Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Uçuslara İlişkin Yeni Kurallar (AC Covid19)

• @mardin47-47 Ücretsiz yapılan yerler maalesef garanti vermiyor, ben Ohio'da bir kaç arkadaşımdan duydum 2 günde genelde veriyorlarmış ama risk almak istemiyorsanız uçuş için olduğunu söyleyip ücretli 2 günde alabilirsiniz. Saatlere dikkat edin tam 72 saat isteniyor uçusunuzun kalkış saatinde 72 saat önce örneğin alınması lazım.

• @OhioMert aslinda 72 saati karsilayan gunun tamami kabul oluyor mesela cuma 12 de ucusunuz varsa sali sabahindan itibaren verdiginiz testler gecerli ama isbilmez birine denk gelme ihtimaline karsi ucus saatinden 72 saat oncesine gore hesaplamak daha guvenilir.

• ⭐⭐⭐

THY'nin kendi sitesinde yaptigi aciklama ile 1 Haziran'dan itibaren Turkiye'ye seyahat edecek asilanmis yolcularin PCR testi sonucu gosterme zorunlulugu kaldirilmis.

https://www.turkishairlines.com/tr-us/duyurular/coronavirus-salgini/seyahat-kisitlamalari/index.html

Türkiye’ye seyahat

Covid 19 küresel salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ilişkin aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları bu çerçevede sona ermiştir.
    2. Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.
    3. İlk iki maddede yer almayan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.
    4. İkinci maddede belirtilen ülkelerden gelenler hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır.

Bu bilgilerin yanısıra;

• Yurt dışı seferlerimizle seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde bu sayfa üzerinden erişebilecekleri Türkiye’ye Giriş Formu'nu doldurmaları
    • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir.
    • Yolcularımız Türkiye varışlı uçuşlarında “yolcu bilgi formu” dolduracaktır.
    • Havalimanlarımızda ateş ölçümü; Kanada, Singapur, Guanzo seferleri ve kısa bağlantı süresi nedeniyle hot connection noktalarını (90 dakika ve altı bağlantısı bulunan transfer yolcuların kullandıkları noktalar) kullanan yolcular için devam edecek olup, diğer destinasyonlar için kaldırılmıştır.

• Turkiye, asilanmis yolcularin covid virusu tasimayacagi kanaatine varmis. Ilginc bir uygulama!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea iman gücünü unutmuşsun yıllarca Amerika da kalınca 🙂 25 il kırmızı 40 il turuncu olan bir ülke de vaka sayısını 6k açıklayabiliyorsan başka bir güç aklıma gelmiyor.

• Peki Almanya transit geciste PCR testi istiyor mu halen ?

• Asi olmak zorunlu degil diyorlar ama boyle boyle seyahat uygulamalari falan derken mecburi hale getirecekler yakinda. Ismi zorunlu degil olacak ama seyahat etmek istiyorsan asi olmak zorundasin gibi bir yaklasim geliyor yavas yavas. Sanirim Eylul ayi ile beraber okullar da cocuklar asi olursa, suna katilabilirler, buna katilabilirler gibi yavastan mecbur birakmaya baslayacaklar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Uçuslara İlişkin Yeni Kurallar (AC Covid19)

Turkiye, asilanmis yolcularin covid virusu tasimayacagi kanaatine varmis. Ilginc bir uygulama!

"fully vaccinated" kisiler arasinda virusun bulasma orani cok dusuk ve kabul edilebilir olcude... Sonucta hicbir hastalik icin bu oran %0 degil, fakat yeterince dusuk oldugundan halk sagligini kotu etkilemeyecek durumda. O nedenle anlasilabilir bir karar... Insanlarin asilanma orani %90'lara cikarsa zaten virusun gunluk yasamdaki etkisi ortadan ciddi olcude kalkacaktir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Kanada - ABD arasindaki turizm giris/cikis yasaklari 21 Temmuz'a kadar uzatilmis...

• Yeni konu açmam gerekir mi emin olamadım o yüzden buraya soracağım sorumu. Hatam varsa şimdiden kusura bakmayın. Arkadaşlar merhaba normalde 26 Haziran akşamı Istanbul-Boston uçuşum vardı fakat test sonucum pozitif geldiği için maalesef uçağımı ertelemek zorunda kaldım. THY'nin şu şekilde paylaştığı bir bilgi var; "Yolcular uçuşlarının kalkış saatinden maksimum 3 takvim günü öncesinde numunesi alınmış negatif PCR (nükleik asit test) veya antijen testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.
    COVID-19 enfeksiyonu geçiren yolcular, ilk maddeye alternatif olarak uçuşların kalkış saatinden en az 10 gün veya en fazla 90 gün önce numunesi alınmış pozitif bir viral test sonucu ile yolcunun seyahat izni olduğunu belirten lisanslı bir sağlık hizmetleri sağlayıcısı veya halk sağlığı görevlisine ait yazılı veya elektronik ortamda bir belgeyi (documentation of recovery) gösterebilir.". Bu bilgiye göre sanırsam pozitif test sonucu ile de girilebiliyor ülkeye fakat documentation of recovery belgesini nerden, nasıl alabilirim hiçbir bilgi bulamadım. Bu konu hakkında fikri olan var mı?

• @renksizcocuk Merhaba , Mart ayı başında uçuşumdan 1 gün önce benimde testim pozitif çıkmıştı aynı ikilemleri bende yaşadım fakat 10. gün sonunda testim negatif çıkınca hem pozitif çıktığım belgeyi hem de negatif sonuçlu son belgeyi yanıma aldım uçağa binerken sadece negatif sonuç göstermeniz yeterli diye bilgi verdiler. Pozitif test sonucu ile uçağa binen tanımadım görmedim açıkçası o bağışıklığı kanıtlayan antijen pozitif i ima ediyor sanıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@renksizcocuk, içinde söyledi: Uçuslara İlişkin Yeni Kurallar (AC Covid19)

Yeni konu açmam gerekir mi emin olamadım o yüzden buraya soracağım sorumu. Hatam varsa şimdiden kusura bakmayın. Arkadaşlar merhaba normalde 26 Haziran akşamı Istanbul-Boston uçuşum vardı fakat test sonucum pozitif geldiği için maalesef uçağımı ertelemek zorunda kaldım. THY'nin şu şekilde paylaştığı bir bilgi var; "Yolcular uçuşlarının kalkış saatinden maksimum 3 takvim günü öncesinde numunesi alınmış negatif PCR (nükleik asit test) veya antijen testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.
    COVID-19 enfeksiyonu geçiren yolcular, ilk maddeye alternatif olarak uçuşların kalkış saatinden en az 10 gün veya en fazla 90 gün önce numunesi alınmış pozitif bir viral test sonucu ile yolcunun seyahat izni olduğunu belirten lisanslı bir sağlık hizmetleri sağlayıcısı veya halk sağlığı görevlisine ait yazılı veya elektronik ortamda bir belgeyi (documentation of recovery) gösterebilir.". Bu bilgiye göre sanırsam pozitif test sonucu ile de girilebiliyor ülkeye fakat documentation of recovery belgesini nerden, nasıl alabilirim hiçbir bilgi bulamadım. Bu konu hakkında fikri olan var mı?

Evet, bu yonlendirmenin nedeni su... Siz COVID gecirseniz bile yani tamamen iyilesseniz bile virusun kalintilarinin bir sure daha vucutta kalma ihtimali var. PCR testinin pozitif cikmasi icin birkac DNA molekulu bile yeterli olacagi icin COVID'den sonra aylar boyunca PCR testi pozitif gelebilir.

Ama ilk pozitif testten ve semptomlarin bitmesinden 10 gun sonra tamamen iyilestiginize ve artik virusu bulastirmayacaginiza emin olabilirsiniz. Fakat bu surede hala pozitif gorunebileceginiz icin bu test sonucunun cok onceye ait oldugunu gostererek hasta olmadiginizi gosterebilirsiniz. Ayrica bu surecte sizi tedavi eden doktordan/hastaneden boyle bir belge alabilirsiniz diye dusunuyorum.

Sayin @Gencovaista 'nin dedigi gibi once test olmayi deneyin bence, eger direkt negatif cikarsa zaten isiniz cok daha kolay olur.

• İlçe Sağlık Müdürlüğü ile tekrar görüştüm bugün. Karantinamın 11. Gününde olduğum için test verebileceğimi söylediler. Şu an test yaptırmaya gidiyorum, negatif çıkarsa iki gün sonra yurtdışı için de yaptıracağım. Aynı zamanda böyle bir belgeden bahsettim tekrardan. İsteğim doğrultusunda evde tedavi görmüştür tarzı bir ıslak imzalı yazı alıp yeminli tercüman ile İngilizceye çevirip uçuştan önce ibraz edeceğim.

• Testim tekrar pozitif çıktı maalesef. Double check olması için Qatar Airways'in twitter destek ekibine yazdım. Kendi websitelerinde pozitif pcr, seyahat izin mektubu ve attestation form ile seyahate izin verilmesine rağmen destek ekibi negatif testin zorunlu olduğunu şart koşuyor. Anlam veremedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Testim tekrar pozitif çıktı maalesef. Double check olması için Qatar Airways'in twitter destek ekibine yazdım. Kendi websitelerinde pozitif pcr, seyahat izin mektubu ve attestation form ile seyahate izin verilmesine rağmen destek ekibi negatif testin zorunlu olduğunu şart koşuyor. Anlam veremedim.

1. günde test yaptırmanın bir anlamı yok, üç aya kadar pozitif çıkacaksınız. İlk test tarihinden sonraki karantina süresi bittikten sonra kabul etmeleri lazım. Belirti yoksa hastalık geçmiştir, PCR uzun süre negatife dönmez.

• @knnrn 11. Günde test yaptırmamın sebebi eğer negatif çıksaydım karantinamın erken sonlandırılacak olmasıydı. Ayrıca Qatar Airways ile görüştüğümde country requirements ve airline requirmentsın farklı olduğunu ilettiler. Amerika kabul etse bile firma politikası gereğince negatif testin zorunlu olduğunu ilettiler. Eğer dediğiniz gibi 3 ay kalacaksa bu yaz olan plan iptal mecburen...

• @renksizcocuk neden asi olmayi tercih etmiyorsunuz ? ben sirf test isleriyle ugrasmamak icin asi olacam :))

• ⭐⭐

@yekta, içinde söyledi: Uçuslara İlişkin Yeni Kurallar (AC Covid19)

@renksizcocuk neden asi olmayi tercih etmiyorsunuz ? ben sirf test isleriyle ugrasmamak icin asi olacam :))

Aşı olunsa da PCR negatif görmek istiyorlar diye biliyordum. Aşı olunca PCR zorunlu değil mi?

• @yekta merhaba 20 yaşındayım ve aşının benim yaş grubuma açıldığı gün pozitif çıktım...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Uçuslara İlişkin Yeni Kurallar (AC Covid19)

Testim tekrar pozitif çıktı maalesef. Double check olması için Qatar Airways'in twitter destek ekibine yazdım. Kendi websitelerinde pozitif pcr, seyahat izin mektubu ve attestation form ile seyahate izin verilmesine rağmen destek ekibi negatif testin zorunlu olduğunu şart koşuyor. Anlam veremedim.

1. günde test yaptırmanın bir anlamı yok, üç aya kadar pozitif çıkacaksınız. İlk test tarihinden sonraki karantina süresi bittikten sonra kabul etmeleri lazım. Belirti yoksa hastalık geçmiştir, PCR uzun süre negatife dönmez.

5 ay boyunca testi pozitif cikan kisiler olabilecegi gibi hizli sekilde negatife donen kisiler de var sayin @knnrn , tamamen bagisiklik sisteminize bagli... 7. gunde testi negatife donen kisi biliyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |