DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@tufank Geleneği bozmayıp yine kotayı tamamen doldurmamışlar yani :))

• ⭐⭐

@Riethian bülteni biraz daha ilerletseler anladığım kadarıyla sıradaki adaylar ve aileleriyle birlikte yıllık kotayı aşma riski olacak. Yasalarla 10k sınır belirlendiği için ellerini korkak alıştırıyorlar biraz 🙂

• ⭐⭐

@tufank Ah o yasalar :))

• ⭐⭐

Konsolosluk reddi için bize söylenen, yalan beyan, sabıka kaydı ve uyuşturucu geçmişi idi. Aksi bir kararda itiraz hakkı var deniyordu. Konsolosluk mülakatında red oranı %61, AOS için %4 diyor. Biraz içimi karartmadı değil bu ablamız 🙂 Sanırım mülakat öncesinde bir kaç ay McDonald's da çalışacağım her ihtimale karşı :))

• Merhaba arkadaşlar benim dosyam da DQ oldu 19 Mart 2024 de şuan mülakat tarihi bekliyorum sizce tahminen ne kadar süre için de bir tarih belirleniyor 3 ay diye duydum bir tarih vermeleri doğru mu ?

• ⭐⭐

@Riethian bu istatistiği nerden bulmuş acaba. Redleri açıklamıyor konsolosluk. Abd içerisine müşteri çekmek için bir Pr çalışması olabilir mi acaba. 😬
    Gerçi baktığında bir kişinin dudaklarının arasında aslında süreç. Hayırlısı.

• ⭐⭐

@Riethian burada bahsedilen EB2 ve EB3 kategorileri. Yani daha spesifik bir deneyim gerektiren işler için. Other workers için zaten çok özel bir deneyim aranmadığı için, eğer iş gerçek bir iş ise ve aday bunu gerçekten yapmaya istekliyse bir sorun çıkmayacaktır. Adayın özellikle bir iş deneyimi kanıtlamasına gerek yok zaten kategori adı üstüne “unskilled workers” olarak geçiyor 🙂 bu nedenle bülten geride ve kota sınırı var.

Edit: eğer 4-5 sene beklettikten sonra, ortada şaibeli bir durum yokken ve son aşamada ret veriyorlarsa kategorinin ismi “cruel / acımasız” olsun diye bir önerim var 🙂

• @tufank EB-3 unskilled workers kategorilerindeki retlerin hemen hemen hepsi şirketlerden kaynaklanır, ahbap çavuş ilişkisi ile yapılan başvurular genelde ret ile sonuçlanıyor. Sizinki gibi başvurularda ben de sıkıntı olacağını sanmıyorum.

• ⭐⭐

@EasternStar iş “bona fide” dedikleri iyi niyet çerçevesinde ise genelde sorun olmuyor. Forumda bu kategoride dayısının yanındaki işe girip onay alan bir deneyim vardı. Bir de iyi niyet olmadığı bilinen 2018 ve öncesindeki bazı asya ülkelerinden gelen başvurular vardı. Konsolosluklar bunları USCIS e geri yollamıştı, “bunları tekrar inceleyin şüpheli / fake ajansların işi” olduğu gerekçisiyle . Maalesef USCIS bu dosyaları tekrardan konsolosluklara göndermiş ve işleme alın demişti. Bugün bu kategoride oluşan backlog un nedeni bu ve covid dönemi biriken dosyalar. Yani sahte başvurular bile işleme alındı ve onaylanıyor. Benim temennim daha kapsamlı incelemeleri ve ret vermeleri 🙂 Bu bizim gibi kitabına uygun ilerleyen ve dürüst başvuruların önünü açacaktır.

• ⭐⭐

@Duygu-Çelik 12 ay içerisinde randevu veriyor ankara.

• ⭐⭐

@tufank mezarda EB3 e hayır. 😂

• @tufank Size katılıyorum, kesinlikle bu gibi durumlarda ahbap çavuş ilişkilerine karşıyım, burada da 30k ver EB-3 işini halledelim diyenler falan çıkıyor, para verebileceğim zaman zaten aramam gereken kişi belli, 1 sene dişimi sıkar işimi hallederim. Bu arada birçok restoran akşam 8'de yeme içme kısımlarını kapatıp yalnızca "drive-through" çalışmaya başladı. Hatta bir zincir tatlıcı yalnızca böyle hizmet veriyor. Zincir restoranlardaki eleman ihtiyacı her geçen gün artıyor. Gittiğim yerlerde yalnızca Haitililerin konuştuğu kreyole dilini duyuyorum.

• ⭐⭐

@selamibasaran Her şey olabilir tabi 🙂
    CATO bir makalesinde baya dalmış bu konuya. Linkini aşağıya bırakıyorum.

https://www.cato.org/blog/consulates-deny-61-employer-sponsored-immigrant-visas

• ⭐⭐

@tufank Ohh içime bir nebze su serpildi :))

• herkese merhablar istanbuldan yazıyorum benim EB3 profosyenel perm onayım haziran 2023 prioety date 25 agustos 2022: sponsorluk I-140 onayı eylül 12 2023. şubat ayı açıklanan vize bülteninde currunet oldu prioety date: ve 2 ay geçti currunet olmasının üstünden hala nvc den evrak talebinde bulunmasını bekliyoruz sizce bir olumsuz durum olablir mi fikrinize ihtiyacım var ? avukatım mail atıyor NVC ye geri dönüş yapmadıklarını söylüyor ve normalde çoktan talebte bulunmaları lazım mış? çok teşekürler herkese başarılar

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@yunus-karataş USCIS'in dosyanızı NVC'ye transfer etmesi ve bu işlem tamamlandığında NVC'den "welcome letter" almanız gerekiyor. Öncelikle bu işlem tamamlanmış mı NVC'ye sormanız gerekiyor. NVC'den gelen mail'ler ulaşmıyor veya spam'e düşüyor olabilir mi?

Eğer bu dosya USCIS tarafında tıkandı ve transfer edilmediyse konuyu USCIS'e sormanızda fayda var.

Aşağıda NVC Processing aşaması ile ilgili teknik bilgiler / açıklamalar mevcut:

Ayrıca NVC'ye ait zaman çizelgesini şurada görebilirsiniz: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/nvc-timeframes.html

Mevcut açıklama / takvime göre USCIS'den 8 Mart 2024 te aldıkları dosyaları oluşturuyorlarmış :
    "Current case creation time frame: As of 25-Mar-24, we are working on cases that were received from USCIS on 8-Mar-24."

NVC tarafındaki durumu sorgulamak için şu formu kullanabilirsiniz ( avukatınız bu formu doldurmuş olmalı )

• Selam Arkadaşlar,

Bugün mülakata girdik (EB-3) ve tahmin ettiğimizden kısa bir sürede ve kolayca tamamladık mülakatı. 19 numaralı bankoda oldukça güleryüzlü ve samimi bir bey ilgilendi bizle. Onay verdiğini ve kısa süre içerisinde pasaportlarımızı kargoya vereceklerini belirttti. Fakat biraz önce ceac websitesine girdiğimde dosya durumu AP olarak gözükmekte. Bu biraz kafamızı karıştırdı. Bu acaba default bir mesaj mı yoksa gerçekten AP gerektiren bir durum mu oluştu -ki dediğim gibi konsolos onay verdiğini belirtti görüşme sonunda- anlayamadık. Benzer bir durum yaşayan oldu mu ?

Bu arada birkaç gözlemimi de paylaşmak isterim ki aslında bunların tamamı travel state gov sitesinde detaylıca aktarılmış.

1- İçeri telefon, kamera, usb bellek, akıllı saat va hiçbir elektronik cihaz alınmıyor. İçeri girişte en az 3-4 kişi bu sebeple alınmadı. Gerçi cadde üzerinde arabasını park etmiş ve emanetçilik yapan bir dayı vardı 😀 Çanta, çakmak vb şeyler de alınmıyor bu arada.

2- Ben işim gereği uzun bir süre Endonezya’da çalıştım/yaşadım. Bu süre 12 ayı geçtiğinde o ülke(ler)den de polis sertifikası almanız isteniyor. Ben mülakat öncesi ilgili web sayfasından araştırıp Endonezya’nın yabancılara polis sertifikası vermediğini öğrenmiştim. Konsolos sorunca reciprocity sayfasında bu ülkenin bu sertifikayı vermediğini söyledim ve kendisi önce teşekkür edip sonra teyit etti.

3- Mülakatı Türkçe yapmak isteyen bir vatandaşa tercüman (konsolosluk çalışanı bir Türk vatandaşı) çağırıldı ama bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti konsolos. Amerika’da çalışmak için iş başvurusu yaptıysan belli bir seviyede İngilizce bilmen gerekli vs dedi. Ama neticede onayladılar dosyayı.

4- Sadece gerekli evrakları götürün fazlasını sormuyorlar.

5- Çalışacağınız şirketle ve sektörle ilgili sorular soruyorlar. Mülakat genelde CV ve iş teklifinde beyan ettiğiniz bilgiler ekseninde dönüyor. Alacağınız ücret ne kadar diye bir soru geldi mesela bana.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hyppia tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    sürecinizi bir üstteki entrydeki gibi imzanıza taşır mısınız rica etsem?
    kullanıcılar sürecinizi bu sayede daha net anlamış olacaklardır.

sürecinizi imzanıza taşıyın.

• @hyppia Tebrik ederim, hayırlı olsun.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 26
  • 1
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

187

41.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.3k

| | | |