Adres yazma konusunda burada yaşayan bir tanıdığımdan yararlanabilirim diye düşünüyordum halbuki. SSN olduğu için mümkün olabilir sanmıştım . Ama tam olarak vazgeçmeden buradaki tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim. Ne yapabilirim sizce , 10 gun sonra Amerika'dan ayrılmış olacağım...

Bank of America hesabiniza/mobil uygulamasina girebiliyorsaniz size onerilen bir kredi karti var mi diye bakabilirsiniz.

BofA web sayfalarindan SSN kullanarak size bir kredi karti oneriliyor mu diye kontrol edip basvurabilirsiniz.

Online olarak, kredi skorunuzu etkilemeyecek sekilde Capital One size bir kredi karti onerip on onay veriyor mu diye bakabilirsiniz ("Building credit" secerek ilerlemenizi oneririm. Normal bir kredi karti oneremiyorsa Secured Credit Card seceneklerini sunacaktir):

• Çok teşekkür ederim." Credit Card Offers Customized for You from Bank of America" üzerinden kontrol ettiğimde kredi kartı opsiyonları gözükmekte. En yakın BofA'ya gideceğim. Cumartesi günleri saat 2'ye kadar çalıştıklarını öğrendim.

• Tekrar merhaba,

ABD'ye ait bir kredi kartı edinme isteğim; ileride ABD'ye tekrar gelirsem , şimdiden kredi skoru oluşturma düşüncesi ile alakalı.
    Fakat bir arkadaşım ; "Eğer aylık 500 $ altı harcama yapacaksan bu senin kredi skoru oluşturmana fayda etmez." dedi.

İkinci konu ise ;"lease". BOFa'da hesap açmak için ; "We need two forms of ID, which we verified with you, and proof of address of where you are living here in the country." ifadesi kullanıldı. Arkadaşımızın tanıdığı biri "lease" konusunda yardımcı olabilceğini belirtti. Fakat formu doldurmaya başlayınca bunun bir kontrat olduğunu farkettim ve vazgeçtim. Her ay kendisine ; bahsi geçen tutarı ödemediğim için yasal olarak sıkıntı yaşayabilirim diye düşündüm.

Bu 2 konuda fikirlerinizi öğrenebilir miyim?

• ⭐⭐⭐

@S-Arkas 500$ altına oluşmaz diye bir şey yok.
    Lease konusuna girmem hayatta ne olacağını bilemezsiniz. Bu kadar yardımseverse amazondan onun adresine bir sipariş verin daha sonrada o faturayı bankaya sunmayı deneyin

• @S-Arkas SSN yoksa kredi skorunu goremezsiniz bu arada,belirteyim

• Ağustos'ta F1 ile giriş yapıp Ekim'de Discover'ın student kredi kartına başvurmuştum (Keşke daha önce başvursaymışım bu arada). Bir hafta önce kredi skorum oluştu sonunda (şu an 740 görünüyor) ve ilk verildiğinde $1500 olan limiti ben işlem yapmadan $2500'e çıkardılar. Kredi skorumu kontrol ederken bir kredi hesabımın olmasının skorumu "negatif" olarak etkileyebileceğini gördüm, o yüzden şimdi Apple Card'a başvurmayı düşünüyorum yeni telefon ve bilgisayar alabilmek için. Fakat kredi sisteminin bizden farklı olmasına alışamadım hala😅

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |