DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• merhaba,
    dunnlaw firması ile telefon görüşmesi yaptık;
    *geldiğiniz branşla ilgili çalışmazsanız
    ilerde sorun yaşayabilirsiniz! buna dikkat edin ama researcher olarak gelenler,
    çalıştıkları yerde makale filan yazarsa, sorun olmayacaktır
    *kazanıp gittiniz, sonra tr den evlendiniz,
    eşinizde aynı haklara sahip oluyormuş!
    *hardcopy i özellikle sordum, istemiyoruz dedi. imzalı belgeleri taratın gönderin diyor.
    (ellis te benzer birşeyler demişti)
    *başvurduktan sonra yeni eklemeler yapılamıyormuş.
    en önemlisi;
    *postdoc veya proje için legal olarak usa ya gelecekseniz, bekleyin ve usa dan başvuru yapın. süre daha da kısalıyormuş

dediler.

başlık sahibinden veya adminden ricam,
    mesajlarda geçen
    dv dq priority date vs. gibi kısaltmaların anlamlarını ilk mesaja yada ayrı bir mesaj olarak yazabilirmisiniz?

• @niwss
    Cok tesekkur ediyorum bilgilendirme icin.

• Merhabalar,

Bende EB2-NIW başvurusu yapmayı planlıyorum. Bir tanıdığımız bu yolla yakın zamanda Green Card almış. Birlikte çalıştığı danışman ile görüştüm benden sadece avukatlık ücretleri için 20 bin dolar istedi:/ Ama çok yüksek ihtimal olur dedi, ancak garanti de vermedi. tutar çok gelince de araştırmaya başladım. Wegereened ve Ellis porter kabul etmedi beni. Amerikavizem'e de mail attım bekliyorum.
    Kısaca profilimden bahsedyim;
    Amerikada Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği lisansı yaptım, Türkiye'de Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansım var
    4 yıl telekomünikasyon sektöründe çalıştım, 7 yıldır savunma sanayi de çalışıyorum.
    Şu an çalıştığım alanda aldığım eğitimler sertifikalar mevcut.
    Üzerinde çalıştığım sistem bir çok otomobil, uçak ve savunma sanayi firmalarında dünya genelinde kullanılıyor ve onunla ilgili geliştirme/özelleştirme yapıyorum.
    Referans mektubu alabileceğim Avrupa'da çalışan eski yöneticilerim var.
    Aslında önceliğim Amerika'ya geldiğimde bu alanda bir şirkette çalışmak ama kendi şirketimi kurup danışmanlık da verebilirim. NIW için hangisi daha ikna edici olur bilemiyorum.
    Bunların yanında çocuklarım amerikan vatandaşı. 21 yaşına geldiklerinde bana green card alabiliyorlar ancak, ben Amerika'ya iki tane kalifiye eleman yetiştireceğim desem bu da bir fayda değil midir 🐕
    Eşim de 8 sene kendi şirketinde yöneticilik yaptı. Şirketi kurdu, büyüttü ve sattı. Şu an aynı sektörde Amerika'da bir şirket kurmak istiyor. Kendisi yine daha çok savunma sanayi için çalışıyordu. İkimiz için ayrı ayrı NIW başvursak ne olur? Benim görüştüğüm avukat olmaz demişti ama burada okuduğum bir çok şeyden sonra kendisine güvenim de azaldı.
    Ya da hangimiz üzerinden başvurmak daha iyi olur.
    Bir de belgelerin orjinalini mülakatta mı götürüyoruz? Yada yolladığımız kopyalar onaylı kopyalar mı oluyor?
    Son olarak olurda Red aldım, Turist vizem etkileniyor mu bilginiz var mı?

Teşekkürler.

• @gomavs merhaba gomavs;
    Ben hali hazırda saydığınız firmalardan Hayman Woodward ile çalışıyorum.Sürecimi anlatayım.Firma le ilk görüşmemi Istanbul'a gelen bir türk çalışanı ile yaptım.Ön mülakatta tecrübesine ve özgeçmişine ''uygundur'' dedikleri kişilerin %98ine green cardı aldıklarını söyledi.Kalan %2lik kesim ise evraklarda sahtecilik yaptıkları için(örneğin birkaç kişi bir şirkette çalıştım diye kağıt almış fakat o frmada çalışmadığını tespit etmişler vb) reddedilmiş.Green cardın çıkma garantisini konuşmadık.Reddedilirse ücret iadesi konusunu da konuşmadık.Bu esasında benim hatam bunları sormam gerekirdi.Sizle mülakat yapalım uygun görülürseniz ücret yatırırsınız dendi.15dk süren bir mülakat yaptık ve çalıştığım projelerde yaptığım işlerden bahsedince siz uygunsunuz dendi.Ben savunma sanayiinde çalışan bir mühedisim.Yüksek lisansım vs yok.Toplamda 27 bin dolar civarı bir maliyeti oldu bana.Bunun yaklaşık 25700 doları şirkete,700 doları Uscis başvuru ücreti kalanı da tercüme ücreti olarak tercümana verdim.Istanbul'da görüştüğüm türk yetkili (Kasım 2022'de görüşmüştük).Süreci hemen başlatsak Nisan ayında Uscis'e başvursak ağustosta Uscis'den karar çıkar dedi.Fakat maalesef biraz yavaş kaldılar.Ben kendim hazırlayacağım evrak işini 30 aralık tarihinde bitirdim ve sistemlerine yükledim.Fakat kendilerinin hazırlayacağı evrak işi çok uzun sürdü hala bitmedi.Son görüşmemizde ağustos ayı ilk haftasında Uscis'e dosyamın gitmesini beklediklerini söylediler.Şu an benim durumum bu.Bana göre Hayman Woodvard biraz pahalı ve yavaş kalıyorlar.Bilemedim pahalı olmasının sebebi benim belki de düz bir mühendis olmamdır.Yani yüksek lisans,doktora ve makalesi olan bir mühendis olsaydım daha kalifiye olurdum ve belki de bana daha az ücret çıkarırlardı.Sadece tahmin yürütüyorum.Bir de çok fazla evrak hazırlanıyor bu yüzden de uzun sürmüş olabilir.Herkese başarılar dilerim.

• Herkese tekrar merhaba benim 06/2023 olan Priority Date tarihimi 08/2023 olarak revize edebilir misiniz?Şimdiden teşekkürler.

• NIW icin Avukatlar ve sirketleri iyi araştırın derim. Zira KAMELI LAW hakkinda boyle bir haber gordum. (https://www.sec.gov/litigation/litreleases/2022/lr25328.htm) Bu tarz durumlarda avukat ya da sirketler kara listeye alınabilir.

• @crazycells KAMELI LAW hakkinda soyle bir haber gordum

• Merhabalar,
    NVC den DS260 sonrası yolladığım belgeler için bir mail geldi. Mailde DQ olduğumla ilgili açık bir ifade yazmıyor. Bu reciept notice midir acaba?
    “The National Visa Center (NVC) received all of the fees, forms, and documents that are required prior to scheduling your immigrant visa interview at a U.S. Embassy overseas.”

Teşekkürler.

• @cnglbhr aos'un yapilmadigini yazan bir yer var mi acaba? agustos visa bulletin'da cut-off date 2 ay daha ilerledi cunku.

• @MBKA evet DQ oldugunuzun maili bu. Hayirli olsun

• @niwss cok tesekkurler 🙂

• June visa statistics pek ic acici degil malesef 10 kisi toplamda vize almis

• @niwss Ben seyi merak ediyorum bu konsolosluklar immigrant vizeleri de kendi arasinda ayiriyor mu acaba. Mesela DQ’su 2023 olan CR5 applicant DQ’su 2022 olan EB applicant’tan once gorusme alabiliyor mu?

• @Hildebrandt net bir bilgim yok diger kategoriler icin, ama daha once grupta employment based kategori tek bir sirayi giriyor DQ ya gore diye konusulmustu. Her kategorinin kendi kotasi var, o yuzden employment, family ve dv diye ayiriyor olabilirler. Daha kesin bilgiye sahip olan varsa ve paylasirsa cok iyi olur. @crazycells @gucarslan belki bilgi biliyorlardir.

• @niwss yani ortalama 20 kisi interview aliyor ayda. Boyle giderse 700 kisilik backlog 3 yilda zor temizlenir. Onumuzdeki aylarda bullet-in daha da geriye gider diye tahmin ediyorum

• @Hildebrandt evet visa bulletin degisti backlogtaki e3 ler geriye dustu ama bu da gecici birsey olabilir. Randevu sayilarinin artmasi gerekiyor ama bir hizlanma yok uzunca suredir

• @niwss Aslinda London consulate falan da daha az employment based visa interview vermis bu ay gecen aya gore. Bence NVC konsolosluklara her ay bir limit belirliyor konsolosluklar da ona gore randevulari veriyor. Tahminim su anda DQ 2021 sonu olanlar randevu aliyor

• @Hildebrandt evet hocam fiscal year in sonuna gelindigi icin de olabilir

• Merhabalar,
    DS-260 formumu doldurdum. Şimdi de NVC’ye gerekli dökümanları göndereceğim. Fakat hangi dökümanların gerektiği ile ilgili düzgün bir bilgi bulamadım. NVC’nin gönderdiği gerekli dökümanlar listesinde sponsor da var. Sponsora gerçekten ihtiyacımız var mı? Hangi belgeleri göndermek gerekiyor? Bir de mail olarak mı gönderebiliyoruz sadece.
    Şimdiden teşekkürler..

• @Hildebrandt, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@niwss Ben seyi merak ediyorum bu konsolosluklar immigrant vizeleri de kendi arasinda ayiriyor mu acaba. Mesela DQ’su 2023 olan CR5 applicant DQ’su 2022 olan EB applicant’tan once gorusme alabiliyor mu?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir-1-cr-1-süreci-ve-mülakat-deneyimleri-abd-vatandaşı-ile-evlenip-türkiye-de-green-card-almak?page=1 Dan gördüğüm kadarıyla IR/CR vizelerinde nisan mayıs 2023 de DQ olanlara Agustos 2023 de vize randevusu verilmiş. Bu da demek oluyor ki CR lerde bu iş bize göre ciddi hızlı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

43.6k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.3k

| | | |