DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• Bu ileti silindi!

• @TOK :)) çok teşekkürler hocam. burada da evil lik cüzdanı için gereken fotoğraf sorunu karşıma çıkıyor. bakalım nasıl çözeceğim.

• @TOK @hakkı @GÖK evet hocam bizim bahsettiklerimiz kendi tecrübelerimiz. Benim noter onaylı tek bir dokumanım yoktu mesela evraklarımda ya da herhangi bir financial document. Başka bir memur orda RFE verebilirdi belki, belki de yeterliydi belgeler. O yüzden siz bizim tecrübelerimize bakarak, belki de onceden çalıstığınız avukata fikir sorarak hazırlayın dosyanızı.

• @niwss haklısınız, hangi memura denk geldiğiniz önemli gerçekten.

• @TOK aynen hocam. Surecte, kesin su soyledir diyebileceğimiz hiç bişey yok

• @hakkı Bazı fotoğrafçılar mevcut fotolardan yeni kopya yapabiliyor. Geçen günlerde noterde bir vekalet işinde başıma geldi ve elimdeki kopyadan yeni foto ürettiler.
    Sizin de elinizde ne varsa oradan yeni vesikalık kopyalabilir, en kötü varsa Linkedin veya facebook üzerinde profil fotoğraflarından yapmayı deneyebilirsiniz nacizane tavsiyem.

• Merhabalar, özeniniz ve yanıtlar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sorum şu: J1 vizesiyle, 9 aylık doktora sonrası araştırma bursu olan Fulbright ile Amerika'ya giden birinin tekrar Türkiye'ye dönünce 2 yıl Türkiye'de kalması gerekiyor. Bu 2 yıllık TR'de kalma zorunluluğu esnasında EB2 NIW dosyası onaylanırsa ve mülakata çağırılırsa ne olur? J1 kuralı gereği, Fulbright bursu sonrası Türkiye'ye dönüşü takip eden 2 yıl içinde Green Card ile Amerika'da bulunulamıyor, hatta yanlış anlamadıysam, Green Card alınamıyor.

EB2 NIW onay ve mülakatı, bu yurtdışına çıkışın sınırlandırıldığı 2 yılın içinde gerçekleşirse EB2 NIW onayım geçersiz hale gelir mi?

EB2-NIW onaylandıktan sonra Amerika'ya giriş yapmak ve green cardımı almak için maksimum ne kadar zamanım olacak?

J1 kısıtları ile ilgili açıklamayı okumak isterseniz, aşağıdaki bağlantıdaki 2. soru maddesine göz atabilirsiniz:

Net ve doğru bir yanıt alabilmem çok önemli. O yüzden değerli görüşlerinizi bekliyor olacağım.

• @gencrev1 NIW başvurunuz onaylandıktan sonra belgelerinizi göndermek için bir yılınız var: "If a period of one year passes without communication with NVC, you will need to resubmit all fees to resume the immigration process." Vize görüşmesini gerçekleştirdikten (aslında sağlık raporunu aldıktan) sonra Amerika'ya girmeniz için de 6 ayınız var.

• Yukarıda yazdığımdan sanki 1.5 yıl süreniz var gibi anlaşılabilir. Ama aslında söylemek istediğim sizin kontrolünüzde olan geciktirme süresi en az 1.5 yıl. Sizin kontrolünüzde olmayan bekleme süresi de 3.5 yıl ortalama. Böylece rahat 5 yılınız var gibi düşünebilirsiniz.

• @gencrev1 ben de sizinkinden farkli olarak EB2 NIW onayi alan birinin yurtdisi bursuyla ( Tubitak vb) J1 almadan bu burstan yararlanip yararlanamayacagini merak ediyorum. Diyelim ki bu bursu kazandim 1 yil projeyi erteleme hakkiniz var bu surecte gocmen vizenizi aldiniz. J1 alma sarti ortadan kalkar mi? Bilen ya da fikri olanlar yazarsa sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐

@u2rem bildiğim kadarıyla J1 vizesi ile burslu olarak geliyorsanız mutlaka 2 yıl kuralı vardır sizin vizenizde. Bunu kaldırmadan I-140 ve Green Card başvurusu yapmanızı önermem. Burada Tübitak bursu ile gelip ABD vatandaşıyla evlenen bir arkadaşım 2 yıl kuralını kaldırmadan Green Card başvurusunu yapamadı. Belki başka bilmediğim veya kaçırdığım detaylar vardır ama genel olarak 2 yıl kuralı kalkmadan USCIS'e herhangi bir başvuru yapamazsınız.

• @meke hocam aynen dediğiniz gibi çözdüm. yarın için nüfustan randevu aldım. bakalım memurlar sorun çıkaracak mı? tavsiyeniz için teşekkür ederim.

• @niwss aynen hocam yaşayalım görelim deyip sizin tecrübelerinize bakarak elimden geleni yapıp evrakları göndereceğim. sağolun tüm bilgiler için.

• @hakkı rica ederim. Umarim sorunsuz hallolur

• @denizci10, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@u2rem bildiğim kadarıyla J1 vizesi ile burslu olarak geliyorsanız mutlaka 2 yıl kuralı vardır sizin vizenizde. Bunu kaldırmadan I-140 ve Green Card başvurusu yapmanızı önermem. Burada Tübitak bursu ile gelip ABD vatandaşıyla evlenen bir arkadaşım 2 yıl kuralını kaldırmadan Green Card başvurusunu yapamadı. Belki başka bilmediğim veya kaçırdığım detaylar vardır ama genel olarak 2 yıl kuralı kalkmadan USCIS'e herhangi bir başvuru yapamazsınız.

Hocam benim durumun tam tersi I-140 im onaylanali 1.5 yil oldu,ama henuz vize randevusu alamadim. EB2-NIW imi aldiktan sonra Tubitak bursunu kazanirsam durum nasil oluyor aslinda onu merak ediyorum. Tubitak in duzenledigi belge dogrultusunda ulkeye J1 ile girmek zorundamiyim yoksa immigrant vizesi olanlar bu bursu nasil kullanabilir bunu bilmiyorum.

• @hakkı her zaman. Umarım sorunsuz hallolur işiniz.

• slm.
    sürecin çok fazla uzun olması beni endişelendiriyor. çok yavaş
    ilerliyor... adamlar mantıklı bir şekilde ilerlemiyor. temenniler
    malesefki havada kalıyor...
    başka ülkeden başvuru yapmak daha caziip hale geliyor.
    çünkü daha önce üyelerin yazdığı gibi, ankara baya bi bölgeye bakıyor.
    fakat bu başka ülke mevzusunda;

o ülkede turist değil, farklı bir formatta olmanız gerekiyor.

postdoc, iş teklifi, vs. tr den başvuru yapmasın. beklesin.
    gittiği yerden başvuru yapsın. çünkü
    başvuru sonrası konsolosluk taşıma yok.

hal böyle olunca ben 1 adım geri çekildim. birkaç ay daha mantıklı
    bir yol için çözüm arayacağım... sonra başvuru yapacağım.
    bekleyen arkadaşlara başarılar.

@aksinaletinsan, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

merhaba,
    dunnlaw firması ile telefon görüşmesi yaptık;
    *geldiğiniz branşla ilgili çalışmazsanız
    ilerde sorun yaşayabilirsiniz! buna dikkat edin ama researcher olarak gelenler,
    çalıştıkları yerde makale filan yazarsa, sorun olmayacaktır
    *kazanıp gittiniz, sonra tr den evlendiniz,
    eşinizde aynı haklara sahip oluyormuş!
    *hardcopy i özellikle sordum, istemiyoruz dedi. imzalı belgeleri taratın gönderin diyor.
    (ellis te benzer birşeyler demişti)
    *başvurduktan sonra yeni eklemeler yapılamıyormuş.
    en önemlisi;
    *postdoc veya proje için legal olarak usa ya gelecekseniz, bekleyin ve usa dan başvuru yapın. süre daha da kısalıyormuş

dediler.

başlık sahibinden veya adminden ricam,
    mesajlarda geçen
    dv dq priority date vs. gibi kısaltmaların anlamlarını ilk mesaja yada ayrı bir mesaj olarak yazabilirmisiniz?

• @aksinaletinsan, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

gittiği yerden başvuru yapsın. çünkü
    başvuru sonrası konsolosluk taşıma yok.

Bunu tam anlamadım, bu bilgiyi neye dayanarak yazdınız acaba?

• @denizci10 2 Yıl kuralını kaldırmadan I-140 başvurusu yapmakta sakınca yok. Aksine 2 yıl kuralına başvurup sonrasında reddedilen I-140 durumunda kişi ortada kalır. Malum waiver sonrası vize türü değişmediği sürece expiration date + grace period kadar kalma hakkı var legal olarak, illegal 1 gün tüm green card sürecinin yalan olması demek.

Şahsi önerim önce I-140 onayını alıp waiver'a başvurmak, nasılsa AOS dahil beklemek zaruri şu günlerde.

• @niwss teşekkürler hocam

Benzer Başlıklar

• 39
  • 8
  • 5
  • 54
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

43.2k
Kullanıcı

4.5k
Konu

438.1k

| | | |