Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gamefry Yani şöyle henüz Greencard sürecinde yani 1 yıl oldu daha. Anladığım kadarıyla pasaport alamıyor değil mi?

• @suleymanhvz, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

@gamefry Yani şöyle henüz Greencard sürecinde yani 1 yıl oldu daha. Anladığım kadarıyla pasaport alamıyor değil mi?

Türk pasaportu ve Green Card’ı ile seyahat edecek. 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşlığına başvuracak. Amerikan vatandaşı olduktan sonra, Amerikan pasaportu alıp, onunla seyahat edecek.

• ⭐⭐⭐

@suleymanhvz hayır 5 yıl ABD’de yaşadıktan vatandaşlık başvurusu yapıp mülakata girip herşeyi başarıyla tamamlayıp vatandaş olup pasaportunu alabilir her green cardlı vatandaş olmuyor kalıcı oturum sahibi oluyor…

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ayhan2023, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

Selamlar. 2-3 ay sonra Amerikada olacağım. 2011 doğumlu çocuklarım var onları şu anda götüremiyorum Amerikaya. Büyüdüklerinde yanıma alabilirmiyim.

cocuklariniz ABD vatandasi mi ve kendilerine pasaport basvurusu mu yapacaksiniz?

Su basligi incelemelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/645/türkiye-de-16-yaşından-küçük-çocuklar-için-amerikan-pasaportu-çıkartmak/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@patriot, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

@Ryback benim yeni bir Turkiye kimligim yok. Eski huviyet(nufus) cuzdanim var. Buyuk bir kagit ve rengi mavi. Uzerine baktim TC kimlik number var. Vize almadan American passport ile girebilir miyim?

TC vatandasisiniz, o nedenle vize vermeyeceklerdir zaten. Vizeyi genelde sadece yurtdisinda yeni dogmus ama kayitlara gecirilmedigi icin TC vatandasi olmayan bebeklere veriyorlar.

Guncel bir TC kimligi veya TC pasaportu sahibi olmanizi da tavsiye ederim.

• Merhabalar, süreçle ilgili bir sorum olacak. 20 Haziran'da USPS'de pasaport randevum var (normal başvuru). Ancak 14 Temmuz'da Türkiye'ye ucmam gerekiyor. Randevunuu USPS'e gittiğimde expedite randevuya çevirebilir miyim? Çünkü şu an expedite servisten yararlanamiyorum, uçuşuma 14 günden fazla olduğu için. Expedite randevular ucusua 14 gün kalmış ise veriliyor. Ne yapmami önerirsiniz? 20 Haziran'daki normal randevuma gidip biletimi kanıt olarak sunup hızlandırmak mi? Yoksa var olan randevumu iptal edip son 14 gün içinde expedite randevu almaya çalışmak mı?

• @Gül-Ağar Normalde, expedite service icin yakininizdaki passport acceptance facility den (USPS degil) ucusunuza 5 takvim gunu kala randevu ile basvurabiliyorsunuz. Ucus biletinizi gostermeniz ve tum gerekli evraklari yaninizda eksiksiz goturmeniz gerekiyor. Bir arkadasim gecen yil yapmisti ve 3 gun icinde gidip elden teslim almisti passportunu.

• Merhaba, pasaport basvurusunu Nisan ayinda yapmistim fakat henuz yeni pasaportum gelmedi. routine sure 10-13 weeks. ben suan 11 suredeyim. haziranda expedite da yaptim. aradiklarimda ucusunuza iki hafta kala arayin randevu icin dediler. onu da yaptim bu sefer siz onceden basvuru yapmissiniz ucusunuza 5 gun kala arayin dediler. suan 5 gun kala yani bugun yine aradim. cok gicik bir kisiye denk geldim. bugun minesotada sadece yer var dedi. ben newyork'da yasiyorum. tak diye minesotaya gitmem imkansiz bugun dedim. gorevli de zaten gitsende yetisemezsin dedi... butun east cost dolu dedi. randevu alacak misiniz bugune minesotaya dedi bende hayir baska gun soyler misiniz dedim. iyi gunler diyip kapatti. acikcasi yardimci olmadi. carsamba gunu de ucusum var. tekrar aradim, california da yer var dediler. ne yapacagim bilmiyorum. bilet ciktilarimla beraber newyork agency gitsem randevusuz islemimi yaptirabilir miyim? oneriniz nedir ?

• Merhaba, malesef pasaportum gelmedi. Turkiye'ye Turk pasaportum ile gitsem bana getirecek tanidigim var.
    1- Pasaport usps ile teslim edilirken imza gerekiyor mu?
    2 -Benim yerime arkadasimin teslim almasi icin ne yapmaliyim ?
    3 -yada donus yaparken kullanmak icin Gecici seyahat belgesi alabilecegim bir yer var mi?

• ...........

• Merhaba,

Bizlerde pasaportlarimizi yeni aldık, fakat çocukların hala gelmedi. Bugun passport agency den gelen email de sunlar yazıyor:

Thank you for your recent passport application. If you have already obtained a Certificate of Citizenship issued by
    the U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS), please submit this document to our office. If a Certificate
    of Citizenship has not been obtained, please submit the following:

• Evidence of legal admission to the United States for permanent residence such as your Permanent Resident
    Card/Green Card, foreign passport containing an I-551 visa entry stamp, or documentation from USCIS
    verifying your legal entry. The passport you submitted does not provide evidence of your lawful admission to
    the United States for permanent residence. Note: All documents requested must be original or certified.
    Photocopies are not acceptable.

• Early public records issued at or near the time of your birth which show your name and the names of your
    parent(s), such as hospital, religious, medical, or insurance records. The birth document you submitted was
    recorded more than one year after the birth occurred.

If early documents are unavailable, you may submit DNA testing conducted by an American Association of Blood
    Banks (AABB) testing facility to document your blood relationship. The testing must be performed on samples
    taken by local technicians approved/authorized by the AABB and the lab submits the results in a sealed envelope
    directly to our office. Such testing is entirely voluntary and all costs would be your responsibility. Submitting to
    testing does not guarantee issuance of a U.S. passport. For a list of AABB accredited relationship testing
    laboratories in the United States., please visit www.aabb.org.

Note: All documents requested must be original and certified. Photocopies are not acceptable.

• Your parents’ marriage certificate.

If the marriage certificate is not in English, please submit an English translation of your document. The translation
    cannot be performed by yourself or a family member and must include the name, address, and telephone number of
    the organization or individual who translated the document. The translator must also include a statement certifying
    that he or she is fluent in both English and the original document’s language and that the translation is complete and
    correct. Please resubmit the original document(s) with the translation.

Note: All documents requested must be
    original or certified. Photocopies are not acceptable.

Cocuklar icin N-600 yani certificate of citizenship basvurmali miyiz? Forum da okuduğum kadarıyla tam bir bilgi bulamadım, bir kisi de sanırım almalisiniz demis. Ama nette arastirdigim kadarıyla gerek olmadigini anlıyorum.

USPS ofisinden başvururken, çocukların green cardini uzattigimda buna gerek yok demislerdi. Ama simdi ki email de anladigim kadarıyla green cardlari istiyorlar. Dogum belgesi olarak Turkiye’deyken nüfus müdürlüğünden tasdikli bir belge almistik, e-devlettekinin hemen hemen aynisiydi, onu gönderdik ama kabul etmemişler diye anlıyorum. Acaba e-devletten çocukların dogum belgesini alıp göndersem kabul ederler mi? Bir de evlilik icin olanı ? Onu da original istiyorlar. Bir kaç arkadas e-devlettikini gönder onu orijinal olarak kabul ediyorlar diye konustuk ama emin olamadım. Bu konu hakkında bilgisi olanlar paylasirsa sevinirim.

• Selamlar,

11 Aralik’ta yasadigim townda bulunan USPS subesine gidip Amerikan pasaportu basvurusunda bulundum. DS-11 ve vatandaslik sertifikasi yeterli oldu, fotografi da subede cektirdim. Herhangi bir seyahat planim yoktu, dolayisiyla expedite ucreti odemeyip standart basvuruda bulundum. USPS gorevlisi bana pasaportumun gelmesinin 7-11 hafta surecegini soyledi. Fakat 2 hafta sonra, pasaportumun basildigi ve adresime gonderilecegi mailini aldim. 11’inde basvurdum, 20’sinde pasaport basilmis, 29’u yani bugun teslim aldim. Tahminimce DoS gorevlisi askeriyede oldugum icin yeni yila Amerikan pasaportu ile girmemi istemis olsa gerek.

Herkese mutlu seneler dilerim.

IMG_0063.jpeg

• @mutlu cocuklar icin e devletten alinan nufus kayit ornegi ve ebeveyn evlilik belgesi yeterli oluyor. Bu 2 belgeyi de ingilizce olarak alabiliyorsunuz edevletten. Bu iki belge ve cocugun green kartiyla biz cocuga us pasaport aldik n-600 submit etmeden.

• @Murat-Yılmaz bir daha deniycem o sekilde, bu sefer green card gondercem, umarim bu sefer olur, tesekkurler bilgi icin.

• @berke1998 bizim de cok kisa surede geldi, sasirmistik 🙂

• Merhabalar iyi forumlar herkese,

Eşim 5 gün önce ABD Massachusetts'te doğum yaptı. Ben Türkiye'deyim ve bebeğe yeni pasaport başvurusu için DS-3053 formunun noter onaylı halinin evrak aslını eşime göndermem gerekyor sanırım.

Eşime dönüş bileti de almış 18 Şubat 2024'te dönüş bileti var. ABD İstanbul konsolosluğundan noterlik hizmeti için 29 Ocak 2024 tarihine en erken randevu bulabildim. eşim hastanedeyiz dediği anda randevuyu aldım konsolosluk sitesinden 🙂

Bu sabah ABD konsolosluk sitesinde bulunan acil durum hizmet randevusu sayfasından durumu izah etmeme rağmen, öğlen saatlerinde mail ile yolladıkları cevapta, durumu görmezden gelerek randevu sayfasını sürekli takip etmemi önermişler.

Bununla birlikte Online noterlik hizmeti almamı veya Türkiye'den yerel noterli evrak onayının da yeteceğini belirten önerileri sıralamışlar.
    bkz. https://tr.usembassy.gov/tr/u-s-citizen-services-tr/noterlik-hizmeti/

Sormak istediklerim şunlar:

1-MA eyaleti 1 Ocak 2024'te Online Noterlik Hizmeti'ni kabul etmiş ancak eyalet noterlerine henüz eğitim vermediği için beklemelerini söylüyor. Herhangi bir eyaletin noterliğinden online noterlik hizmeti almamda bir sakınca olur mu ?

2-DS-3053 formunu Türkiye yerel noterlerinden aslını onaylatan oldu mu daha önce ? (forumda eski yazılarda ingilizce halini onaylamadıklarına dair bilgi verilmiş) Eğer böyle ise ne yapmam gerekiyor aslını onaylatmam için ?

3-Bu formu onaylatıp gönderdikten sonra, eşimin bebek ile Türkiye'ye uçabilmesi için, sanırım Child Travel Consent evrağının yine noter onaylı halini mi göndermem gerekiyor ? Bu evrağı doldurabilmem için pasaportun çıkmış olmasını (pasaport numarasının yazıda yer alması için) mı beklemem gerekiyor ?

sorularım bunlar.

Forumda güncel son zamanlarda bu sorular yer almadığı için yeniden konu açmak istedim. Tüm bu evrakların hızlı şekilde yollanabilmesi (DHL, UPS, FedEx gibi) ve sürecin sorunsuz atlatılması için yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler 🙂

• @mk3456, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

Merhabalar iyi forumlar herkese,

Eşim 5 gün önce ABD Massachusetts'te doğum yaptı. Ben Türkiye'deyim ve bebeğe yeni pasaport başvurusu için DS-3053 formunun noter onaylı halinin evrak aslını eşime göndermem gerekyor sanırım.

Eşime dönüş bileti de almış 18 Şubat 2024'te dönüş bileti var. ABD İstanbul konsolosluğundan noterlik hizmeti için 29 Ocak 2024 tarihine en erken randevu bulabildim. eşim hastanedeyiz dediği anda randevuyu aldım konsolosluk sitesinden 🙂

Bu sabah ABD konsolosluk sitesinde bulunan acil durum hizmet randevusu sayfasından durumu izah etmeme rağmen, öğlen saatlerinde mail ile yolladıkları cevapta, durumu görmezden gelerek randevu sayfasını sürekli takip etmemi önermişler.

Bununla birlikte Online noterlik hizmeti almamı veya Türkiye'den yerel noterli evrak onayının da yeteceğini belirten önerileri sıralamışlar.
    bkz. https://tr.usembassy.gov/tr/u-s-citizen-services-tr/noterlik-hizmeti/

Sormak istediklerim şunlar:

1-MA eyaleti 1 Ocak 2024'te Online Noterlik Hizmeti'ni kabul etmiş ancak eyalet noterlerine henüz eğitim vermediği için beklemelerini söylüyor. Herhangi bir eyaletin noterliğinden online noterlik hizmeti almamda bir sakınca olur mu ?

2-DS-3053 formunu Türkiye yerel noterlerinden aslını onaylatan oldu mu daha önce ? (forumda eski yazılarda ingilizce halini onaylamadıklarına dair bilgi verilmiş) Eğer böyle ise ne yapmam gerekiyor aslını onaylatmam için ?

3-Bu formu onaylatıp gönderdikten sonra, eşimin bebek ile Türkiye'ye uçabilmesi için, sanırım Child Travel Consent evrağının yine noter onaylı halini mi göndermem gerekiyor ? Bu evrağı doldurabilmem için pasaportun çıkmış olmasını (pasaport numarasının yazıda yer alması için) mı beklemem gerekiyor ?

sorularım bunlar.

Forumda güncel son zamanlarda bu sorular yer almadığı için yeniden konu açmak istedim. Tüm bu evrakların hızlı şekilde yollanabilmesi (DHL, UPS, FedEx gibi) ve sürecin sorunsuz atlatılması için yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler 🙂

Tekrar merhabalar herkese;

Pasaport sürecimizi tamamladık. Süreç hakkında bilgi amaçlı sizlere de bilgi vermek istedim. Detaylı bir anlatım yapacağım ancak aynı durum ile karşılaşacak kimseler için adım adım bir rehber olacağını düşünüyorum 🙂

Öncelikle DS-3053 formunun orijinal halini bilgisayarda doldurdum ve yeminli tercümana yolladım. Yeminli tercüman formu birebir Türkçe'ye çevirdi (1000 TL) ve anlaşmalı/bağlı olduğu notere beraber geçtik(Yaklaşık 1000 TL). Noter evrakları onayladı. Ayrı olarak kimlik fotokopimi de çektirip bunu da onaylattım. Bu evrakları hızlı bir şekilde DHL ile Amerika'ya eşime yolladım(2055 TL). 2 gün gibi kısa bir sürede eline ulaştı ve bulundukları bölgede bulunan USPS postanesine giderek, gerekli evraklar ve yolladığım evraklar ile birlikte pasaport başvurusunu yaptılar. Evraklar postaneden çıkıp, pasaport başvuru merkezine 2 günde ulaştı (cumartesi postaneye verildi ve pazartesi ulaştı) ve ertesi gün işleme alındı (toplam 3 gün). Evrakların merkeze ulaştığı tarih önemli başvurunun başlaması için, postaneye evrakları teslim ettiğiniz tarihin önemi yok. Biz uçuşa 2-3 hafta olduğunu belirtecek şekilde havayolu şirketi faturasını da gönderdik. Bu da bize hızlandırılmış (Expedited) başvuru hakkı sağladı. Tabi bunun için de 60$ ekstradan ödedik. (Toplam başvuru masrafları yaklaşık 230$ kadar tuttu. Bunun 15$'lık kısmı biyometrik foto(elinizde varsa gerek yok yeni çektirmeye ancak postanelerde de bu hizmet veriliyor), 60$'lık kısmı hızlandırılmış hizmet ücreti, 100$ pasaport defter ücreti, kalan kısımları da vergiler ve postane işlem ücreti vs) 27 Ocak'ta postaneye teslim edilen evraklar, 30 Ocak'ta başvuru merkezine ulaştı. Bundan sonrası beklemek gerekti. Eşimin TR uçuşu 17 Ocak'ta (bu mesajı 16 Ocak'ta yazıyorum 🙂 ) olduğu için 12 Ocak'ta merkezi arayıp uçuşun yaklaştığını hatırlattık. Zaten başvuru takip ekranında da uçuşa 5 gün varsa ve pasaport ulaşmadıysa bizi arayın diye uyarı var. Sonuç olarak 15 Ocak (yani dün) itibariyle pasaport eşimin eline ulaşmış oldu. Hızlandırılmış hizmet aldığımız için 2-3 hafta bir başvuru süreci gösteriyordu. Bu arada biz başvuru yaptığımız esnada henüz SSN belli olmadığı için DS-11 başvuru formundaki yönlendirme doğrultusunda (son 4 rakamı istiyor) "0000" olarak girmiştik. Başvuruyu yaptıktan 2 gün sonra SSN kartı da eşimin eline ulaştı 🙂

Pasaport süreci gecikince ne olur ne olmaz diye Türkiye Boston Başkonsolosluğu'na giderek doğum bildirimi ile beraber "geçici pasaport" aldı eşim. Tabi bunun için de TR'den noter onaylı "muvafakatname vekaletnamesi" verdim eşime. Bu süreçte başkonsolosluk ile tüm gerekli görüşmeyi kendim yaptım. Onların bizzat yönlendirmesi ile "muvafakatname vekaletnamesi" vermem gerektiğini söylediler. Sadece muvafakatname olursa, evrağın fiziksel olarak da ellerinde olması gerekiyormuş. Anca "muvafakatname vekaletnamesi" bir vekaletname olduğu için sistemden; noter ismi, işlem tarihi ve yevmiye numarası ile evrağı görebiliyorlarmış. Bu şekilde eşime, çocuğumuzun pasaport, kimlik, uçuş gibi tüm işlemleri için muvafakatımla birlikte vekaletimi de vermiş oldum. 24 saat içerisinde sisteme düşeceğini söyledi noter yetkilileri. Ertesi günü başkonsolosluk mail adresine gerekli bilgileri atarak evrağın sistemde görünüp görünmediğini ve yeterli olup olmadığını sordum. Gerekli şekilde dönüş yaptılar ve sistemde göründüğünü ve yeterli olduğunu söylediler. Bu şekilde eşime hem kimlik bildirimi hem de geçici pasaport için başkonsolosluk sitesinden 2 ayrı işlem randevusu aldım. Bunu da yetkililer belirtmişlerdi ayrı ayrı randevu almam için. Aynı gün ve saate almamda da bir sakınca olmadığını belirttiler. Böylelikle hem kimlik bildirimi hem de geçici pasaport işlemleri yaklaşık 1 saat içerisinde halloldu. (Buradaki masraflar sanırım 30-40$ kadar tuttu)

TR Boston Başkonsolosluk yetkililerine, eşime çocukla uçağa binmesi için ayrı bir muvafakatname göndermem gerekip gerekmediğini sordum, onlar da "zaten pasaport için izin vermiş olmanız aynı zamanda uçuş için de izin verdiğiniz anlammına geliyor, bu nedenle gerek yok" dediler. Ancak yine de son dk bir sürpriz problem ile karşılaşmalarını istemediğim için, 1 ay önceden (burası önemli, öyle birkaç gün sonrasına randevu bulunmuyor) ABD Istanbul Başkonsolosluğu'ndan aldığım "noterlik hizmeti" randevusu ile Ingilizce olarak hazırladığım ve eşime çocukla uçuş izni verdiğim Child International Travel Consent başlıklı evrağı onaylattım (50$ nakit olarak tahsil edildi). Ve bunu da DHL ile hızlı bir şekilde gönderdim(2055 TL). Bu da yaklaşık 2 günde ellerine dün ulaştı. Gerekli durumda ellerinde gösterebilecekleri hem Türkçe (muvafakat vekaletnamesi) hem de Ingilizce bir belgeleri olmuş oldu.

Bakalım artık. Bundan sonrası gelişlerini beklemek 🙂

Bu süreçte başımızdan geçen tüm bürokratik işlemler macerasını sizlere de detaylıca anlatmak istedim. Umarım birilerinin işine yarar 🙂

Not: Geçici pasaport 1 ay geçerli ve sadece TR giriş tek yönlü ve tek seferlik bir geçiş hakkı sunuyor. Bu uçuş izni için de yine biletinizi götürmeniz gerekiyor. Kalkış ve İniş noktaları pasaporta yazıldığı için, başka bir noktadan uçağa binemiyorsunuz. Burası önemli bir nokta. Belirtmekte fayda var. Yani diyelim ki; pasaporta NewYork - Istanbul yazıldıysa, Chicago kalkışlı bir seferde kullanamıyorsunuz.

Not-2: Daha sonradan öğrendiğim bilgiye göre keşke orada TR geçici pasaportunu alıp, TR'de ABD başkonsolosluklarında pasaport işlemlerini başlatsaymışım diye hayıflandım ancak iş işten geçmişti artık 🙂 neyse ki henüz dönmeden pasaport ellerine ulaştı da, bir sorun kalmadı 🙂

Not-3: DHL kesinlikle çok hızlı bir şekilde ulaştırma sağlıyor. Istanbul çıkışlı yolladığım 2 paketim de yaklaşık 50-55 saat civarında ellerine ulaştı. Tavsiye ederim. (memnuniyetimdir. reklam değildir 🙂 )

• 14 takvim gunu icindeki uluslararasi ucusunuzu gerekce gostererek acil pasaport basvurusunda bulunabilirsiniz.

Su linki kullanarak online randevu alabilirsiniz:

Make an Appointment at a Passport Agency

Ornegin Houston Passport Agency'den veya Miami Passport Agency'den alacaginiz randevu ile pasaportunuzu ucustan once almis olursunuz. Passport Agency pasaportunuzu ve pasaport kartinizi (eger talep ettiyseniz) cogunlukla iki gun icinde (bazen ayni gun) teslim edebiliyor (anladigim kadariyla basim islemlerini kendieri yapiyor).

Ayrica:
    Passport Agency lokasyonlari

Passport Agency randevunuza asagidakileri goturmeniz gerekecek:

• Onceden doldurmus oldugunuz DS-11 Formu (onceden imzalamayin)
    • Naturalization/Birth Certificate+fotokopisi
    • Kimliginiz+fotokopis
    • Ucusunuzu kanitlayan belgenin ciktisi
    • Pasaport fotografinizla

Randevunuz sabah ise ogleden sonra teslim alma ihtimaliniz bile var. Ucus tarihine/aciliyetine gore onceliklendirme yapiyorlar. Ayrica pasaportunuzu sahsen teslim alirken, basvuruda teslim ettiginiz belgelerinizi de pasaportunuzun yanindaki bir zarfin icinde geri almis olursunuz.

Ilgili lokasyondaki Passport Agency web sayfasindan basvuru sureci, binaya giris kosullari ve istenen evraklarin detaylarini inceleyebilirsiniz.

• ⭐⭐

@mutlu, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

@Murat-Yılmaz bir daha deniycem o sekilde, bu sefer green card gondercem, umarim bu sefer olur, tesekkurler bilgi icin.

Tekrar denediyseniz ve olumlu/olumsuz sonuç aldıysanız bilgi verirseniz seviniriz.

• ⭐⭐

Ebeveyni naturalization yoluyla vatandaş olan çocukların pasaport başvurusunda istenen belgelerin https://travel.state.gov/content/travel/en/passports/how-apply/citizenship-evidence.html adresinde şu şekilde listelendiğini görüyorum:

If you were born outside the United States and got U.S. citizenship through the naturalization of your parent(s), submit:

• Your foreign birth certificate listing your parent(s)
    • Evidence of your parent’s U.S. citizenship such as a U.S. birth certificate, Consular Report of Birth Abroad (CRBA), or naturalization certificate
    • Evidence of your permanent residence status. Examples include:
      a) Permanent Resident Card/Green Card
      b) Foreign passport with the original I-551 visa entry stamp
    • Your parents' marriage certificate (if your parents were married when you legally entered the U.S. and before your 18th birthday)
    • Documentation of legal custody when you entered the United States, if your parents were not married at that time. If your parents divorced after you entered the United States, provide documentation of legal custody at the time of your parent’s naturalization
    • Evidence that you resided in the United States in the legal and physical custody of your U.S. citizen parent
    • Evidence of your legitimation (if your parents were not married at the time of your birth). Legitimation means a father – whose child was born when he was not married – establishes a full legal relationship to his child. Establishing this relationship gives the father the same rights and obligations as if his child had been born while married to the child’s mother.
      Examples of legitimation include:
      a) Your parents' marriage certificate dated after your birth
      b) Certified court order of legitimation
      Please see U.S. Citizenship Laws & Policy for more information.

Referans için buraya not düşmek istedim.

Bunu okuyunca doğum sertifikası, yeşil kart, ve evlilik sertifikası yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum ama @mutlu'ya gelen yukarıda paylaşılan emailde doğum sertifikasının doğumdan itibaren en geç bir yıl içerisinde çıkarılmış olmasının istenmesi beni tereddüde düşürdü.

Aklıma takılan bir diğer şey de şu: Ebeveynin Certificate of Naturalization'i de çocuk için istenen belgeler arasında. Bu durumda çocuğa ve kendine aynı anda pasaport için başvuramazsın diye anlıyorum, çünkü her iki dosyaya da bu sertifikayı aynı anda koyamazsın.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   caglaror caglaror 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |