Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Seyahat Vizesi Gerektiren Ulkeler (Green Card sahipleri, ABD veya TC vatandaslari)

• Merhabalar,

Malum buradaki herşeyi ve imkanları bırakıp göçmek söz konusu olunca insan bir artılar, eksiler tablosu yapıyor. Bende merak ettim, GC sahibi olup ABD'DE yaşamanın, diğer dünya ülkelerine gitmekte, daha vatandaşlığı almadan faydası var mı?

Aklıma takıldı, diyelim bu yıl GC aldık, Amerilka'ya gittik ve Amerikada yaşamaya başladık, iş, güç, ev düzeni kurduk ve 6 ay-1yıl sonra canımız Avrupa'ya seyahat etmek istedi, bu durumda GC sahibi olduğumuz için Amerikan pasaportu alıp Amerikalı gibi mi seyahat ediyoruz yada GC'li olup vatandaş olmadığımız için pasaport alamayıp yine Türk pasaportu ile mi seyahat edeceğiz. Shengen vize işlemleri falan nasıl oluyor? GC'li olmamızın vize işlemlerinde kolaylığı var mı?

Amerika'da yaşayan GC'li arkadaşlar tecrübe ve bilgileriniz bekliyorum.

Teşekkürler

• amerikan pasaportu almanın şartı abd vatandaşı olmak , 5 yıl geçmeden gc sahipleri vatandaş olamıyor dolayısıyla türk vatandaşlığı sahibi olarak türk pasaportunun dahil olduğu şartlara göre schengen vizesi alınıyor. yalnız tahminim abd de yaşadığımız için bizden 20 tane evrak istenmeyecektir. bankada para ve çalıştığını gösteren bir evrak yeterli olacaktır vize için.

• Teşekkürler, aynen tahmin ettiğim gibi o zaman. Dedim ya artı-eksi hesabı yapıyorum, Türkiyede işim gereği vize sorunum yok, ama Amerikaya göçünce bu bir soruna dönüşecek ise eksi hanesine koymak isterim 🙂

Ama Türk olarak vizede en büyük eksi göçme riskinden oluşuyor Amerikada yaşayan birisinin Avrupaya göçeceğini düşünüp problem çıkartacaklarını çok sanmıyorum bende.

• Bende bir ara artı eksi yapmıştım. Eksilerin çoğunluğu hobi veya 2. gereksinimler Artıların çoğunluğu ise insan gibi yaşamakla ilgili olunca listeyi bıraktım 🙂

• Listede eksiler hep fazla çıkıyor. Ancak yinede gidilesi bir ülkemi acaba ?:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Green Card sahipleri su ulkelere vizesiz seyahat edebilirler (liste Mart 2018'e gore guncel bilgiler icermektedir):

Not: Costa Rica, Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve Panama gibi ulkeler gecerli ABD vizesine sahip kisiler icin de vize gerektirmiyor.

• Bahama (30 gun)
    • Belize (onceden izin alinip, ulkeye varildiginda vize alinabiliyor)
    • Bermuda
    • British Virgin Islands (1 ay)
    • Turks and Caicos Adalari (30 gun)
    • Canada: 6 ay (15 Mayis 2016'dan veri havayolu seyahatlari icin eTA gerekiyor)
    • Caribbean Netherlands (Netherlands Antilles, Bonaire, Aruba, Sint Maarten or Curaçao) (30 gun)
    • Costa Rica (30 gun)
    • Cayman Islands (30 gun)
    • Dominican Republic (30 gun)
    • Jamaica (6 ay)
    • Georgia (90 gun)
    • Mexico (180 gun)
    • Serbia (90 gun)
    • Montenegro (7 gun)
    • Taiwan (ROC (Taiwan) Business and Academic Travel Card sahipleri icin 30 gun)
    • Arnavutluk (6 ay)
    • Kosova (15 gun)

ABD vatandaslari hangi ulkelere seyahat vizesi almali?

ABD icin vize gereksinimi

Turkiye vatandaslari hangi ulkelere seyahat vizesi almali?

Turkiye icin vize gereksinimi

alt text

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenleo hayattan beklentilerinize bagli sayin greenleo 🙂

@asilcenk Avrupa artik GC sahiplerinden de vize istiyor, ama tabii ABD'den basvuru yapacaginiz icin dediginiz gibi onaylanma ihtimali daha yuksek olacaktir.

GC sahibi olunca en buyuk avantaj Kanada ve Meksika'ya seyahat oluyor. Gerci ABD vizesine sahip olunca Meksika giris-cikis yapmaniza izin veriyor ama Kanada TC pasaportuna vize istiyor normalde. Ayrica Kosta Rika, Jamaika ve diger bir cok Karayip ulkesine GC sahibi olunca vizesiz girebiliyorsunuz. Gerci o Karayip ulkeleri turistik amacla pek cok ulkeye vizesiz giris sansi taniyordur diye tahmin ediyorum.

• @crazycells öncelikle her insan gibi mutlu bir hayat tabi ki.Aşağıdaki konuları eleştirmek için yazmıyorum ortak bir sohbet olması için belirtiyorum. Ancak
    ABD de bakıyorsun;

• Sağlık sistemi kötü deniyor.

• Eğitim ancak iyi bölgede oturabilirsen puanı yüksek okul var.

• İş devamlılığı ve iş yeri sosyal hakları yok gibi.Saat ücreti her an işten çıkarılma riski

• Irkçılık var.Güvenlik her bölgede değişiyor.

• İklim koşulları afetler çok fazla

• Orta seviye iyi bir hayat için saat ücreti yüksek olmalı ancak iyi yerlerde hayat çok pahalı deniyor.

• Her tür mavi yaka iş seni bekliyor 🙂 ..............vb.

• Irkçılık bizi de korkutuyor. Eşimin başı kapalı. nasıl bir tepki ile karşılaşacağımızı merak ediyoruz ve korkularımız var. Son bir yıldır ortam çok gergin. Anca şehir merkezlerinde göçmenlerşn yoğun olduğu yerde yaşarsak rahat ederiz diye düşünüyoruz. Ama her şeye rağmen Amerika'da yaşamak paha biçilemez. Gidip göreceğiz.

• @apostleoftruth selam hayırlısı olsun .Dediğiniz gibi yaşamadan bilinmez .

• @greenleo dediğim gibi artılar eksiler her zaman var. Eksileri güzel belirlemişsin.

Artılar kısmında;
    -Adaletli yaşam
    -Düşünce özgürlüğü
    -Kanunlara ve haklara saygı
    -Temel yaşam ihtiyaçlarına erişimin kolay olması (gıda, ev, araba, okul)
    -Stressiz yaşam (iş, çalışma stresinden bahsetmiyorum. Trafikte, bankada sıra beklerken, devlet dairesinde iş halleder iken vb.)

Irkçılık heryerde, her ülkede Türkiye dahil var. Ama çalışkan, dürüst, karşısındakinin dilini konuşan kendini geliştirmeye açık insana, normal bir insanın ırkçılık yapacağını sanmam.
    Sonuçta Amerika dünyanın en çok göçmen alan kıtalarından biri.

Okul konusunda (kızım 12 yaşında) TR'de farklı mı sanki, burası daha kötü, özellikle İzmirde artık kimse çocuğunu devlet okuluna göndermek istemiyor, boğazından, gezmesinden, tatilinden kısıyor ama en azından dil öğrenmesi için dünya para bayılıp özel okula gönderiyor.

Belkide çok hayal perestiz ama çalışkan dürüst insan olup te Amerika yada Avrupaya gidip mutsuz olanı görmedim daha.
    GC'yi alıp gidip görmeden 1-2 yıl yaşamadan yorum yapmak aslında sadece tahmin, sonuçta herkesin beklentisi, problem yada şansları kucaklayışı farklı bu hayatta.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenleo bunlarin hepsine onumuzdeki haftalarda, aylarda deginecegiz 🙂 hepsi icin uzun uzun ayri konularda konusmak gerekecek.

Ozellikle saglik sistemi ve egitim konusunda benim gorusum genelden biraz farkli 🙂 vakit oldukca konulari post edecegim, su kura basvurulari bir bitsin ve ortalik sakinlessin, konulari post etmeye baslariz 🙂

• Sağlık konusu benim de aklımı kurcalıyor. İyi bir iş bulamazsak sigorta kapsamı da çok düşük oluyor. Sadece dişini yaptırmak için uçak bileti alıp Türkiye'ye gelen insanları duydukça endişem daha da artıyor.

• Yazacağım 1-2 paragraf subjektif fikirlerimi ve gözlemlerimden çıkardığım sonuçları içermektedir. Elbette sayılarla yapılacak mukayese ve US sağlık sistemi eleştirisi daha gerçekçi olacaktır. Ama yine de tartışmanın münferit örnekler üzerinden ilerletilemeyeceği konusunda son derece netim.
    Uzun uzun konuşulması, konuşurken sayılarla ve oranlarla desteklenmesi gereken bir konu. Çok kaba bir argüman sunacağım. Argümanın kabalığı tam olarak doğru olmasa da TR'de bana "Amerika'da iyi hoş ama sağlık berbatmış orada, biz ise burada bedava muayene oluyor ne habeeer" diyenlere anlatmak için kullanılacak kadar yeterli.
    US sağlık sisteminin tek eleştiri noktasının sunulan hizmetin kalitesi değil ücretlendirilmesi olduğunu varsayıyorum. Bunun için başka bir konudan -harcama transferi ile örnekleyerek- net bütçe aktarması yapacağım.
    TR de standart bir aile için (orta direk) 2 araç almak gerektiğinde (fazla derseniz aile başı 1 araç olsun) aynı araç için US ile kıyasladığınızda araç başı 30-40 bin TL fark ödersiniz. 5 yıl boyunca ayda 3 depo fullerseniz fark ayda 500 TL den yaklaşık 30 bin TL eder. Başka konulara girmeden sadece 1 araçta 5 yılda (vergiler MTV vs hariç) 60-70 bin TL fark olur. Dolar olarak ise yaklaşık 17-18 bin $ yapar. İki araç için $35-36k. Bu parayı sağlıkla ilgili harcadığınızı varsayın.
    Acil durumlarını saymazsak, CA ve bazı ağır tedavi gerektiren durumları da çıkartırsak sadece araç ile aradaki farkı görebiliriz.
    Kiiii, kişisel fikrim bu değildir, kişisel fikrim Amerika'nın toplumsal refah ve gelişmişlik için neredeyse ideal bir sağlık-sigorta sistemine sahip olduğudur.
    Ve emin olun sapına kadar sosyal görünen TR sağlık sisteminin gitmekte olduğu/ gitmek zorunda kalacağı sistem de budur. Münferit örnekler dışında US sağlık sistemi, okuduğum örneklere göre kimseyi tedavisiz/sağlıksız bırakmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@civil_engineer merak etmeyin, buradaki sisteme adapte olunca, ilerde illaki iyi bir isiniz ve sigortaniz oluyor. Bu tur durumlar sadece en baslarda biraz can sikici olabiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror pek cok noktaya katiliyorum. Birkac ay icinde gruptaki doktor arkadaslardan biriyle bu konuda video hazirlayacagiz. Saglik sigortasi konusunu da o zaman post ederiz foruma.

• Arkadaşlar bu konu tartışılmayacak, ince ya da kalın hesaba girilmeye gerek olmayacak kadar açık ve nettir.
    Türkiye'de brüt maaşınıza baktığınızda sigorta kesintisini görüyorsunuz değil mi?
    Asgari ücret için söylüyorum arkadaşlar: 1400 TL asgari ücret alan bir adamdan 249 lira, İşverenden de aynı amaç için 365 TL SGK kesintisi yapılır. Yani toplamda 614 TL arkadaşlar.

Şimdi USA'da yaşayan arkadaşlara soralım. Ayda 614 $ sigorta yatırsanız, nasıl bir sağlık imkanınız olur?
    İşin net hesabı budur.

• @crazycells Bekliyorum konuyu=)

• Konusu burası değil ama;

@iskenderp Sadece benim maaşımdan 2500 TL sigorta kesiliyor. Sadece sigorta.

Ama amerika gelir gider olarak bakıldığında buradakiherkes için aynı değil malesef.

Bende @greenleo gibi tam karar veremeyenlerdenim.

Çünkü eşim ve benim toplam maaşımızı dolara çevirdiğimizde elimize geçen xk doları amerikada ben kendi başıma kazanamayacağım. Eşimin de çalışması gerekiyor.

Eşim çalışırsa çocuğa kim bakıcak burada annem bakıyordu.

O yüzden amerika herkes için fırsatlar ülkesi değil. Beklentilere göre değişir.

• Artı-eksi yapıp yapmamak kişinin yada ailenin TR'deki yaşamı ile bağlantılı bir durum. Benim gibi yaşı nerede ise 40 olmuş, uzun süreli ve iyi gelirli bir işi olan birine hazır kurulu düzenini bırakıp herşeye sıfırdan başlamak doğal olarak zor gelir. Ama işte burada olay, hayatta önemli olan nedir sorusuna geliyor. Artı-eksi yapma ihtiyacı da buradan doğuyor.

Neler için nelerden vazgeceğiz. Asıl düşünülen bu aslında ve bu konu her birey için farklıdır...

Benzer Başlıklar

• 66
  • 1
  • 3
  • 29
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |