DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @miraycav "Re-entry Permit (I 131 form ve I 327 belgesi)" konu başlığını incelediniz mi?

• @Serapp serap hanım yani ilk girişimi yaptıktan sonra daha 1sene daha surem oluyor değilmi? Cunku benım en az 8-9ay kadar dahaturkıyede işim olabılır ilk girişten sonra. Mesela 20 hazıranda ilk girişimi gerceklestırecegım,bana 1 senelık damga basılcak, yani amerikadaya ıkıncı gırısımı yapmak ıcın 1senem daha olacak degıl mı?

• ⭐⭐

@ozmell Evet 1 yıl süreniz oluyor. 1 yıl dolmadan ikinci girişinizi yaparsanız sorun olmaz, sadece ilk girişte başlayan vatandaşlık süreci sıfırlanmış olur.

• @Serapp O 1 yıl içinde mi girersem vatandaslık surecı sıfırlanmıs oluyor? Egerki o 1 yıl sonrasında da turkıyedekı ıslerımı halledemezsem re entry permite basvuruyorum degılmı? Peki verilen 1sene izin vatandas olmam ıcın yasamam gereken 5 senn 1 senesine gıdıyor degılmı?

• ⭐⭐

@ozmell, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Serapp O 1 yıl içinde mi girersem vatandaslık surecı sıfırlanmıs oluyor? Egerki o 1 yıl sonrasında da turkıyedekı ıslerımı halledemezsem re entry permite basvuruyorum degılmı? Peki verilen 1sene izin vatandas olmam ıcın yasamam gereken 5 senn 1 senesine gıdıyor degılmı?

Vatandaşlık süreci ilk giriş tarihinizde başlıyor. 6 ay dolmadan (hatta 5 ay olursa daha garanti) gidip yerleştiğiniz takdirde vatandaşlık süreci bozulmamış oluyor. Ama ilk girişinizden sonra 1 yıl dolmadan, örneğin 10 ay sonra gittiniz, vatandaşlık süreci tekrar başlamış oluyor. İlk 10 ay vatandaşlık açısından boşa gitmiş oluyor.
    10 ay sonra gittiğinizde tekrar uzun süreli ABD dışında kalmanız gerekiyorsa o zaman re-entry permit almanız gerekiyor.

• Merhabalar,
    2023 talihlisi olarak ilk girişimi iki haftalığına 2023 Temmuz ayında yapmıştım. Sonrasında temelli olarak gelişim, sonuçlanmasını beklediğim bir mahkemeye bağlı olması sebebiyle 2024 Mayıs ayına kaldı. 21 Mayıs 2024 tarihinde ilk girişimin üzerinden 10 ay geçmiş olmasına rağmen ciddi bir sorgulamaya gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde giriş yapabildim. Henüz ilk yılın içerisinde olmamın ve bu girişimi fiziksel olarak green card'ı kullanarak yapmamın faydası olduğunu düşünüyorum. Gelebilecek sorulara hazırlıklı olmak adına mahkeme karar kağıdını yeminli tercüman aracılığıyla İngilizce'ye çevirterek yanıma almıştım ancak gelen sorular kısaca en son ne zaman gelmiştin, neden bu kadar zaman oldu gibi temel sorular oldu ve iş/aile olarak konularında toparlamam gereken bazı durumlar vardı bu sebeple beklediğimden biraz daha uzun sürmüş oldu gibi basit bir cevap vermem yeterli oldu, mahkeme kağıtlarını kullanmama gerek kalmadı.
    Benzer durumda olabilecek arkadaşlar için bilgilendirme anlamında paylaşmak isterim, herkese kolaylıklar dilerim.

• @miraycav, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Ryback re-entry permiti daha detayli arastiracagim ikinci girisimde basvurup cikis yapabilirim o halde. peki ikinci giriste ne kadar kaldigimizin bir onemi var mi acaba? mesela sadece giris yapmak icin 4-5 gun kalsam? cok sordum size, tesekkurler

Re-entry permit alana kadar kalmanız lazım. Yaklaşık 3 aylık bir süre. Eğer kalamıyorsanız sadece giriş çıkış yaparak devam etmeniz gerekiyor.

• @ATS16 bu bır sene ıcınde 6ayda bır gırmek zorundamıyız pekı

• ⭐⭐⭐

@ozmell, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@ATS16 bu bır sene ıcınde 6ayda bır gırmek zorundamıyız pekı

Aslında hiçbir zaman “zorunda” değilsiniz. Ama girmezseniz vatandaş olma süreniz uzar ya da vizeyi amacına uygun kullanmadığınız düşünülüp vizenizi elinizden alabilirler. Biraz da şans işi.

Bu vizeye vurulan 1 yıllık uzatma kaşesi sadece o vizeyi sizin 1 yıl daha kullanabileceğinizi gösteriyor. Fiziksel greencard, sizden kaynaklı olmayan sebeplerle elinize ulaşmadığı durumlarda tercih edin bunu sadece. Çünkü özellikle Amerika dışından bir aktarma yapıyorsanız vizeniz yüzünden sorun yaşama ihtimaliniz muhtemel.

• Hepinize merhaba, biz ailecek gc sahibiyiz 4 sene us dışında kalmıştık.
    Gc süremizin bu ay dolduğu için hızlıca ı-90a başvurduk. Biometc randevu tarihimiz geldi ve onun için amerikaya gelmeye çalıştık. Ülkeye girişte dikkat ettiklerimi size aktarmaya geldim.
    -öncelikle doldurumuz formları gürmükteki polisler göremiyor. Biz söyleyince elimizdeki kağıtları çıkartıp okumaya başladılar

• bize iyi/kötü polis gibi bir şey yapmaya çalıştılar. Önce birimizi bir polis çağırıp azarladı bağırdı. Sonra dördümüzün yanına başka bir polis gelip neden us a 10 senedir yerleşmediğimizi ve 4 senedie girmediğimizi tek tek sorgulamaya başladı. Biz de anlattık. Sonra üstleri gelip ya sizi mahkemeye yollayacağız siz ama mahkemeyr çıkmadan usa i terk ederseniz bir daha giremezsiniz falan dediler ya da isteyerek şu an gc nizi terk edin sonra turist vizesi ya da geri dönen gc ye başvurursunuz. Biz istemedik başka yolu yok mu falan dedik 1 saat konuşmaların ardından final warning diyerek bizi saldılar. Gc lerimiz hala bizde, re entry permit bakacağız ya da artık bir sonraki girişte kesin yerleşmemiz için bizi uyardılar

• @Türkü-PIRNAR hangi havalimanından giriş yaptınız?

• @ATS16 biz ülkeye philadelphia int dan giriş yaptık. 3 saat sonra da aktarma uçağına bindik eğer aktarma gidecekseniz ilk gümrük kapısında mutlaka 4 saate yakın ara alın

• @Türkü-PIRNAR bu tür uzun aradan sonra girişlerde JFK’de daha çok esneklik gösterildiğini iletmişti @gucarslan bir başka post’da, o yüzden hangi havalimanından giriş yaptığınızı sormuştum. PHL bilgisi için teşekkürler 🙏🏻

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   A ATS16 

• @Türkü-PIRNAR benım anlamadıgım nokta 6 ayda bır gırıs yaparak korumak degıl mı? Sız nasıl 4senedır yerlesemedınız de greencardınız yanmıyor?

• @ozmell evet biz covide kadar öyle yapıyorduk ancak covid sonrası hastalık vs derken giremedik. O yüzden de bizi ülkeye giriş sırasında kenara çekip uzun bir konuşma yaptılar. Sorun yaşamamak için giriş çıkış yapmak imkan ve zamanınız varsa en doğrusu. Biz 6 ayı 1 gün geçtiğimiz zamanda bile kenara çekmişlerdi. Aynı zamanda 6 ayı geçirdiğiniz her giriş-çıkışınızda sizi kenara çektiklerini sisteme işliyorlar. Biz 4 sene sonra giriş yaptığımızda (bu girişimizde) bize “sizi zaten 2020de uyarmışız. Neden zamanı geçirdiniz ve yerleşmediniz?” Dediler. Yani sisteme her geç girişinizi işliyorlar demek.
    Kısacası zorunda degilseniz bizim yaptıgımız gibi yapmayın 🙂 riskli bir durum biz şansımızı denedik ve şanslı çıktık sanırım çünkü yeni kartlarımız da basım aşamasındaymış şu an

• @Türkü-PIRNAR bu dort sene ıcınde 6ayda bır gırıs cıkıs yaptınız degılmı yoksa 4sene boyunca komple mı yoktunuz?

• ⭐⭐

Teorik olarak gecerli bir green cardiniz varsa ve ulkeye gercekten kalici olarak geldiginizi ispatlarsaniz 6 ay, 1 sene sorunu bir sekilde atlatilabiliyor. GC li bir kimse nasil bir suc islediginde deport edilmiyorsa ulkeye alinmama gibi bir durum da olmuyor. Sadece ilgili mahkeme GC nizi iptal edip sizi ulke disina cikarabilir.

• @ozmell evet 4 sene boyunca hiç girmedik. 2020 öncesi 6 ayı geçirmeden giriş çıkış yapıyorduk ancak 2020-2024 arası giriş yapamadık. Re entrye başvuramamıştık o zamanlar. Şimdi iste 4 sene ülkeye giriş yapmadan gc yenilemek için usa e giriş yaptık. Ama siz giremeyecekseniz bu yolu önermem. Kaybetme riski daha yüksek girişte almama riskleri de var. Biri yapmış ben de deneyeyim gibi düşünmenizi istemem. Girişte zorladılar baya. Eğer gelememe durumunuz varsa re-entry permite başvurmanızı tavsiye ederim.

• merhaba greencard sahibiyim ilk girişimi ocak 2024 de yaptım pasaportuma kaşe başıldı . şubat 2024 de türkiyeye geri döndüm. 2 .girişimi yaklaşık 8 ay sonra (kasım 2024) yapıp ,amerikaya geri döneceiğim . 6 aydan uzun süre kaldığım için sıkıntı olur mu yoksa bu kaşe nedeniyle sıkıntısız geçer miyim? çok acil lütfen cevap uykusuz kaldım düşünmekten

• @nefess Ilk giristen itibaren 1 senelik suredeki zamanda pasaportunuzdaki kase ile giris cikis yapabilirsiniz.Sorunuzun cevabi 8 ay giriste size problem yasatmaz.Cunku ilk bir seneyi turkiyedeki islerinizin sonlandirilmasi tasinma sureci vs sebebiyle normal sure olarak saymaktadirlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.7k

| | | |