DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @volkan-onur bu sorunuzu yazdığınız konu başlığını "B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları" 1.sayfadan itibaren okumak, daha önce başarılı bir şekilde vizesi onaylanan ve onaylanmayan mülakatları incelemeniz/irdelemeniz vize görüşmeniz öncesi size yol gösterecektir.

Mülakatınızın başarılı geçmesini sağlayacak olan husus yanınızda götüreceğiniz evraklar olmayacak, ABD seyahatinizden sonra yaşadığınız ülkeye geri döneceğinize dair sunacağınız kanıtlar ve konsolosun mülakat öncesinde/esnasında hakkınızda edineceği kişisel profil bilgileriniz mülakatınızın başarılı sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyecektir. Bol şans

• @fxu pasaport ile de giriş yaptım

• Merhabalar,

Ağustos ayında Ankara'da randevumuz var. Bizim durum biraz karışık.. DV23 talihlisiydik ve bülten de numaramız aktif olmadığından bir hayal yok oldu gitti. Türkiye'de 15 yıldır işletme sahipliği ve son 4 yıldır da E-Ticaret yapıyorum. 1 yıla yakındır da Amerika'da şirketim var ve hem Amerika içi hemde Canada arasında ticaret yapıyorum. B1-B2 vizesi sonuç olarak hem Turist hemde iş vizesi. DV geçmişimizin olması potansiyel bir göçmen niyeti taşıdığından ve daha önce hiç yurtdışı geçmişimizin olmaması bir çok eksiden birisi.

Konsolosluk görevlisi tarafından gelebilecek soruları öngörmek adına sizlerden destek rica ediyorum

Ne için amerikaya gitmek istiyorsunuz sorusuna Turist ve iş, iş ile ilgili kısım için uzaktan çalıştığımız aktif bir Amazon, Wallmart ticaretimizin olduğu piyasa araştırması yapmak istediğimizi, ürünlerimizi gönderdiğimiz depoları ziyaret etmek ve bu süreçte influencer olan eşim ile birlikte New York, California, Vegas gibi şehirlerini gezmek istiyoruz dedikten sonra konsolosluk görevlisinden ne gibi ek sorular gelebilir.

Sevgiler.

• @Ahmet-Faruk-Hatipoğlu

bazi ulkeler pasaportta kibris damgasi gorunce yani ulkenin tanimadigi bir ulke damgasi gorunce vize yada girise izin vermiyor diye biliyorum, ama amerika bunlardan birimi onu bilmiyorum. oyuzden genellikle kimlikle giriliyor yada israil gibi bir cok ulkenin tanimadigi yere gidilecekse gecici pasaport aliniyor.

• @fxu abdnin Boyle bir politikasi yoktur.

• @mhtbodur Ben olsam ingiltere seyahati yapip basvururdum.

• Merhabalar 04.06.2024 tarihinde saat 09.00 Ankara Konsolosluğu'nda randevumuz vardı. 3 kişilik bir aileyiz, bebeğimiz 1 yaşında.
    Aslında vize maceramızın hikayesi 2 yıllık bir sürece dayanıyor. İki yıl önce boş pasaportla acemice bir başvuru sonrası ret yemiştik ve sonrasında bebeğimizin dünyaya gelmesi bizim seyahat geçmişi oluşturmamız ( ret almamızın en büyük sebebi buydu çünkü memur bu soruyu 3 defa sormuştu ) derken aradan iki yıl geçti. Ret sonrası bu forumu keşfettim keşke daha öncesinden keşfedip araştırmalarımı buradan yapsaydım dedirten bilgiler, deneyimler okudum burada. Gerçekten forumu doğru ve amacına uygun kullanırsanız bulamayacağınız cevap yok.
    Bu vesileyle öncelikle forum sahiplerine ve sorduğum her soruya detaylıca nezaketiyle yanıt verip yardımcı olan @tufank , @selamibasaran ve diğer arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
    09.00'daki Mülakatımıza 8.45'de hazırdık. Yoğunluk vardı bu kapıdaki sıradan belliydi. Ankara'da bu şık binanın ve personelin insanlara daha iyi daha konforlu bir hizmet vermesi gerekli şimdi benim yazacağım bu aksaklıkları ve kendinizin yaşadığı/yaşayacağı sorun ve aksaklıkları lütfen başvuru sonrasında gelen memnuniyet anketinde geri bildirim olarak iletsin başvuru sahipleri.
    İçerisi çok kalabalık.. ilk banko, pasaport kontrolü, parmak izi ve mülakat bankoları yan yana olması sebebiyle sıralar birbirine karışmış durumda sürekli uyarılıyor insanlar. İkili yan yana sıraya geçin vs. tarzında bir rahatsız edici kontrol mekanizmasının içinde buluyor insan kendisini, içerisi çok sıcak 3 kere klimaların derecesinin kontrolü için uyarıda bulundum karbon monoksit seviye ölçer cihazına göre derece ayarlaması yapılıyor kritik seviyede değil bilgisini veriyor sürekli görevli ama insanlar sıcaktan ve ayakta beklemekten yorulmuş durumdaydı.
    Başka bir sorun çocuklu ailelere öncelik olmayışı dünyanın her yerinde her işlemde bu önceliğin olması lazım bir buçuk saat o sırada bebekle bekleyen bizim gibi 3 aile vardı ve çocuklar çok huzursuz oldu. Kapıdaki ilk karşılayan Türk Polis dışında konsolosluğun güvenlikleri kibar değildi emrivaki konuşma tarzları rahatsız edici bana denk gelen bir söylem yaşamadım ama bazı insanlara uyarıları kabaydı.
    Yoğunlukla öğrenciler, yaşlı çiftler ve aileler vardı başvuranlar arasında. tek erkek sayısı da az da olsa vardı ve insanların mülakatlarını istemesenizde görüyor ve duyuyorsunuz onay oranı yüksekti ret alanlar genellikle tek erkek ve öğrenci arkadaşlardı ( öğrencilerin not puanına çok takılıyorlar gördüğüm kadarıyla ) ve bir öğrenciden git e-devletinden ülkeye giriş çıkışlarının gösterir döküman getir dedi bekledi sonrasında uzunca mülakat yaptı Türkçe 'si yetmeyince tercüman geldi ancak öğrenciye en sonunda ret verdi. Biz onayları görünce moralimiz yükseldi ve rahatladık biz. Sıra bize geldi meşhur top sakallı beyefendi formundaydı ona denk gelen kişileri 10 dk. boyunca soru yağmuruna tutuyordu ama onayladığı kişileri gördüm sadece işini biraz daha önemsiyor izlenimi yarattı bende. Bizim sıramızda kendisine geldi 🙂
    Bizim bebeğimizin randevusu farklı bir tarihteydi randevu bulamadığımız için onu gruptan çıkarıp eşim ve kendi randevumu öne çekmiştim. Oğlumun randevusu 2025 tarihliydi. İçerde görevlilere rica ederek kendi grubumuza eklettik ama bu söylenilenler gibi kolay olmadı hatta yapamayız demek üzereyken biraz sempatik hareketler yapınca oğlum ortam yumuşadı ve arkaya gidip iki dakika sonra geldi ve tamam ekleyeceğim dedi böylelikle üçümüz görüşmeye birlikte katıldık.
    G: Ne amaçla gitmek istiyorsunuz
    B: Turistik, yaz tatili için
    G: Ne iş yapıyorsunuz ?
    B: Mali Müşavirim Muhasebe Müdürüyüm / Eşim Devlet Memuru
    G: Daha önce yurtdışına çıktınız mı?
    B: Evet
    G: Nereye gittiniz?
    B: Fransa, İtalya, Holllanda, Yunanistan ve yakın tarihte İngiltere seyahatimiz var İngiltere vizelerimizi aldık dedim. ( O sırada UK vizemize bakıyordu pasaporttan )

G: Tebrikler Üç Vizeyi de onaylıyorum.

Kısa net cevaplar vermek süreci daha kolay yönetmenizi sağlıyor. Mülakat süremiz yaklaşık 2 dk sürdü ve beklediğimden çok daha rahat geçti. İsteyen herkes vizesini alır umarım.

• @mesut1905 Vizeniz hayırlı olsun 🙂 Fakat benim mülakat tecrübelerim için yazdığım alanların birebir aynısını yazdığınızı görüyorum . İnsanlara daha doğru bilgiler vermek istiyorsanız gerçekten kendi mülakat tecrübelerinizi aktarmalısınız.

• ⭐⭐

@mesut1905 Vizeniz hayırlı olsun.Amerika'da iyi tatiller.

• Mülakat Sonucum - Vize Reddi

4 Haziran 2024 - Ankara Konsolosluğunda 8:30 randevum için hazırdım. İlk andan itibaren içim oldukça rahat ve güler yüzlü olsam da konsolosluk çalışanlarının insanlara kibar davranmadığını söyleyebilirim. (Türk çalışanlar dahil) Belki de ilk konsolosluk maceramdandır bilinmez, orada kendimi rencide hissettim. Çünkü herkesin bir hayali ve umutları vardı ve karşılaştıkları muamele hiç de insani/medeni gelmedi.

İnsanlara "Baban ne iş yapıyor?", "baban kaç para maaş alıyor?" "gibi sorular sorulduğunu duydum. "Anne ve babam ayrı şu şu sebeple" gibi yanıtlar duydum. Zaten herkes her şeyi duyuyor.

Tüm giriş ve kontrol işlemlerinden ve parmak izimi de verdikten sonra bir görevli yanıma geldi ve beni özellikle bir vezneye götürdü. Tüm vezneler doluydu benim ki dahil. Normalde parmak izinden sonra insanlar vize görüşme sırasının en arkasına geçiyor ve sırası geldiğinde boş vezneye yönlendiriliyordu. Fakat benim böyle olmadı. İlk görüşmem olduğundan sebep sorgulamam yada bir şeylerin yanlış gittiğini anlamam pek mümkün değildi. Görevli beni özellikle ortadaki vezneye götürdü ve "Bu hanımefendiden sonra siz görüşebilirsiniz" dedi. Önümdeki kız wat öğrencisiydi diye tahmin ediyorum, İngilizce mülakata katılmıştı. Vize görevlisi sarışın, Türkçesi normalin biraz altında 30'lu yaşlarda bir bey. Bu arada arkamda sırada bekleyen insanlar doğal olarak bana tuhaf tuhaf baktılar çünkü görevli beni sıranın arkasına değil en önüne, hatta vezneye götürdü direkt. Hakkımda "Torpilli bu" filan diye düşünmüş olmalı insanlar... Sebebini anlayamadım, belki de vize alıp alamayacağımız, konsolosluğa gitmeden önce zaten bellidir. Bilmiyorum.

Görüşme alanı o kadar küçük ki; tüm sıralar birbirine karışmış durumda ve içeride ufak çaplı kısmi bir kaos var. Konsolosluk çalışanlarının çocukları filan koşturuyor içeride. Herkes herkesi ve her şeyi duyuyor/görüyor. Zaten dip dibeyiz. Diğer veznelerde daha önce hiç yurtdışına çıkmamış insanların vize alabildiğine, çok kez yurtdışına çıkmış insanların vize alamadığına şahit oldum. Fakat izlenimlerime göre 5/1 oranında vize veriliyordu.

Önümdeki hanımefendi de bir wat öğrencisi olarak red aldı ve sıra bana geldi. Görevli çok sertti ve görüşmem sadece 15 saniye sürdü. (Abartısız sadece 15 saniye)

-Amerikaya neden gitmek istiyorsunuz?
    +Turistik amaçlı

Daha önce yurt dışına çıktınız mı?
    +Hayır umarım ilk olacak

-Ne iş yapıyorsunuz?
    +Yazılım şirketim var, yazılım ve oyun alanında projeler geliştiriyoruz.

Üzgünüz, vize talebiniz reddedildi. Dedi ve pasaport ile birlikte o malum 214(b) maddeli kağıdı verdi.

214(b) maddesini bilmeyenler için; "Sizi Türkiye'ye bağlayan ve ülkenize geri döneceğinize dair yeterince kanıt sunamadınız"

İşte problem tam da buradan başlıyor. Sizden bir kanıt istenmiyor, istenmediğinde doğal olarak zorla kanıt sunamıyorsunuz "bakın bunlar belgelerim, alın size kanıtlar" diye bir şansınız yok. O halde 214(b) maddesinde yer alan "Sizi Türkiye'ye bağlayan ve ülkenize geri döneceğinize dair yeterince kanıt sunamadınız" ibaresi ne kadar gerçekçi ve kanuni bilmiyorum.

Kısacası red aldım ama red aldığım için değil, içeride yaşanan tuhaflıklar için biraz üzgünüm. İnsanları o şekilde görmek beni biraz rencide etti.

Ütopik bir örnekle ortamı açıklamam gerekirse; Kraliyet ailesi var camın arka tarafında, ön tarafta ise köleler (bizler) yer alıyor. Köleler olarak elpençe divan, bize müsade edildiği kadar kendimizi açıklama imkanımız var. Kraliyeti ikna etmelisiniz (eğer şans verilirse tabi). Ortam bu şekilde. Görevlilerin yüzünde "bir köle daha geldi" gibi tiksinç bir tavır var.. Bunu hissediyorsunuz. Zaten yalnızca vezneye yaklaşırken yüzünüze 1 kez göz ucu ile bakılıyor, sonrası ekrana bakılıyor ve yazılar yazılıyor.

Biraz komik, çokça hüzün içeren bir ortam.

• @stardium gecmis olsun, umarim gelecek sefer basarili olursunuz, yazilim sirketi var uzaktan calisabilir, yurt disina seyahat etmiyor, ailesi de yok neden geri donsunki diye dusunmustur.

muamele konusunda da maalesef bizim halkimiz bu dilden anliyor, red konusunda da amerikada karsilastigim sinirdan gecip gelen herkes en az bir kere vize basvurusunda bulunmu gelip vizeyi yakmak amaci ile

dolayisi ile kendi kendimize ediyoruz aslinda.

• ⭐⭐⭐

@mesut1905 tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐

@stardium geçmiş olsun. maalesef son dönemlerde vizeyi amacına uygun olmayan kullanımlar arttığı için değerlendirme kriterleri biraz daha geniş oluyor. seyahat geçmişinizin olmaması onlar açısından belirsizlik yaratıyor ve genelde ziyaret için başka güçlü bir neden yok ise ret ile sonuçlanıyor. pasaportunuzu güçlendirip bir süre sonra tekrardan deneyebilirsiniz.

• @tufank Çok teşekkür ederim, kesinlikle haklısınız. Abd süreci olumsuz olduğuna göre şimdi bu yaz için balkan turu yapmayı planlıyorum, önümüzdeki yıl tekrar başvururum diye düşünüyorum. İyi dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

• @fxu Çok teşekkürler, sağ olun. Haklısınız, bizde de problem kesinlikle var. Ben de böyle düşündüm aslında ABD'de bir şirketin aynı zamanda partner yapımcısıyız. Bu olasılıklar geri dönüş yapmayacağımı desteklemiş olabilir diye düşündüm.

• @stardium geçmiş olsun öncelikle, vizesiz ülkelerdense alacağınız İngiltere vizesi ve seyahat tarihlerine uygun İngiltere seyahati yapmanız bir sonraki randevunuz öncesi profilinizi kuvvetlendirecektir. Bol şans...

• @stardium muamele yanlis degil. Hicbir ulke x ulkesi vatandasini kendi ulkesine almak zorunda degildir. Istedigi muameleyi de cekebilir.

Kanada icin insanlar 4 6 ay bekledi,bu tourist vizesi.
    Irlanda icin aylarca bekliyor insanlar ki passport elcilikte kaliyor.
    Bu elciliklerin sucu degil, ulkeyi yonetenlerin ve onlara oy verenlerin sucu.

Red almaniz yurtdisi cikisi olmadigindan dolayi. Ingiltere+Schengen alip tekrar deneyin.
    Vizesiz ulkelerin bir etkisi yok.

Ds160i da cok dikkatli doldurun.

• ⭐⭐

@stardium istanbul biraz daha insancıl herhalde. En azından biz çocukla girdiğimiz için olabilir, her sırada öne aldılar. Moral bozacak bir durum yok. Bende ret aldım. Şartlar oluştuğunda tekrar deneyeceğim. Sizde tekrar hazır hissettiğinizde tekrar deneyin.

• 4 kişilik bir aileyiz, Schengen vizemiz yok, Avrupa'da vizesiz 2-3 ülkeye giriş çıkışımız var. Görüşmede detay soru sormadılar, hiç bir kanıt belge de istemediler. Görüme 2 dakika kadar sürdü, standart soruları sordular ve net kısa yanıtlar verdik. Görüşme sırasında, fırsatınız olursa ülkeye geri döneceğinizi O'na hissetirecek bir şeyler söyleyin. Görüşmeden önce sizi ülkeye bağlayan şeyleri kafanızda tasarlayın, anne, baba, annane, dede, evcil hayvanınız vb.. Size sorduğu bir soruda bu tarz ülkeyle bağınızın güçlü olduğunuzu gösteren bir ipucunu O'na verirseniz, onaylama şansı artacaktır.

Benim size sorum ise şu: 4 kişilik ailede ben hariç diğer aile fertlerinin pasaportu geldi ama benimki yaklaşık 7 gündür hala gönderilmedi, bu normal bir süreç mi?

• herkese merhaba bugün (7 haziran) ankaradan b2 turist vizemi aldım. devlet memuruyum yeşil pasapotum var.
    ds 160 formunu geçen sene doldurdum. ne yazdığımı bile hatırlamıyorum. hiçbir şekilde destek almadım bu formu doldururken.
    konsolosluk görevlileri hakkında yazılanlar doğru değil. olması gibi davranıyorlar. hatta benim mülakatı yapan bayan çok kibardı.
    kaos konusuna katılıyorum biraz rastgelilik var. mersindeki numarator ile çalışan kasabımız bile daha sistemli çalışıyor. ama numaratör koymamalarinin bir sebebi vardır herhalde.

mülakat kısmına gelirsek (mülakatı önceden türkçe istemiştim) K: konsolos B: ben
    K-Günaydın
    B- gunaydin
    K-turkish or english
    B-I'm not confident in english. I prefer to continue this conversation in turkish. if you wanna i can contunie in english in a way. (ingilizcem pek iyi değil)
    K-tamam
    Pasaport lütfen.
    B-buyrun
    K-amerikaya neden gitmek istiyorsunuz?
    B- ben x alanına amatör olarak ilgi duyuyorum. kendimi bu alanda gelistirmek istiyorum. bu yüzden Amerika'da y şehrine gidip orada z tesisini gezeceğim. hatta bunun için geçen yaz Almanya'ya gittim. orada 13-14 gün kaldım. (bu arada konsolos pasaportumda almanya damgasını aradı ve kontrol etti). yine aynı konu ile alakalı okulda bir erasmus projesi hazırlıyoruz. yine aynı konu ile alakalı erasmus projesi ile bu yıl Belçika'ya gidecegim. Amerika'ya gitmişken de New York'u gezeceğim. sonuçta bu bir turistik gezi.

K- Almanya'da (evet Almanya diye sordu) tek miydin yoksa tanıdığın var mıydı.
    B-orada bir arkadaşım var, onunla beraberdim.

söylediklerimi yazmakla uğraştı. ya da başka bir sey yazıyordu. bu arada sessizce bekledik. gayet sakindim. yazarken göz ucuyla beni izliyordu. meslekten kalma bir alışkanlık çocuklar bunu sürekli yapiyor kolayca farkedebildim durumu. bu bekleme 1 dakika sürdü.

K-evli misin ?
    B- evet. 11 yaşında da bir çocuğum var.
    30 saniyeye yakın yine bekletti.

K-tebrikler vizeniz onaylandı.
    B- teşekkürler.

görüşme 3 dakika sürdü. yarısında bir şeyler yazmaya uğraştı. 1 torba dolusu evrak hazırladım. hiç birine bıkmadılar. uçak biletimi bile almıştım. çok ihtiyaç duymazlarsa hiçbir şeye bakmıyorlar diye tahmin ediyorum. bayağı kişinin konuşmasına şahit oldum kimseden evrak istemediler. 1,5 saat bekledim içeride. inandırıcı olmanız lazım. 3 gence şu soruyu sordular şirketiniz de kaç kişi çalışıyor. cevap tek kişi olunca direk ret verdiler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

43.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.9k

| | | |